TVN TVN7 napisy ekranowe

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: @GUTEK@ »

voitek pisze:
@GUTEK@ pisze:Płatnym czy darmowym?
Professional trial.
Czyli program odpada do codziennego zastosowania, chyba że fundniesz wszystkim na forum co mają karty do kompa licencje na Proga.

Możliwe że będzie poprawka do SkyView do obsługi tych napisów. Jeśli tak to wrzucę nową wersje do mojego gotowca.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: drugi multipleks

Post autor: C7_4K »

interaktiv pisze:Na TVN lecą napisy DVB, co prawda od innego programu niż emitowany ale fajnie że wreszcie są namacalne dowody zapowiedzi :)
W Samsungu B650 napisy są duże czytelne i z czarną ramką - idealne!
Ciekawe kiedy będą dodatkowe ścieżki dźwiękowe?
Obrazek
daj zrzuty ekranu jak masz poustawiane napisy i kraje bo ja jakoś napisów jeszcze nie ujrzałem na b650

Awatar użytkownika
Antenat
Posty: 32
Rejestracja: 11 lutego 2011, o 21:41
Odbiornik: Not Only TV LV5TQUBE
Instalacja antenowa: patyk od zestawu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin / Kołowo

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Antenat »

Tomasz Berezowski pisze:To znaczy, że programy nie są zgodne z normą DVB. Co ja na to mogę poradzić?
Czy jest na to jakiś paragraf, tzn. opisany w akcie prawnym format napisów (tak, jak jest to w przypadku strumienia wideo i audio), którego obsługę powinien zapewnić sprzęt (tu: program) zgodny ze standardem DVB-T obowiązującym w RP?

majonez

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: majonez »

Teraz leci Szymon Majewski Show na TVN. Mój TV wybiera uboższą wersję MPEG zamiast DD, ponieważ MPEG ma opis Pol a DD jest undefined. W DD leci teraz dźwięk 5.1 i gdybym się nie pofatygował do menu i nie sprawdził drugiej ścieżki, oglądałbym dalej z ubogim dźwiękiem.
Moim skromnym zdaniem takie ustawienie jest bez sensu. W tym przypadku TVN powinien oznaczać OBIE ścieżki jako POL, ponieważ obie SĄ nadawane w języju polskim.
Taka sytuacja występuje w MUX-2 oraz TVN HD. Dziwnym trafem dobrze jest na TVN SD w DVB-S na transponderze 11393MHz. Tam obie ścieżki mają opis "Pol". Żeby nie było tak pięknie, to tutaj za to jest nadawane w letterboksie :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Jarosław Bałuka »

Antenat pisze:
Tomasz Berezowski pisze:To znaczy, że programy nie są zgodne z normą DVB. Co ja na to mogę poradzić?
Czy jest na to jakiś paragraf, tzn. opisany w akcie prawnym format napisów (tak, jak jest to w przypadku strumienia wideo i audio), którego obsługę powinien zapewnić sprzęt (tu: program) zgodny ze standardem DVB-T obowiązującym w RP?
Na stronie Ministerstwa Infrastruktury poświęconej cyfryzacji jest zbiór dokumentów

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: wsz »

Drugi dźwięk jest oznaczony jako "nieokreślony". Odpowiada to chyba "undetermined" z normy ISO 639-2. Dla Samsung PN50C7000 mogę się na niego przełączyć z menu, ale nie mam możliwości zapamiętania go jako języka preferowanego (brak na liście języków).

Mam następujące pytania:
1. Czy używanie języka "nieokreślony" jest odpowiednikiem języka oryginalnego programu (tak jak w kinie - ścieżka oryginalna, a jako tłumaczenie napisy bez względu na język) i czy powinien być równoprawnym wyborem jako preferowany język z możliwością zapamiętania?
2. Czy TVN zamierza zawsze używać "nieokreślony", czy będzie zmieniać język w zależności od filmu/programu np. na angielski, francuski, itp., a "nieokreślony" jest tylko na czas testów?
3. Jaka jest praktyka innych stacji np. w transmisjach satelitarnych?


Pytanie Szanownych Forumowiczów: czy Wasz odbiornik ma możliwość zapamiętania języka "nieokreślony" jako preferencji i automatycznego ustawienia się na niego po włączeniu odbiornika lub przy zmianie kanałów?

