POLSAT i napisy

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: POLSAT i napisy

Post autor: ploomba »

qwerty pisze:Dla potomnych:
Obrazek

to jest dokładnie to o czym pisałem już dawniej w osobnym temacie dotyczącym błędów w formacie nadawania przez Polsat.
Wtedy Polsat obcinał programy nagrane w letterboxie (panoramiczne z dołożonymi na sztywno pasami) do formatu 16:9. Niestety robią to z jakiegoś automatu - obcinając za bardzo obraz 4:3 do 16:9 i przy tym logo znajduje się już w miejscu gdzie większość TV je ucina. Pomaga wtedy włączenie w TV funkcji "piksel do piksel" czy jakoś tak. Niestety w Samsungu takowej funkcji nie ma.

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1358

Teraz Polsat obciął letterboxowy (4:3) film w formacie kinowym do formaty panoramicznego 16:9 z tymi samymi błędami zbytniego powiększenia (obcięcia).
Wcześniej Polsat miał jednak problemy z poprawnym "obcięciem" materiału kinowego 2.40:1 w letterboxie do 16:9 i naciągał (deformował) zupełnie taki materiał do 16:9. Teraz widzę , ze poradzili sobie z tym i deformacji już nie ma, ale logo nadal jest zbyt wysoko (i rozmyte).

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: POLSAT i napisy

Post autor: ks41 »

Nie dość że jest duże logo, to i oznaczenie wiekowe jest jakoś ucięte..

http://imageshack.us/f/839/20110913212142.jpg/

DVBManiak

Re: POLSAT i napisy

Post autor: DVBManiak »

Ja takie coś widziałem już dawno na Rodzinie zastępczej. Widać jeszcze muszą trochę poprawić. Pierwszy film kinowy w poniedziałek był jak najbardziej ok, a tu widać już nie wyszło.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: POLSAT i napisy

Post autor: ploomba »

DVBManiak pisze:Ja takie coś widziałem już dawno na Rodzinie zastępczej. Widać jeszcze muszą trochę poprawić. Pierwszy film kinowy w poniedziałek był jak najbardziej ok, a tu widać już nie wyszło.
Tak, bo tamten film kinowy musiał byc w normalnym "formacie kinowym" a nie w letterboxie. Takie rzeczy (z uciętym i rozmytym logo) dzieją się tylko wtedy gdy Polsat "obcina pasy" letterboxowe i dostosowuje film do 16:9.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: POLSAT i napisy

Post autor: MJJ »

Rzeczywiście - na filmie o 20:00 logo i oznaczenie wiekowe na Polsacie SD były wyjątkowo duże. Natomiast na Polsacie HD wszystko wyglądało ok.

damianaleks
Posty: 46
Rejestracja: 21 stycznia 2011, o 19:59

Re: POLSAT i napisy

Post autor: damianaleks »

mi tam rozmiar loga nie przeszkadzał w ogladaniu :)
a temat dotyczy napisow.. jak dla mnie dużo kwestii zostało opuszczonych. same napisy - rozmiar, kolor ok :)

DVBManiak

Re: POLSAT i napisy

Post autor: DVBManiak »

Fakt, dużo kwestii opuszczono. Tak jak pisałem wcześniej to jeszcze jest do dopracowania. Ale i tak brawo za postęp. Jeszcze czekamy na E-AC3, ale to pewnie w przyszłym roku i do tego może.

Aerix

Re: POLSAT i napisy

Post autor: Aerix »

Dzis emitowana jest "Szklana pulapka 4.0" niestety nic sie nei poprawilo w zwiazku z synchronizacja napisow na Polsacie. Za to z telegazety ida dobrze.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: POLSAT i napisy

Post autor: biopar »

Nawet jest gorzej niż w zeszłym tygodniu. Większość napisów była nie czytelna. Synchron - 10 sekund za szybkie napisy...
Powalczcie tam jeszcze technicy z Polsatu!

