TV6 w MUX2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: TV6 w MUX2

Post autor: voitek »

To są premiery, a nie powtórki. Jest różnica pomiędzy powtórką, a oryginalną wersją jakiegoś formatu, który w naszym kraju zazwyczaj jest emitowany w rodzimej, polskiej wersji.

Gdyby to była powtórka z TVN-u albo Polsatu, to np. stacja emitowałaby 1 edycję polsatowskiego Idola albo pierwszą serię TVN-owskiego YCD...

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: TV6 w MUX2

Post autor: ploomba »

voitek pisze:
ploomba pisze:tak, wielkości znaczka pocztowego z 4 pasami po bokach 8-) Miesiąc się przygotowywali a tu takie błedy: windowbox, brak polskiej ścieżki ...
Zauważ, że to są stare odcinki. Materiał ze studia jest w 4:3, a materiały reporterskie są w 16:9 - dlatego jest letterbox, a w TV6 windowbox.
Najnowsze odcinki Galileo są już w 16:9, więc jeśli TV6 będzie je powtarzać, to zobaczymy je w prawdziwym 16:9.

No pewnie - prawie wszystko - guzik prawda! Stare programy są w 4:3 to tak je puszczają. I tak dobrze, że Milionerzy są w 16:9 (a były z 2004 roku). A ten odcinek "Czy jesteś mądrzejszy..." który leci obecnie też był kręcony dawno i był robiony w 4:3.

I tak stacja nadaje w 16:9 na stałe, co spotyka się u nas tylko przy kanałach HD.
Po części racja..ale wg mnie powinni się trochę postarać i programy 4:3 czy letterboksowe puszczac w pełnym 4:3 a nie wciśnięte na sztywno do 16:9. W sumie podobnie TVS nadaje na sztywno w 16:9 rozciągając stare pozycje 4:3 do 16:9. Nie wiem co lepsze - czy rozciąganie 4:3 do 16:9 czy wklejanie do pillarboxa czy windowboxa. Na LCD 16:9 Pillarbox jeszcze obleci bo schludnie to wygląda - windowbox już nie. A i oba pillar i window są tragicznym rozwiązaniem dla tunerów STB podpiętych pod telewizory CRT. Co sobie Ci ludzie pomyślą jak zobaczą mały kwadrat na środku telewizora? :P Wiem , że w STB mozna zmieniać proporcje (zoom itd) ale standardowo (na szytwno) chyba 99% telewidzów ma ustawione STB na opcje dodawania pasów letetrboxowych do 16:9.

DVBManiak

Re: TV6 w MUX2

Post autor: DVBManiak »

Ja tak mam, bo to według mnie jedyny możliwy do oglądania sposób oglądania materiałów 16:9 na tv 4:3. Chociaż oczywiście oryginalny materiał 4:3 ogląda się najlepiej na takich telewizorach. Jednak teraz 16:9 już przeważa, prawie każda reklama jest 16:9 albo 2,35:1 (wtedy podwójny letterbox).

arik92

Re: TV6 w MUX2

Post autor: arik92 »

Nie podoba mi się to, że TV6 ma sztywno ustawiony format obrazu na 16:9 i materiały 4:3 są wciskane z dodaniem po bokach czarnych pasów. Z dwóch powodów:

1) Telewizory LCD Sony i Sharp mają możliwość wyświetlania materiału 4:3 na dwa sposoby:
- Sony może wyświetlać obraz 4:3 w trybie "Smart" (na całej powierzchni ekranu) lub jako "4:3" z zachowaniem czarnych pasów po bokach. Decyduje o tym widz odpowiednio ustawiając opcję "Domyślny tryb 4:3" albo na "Smart" albo na "4:3".
- Sharp może wyświetlać obraz 4:3 w trybie "Panoramiczny" (na całej powierzchni ekranu) lub jako "Normalny"(4:3) z zachowaniem czarnych pasów po bokach. Decyduje o tym widz odpowiednio ustawiając opcję "Tryb 4:3" albo na "Panoramiczny" albo na "Normalny".

Jednak przy takim nadawaniu jak TV6, TV dostaję cały czas informację, że przekaz jest w 16:9, a nie w 4:3 i wtedy ta opcja nie będzie działać.

2) Osoby korzystające z zewnętrznych tunerów DVB-T podłączonych do TV 4:3 CRT, gdy nadawany jest materiał 4:3 i w tunerze proporcję obrazu są ustawione na "4:3 letterbox", będą widziały ten materiał w malutkim okienku na ekranie TV 4:3, trzeba wtedy wejść w opcję formatu obrazu i zmieniać to ustawienie na "4:3 Pan Scan".

Edit: Widzę, że kolega @ploomba mnie uprzedził i że ma podobne zdanie na temat formatu obrazu. ;)
Ostatnio zmieniony 30 maja 2011, o 18:49 przez arik92, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: TV6 w MUX2

Post autor: ploomba »

aha, a co do języka angielskiego i lektora to w sumie teraz tak myślę , że fajna sprawą byłoby puszczanie tego samego odcinka z lektorem a potem w powtórce z oryginalną ścieżką (plus ewentualnie napisy) - może faktycznie komuś by się to przydało do nauki języków.

