Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Jarosław Bałuka »

smiodus pisze: [...] AC3 czyli tak naprawdę MPEG4-AAC rzeczywiście może poprawić sytuację. [...]
AC3 to nie MPEG4-AAC. AC3 czyli Dolby Digital powstał jak sama nazwa wskazuje w Dolby Laboratories. MPEG4-AAC jak sama nazwa wskazuje został opracowany przez Motion Picture Experts Group. Oba formaty nie są ze sobą kompatybilne.

smiodus

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: smiodus »

Jarosław Bałuka pisze:
smiodus pisze: [...] AC3 czyli tak naprawdę MPEG4-AAC rzeczywiście może poprawić sytuację. [...]
AC3 to nie MPEG4-AAC. AC3 czyli Dolby Digital powstał jak sama nazwa wskazuje w Dolby Laboratories. MPEG4-AAC jak sama nazwa wskazuje został opracowany przez Motion Picture Experts Group. Oba formaty nie są ze sobą kompatybilne.
racja, przepraszam za wprowadzenie w błąd, pisanie postów przed poranną kawą tak właśnie się kończy,

S

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

popieram kolegę RAPIOTR
RAPIOTR pisze:Przecież było wiadomo od początku ile zżerają dodatkowe dane ,telegazeta i przede wszystkim dodatkowe ścieżki audio!!!
RAPIOTR pisze:Mnożenie ścieżek dźwiękowych kosztem jakości obrazu jest dla mnie kompletną głupotą
swoją drogą jeśłi sa już używane 2 ścieżki audio to może p. Tomasz Berezowski się wypowie ze strony TVN skoro poprawiane sa parametry audio i prowadzone eksperymenty.
Jeśli lecą i tak 2 ścieżki. A mają lecieć na TVN obie w AC3 bo to mniej podobno obciąża pasmo niż MPEG to niech używanie 2 scieżek czemuś służy...
poza kompatybilnością

Jeśli o mnie chodzi niech będzie
1. Mpeg normalna scieżka
2. AC3 bez lektora albo odwrotnie
W HD można było a w bezpłatnym NTC nie?

A jeśli nie ma różnicy w funkcji to po co dublować. Puścić jeden format audio najbardziej zgodnego dla odbiorników i nie zawracać głowy ludziom eksperymentami
A dać lepszy obraz
Ostatnio zmieniony 14 lutego 2011, o 09:56 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Przemo »

Chyba na razie dyskusja ustanie, włączono fonie MPEG na TVN i TVN7.

stanny

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: stanny »

witam,
panowie odrobinę luzu.
Rapiotr masz dużo racji w tym co piszesz ale jest jedno ale...
otóż stacje tvn są prywatne więc niech sobie kodują co chcą i jak chcą.
istotą ich działalności jest zysk więc jeżeli odbiorcy nie będą mogli ich stacji odbierać to ich problem i reklamodawców.już na tym forum wyrażałem zdziwienie,że tvn24 nie wchodzi do mux-a nawet jako płatna stacja.jeżeli pan Tomasz prosi uczestników tego forum o opinie to je uzyskuje i pretensje do niego kierowane są bezzasadne-może chce posiąść wiedzę na temat tego ile stracą jak zaprzestaną emisji fonii w mpeg-1? my też wielokrotnie prosiliśmy go o wyjaśnianie pewnych kwestii więc należy się zrewanżować.
pretensje możemy kierować pod adresem tvp bo za to niektórzy płacą ;)
inni nie - właśnie za to co reprezentują.
a komercyjni niech walczą o widza jak chcą:
albo zawartością programową albo bajerami w postaci dźwięku dookólnego(jeszcze trzeba mieć co nadawać w tym systemie).

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: RAPIOTR »

stanny pisze:witam,
panowie odrobinę luzu.
Rapiotr masz dużo racji w tym co piszesz ale jest jedno ale...
otóż stacje tvn są prywatne więc niech sobie kodują co chcą i jak chcą.
istotą ich działalności jest zysk więc jeżeli odbiorcy nie będą mogli ich stacji odbierać to ich problem i reklamodawców.
Nie nie ja nie mam pretensji o to ,że cokolwiek starają się racjonalizować. Moją rodzinę stać by sobie telewizory zmieniać co dwa lata ,ale co na to inni np :emeryci ,ludzie starsi ,którzy zainwestowali w sprzęt np 2 lata temu i" ni zkąd ni z owąd "mieli parę dni ciszę 8-) .
Mam pretensje o to ,że z pazerności wymuszono 8 kanałów w multipleksie a teraz obudzili się z ręką w ..... bo zauważyli,że pasma brakuje 8-) ;).
Krótkowzroczność to mało powiedziane ja bym to wprost nazwał g......ą na własne życzenie.