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: marks74 »

Witam. Na moim C650 miałem mozliwość wyboru ścieżki dźwiekowej na TVN i TVN7 pomiedzu DD a Mpeg od kilku dni niemam takiej możliwości. :shock: Czy to przejściowe :?: Czy tak juz zostanie :(

arik92

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: arik92 »

wsz pisze: Pytanie Szanownych Forumowiczów: czy Wasz odbiornik ma możliwość zapamiętania języka "nieokreślony" jako preferencji i automatycznego ustawienia się na niego po włączeniu odbiornika lub przy zmianie kanałów?
Sony KDL-EX501 gdy język jest nieokreślony pokazuje jako "MUL". W Menu TV można zmienić "Preferowany podst. język:" z "polski" na "MUL" i wtedy przy włączeniu na TVN/TVN7 podstawową ścieżką będzie "MUL". Jednak język "MUL" w ustawieniach można ustawić tylko wtedy gdy TV jest włączony na kanale, który taką ścieżkę nadaję, czyli TVN/TVN7. Pozostałe języki można ustawiać niezależnie od tego na którym kanale TV jest aktualnie włączony.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: pikaczu »

marks74 pisze:Witam. Na moim C650 miałem mozliwość wyboru ścieżki dźwiekowej na TVN i TVN7 pomiedzu DD a Mpeg od kilku dni niemam takiej możliwości. :shock: Czy to przejściowe :?: Czy tak juz zostanie :(
te napisy sa tylko w piatki(tvn), a w niedziela(tvn 7), od 20

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: wsz »

pikaczu pisze:
marks74 pisze:Witam. Na moim C650 miałem mozliwość wyboru ścieżki dźwiekowej na TVN i TVN7 pomiedzu DD a Mpeg od kilku dni niemam takiej możliwości. :shock: Czy to przejściowe :?: Czy tak juz zostanie :(
te napisy sa tylko w piatki(tvn), a w niedziela(tvn 7), od 20
Rzecz nie w napisach a w ścieżkach dźwiękowych. U mnie trzeba zmienić preferencje językowe z polskiego na "nieokreślony" podczas odbioru kanału TVN lub TVN7, a wtedy pojawi się DD. Dla np. TVP1 MPEG i DD zdefiniowane są jako język polski. Do niedawna było tak samo dla TVNów.

Patrz też mój post powyżej.

arik92 - dzięki za odpowiedź. Wydaje mi się, że tak już testowałem, ale jeszcze sprawdzę.

Ważne dla mnie jest czy "niekreślony" jest pełnoprawnym językiem. Jeśli tak, to mogę ścigać producenta, że jest niezgodny z normami.
Ale może w rzeczywistości jest to: 'mul, for "multiple languages"' z normy ISO, a nie "und, for "undetermined"'?
Ostatnio zmieniony 8 marca 2011, o 16:32 przez wsz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: igorlan »

marks74 pisze:Witam. Na moim C650 miałem mozliwość wyboru ścieżki dźwiekowej na TVN i TVN7 pomiedzu DD a Mpeg od kilku dni niemam takiej możliwości. :shock: Czy to przejściowe :?: Czy tak juz zostanie :(
Jako, że sam posiadam ten model to potwierdzam, że da się zmienić, ale tylko z menu. Trzeba ustawić język na "nieokreślony" i wtedy widnieje jako Dolby Digital. Po zmianie kanału wszystko trzeba zrobić od początku gdyż telewizor nie zapamiętuje ustawienia. Było już o tym kilka postów wcześniej.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: BadBoy475 »

igorlan pisze:
marks74 pisze:Witam. Na moim C650 miałem mozliwość wyboru ścieżki dźwiekowej na TVN i TVN7 pomiedzu DD a Mpeg od kilku dni niemam takiej możliwości. :shock: Czy to przejściowe :?: Czy tak juz zostanie :(
Jako, że sam posiadam ten model to potwierdzam, że da się zmienić, ale tylko z menu. Trzeba ustawić język na "nieokreślony" i wtedy widnieje jako Dolby Digital. Po zmianie kanału wszystko trzeba zrobić od początku gdyż telewizor nie zapamiętuje ustawienia. Było już o tym kilka postów wcześniej.
Po co tak kombinujecie, wystarczy po prostu wcisnąć TOOLS, następnie z menu wybrać język ścieżki dźwiękowej i tam strzałkami w bok można wybrać interesującą nas ścieżkę.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: ploomba »