DVBManiak

Re: TV6 w MUX2

Post autor: DVBManiak »

Czyli krótko mówiąc niedopracowane to wszystko jeszcze. Ale TV4 też nie zachwyca, choćby dźwiękiem mono.
@ploomba Dobry pomysł.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: TV6 w MUX2

Post autor: vigoo »

Jak można w polskiej telewizji nadawać program bez napisów, lektora. To jakaś paranoja. Powinna się tym zainteresować KRRiT...

wołominiak

Re: TV6 w MUX2

Post autor: wołominiak »

Oczywiście bardzo się cieszę że jest o kolejny kanał więcej. Tylko ...........

Ogólnie rzecz ujmując po co dawać Pulsowi i TV4 dwa kanały na MUX 2 skoro nie mają nic do zaoferowania na swoich podstawowych kanałach.
Przecież PULS i TV4 puszczają tylko ochłapy jakie im żuci POLSAT. Czasem tylko coś nowego stworzą.

Straszne jest to że nie ma bata na właścicieli Polsatu i TVNu którzy mogli by świetne kanały umieścić w naziemnej telewizji. Ale oczywiście kasa jest najważniejsza.

Uważam również że świetnym pomysłem było by umieszczenie rydzykowej telewizji w NTC. Przynajmniej by spopularyzowano cyfrową telewizję wśród starszych ludzi. 8-)

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: TV6 w MUX2

Post autor: Andrew525 »

vigoo pisze:Jak można w polskiej telewizji nadawać program bez napisów, lektora. To jakaś paranoja. Powinna się tym zainteresować KRRiT...
Dokładnie skandal...

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: TV6 w MUX2

Post autor: debe »

Andrew525 pisze:
vigoo pisze:Jak można w polskiej telewizji nadawać program bez napisów, lektora. To jakaś paranoja. Powinna się tym zainteresować KRRiT...
Dokładnie skandal...
Mnie też rozłożyli tym na łopatki. Żenada.
Jeśli tak bardzo Polsat chce pomóc w nauce języka to trzeba było utworzyć kanał "Learn English TV" a nie TV6.

DVBManiak

Re: TV6 w MUX2

Post autor: DVBManiak »

wołominiak pisze: Uważam również że świetnym pomysłem było by umieszczenie rydzykowej telewizji w NTC. Przynajmniej by spopularyzowano cyfrową telewizję wśród starszych ludzi. 8-)
Tak, tyle że to jest nierealne. A ja już wolę oglądać te angielskie wersje niż rydzykowy kanał, przez który ludzie są nawiedzeni.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: TV6 w MUX2

Post autor: voitek »

debe pisze:Jeśli tak bardzo Polsat chce pomóc w nauce języka to trzeba było utworzyć kanał "Learn English TV" a nie TV6.
To nie jest kanał tylko i wyłącznie Polsatu.

Też uważam, że kanał TV Trwam nie powinien znajdować się w NTC. Poza tym, w MUX2 nie ma żadnych szans.

Bartosz Czach

Re: TV6 w MUX2

Post autor: Bartosz Czach »

Jaki ja tu entuzjazm widzę w związku z nadawaniem TV6 w 16/9 :lol:
Wiedziałem, że partactwo takie może się pojawić właśnie na TV6.
Oryginalna wersja audycji bez polskich napisów to rzeczywiście skandal. Dodatkowo rozkłada na łopatki to gigantyczne logo. Czy TVN nie mógł techników nauczyć? Ma przecież udziały w Polskich Mediach.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TV6 w MUX2

Post autor: ks41 »

Szczerz mówiąc TV6 ma jeszcze DUUUUŻO do dopracowania.

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: TV6 w MUX2

Post autor: Andrew525 »

http://tv6.com.pl/program/

Ramówka mega słaba ;/

DVB-T

Re: TV6 w MUX2

Post autor: DVB-T »

Nie łudźmy się, gdyby nie głupkowaty przydział miejsc w MUX2, taki kanał jak TV6 nigdy by nie powstał

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: TV6 w MUX2

Post autor: voitek »

Czu u was też co jakiś czas na ułamek sekundy pokazuje się ekran kontrolny? Takie dziwne "mignięcia są" co kilkanaście minut...

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TV6 w MUX2

Post autor: ks41 »

voitek pisze:Czu u was też co jakiś czas na ułamek sekundy pokazuje się ekran kontrolny? Takie dziwne "mignięcia są" co kilkanaście minut...
Tak widać takie dziwne mignięcia.
Nie wiem jak u innych.

Bartosz Czach

Re: TV6 w MUX2

Post autor: Bartosz Czach »

Przez 11 lat Polskie Media widocznie niczego się nie nauczyły. Podczas przemiany Naszej TV w TV4 były podobne, dziwne zajścia. Ostatniego dnia nadawania wieczorem sygnał Naszej TV pojawiał się i znikał, na chwilę ukazywały się plansze i jingle TV4... Chyba pan Berezowski powienien przeszkolić obsługę techniczną.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: TV6 w MUX2

Post autor: debe »

voitek pisze:
debe pisze:Jeśli tak bardzo Polsat chce pomóc w nauce języka to trzeba było utworzyć kanał "Learn English TV" a nie TV6.
To nie jest kanał tylko i wyłącznie Polsatu.

Też uważam, że kanał TV Trwam nie powinien znajdować się w NTC. Poza tym, w MUX2 nie ma żadnych szans.
Polskie Media w ok. 90% należy do telewizji Polsat i ok. 9% do spółki TVN.
Mniejsza o cyfry.
Miejmy nadzieję, że w przyszłości coś się zmieni. Obecnie to co prezentuje TV6 jest żenujące.

Zablokowany