bez urazy

pozdrawiam

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: qwerty »

RAPIOTR pisze:Nie nie ja nie mam pretensji o to ,że cokolwiek starają się racjonalizować. Moją rodzinę stać by sobie telewizory zmieniać co dwa lata ,ale co na to inni np :emeryci ,ludzie starsi ,którzy zainwestowali w sprzęt np 2 lata temu i" ni zkąd ni z owąd "mieli parę dni ciszę 8-).
Skorki, ale jeżeli kupuli 2 lata temu i teraz mieli ciszę na kanałach TVN to sami sobie są winni. Mam 2 lata telewizor i ma obsługę mpeg-4, AC-3 oraz Dolby Digital Plus. To samo dotyczy STB. Skoro jest napisane co musi obsługiwać a ktoś kupuje "kastrata", żeby oszczędzić kilka zł bo obecnie tego nie wykorzysta to niech nie ma czelności narzekać i krytykować TVN. Dla mnie mogliby wszyscy nadawcy zrezygnować z MP2

asdfg40

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: asdfg40 »

Mam nadzieję, że informacja się przyda!
telewizor ORION TV26LB900
wykrywa 1. DD polski
2. DD Polski
Niestety na obu kanałach brak dźwięku.

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: drozda »

Macie rachunek/fakturę za zakupiony niekompatybilny tuner ?
Składajcie reklamacje (z tytułu niezgodności z umową) w sklepie w którym został on zakupiony. Jak importer dostanie ileś tam set zwrotów to może mu coś się przestawi pod czachą. I zapłaci te kilka centów licencji per odbiornik od obsługi DD w nowym firmware.
W razie oporów wciągnąłbym do akcji rzeczników praw konsumenta.

kapsel

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: kapsel »

na MT4159 nie ma dźwięku...
owszem jest wykrywane ale cisza...

edit:
właśnie dostałem odpowiedź z media-tech

"Dźwięk AC3 dostępny jest na wyjściu coaxial"

no tak ja sprawdziłem przez scart i przez wyjście audio cinch

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

stanny pisze:my też wielokrotnie prosiliśmy go o wyjaśnianie pewnych kwestii więc należy się zrewanżować.
ja bym nie przesadzał.
Dla p. Tomasza to praca polegająca na usuwaniu usterek.
A forum to darmowy feedback na temat róznych urządzeń.
Planów korporacji to forumowicze nie zmieniają i nie mą wpływu.

Przykład ostani test.
Nikt nic nie wie
ani po co
ani kiedy
ani jakie sa wyniki i czemu służą
A po pytanich dopiero wiemy kiedy się skończy
Uczestniczymy w czymś nie wiedząc po co
to aż zabawne jak polacy ufają naiwnie różnego rodzaju instytucjom

Proste prośby o informacje pozstają bez odpowiedzi.

Międzynarodowe korporacje sprzedają sprzęt dla nadawców i odbiorców. Współpracują ze sobą i konkurują.
Zapychanie pasma czy zmiany nadawania to nic innego jak ciagła sprzedaż i walka konkurencyjna.
Najlepiej żeby wszystko było jednorazowe albo wytrzymywało tylko okres gwarancyjny
Jeśłi nie to na pewno coś zrobią aby klient cś dokupił albo musiał wyrzucić.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: RAPIOTR »

qwerty pisze:]
Skorki, ale jeżeli kupuli 2 lata temu i teraz mieli ciszę na kanałach TVN to sami sobie są winni.
Ok są sobie winni ale czy pamiętasz datę ogłoszenia wymagań dla STB? ;) Ludzie kupowali cokolwiek co odbierało ten "wspaniały" mpeg4.

Testerzy od samego początku ja również już wymienili sobie LCD-ki . Nie narzekam bo mam nowsze telewizory SONY serii W ,X i Z ,ale jest wielu ,którzy zkupili STB i działało a teraz nagle nie ma dźwięku na 2 programach. Chyba mają prawo się umiarkowanie wściec ?hehe.

Nadawcy muszą sobie sami odpowiedźieć "kto i kiedy schrzanił sprawę" ;)
Moim zdaniem sami przyłożyli się do tego bajzlu choćby tym ,że na początku cyfryzacji szczuli i nadawali wizję w mpeg2 Vide RTCN Poznań/Śrem ;) .No a jak nadawali to ludzie kupowali odbiorniki nie patrząc na jakiś "downmix" itd...