Ja mam niezłą zagwozdkę :D Wcześniej na moim Samsungu Le32C450 (jakis tydzień temu albo dwa) miałem nonstop ustawiony dżwięk DolbyDigital i nijak nie mogłem ustawić żeby mi TV zapamiętał Stereo. Kombinowałem w menu dalej i jednego dnia ustawiłem na stałe Stereo - tak myślałem, że TV zapamietał ustawienie (chyba, że to wynikało z ustawień domyślnej ścieżki audio od nadawcy). Mniejsza o to - mam teraz cały czas Stereo i da się zmienić w menu na Dolby Digital ale TV znowu nie zapamiętuje tego ustawienia :lol: cały czas przełącza się na stereo. W niedzielę kombinowałem z nie swoim Samsungiem Le32B350. Podczas filmu o 20:00 na TVN7 nie mogłem ustawić domyślnej ścieżki Stereo - TV po zmianie kanału zawsze przełączał się na DD. I teraz się zastanawiam dlaczego dziś kombinując w swoim Le32C450 nie mogę ustawić na stałe DD a TV cały czas przełącza się na stereo :lol:
Pytanie do Pana Tomasza. Czy TVN coś zmienia/zmieniał w przekazie od niedzieli? Bo nie wiem czy to Samsung ma jakieś "problemy" czy coś się zmieniło. Zastanwia mnie właśnie ta różnica podczas testów na B350 nie dalo się zapamiętać stereo a dziś na moim C450 nie da się zapamiętać DD (a jakis czas temu miałem nonstop DD).

@BadBoy475 , Tak, w Tools jest wybór ścieżki na "1. Polski" "2. nieokreślony" ale C450 nie zapamietuje mi dziś wyboru "2. nieokreślony" (a kiedyś miałem DD) a w niedzielę znowu B350 nie chciał zapamiętać wyboru "1. polski" a cały czas przełączał się na "2.nieokreślony"

p.s. Na pilocie od Samsung jest jeszcze taki przucisk "dual" po naciśnieciu którego pojawia się nazwa aktualnej ścieżki audio ale nie ma alternatywnego wyboru. Natomiast na kanale analogowym po naciśnieciu przycisku "dual" mogę wybierać Mono albo Stereo-Nicam.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: wsz »

Wszystko się sprowadza do pytania czy czy coś co Samsung opisuje jako "niekreślony" jest pełnoprawnym językiem. Czy jest to 'mul, for "multiple languages"' czy "und, for "undetermined"' z normy ISO? Może ktoś z TVN lub Emitela napisałby czy mamy problemy z mul czy und?

Jak widać jest model Sony, który umie to zapisać jako preferowany wybór. Wygląda na to, że Samsungi (modele B-2009 i C-2010 rok) nie umieją (albo nikt jeszcze nie odkrył jak to zrobić).

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Miodzik »

U mnie jest "multiple languages", tak to "widzi" telewizor. Dla mnie logiczne jest, że wybiera teraz domyślnie ścieżkę z lektorem jako domyślną (trafiło na mpg), bo trudno żeby domyślnie wybierał język oryginalny (trafiłoby na DD) i zmuszał polskiego widza do przełączania się ręcznie. Chcesz oglądać w oryginale masz wybór, przełączasz ścieżkę ręcznie, chcesz do tego napisy, wybierasz (czy to będzie Tools, Dual czy tak jak u mnie Quick Menu zależy tylko od modelu TV). Ale domyślnie jest ok. Przecież wiadomo, że ostatecznie wcześniej czy później z MPEG zrezygnują i będzie tylko DD czy DD+.

arik92

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: arik92 »

wsz pisze:Wszystko się sprowadza do pytania czy czy coś co Samsung opisuje jako "niekreślony" jest pełnoprawnym językiem. Czy jest to 'mul, for "multiple languages"' czy "und, for "undetermined"' z normy ISO? Może ktoś z TVN lub Emitela napisałby czy mamy problemy z mul czy und?
Możliwe właśnie, że druga ścieżka na TVN\TVN7 może być ustawiona jako 'mul, for "multiple languages", a nie jako "und, for "undetermined" bowiem gdy w MUX 2 był nadawany Polsat HD to wtedy dźwięk w Sony nie był pokazywany jako "polski", ale jako "nieokreślony".


