Polsat HD na MUX2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
ferdek1910
Posty: 39
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 16:10

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: ferdek1910 »

Tydzien temu o tej porze mieliśmy Polsat HD a dzisiaj nie ma jeszcze, mecz za ok. półtorej godziny, więc może jeszcze zobaczymy Polsat HD :)

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Andrew525 »

Raczej nie będzie mówili ze będzie na Cyfrowym Polsacie HD za free a o dvb-t nic nie mówili.

artik_

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: artik_ »

Niestety chyba masz racje- nie bedzie dziś HD

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Gori »

Najwyraźniej prawnicy Polsatu doszli do wniosku, że to nie ma sensu :P

ferdek1910
Posty: 39
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 16:10

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: ferdek1910 »

A szkoda... bo super było zobaczyć mecz w HD za darmo :)

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Przemo »

Chyba będzie wojna z N Sport, brak Polsatu HD FTA zarówno w NTC jak i z satelity.

Bartosz Czach

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Bartosz Czach »

Gori pisze:Najwyraźniej prawnicy Polsatu doszli do wniosku, że to nie ma sensu :P
I dobrze. Szkoda pasma na gorszą jakość. A i tak będą mieć sprawę w sądzie.

DVB-T

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: DVB-T »

sprawa jest problematyczna i niewykluczone, że zakończy się w sądzie.

W moim mniemaniu Polsat i Polsat HD to jeden kanał mimo, że ma oddzielną koncesję. Jednak ramówka jest identyczna. Tak jak w przypadku TVN-TVN HD-TVN HD+1, oraz TVS-TVS HD, które jadą na wspólnej koncesji. Skoro TVN i TVN HD są uważane za jeden kanał, to z Polsatem powinno być analogicznie. Polskie prawo póki co nie zna rozróżnienia na kanały SD i HD. Liczy się tylko zawartość, czyli ramówka. Tak więc Polsat jest kanałem ogólnodostępnym i bezpłatnym i w takim przecież firma ta ma prawo puszczać Ligę Mistrzów. Natomiast Polsat HD to ten sam kanał, tylko w trochę lepszej jakości technicznej. Różnią się tylko parametrami nadawania, rozdzielczością, bitratem, sposobem kompresji.
Idąc tropem aby każdy program o innym sposobie nadawania, a co za tym idzie innym efektem na ekranie, miałby być innym kanałem, to polsatów mielibyśmy 4. Tj. Polsat Hd, Polsat SD 16:9 (z DVB-T), Polsat SD 4:3 cyfrowy (z HB) i Polsat analogowy. I w każdym z nich mamy inną jakość techniczną i inny efekt na ekranie naszego telewizora - a jednak to wciąż ten sam program.
Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby w przyszłości wprowadzić takie rozróżnienie w ustawie, ale tak jak mówię, musiałoby to mieć jakieś podstawy normatywne. W obecnym stanie prawnym takich brak.

N-ka może im skoczyć.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: rotalplus »

DVB-T pisze:sprawa jest problematyczna i niewykluczone, że zakończy się w sądzie.

W moim mniemaniu Polsat i Polsat HD to jeden kanał mimo, że ma oddzielną koncesję. Jednak ramówka jest identyczna. Tak jak w przypadku TVN-TVN HD-TVN HD+1, oraz TVS-TVS HD, które jadą na wspólnej koncesji. Skoro TVN i TVN HD są uważane za jeden kanał, to z Polsatem powinno być analogicznie. Polskie prawo póki co nie zna rozróżnienia na kanały SD i HD. Liczy się tylko zawartość, czyli ramówka. Tak więc Polsat jest kanałem ogólnodostępnym i bezpłatnym i w takim przecież firma ta ma prawo puszczać Ligę Mistrzów. Natomiast Polsat HD to ten sam kanał, tylko w trochę lepszej jakości technicznej. Różnią się tylko parametrami nadawania, rozdzielczością, bitratem, sposobem kompresji.
Idąc tropem aby każdy program o innym sposobie nadawania, a co za tym idzie innym efektem na ekranie, miałby być innym kanałem, to polsatów mielibyśmy 4. Tj. Polsat Hd, Polsat SD 16:9 (z DVB-T), Polsat SD 4:3 cyfrowy (z HB) i Polsat analogowy. I w każdym z nich mamy inną jakość techniczną i inny efekt na ekranie naszego telewizora - a jednak to wciąż ten sam program.
Nie stoi to jednak na przeszkodzie, aby w przyszłości wprowadzić takie rozróżnienie w ustawie, ale tak jak mówię, musiałoby to mieć jakieś podstawy normatywne. W obecnym stanie prawnym takich brak.

