TVN TVN7 napisy ekranowe

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Tomasz Berezowski

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Tomasz Berezowski »

DVB-T pisze:
Tomasz Berezowski pisze: Również prosze o info, jeśli jakiś obywatel operator w sieci analogowej nadaje kanały Grupy TVN (inne niż kanał TVN) w sposób niepoprawny - czyli albo dokłada kaszetę, albo obcina boki przekazu 16:9. Poprawnym sposobem reemisji jest nadawanie tych kanałów w FHA ( czyli tzw. chude mordy :-) )
Czyli mam rozumieć, że od 15 czerwca z nadajników analogowych naziemnych również nadawanie FHA? :)
Nie, analogowe nadajniki naziemne będą dokładać kaszetę.

Bartosz Czach

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Bartosz Czach »

To dobrze. W kablówkach też tak być powinno.

Tomasz Berezowski

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bartosz Czach pisze:To dobrze. W kablówkach też tak być powinno.
W analogowych kablówkach zawsze ktoś będzie pokrzywdzony. Wybór należy do nadawcy.

Bartosz Czach

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Bartosz Czach »

Tomasz Berezowski pisze:W analogowych kablówkach zawsze ktoś będzie pokrzywdzony.
Nadając w LetterBox nikt nie jest pokrzywdzony. Na kineskopowych obraz jest wykastrowany, ale kształtny i całość widać. Z kolei ofiary LCD i plazm mogą sobie samodzielnie obraz rozciągnąć.

Tomasz Berezowski

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bartosz Czach pisze:
Tomasz Berezowski pisze:W analogowych kablówkach zawsze ktoś będzie pokrzywdzony.
Nadając w LetterBox nikt nie jest pokrzywdzony. Na kineskopowych obraz jest wykastrowany, ale kształtny i całość widać. Z kolei ofiary LCD i plazm mogą sobie samodzielnie obraz rozciągnąć.
Zoom na plazmach i LCD ze skaszetowanego obrazu to klęska jakościowa.

Bartosz Czach

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Bartosz Czach »

To już problem tych, którzy ulegli kartelowi. Nie jest to problem nadawcy.

DVB-T

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: DVB-T »

Tomasz Berezowski pisze:
Bartosz Czach pisze:
Tomasz Berezowski pisze:W analogowych kablówkach zawsze ktoś będzie pokrzywdzony.
Nadając w LetterBox nikt nie jest pokrzywdzony. Na kineskopowych obraz jest wykastrowany, ale kształtny i całość widać. Z kolei ofiary LCD i plazm mogą sobie samodzielnie obraz rozciągnąć.
Zoom na plazmach i LCD ze skaszetowanego obrazu to klęska jakościowa.
A kto normalny kupuje telewizor LCD/plazma żeby oglądać analogową kablówkę? A ci co tak robią, niech się przyzwyczają do zoomowania obrazu. Tymczasem analogowa kablówka jest idealna dla posiadaczy telewizorów 4:3, z których większość nie ma nawet możliwości zmiany formatu obrazu i muszą oglądać rozciągnięte mordki. Raczej nie tędy droga. A skoro już jesteśmy przy konieczności rozciągania obrazu to przypominam, że Wasz główny kanał TVN wciąż dla TNK SD, C+ i CP trzeba właśnie zoomować i tracić na jakości. I to przy przekazie cyfrowym!!

P.S. Ostatnio jakaś niebezpieczna tendencja wśród nadawców do nadawania z premedytacją nieprawidłowych proporcji obrazu - Polsat robi tak z filmami w formacie kinowym, że wciska je do 16:9. Co także jest dla mnie nie do przyjęcia

pozdrawiam

Tomasz Berezowski

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Tomasz Berezowski »

Po pierwsze, przypominam, że 15 czerwca TVN SD przechodzi na satelicie do wersji FHA bez kaszety. Ogłosiliśmy to początkiem roku.
Po drugie, popełniacie błąd zadufania (skądinąd typowy dla większości dyskutantów na forach) czyli "ja wiem lepiej od Was". Otóż proszę mi uwierzyć, że takie decyzje nie są przez nas podejmowane "na czuja". Poprzedzone są badaniami reprezentatywnymi w celu określenia zarówno nasycenia poszczególnych kanałów dystrybucji odbiornikami szerokoekranowymi, jak również badaniami preferencji widzów w poszczególnych kanałach dystrybucji. Stąd też decyzja o przejściu na FHA w analogowych kablówkach i pozostawieniu kaszety na kanale TVN nadawanym z nadajników analogowych. Czasy podejmowania decyzji na podstawie opinii pani z kiosku Ruchu w którym mama prezesa kupowała gazety minęły bezpowrotnie.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: lpf1972 »

DVB-T pisze:Przecież stare telewizory nie potrafią generować letterboxa.
Potrafią, potrafią i wcale nie są to telewizory z górnej półki. Mój stare TV CRT (żadne cyfrowe) pochodzące z czasów gdy telewizor plazmowy kosztował ok 40tys. zł mają na pilotach guzik zmiany geometrii obrazu 4:3/16:9 - Trilux (rocznik 1996) i Philips (rocznik 1998).