A co powiecie na te 8 programów na multipleks w mpeg4 ?? :lol: Tej tragedii nie wybaczę :evil:

odemnie to na tyle. szkoda zdrowia

pozdrawiam

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: nol »

janek 77 pisze: ....ja bym nie przesadzał.
Dla p. Tomasza to praca polegająca na usuwaniu usterek.
A forum to darmowy feedback na temat róznych urządzeń.
Planów korporacji to forumowicze nie zmieniają i nie mą wpływu.

Przykład ostani test.
Nikt nic nie wie
ani po co
ani kiedy
ani jakie sa wyniki i czemu służą
A po pytanich dopiero wiemy kiedy się skończy
Uczestniczymy w czymś nie wiedząc po co
to aż zabawne jak polacy ufają naiwnie różnego rodzaju instytucjom

Proste prośby o informacje pozstają bez odpowiedzi.

Międzynarodowe korporacje sprzedają sprzęt dla nadawców i odbiorców. Współpracują ze sobą i konkurują.
Zapychanie pasma czy zmiany nadawania to nic innego jak ciagła sprzedaż i walka konkurencyjna.
Najlepiej żeby wszystko było jednorazowe albo wytrzymywało tylko okres gwarancyjny
Jeśłi nie to na pewno coś zrobią aby klient cś dokupił albo musiał wyrzucić.
Pomyśleć że wystarczyłoby zwykłe info, tu na forum powiedzmy 7dni przed wprowadzeniem zmian lub informacja rozesłana pocztą elektroniczną w porozumieniu z naszym adminem.
Tak traktują swoich darmowych testerów, a my robimy im jeszcze reklamę wśród znajomych, rodziny, klientów,
a oni robią z nas "nie napiszę kogo bo jeszcze mnie ktoś uzna za rasistę".

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: qwerty »

nol pisze:Pomyśleć że wystarczyłoby zwykłe info, tu na forum powiedzmy 7dni przed wprowadzeniem zmian lub informacja rozesłana pocztą elektroniczną w porozumieniu z naszym adminem.
Tak traktują swoich darmowych testerów, a my robimy im jeszcze reklamę wśród znajomych, rodziny, klientów,
a oni robią z nas "nie napiszę kogo bo jeszcze mnie ktoś uzna za rasistę".
To nie był test. Zmianę formatu z 4:3 na 16:9 też uznajesz za test? Dla mnie mogliby zostać przy AC-3, a wszyscy co kupili szmelc powinni uderzać do producenta. Wczoraj wysłałem wiadomość do wiwa. Na razie 0 odpowiedzi.

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

Czy mnie pamięć nie myli ale nadawanie miało zapewnić większą kompatybilność sprzetową a nie mniejszą?
Emitel na tym forum o tym pisał


Polsat ma 1 ścieżkę dżwiękową i nikt nie płacze.
Jeśli wprowadza się 2 to nich czemuś służą
Pisałem dżwięk bez lektora.
Bez lektora i napisy

A jeśli nie to 1 najbardziej kompatybilna ścieżka i dobry obraz.
A jeśli nie kompatybilna to wybrać format i to wymusi na producentach dostosowanie a przepisy powinny nawet zobowiązać do tego.


Choć sam nie miałem problemów i uważam, że to urzędy powinny zadbać wydając określone przepisy zeby nie sprzedawano badziewia. Ale RP to dziki kraj, testy w MPEG2 i przecież wiadomo że entuzjaści kupią szybko nowe LCD z MPEG2. teraz szybka wymiana na MPEG4 a za chwilę dołożą DVB-t po pozorem pasmo zapełnione , obraz trzeba jakość obniżać .
I ludzie kupią.
Nikt nie patrzy że celowo zapycha się pasmo ścieżkami dzwiękowymi i bzdetowymi programami
Ostatnio zmieniony 14 lutego 2011, o 13:28 przez janek 77, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: nol »

qwerty pisze:
nol pisze:Pomyśleć że wystarczyłoby zwykłe info, tu na forum powiedzmy 7dni przed wprowadzeniem zmian lub informacja rozesłana pocztą elektroniczną w porozumieniu z naszym adminem.
Tak traktują swoich darmowych testerów, a my robimy im jeszcze reklamę wśród znajomych, rodziny, klientów,
a oni robią z nas "nie napiszę kogo bo jeszcze mnie ktoś uzna za rasistę".
To nie był test. Zmianę formatu z 4:3 na 16:9 też uznajesz za test? Dla mnie mogliby zostać przy AC-3, a wszyscy co kupili szmelc powinni uderzać do producenta. Wczoraj wysłałem wiadomość do wiwa. Na razie 0 odpowiedzi.
O zmianie formatu TVP INFO , informacja na stronie Satkuriera ukazała się 1 lutego.