N-ka może im skoczyć.
Skoro Polsat i Polsat HD to te same kanały to znaczy ze oba sa ogolnodostepne i bezplatne
bo tak ma Polsat w koncesji wpisane

Ale Polsat HD ani nie ogolnodostepny ani bezplatny-aby go ogladac trzeba miec przynajmniej pakiet MINI HD a wiec uiszczac oplate
w przeciwieństwe do TVN HD, ktore jest kanałem FTV

DVB-T

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: DVB-T »

Ale Polsat HD ani nie ogolnodostepny ani bezplatny-aby go ogladac trzeba miec przynajmniej pakiet MINI HD a wiec uiszczac oplate
w przeciwieństwe do TVN HD, ktore jest kanałem FTV
Jak mamy być precyzyjni to TVN HD nie jest FTV bo raz na rok trzeba doładować za 20 zł, więc de facto miesięczna opłata za niego to prawie 2 zł. Oczywiście wraz z innymi kanałami w pakiecie, fakt jest jednak taki, że płacić za niego trzeba.

A co do reszty to ja pozostaję przy swoim punkcie widzenia.

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Gori »

Moim zdaniem (z prawnego pkt widzenia) mniej problematyczne jest nadawanie meczu na zwykłym Polsacie niz wciskanie na siłe Polsatu HD. Nie sądzę żeby Polsat HD miał koncesję na nadawanie naziemne. Niby ta sama zawartość ale inne parametry techniczne. Chyba że Polsat zabezpieczył się takim manewrem, że w formularzu 7a (nadawanie naziemne cyfrowe) zaznaczył jednocześnie opcję SD i HD

DVB-T

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: DVB-T »

Gori pisze:Moim zdaniem (z prawnego pkt widzenia) mniej problematyczne jest nadawanie meczu na zwykłym Polsacie niz wciskanie na siłe Polsatu HD. Nie sądzę żeby Polsat HD miał koncesję na nadawanie naziemne. Niby ta sama zawartość ale inne parametry techniczne. Chyba że Polsat zabezpieczył się takim manewrem, że w formularzu 7a (nadawanie naziemne cyfrowe) zaznaczył jednocześnie opcję SD i HD
Trzy posty wyżej jest napisane, że do nadawania w HD nie trzeba żadnej koncesji.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: tajemnicapanstwowa »

DVB-T pisze: Trzy posty wyżej jest napisane, że do nadawania w HD nie trzeba żadnej koncesji.
co nie zmienia faktu, ze polsat HD nie jest ogolnodostepnym kanalem, a tylko w takim kanale polsat moze pokazywac LM.

przyklad z TVN-TVN HD czy TVS-TVS HD bez sensu, bo o ile moga "leciec" na jednej licencji, to jednak oni nie maja zadnych licencji na transmisje, by trzeba sie bylo tym przejmowac.

jezeli obostrzenia licencyjne pozwalaja ITI jako jedynej nadawac LM w telewizji kodowanej/platnej (jak zwal tak zwal), a polsat ma licencje na nadawanie w kanale ogolnodostepnym (tak jak wyscigi F1) to chyba logiczne jest, ze polsat nie moze nadawac LM na nieogolnodostepnym/kodowanym/platnym polsacie HD. po prostu robia konkurencje w segmencie, w ktorym nie maja licencji.
chyba ze udostepnialiby na czas meczu polsat HD FTA zarowno w DVB-T jak i DVB-S.

DVB-T

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: DVB-T »

tajemnicapanstwowa pisze:
DVB-T pisze: Trzy posty wyżej jest napisane, że do nadawania w HD nie trzeba żadnej koncesji.
co nie zmienia faktu, ze polsat HD nie jest ogolnodostepnym kanalem, a tylko w takim kanale polsat moze pokazywac LM.

przyklad z TVN-TVN HD czy TVS-TVS HD bez sensu, bo o ile moga "leciec" na jednej licencji, to jednak oni nie maja zadnych licencji na transmisje, by trzeba sie bylo tym przejmowac.

jezeli obostrzenia licencyjne pozwalaja ITI jako jedynej nadawac LM w telewizji kodowanej/platnej (jak zwal tak zwal), a polsat ma licencje na nadawanie w kanale ogolnodostepnym (tak jak wyscigi F1) to chyba logiczne jest, ze polsat nie moze nadawac LM na nieogolnodostepnym/kodowanym/platnym polsacie HD. po prostu robia konkurencje w segmencie, w ktorym nie maja licencji.
chyba ze udostepnialiby na czas meczu polsat HD FTA zarowno w DVB-T jak i DVB-S.
Pozwolę się nie zgodzić.
1. Przykład z TVN i TVS był tylko aby pokazać, że to jeden kanał a nie 2 oddzielne. W oderwaniu od wszelkich praw do transmisji sportowych.
2. Skoro to jeden kanał to bezpłatna wystarczy aby była jedna z jego wersji patrząc od strony technicznej.

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Gori »

DVB-T pisze: Trzy posty wyżej jest napisane, że do nadawania w HD nie trzeba żadnej koncesji.
Mam rozumieć, że Polsat nie składał żadnej dodatkowej koncesji do nadawania w HD ?
Nie wiem jak to wygląda w KRRiT bo nie ma wglądu do takich dokumentów więc nie mam pewności co do moich wypowiedzi. Było to czyste przypuszczenie ale jeśli @DVB-T masz jakieś konkretne informacje to mógłbyś się nimi podzielić o ile nie są niejawne bo wg mnie obecna sytuacja nie jest zbyt jasna.

DVB-T

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: DVB-T »

Gori pisze:
DVB-T pisze: Trzy posty wyżej jest napisane, że do nadawania w HD nie trzeba żadnej koncesji.
Mam rozumieć, że Polsat nie składał żadnej dodatkowej koncesji do nadawania w HD ?
Nie wiem jak to wygląda w KRRiT bo nie ma wglądu do takich dokumentów więc nie mam pewności co do moich wypowiedzi. Było to czyste przypuszczenie ale jeśli DVB-T masz jakieś konkretne informacje to mógłbyś się nimi podzielić o ile nie są niejawne bo wg mnie obecna sytuacja nie jest zbyt jasna.
Polsat składał koncesję na kanał Polsat HD ze względu na to, że w początkowym zamiarze miał mieć ten kanał inną ramówkę, w 100% wypełnioną kontentem w wysokiej rozdzielczości. A skoro inna ramówka to i niezbędna koncesja. To miałoby być coś na wzór TVP HD lub BBC HD, czyli osobny kanał nadawcy z najlepszymi programami z jego różnych anten w HD. Potem jednak plany Polsatu się zmieniły i postanowiono uruchomić jedynie wersję HD głównego kanału polsatu. A koncesja w międzyczasie została przyznana. Stąd różnica w kwestii koncesji w stosunku do TVN i TVS. Moim zdaniem jednak fakt posiadania tej dodatkowej koncesji nie zmienia pozycji prawnej polsatu, bo jest ona de facto nie wykonywana, gdyż wszystkie działania stacji "mieszczą się" w zakresie koncesji "zwykłego" polsatu.

liki

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: liki »

Sprawa może mieć swój finał w sądzie. nSport ma licencję na kanał kodowany, polsat na kanał otwarty.
Głównym problemem jest to, że polsat przed meczem informuje widzów, że mogą obejrzeć ten mecz w jakości HD na kanale Polsat HD, do którego dostęp jest płatny.

Dla mnie sprawa jest jasna, polsat powinien ponieść konsekwencje. Jednak prawo działa w dość pokrętny sposób i trudno przewidzieć wynik. Tym bardziej, że ewentualna sprawa może zakończyć się na bardzo wiele sposobów, począwszy od wygranej polsatu, poprzez karę pieniążną/stratę licencji przez polsat, na dogadaniu się z N np. damy wam kanał polsat HD w zamian za TVN HD.

Adam Brodziak

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Adam Brodziak »

Polsat HD już nie na MUX2 ale na kanale 29. Eksperymentalnie i tylko w Warszawie z PKiN :(

Zoman

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Zoman »

Mógłby ktoś napisać na jakiej częstotliwości jest Polsat HD?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Polsat HD na MUX2

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zoman pisze:Mógłby ktoś napisać na jakiej częstotliwości jest Polsat HD?
Wystarczy poczytać. Wszystko jest TU

Zablokowany