Bartosz Czach

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Bartosz Czach »

lpf1972 pisze:
DVB-T pisze:Przecież stare telewizory nie potrafią generować letterboxa.
Potrafią, potrafią i wcale nie są to telewizory z górnej półki
A mój Philips, rocznik 2001, nie potrafi. JVC z 2000 roku również.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: wsz »

Stary Thomson składany w Piasecznie z czasów zanim zdefiniowano NICAM jako obowiązujące stereo w Polsce potrafi. Oprócz przełącznika w pilocie, w standardzie Eurozłącza jest sterowanie proporcjami obrazu 4:3/16:9 i to wykorzystywałem po dołączeniu DVD. Sądzę, że każdy sensowny tuner satelitarny, DVB-T/S/C ma taką samą możliwość przy połączeniu przez Eurozłącze. Tyle, że większość nie umie z tego korzystać (widać to nieraz na wyjazdach, gdzie CRT pozamieniano na LCD pozostawiając stare nastawy dla ekranu 4:3. Ale to chyba nie argument by dostosowywać się do najmniej zaawansowanych starych rozwiązań i często niewiedzy/nawyków.

DVB-T

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: DVB-T »

wsz pisze:Stary Thomson składany w Piasecznie z czasów zanim zdefiniowano NICAM jako obowiązujące stereo w Polsce potrafi. Oprócz przełącznika w pilocie, w standardzie Eurozłącza jest sterowanie proporcjami obrazu 4:3/16:9 i to wykorzystywałem po dołączeniu DVD. Sądzę, że każdy sensowny tuner satelitarny, DVB-T/S/C ma taką samą możliwość przy połączeniu przez Eurozłącze. Tyle, że większość nie umie z tego korzystać (widać to nieraz na wyjazdach, gdzie CRT pozamieniano na LCD pozostawiając stare nastawy dla ekranu 4:3. Ale to chyba nie argument by dostosowywać się do najmniej zaawansowanych starych rozwiązań i często niewiedzy/nawyków.
Ty chyba masz na myśli sytuację, kiedy to tuner lub DVD zmienia te proporcje, a nie kiedy po wtyczce antenowej wchodzi sygnał analogowy o różnych proporcjach. Ja mam jeszcze philipsa z 97 r. i on też nie potrafi rozpoznać ani zmienić proporcji w analogu.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: wsz »

Deklarowanie proporcji ekranu w transmisji analogowej pewnie było możliwe (znalazłem tego ślady w instrukcji obsługi Thomsona), ale w Polsce chyba nikt tego nigdy nie stosował. Analog wyłączą, a tuner DVB-T (o tym jest to forum) może być dołączony do starego telewizora między innymi przez Eurozłącze (SCART) (standard w Europie), które przewiduje zmianę proporcji obrazu przez źródło sygnału - bardzo stare Eurozłącza chyba tego nie miały (przynajmniej mój stary S-VHS z początku lat dziewięćdziesiątych).

Ale obecnie: z angielskiej wikipedii: SCART
Pin 8, the switch signal pin, carries a DC voltage from the source that indicates the type of video present.

0 V–2 V means no signal, or internal bypass
4.5 V–7 V (nominal 6 V) means a widescreen (16:9) signal
9.5 V–12 V (nominal 12 V) means a normal (4:3) signal

Reszta to kwestia wyboru tunera i ustawień - lub zamiany na sprzęt z wbudowanym DVB-T zgodnym z obowiązującym w Polce standardem nadawania.

Bartosz Czach

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Bartosz Czach »

wsz pisze:Deklarowanie proporcji ekranu w transmisji analogowej pewnie było możliwe (znalazłem tego ślady w instrukcji obsługi Thomsona), ale w Polsce chyba nikt tego nigdy nie stosował.
Wielokrotnie pisałem, że stosował TV4.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: wsz »

Niestety na to nie trafiłem kiedy miałem jeszcze stary odbiornik. Szkoda, że teraz nie są tak postępowi i nadają 4:3 po DVB-T.


Na marginesie do administratora forum: chyba macie ciągle czas zimowy? Pisałem post o 12:17, a aktualizowałem o 12:25.

Bartosz Czach

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Bartosz Czach »

Gdy na 13E był LetterBox, naziemnie obraz był rozciągany w pionie na telewizorach 16:9.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Jarosław Bałuka »

Kończymy off-top i wracamy do tematu wątku: TVN i TVN7 napisy ekranowe

Bartosz Czach

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Bartosz Czach »

To ja skorzystam jeszcze z obecności pana Berezowskiego. Czy przewidywane jest wprowadzenie napisów w czasie Faktów? Skoro ZDF tak nadaje, szkoda być z tyłu. Chyba nie jest problemem wpisanie danych z promptera. A byłoby to wielkie udogodnienie dla osób niesłyszących lub zmuszonych do wyciszenia dźwięku.
Dla stacji byłby to wielki plus, gdyż tvn byłby jedynym kanałem z serwisem informacyjnym z napisami.

Tomasz Berezowski

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Tomasz Berezowski »

W prompterze są tylko teksty prowadzącego, nie ma w nim tekstów w materiałach reporterskich, a te są równie ważne, jeśli nie ważniejsze dla zrozumienia przekazywanych informacji. Napisy w programach live są najtrudniejsze i najdroższe w produkcji. Zapewne, gdyby to potraktowac jako misję publiczną i zasilić finansowaniem z abonamentu, to ich wprowadzenie było by możliwe.

Bartosz Czach

Re: TVN TVN7 napisy ekranowe

Post autor: Bartosz Czach »

To zatrudnić stażystów do klepania tekstu z materiałów :) Nie będzie problemu, a kasę i tak im wypłaca PUP. Jeśli chodzi o napisy generowane w audycjach na żywo (mieszkamy w Polsce Panie Tomaszu), to można sobie odpuścić początkowo.

Zablokowany