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: POLSAT i napisy

Post autor: pikaczu »

w dzisiejszym filmie, tyle brakuje tekstu i za szybko znikaja

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: POLSAT i napisy

Post autor: voitek »

Szkoda tylko, że pomimo Mega Hitu film jest z panscanowany.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: POLSAT i napisy

Post autor: biopar »

tak,tak... format 4:3 + stereo + złe napisy... w odniesieniu do ostatniego tygodnia poprawiono synchron. Było o niebo lepiej niż ostatnio... Swoją drogą wczoraj zauważyłem, że napisy zostały przygotowane przez jakąś firmę dla Polsatu, więc to może oni coś chrzanią? Aż dziwne, że 3 czy 4 film z rzędu ze skopanym synchronem. Niewidoczność napisów leży już na pewno po stronie nadawcy, ale synchronizacja?
Ostatnio zmieniony 28 września 2011, o 16:30 przez biopar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: POLSAT i napisy

Post autor: ks41 »

biopar pisze:tak,tak... format 4:3 + stereo + nie zsynchronizowane napisy... w odniesieniu do ostatniego tygodnia poprawiono synchron. Było o niebo lepiej niż ostatnio... Swoją drogą wczoraj zauważyłem, że napisy zostały przygotowane przez jakąś firmę dla Polsatu, więc to może oni coś chrzanią? Aż dziwne, że 3 czy 4 film z rzędu ze skopanym synchronem. Niewidoczność napisów leży już na pewno po stronie nadawcy, ale synchronizacja?
Wyrażaj się, to jest poważne forum dla poważnych ludzi.

DVBManiak

Re: POLSAT i napisy

Post autor: DVBManiak »

biopar pisze:tak,tak... format 4:3 + stereo + ....napisy... w odniesieniu do ostatniego tygodnia poprawiono synchron. Było o niebo lepiej niż ostatnio... Swoją drogą wczoraj zauważyłem, że napisy zostały przygotowane przez jakąś firmę dla Polsatu, więc to może oni coś chrzanią? Aż dziwne, że 3 czy 4 film z rzędu ze skopanym synchronem. Niewidoczność napisów leży już na pewno po stronie nadawcy, ale synchronizacja?
Przestań ciągle marudzić na Polsat. Jakimś antyfanem jesteś? Jak ci nie pasuje, to usuń go z listy programów.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: POLSAT i napisy

Post autor: biopar »

A czemu miałbym być fanem Polsatu? Nie mam w swoim avatarze logo żadnej stacji... Jedyna dobra ich produkcja to kiedyś był "Idol" a teraz "Must be the music". Poza tym nic na tym kanale oprócz Formuly 1 nie ma. Jakość nadawania daleko odbiega od dobrej. Zresztą, ostatnio robię się antyfanem telewizji w ogóle, a już na pewno nie TVNu. Popieram jedynie ich sposób nadawania (TVN): jakość. Ale to wątek o napisach a nie moich gustach na temat zawartości programowej TV. Więc, proszę zostaw swoje uwagi dla siebie, albo wal na priv.

DVBManiak

Re: POLSAT i napisy

Post autor: DVBManiak »

Wczoraj Polsat trochę pozytywnie zaskoczył mnie filmem Speed z 94 roku w 16:9. Coraz więcej 16:9 i filmów kinowych. Widać nawet jingle już lecą teraz najczęściej w 16:9. Cieszy ta zmiana.

gecko

Re: POLSAT i napisy

Post autor: gecko »

Dziś obejrzałem sobie "Dzień w którym zatrzymała się Ziemia", bez napisów, bo przez ostatnie kilka filmów nie jestem w stanie ich zdzierżyć. Poza tym po co mi one, jak nie nadaje się oryginalnej ścieżki dźwiękowej (wiem, wiem os. niesłyszące). Ciężko na prawdę zrobić synchronizację napisów z wyświetlanym obrazem? TVN jakoś doszedł do tego, TVP podobno też. No ale polsat to polsat, 20 min. reklam przerywane 30 min. filmem.
Co do obrazu, czasem miałem wrażanie, że oglądam kiepskiej jakości jakiegoś camrecorda.

enterprize

Re: POLSAT i napisy

Post autor: enterprize »

Teraz leci film "Ja, robot" niby z napisami dla niesłyszących ale po włączeniu napisów pojawiają się co któreś napisy i to jeszcze takie maciupkie ale za to kolorowe, co w tym wypadku nie jest dużą zaletą. krótko mówiąc: Beznadzieja... :?

arik92

Re: POLSAT i napisy

Post autor: arik92 »

Napisy na stronie 778 Teletekstu są ok, ale napisy DVB, jak napisał @enterprize "pojawiają się co któreś napisy", więc to chyba ciągle testy.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: POLSAT i napisy

Post autor: MJJ »

Panie Adamie
Od około 3 miesięcy nadajecie programy z napisami ale jak zauważyłem oraz jak widać po reakcjach innych użytkowników forum to poprawnie napisy działają tylko w teletekście. Czy jest szansa, że poprawnie napisy będą również działać w funkcji dvb-t subtitles ?
I czy jest szansa aby dołożyć funkcję napisów w Polsacie HD ?

Zablokowany