parpiotr

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: parpiotr »

qwerty pisze:Wczoraj wysłałem wiadomość do wiwa. Na razie 0 odpowiedzi.
Ja dziś dzwoniłem do serwisu WIWA z zapytaniem co dalej z tunerami SD 308 to pani potrafiła tylko powiedzieć, że już znów nadają MPEG-2 i jest OK. Gdy pytałem co będzie jak przejdą w końcu całkiem na AC3 to usłyszałem, że nie mogą, bo muszą również pozostawić ścieżkę MPEG...

Serwis WIWA twierdzi, że owo MPEG jest zgodne ze specyfikacją wynikającą z rozporządzenia (http://dziennikustaw.gov.pl/D2009221174201.pdf) i odesłała mnie do zapisu na stronie Emitel - http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... vb-t?oq=19 gdzie jest napisane:

"Osoby planujące zakup odbiornika zintegrowanego (tzn. telewizora wyposażonego w tuner oraz dekoder) albo specjalnej przystawki (tzw. STB - set-top box) do odbiornika analogowego, już dzisiaj powinny się upewnić, czy sprzęt spełnia wymagania określone w projekcie rozporządzenia, które przewiduje m.in.:

- standard emisji DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial),
- dla sygnału wizji obsługę formatu SD i HD kodowanych w systemie MPEG-4, część 10 (dokładniej H.264/AVC),
- dla sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II albo AC- 3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus)."



Twierdzi, że WIWA produkuje sprzęt zgodny ze specyfikacją i nic nie mają sobie do zarzucenia. Nie chciałem się z nią kłócić, bo nie wczytywałem się wcześniej w rozporządzenie. Pewnie jak zwykle sprawa rozbija się o magiczne słowo "albo" w specyfikacji...

Tomasz Berezowski

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Tomasz Berezowski »

Prosze przeczytać podlinkowane rozporządzenie. Tam w pkt.13 jest słowo ORAZ, nie ALBO.

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

Jak byk ORAZ

tylko że E-AC3



ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 18 grudnia 2009 r.

13. Dekoder sygnału fonii
Dekoder sygnału fonii powinien dekodowaç strumienie
cyfrowe fonii zakodowane zgodnie z MPEG-2
Warstwa II
zgodnie z ISO/IEC 13818-3 [12] i ograniczeniami
zawartymi w ETSI TS 101 154 [8] części 6.1 oraz E-AC-3 zgodnie z ETSI TS 102 366 [10] i ograniczeniami
zawartymi w części 6.2 ETSI TS 101 154 [8]

Jak widać niektóre firmy potrafiły zagwarantowac sobie wpisy do ustawy generujące kasę za licencje od producentów sprzętu odbiorczego chociaz nadawcy nie dysponują "divajsami" do nadawania takiego i pewnie szybko nie będą ich mieli
Ostatnio zmieniony 14 lutego 2011, o 14:06 przez janek 77, łącznie zmieniany 9 razy.

parpiotr

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: parpiotr »

Tomasz Berezowski pisze:Prosze przeczytać podlinkowane rozporządzenie. Tam w pkt.13 jest słowo ORAZ, nie ALBO.
Faktycznie, w takim razie Emitel w dziale Najczęściej zadawane pytania -> Jaki sprzęt gwarantuje odbiór DVB-T? pisze nie dość dokładnie stosując zapis "ALBO":
parpiotr pisze:"Osoby planujące zakup odbiornika zintegrowanego (tzn. telewizora wyposażonego w tuner oraz dekoder) albo specjalnej przystawki (tzw. STB - set-top box) do odbiornika analogowego, już dzisiaj powinny się upewnić, czy sprzęt spełnia wymagania określone w projekcie rozporządzenia, które przewiduje m.in.:

- standard emisji DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial),
- dla sygnału wizji obsługę formatu SD i HD kodowanych w systemie MPEG-4, część 10 (dokładniej H.264/AVC),
- dla sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II albo AC- 3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus)."

Źródło: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... vb-t?oq=19
Być może WIWA opiera na tym swoje tłumaczenia...

Zablokowany