Mam pytania do Tomasza Berezowskiego. Przykładowo mamy takie ustawienie ścieżek audio:
- ścieżka MPEG o niższym PIDzie ustawiona jako Polski
- ścieżka AC3 o wyższym PIDzie ustawiona jako Polski
Czy przy takim ustawieniu zdarzało się, że odbiorniki TV ustawiały się domyślnie na AC3 zamiast na MPEG?
Która ścieżka przed wprowadzeniem napisów miała niższy PID, a która wyższy?

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: ploomba »

Miodzik pisze:U mnie jest "multiple languages", tak to "widzi" telewizor. Dla mnie logiczne jest, że wybiera teraz domyślnie ścieżkę z lektorem jako domyślną (trafiło na mpg), bo trudno żeby domyślnie wybierał język oryginalny (trafiłoby na DD) i zmuszał polskiego widza do przełączania się ręcznie. Chcesz oglądać w oryginale masz wybór, przełączasz ścieżkę ręcznie, chcesz do tego napisy, wybierasz (czy to będzie Tools, Dual czy tak jak u mnie Quick Menu zależy tylko od modelu TV). Ale domyślnie jest ok. Przecież wiadomo, że ostatecznie wcześniej czy później z MPEG zrezygnują i będzie tylko DD czy DD+.
No właśnie, tylko że w niedzielę na B350 nie mogłem ustawić automatycznej MPEG2 tylko cały czas B350-ka przełączała mi na tą nieokreśloną AC3 8-) Też jestem za tym , żeby na każdym sprzęcie nie było problemu z automatyką ścieżek audio i wg mnie powinna automatycznie ustawiac się polska z lektorem. Jeśli ktoś chce oryginalną to powinien sobie sam przełączyć.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: wsz »

Trochę nie rozumiem tej dyskusji. Po to są preferencje ustawiane przez użytkownika, aby każdy miał to co chce.

Jak ktoś ustawi język polski dla dźwięku, to automatycznie wybierze mu ścieżkę z tym językiem. Dla np. TVP1 może wtedy wybrać MPEG2 z konsekwencją rezygnacji z 5.1 kanałów (tylko Dolby Surround) lub DD z możliwością odtwarzania pełnego Dolby Digital 5.1 dla wybranych programów (a Dolby Surround dla reszty w razie sygnału dwukanałowego). Tak było też do niedawna dla TVN i TVN7. Teraz DD jest przypisane do "Mul" i nie jest wybierane dla ustawienia na języka polskiego (chyba, że odbiornik ma błędy w oprogramowaniu).

Ja wolę zawsze wersję oryginalną - Dźwięk oryginalny Dolby Digital 5.1 dla "W - jak wendetta" odtwarzany przez kolumny był dużo lepszy od przyciętej wersji dwukanałowej przytłumionej do tego przez lektora. Tego oczywiście tak nie słychać przez głośniki wbudowane odbiornika.

Dla mnie dalej wszystko się sprowadza do pytania czy czy coś co Samsung opisuje jako "niekreślony" jest pełnoprawnym językiem. Czy jest to 'mul, for "multiple languages"' czy "und, for "undetermined"' z normy ISO? Może ktoś z TVN lub Emitela napisałby czy mamy problemy z mul czy und?

Awatar użytkownika
Gdańsk
Posty: 44
Rejestracja: 18 października 2010, o 15:11
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk / Chwaszczyno

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Gdańsk »

Macie problem z dźwiękiem w Samsungu to zerknijcie w ustawienia :
Menu-Ustawienia-Nadawanie-Preferencje :idea:
Tam sobie ustawcie i będzie ok :!:

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: ploomba »

Gdańsk pisze:Macie problem z dźwiękiem w Samsungu to zerknijcie w ustawienia :
Menu-Ustawienia-Nadawanie-Preferencje :idea:
Tam sobie ustawcie i będzie ok :!:
ale wyskoczyłeś z dobrą radą :lol: Jak nie masz zamiaru wnieść nic wartościowego do dyskusji to po co udzielasz "dziwnych porad".
Ostatnio zmieniony 8 marca 2011, o 19:21 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany