Polsat - dziwne przycinanie

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: kuku1234 »

To ja sie wypowiem jak u mnie. Zdarzylo sie, ze chyba TV 4 mial biale kreseczki przy gornym czarnym pasie, raz dolny czarny pas byl dwa razy wiekszy, poza tym czasem zdarza sie, ze na 1-2 sekundy calkowicie niknie sygnal, czyli generalnie jakies drobne problemy najczesciej nie przeszkadzajace w odbiorze. A i jeszcze czasami zdarzaly sie piksele na czesci obrazu swiadczace o zmniejszonym transferze, ale ogolnie tez przez maksymalnie 10 sekund.

arik92

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: arik92 »

Na TV Sony KDL-EX501 żadnych przycinek w audycjach na Polsacie nie zauważyłem, ale widać przycięcie na jinglu reklamowym w 4:3, o którym pisał @belliash. Będę jeszcze obserwował na Wydarzeniach czy coś się dzieje.

breza
Posty: 31
Rejestracja: 16 sierpnia 2011, o 14:45
Odbiornik: WIWA HD-90 NEW
Instalacja antenowa: UHF ATV 16/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice (Opole)

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: breza »

Jarosław Bałuka pisze:
breza pisze:
I nie mówcie, że nic nie "grzebiecie" w sygnale, gdyż były już momenty (kilkanaście minut, kilka godzin), w zeszłym tygodniu, że poziom sygnału spadał do prawie zera i obraz zaczynał szatkować, przycinać i znikać na WSZYSTKICH programach! :evil:
Ale mówimy o problemach w odbiorze całego multipleksu czy o zacięciach na samym Polsacie? Bo to dwie różne sprawy, a w tym wątku mówimy o tej drugiej.
Przecież w tym akapicie jest wyraźnie napisane, że problem z sygnałem był w całym multipleksie (wszystkie programy). A przycinki pojawiły się wcześniej i są nadal, coraz większe. A wspomniałem o tym, bo zauważyłem, że w tym temacie też i o tym była mowa. Poza tym te przycinki mogą mieć związek z Waszym "grzebaniem" w sygnale pomimo tego, że okres testowy się zakończył.

Reszta mojego posta dotyczy Polsatu (czyli tego tematu), więc prosiłbym o ustosunkowanie się do reszty.
Jarosław Bałuka pisze: Poza tym prosiłbym o utrzymanie pewnego minimalnego poziomu wypowiedzi. To forum to nie hyde park.
Nie wiem czy to dotyczy mojego posta, bo jakoś nie widzę w nim zaniżania poziomu. Nikogo nie obrażam, tylko zadaję pytania i wyjaśniam w czym problem, bo sam Pan napisał, że go nie widzicie.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: ploomba »

Jarosław Bałuka pisze:Po informacjach w tym wątku, przeprowadzone obserwacje kanału Polsat nie potwierdziły zgłoszeń o przycinkach. Poza chyba jedynym przypadkiem (mecz siatkówki w sobotę), nie pojawiały się żadne problemy z obrazem. Niemniej nasze służby nadal obserwują sygnał.

PS. Ja również celowo oglądałem Polsat aby samodzielnie upewnić się co do zasadności zgłoszeń ale nie udało mi się dopatrzeć żadnego problemu na moim dekoderze.
Przycinki na Polsacie i TV4 są mniej więcej od tygodnia. Nie dotyczy to całego multipleksu tylko wyżej wymienionych: POLSAT i TV4!!!
Przycinki nie są efektem słabego sygnału. Na 100% jest to wina po stronie nadawczej.
Sprawdzałem na 3 sprzętach i 3 instalacjach antenowych:
Telewizory Samsunga Le32C450 oraz Le32B350 oraz STB NOT LV6T MPVR4. Do każdego sprzętu podpięta inna instalacja antenowa. Na każdym sprzęcie sygnał oscyluje pomiędzy 80-95% (siła)- w zależności od instalacji antenowej - sygnał stabilny - Zero błedów.
Panie Jarosławie - omamów wzrokowych nie mam 8-)
Problem występuje (lub występował bo dziś nie oglądałem jeszcze TV) na scenach charakteryzujących się dużą szczegółowością obrazu tj falujące morze, poruszające się liście na drzewach, publiczność na meczu itd. Tak samo na "Wydarzeniach" przy dynamicznych scenach i dużej ilości szczegółów pojawiały się przycinki. Wygląda na to, że jest to w jakiś sposób powiązane z bitrate obrazu. Na TV4 można to było najczęściej przyuważyć na programie Galileo.
Jeśli się mi uda dziś trafić na materiał z przycinkami to nagram filmik na aparacie.

Swoją drogą, kiedyś jako pierwszy zwróciłem uwagę na podobne przycinki na TV Puls- po czasie sytuacja się naprawiła. Nie wiem czy wtedy interweniowali coś Państwo czy po prostu samo ustąpiło. W związku z tym uważam, że mogliby Państwo lepiej przyjrzeć się sprawie obecnych przycinek na Polsacie i TV4, bo tyle osób z całej Polski nie może mieć chyba podobnych zwidów?

DVBManiak

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: DVBManiak »

Możesz nagrać tunerem. Ponoć na LV6TMPVR4 właśnie widać na nagraniu też te przycinki.
Not Only LV6TMPVR4 - częste zacięcia, obecne także na nagraniach.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: giaur500 »

Wygląda na to, że jest to w jakiś sposób powiązane z bitrate obrazu.
Nie wiem jakie urządzenia są używane do kompresji, ale to prędzej wygląda tak że sprzęt nie wyrabia sie z kompresją w locie

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: Puma »

Szkoda że nie mam jak tego sprawdzić ale gdy łapał przez jakiś czas z Konina to nie zauważyłem przecinek ale nie było to długo i pewnie nie trafiłem to usterkę.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: Jarosław Bałuka »

ploomba pisze:
Panie Jarosławie - omamów wzrokowych nie mam 8-)
Problem występuje (lub występował bo dziś nie oglądałem jeszcze TV) na scenach charakteryzujących się dużą szczegółowością obrazu tj falujące morze, poruszające się liście na drzewach, publiczność na meczu itd. Tak samo na "Wydarzeniach" przy dynamicznych scenach i dużej ilości szczegółów pojawiały się przycinki. Wygląda na to, że jest to w jakiś sposób powiązane z bitrate obrazu. Na TV4 można to było najczęściej przyuważyć na programie Galileo.
Jeśli się mi uda dziś trafić na materiał z przycinkami to nagram filmik na aparacie.
Przede wszystkim to dziękuję za zgłoszenia, wszystkie podlegają sprawdzeniu i analizie.
Sprawę przycinek badamy, choć zadanie nieco utrudnione ze względu na niemożność zaobserwowania ich na naszych odbiornikach - ale znajdziemy takie na których objawy się ukażą :)
Temat jest traktowany poważnie, nasze służby weryfikują objawy i ewentualne źródło problemu.

DVBManiak

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: DVBManiak »

Bardzo mnie to cieszy. Ze znalezieniem takich odbiorników problemów nie powinno być. Jednak radzę pominąć tunery usb, bo to zależy od kodeków. Polecam panu sprawdzić LV6TMPVR4. Widać te przycinki bardzo dokładnie.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: Maciejek »

Jarosław Bałuka pisze: Przede wszystkim to dziękuję za zgłoszenia, wszystkie podlegają sprawdzeniu i analizie.
Sprawę przycinek badamy, choć zadanie nieco utrudnione ze względu na niemożność zaobserwowania ich na naszych odbiornikach - ale znajdziemy takie na których objawy się ukażą :)
Temat jest traktowany poważnie, nasze służby weryfikują objawy i ewentualne źródło problemu.
Panie Jarosławie po takiej wypowiedzi jestem chwilowo usatysfakcjonowany oraz liczę na Wasz profesjonalizm w rozwiązaniu problemu, który dotyka wiele osób, jak widać tu na forum po wypowiedziach :)
Przy okazji zacięcia występują na Sony KDL W5500 gdyby jednak nie udało się Wam znaleźć sprzętu obnażającego nazwijmy to "słabość strumienia", przy okazji wycieczki, Pana, na Skrzyczne chętnie zapraszam do siebie celem prezentacji "zacięć" :lol:
ps. przyjrzycie się jinglowi reklamowemu - tam to świetnie zawsze widać.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: ploomba »

Dwie małe próbki w archiwum .zip (z dzisiejszych Wydarzeń o 15:50-sport)
- sport1.avi - na początku materiału filmowego (z boiska) dobrze widać przeskoki obrazu..w dalszej części materiału również się zdarzają
- sport2.avi - podczas sceny gdy bramkarz podskakuje do góry i chce wybić piłkę - przeskok.

Archiwum próbki.zip na kilku serwerach:
http://www.megaupload.com/?d=8CCR6SM9
http://hotfile.com/dl/126982971/b9f5f8f/probki.zip.html
http://www.zshare.net/download/9375295378c2ed2d/
http://www.filesonic.com/file/1687532391/probki.zip
http://uploading.com/files/b4ab52m7/probki.zip/
http://www.multiupload.com/55CSMD9VJU

nadmieniam, że próbki nagrywane są za pomocą aparatu i jakość nie jest najlepsza..ale płynność materiału i przeskoki widać na nich bardzo dobrze.

Proponuję obejrzeć materiały sportowe w wydarzeniach o 18:50. Być moze efekt będzie ten sam.
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2011, o 17:56 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: kasia »

Do osób u których występują / nie występują zacięcia - dopiszcie może jeszcze wersję oprogramowania w swoich STB.
Ja oglądałam mecz Polska-Kuba na LV6T MPVR4 v9 RTCN Chorągwica końcowe 15 minut i przycięć nie miałam.
Ale na wydarzeniach były jakieś problemy kilka razy.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: voitek »

Maciejek pisze:ps. przyjrzycie się jinglowi reklamowemu - tam to świetnie zawsze widać.
To jest wyjątek. Piszcie, czy gdy jest ten przycinek, to czy zdarza się to przy idencie w 4:3, czy w 16:9. Bo może to być zwykła zmiana proporcji obrazu, niektóre tunery tak lekko zwalniają w tym momencie.

DVBManiak

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: DVBManiak »

Co do jingli to tylko zaobserwowałem na tych 4:3. Jednak Wydarzenia i mecze leciały w 16:9. I jeszcze warto dodać, że to występuje również na tych tunerach, które nie mają problemów z przełączaniem proporcji, np. te w tv. No nie wiem. Emitel bada sytuację, to dobrze.
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2011, o 18:31 przez DVBManiak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: Maciejek »

wg mnie (moich obserwacji) przycięcia nie mają żadnego związku z proporcją obrazu.

Przycięcia występowały także podczas wspomnianego sobotniego meczu w siatkówce, w trakcie akcji, nie tylko podczas przerw reklamowych.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: voitek »

DVBManiak pisze:Tyle, że nie każdy dysponuje tunerem usb. Na kompie to sobie można ustawiać i kombinować w kodekach. Ja preferuję standardową skrzynkę albo TV z wbudowanym tunerem, gdzie niestety nic nie zmienię oprócz softu. Nie będę kupował nowego tunera, bo Polsat ustawił jakieś dzikie parametry kompresji, których połowa dobrych tunerów poprawnie nie obsługuje. Tak więc jeżeli chcą mieć mniej widzów w dvb-t to ok niech nie robią nic. To samo z TV6, gdzie przez ekran przelatuje jakiś zielony bug. Bardzo dopracowane to DVB-T w Polsce.
Dzięki temu dowiodłem, że to wina po stronie nadawcy, a nie odbiorców :)

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: belliash »

No to kilka faktow:

1) Zauwazylem tylko na jinglach w formacie 4:3. Gdyby tuner nie wyrabial przy zmianie proporcji, byloby to takze na jinglach w formacie 16:9.

2) Polsatu duzo nie ogladam, ale wydarzenia leca caly czas w jednym formacie i nie ma zmian proporcji. Mimo, to zauwazam czasami przyciecia. Najbardziej widoczne byly jak do tej pory podczas relacji z newskoptera, kiedy wykoleil sie pociag.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: Jarosław Bałuka »

voitek pisze:
Dzięki temu dowiodłem, że to wina po stronie nadawcy, a nie odbiorców :)
Niekoniecznie. Jeszcze sprawa nie została wyjaśniona, a już wydajesz werdykt.
Przyczyną może być niezbyt wydajny dekoder H.264 w odbiorniku, czego dowodzić może kilka przykładów opisywanych w tym wątku (jak i mój), że owe przycinki nie pojawiają się na niektórych odbiornikach, co znaczy że część odbiorników dobrze radzi sobie z dekodowaniem mocożernych szybkozmiennych scen, skompresowanych wydajnym kodekiem po stronie nadawczej.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: odziom91 »

voitek pisze:Dzięki temu dowiodłem, że to wina po stronie nadawcy, a nie odbiorców :)
Oczywiście, że to wina po stronie nadawcy - w końcu problem dotyczy większej grupy osób, a nie pojedynczych przypadków. ;)

Dobra, dobra - Polsat tnie, TV4 tnie (przy "Czwórka informuje" ostatnio była masakra), a... TV6? Tam od kilku miesięcy przebicia (zielony pas). I nic z tym nie robią. Widać, że właściciele tych stacji (Polsat i grupa Polskie Media) mają poważne problemy z prawidłowym nadawaniem.
Przyczyną może być niezbyt wydajny dekoder H.264 w odbiorniku, czego dowodzić może kilka przykładów opisywanych w tym wątku (jak i mój), że owe przycinki nie pojawiają się na niektórych odbiornikach, co znaczy że część odbiorników dobrze radzi sobie z dekodowaniem mocożernych szybkozmiennych scen, skompresowanych wydajnym kodekiem po stronie nadawczej.
To może od razu niech Emitel powie, że mamy "niekompatybilne" tunery? To nie jest żadna odpowiedź - dostawca powinien zapewnić sygnał na tyle dobrany, aby każdy [nawet najtańszy tuner] mógł sobie z wyświetleniem obrazu poradzić. (EDYCJA: Chyba, że istnieje dokument określający DOKŁADNE parametry odbioru programu dla poszczególnych jakości, ale wtedy społeczność należy szczególnie poinformować o takich sytuacjach - jednak tego nie mogę jakoś zaobserwować, bo takowej informacji się nie udziela)
Tak to widzę... Ciekawe, że przedtem było OK, a teraz są takie problemy. Co równa się z stwierdzeniem, że Emitel lub ktoś po stronie Polsatu i Polskich Mediów "coś grzebał i przedobrzył"
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2011, o 20:09 przez odziom91, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat - dziwne przycinanie

Post autor: ploomba »

belliash pisze:(...)
2) Polsatu duzo nie ogladam, ale wydarzenia leca caly czas w jednym formacie i nie ma zmian proporcji. Mimo, to zauwazam czasami przyciecia. Najbardziej widoczne byly jak do tej pory podczas relacji z newskoptera, kiedy wykoleil sie pociag.

Potwierdzam. W linkach próbka z dzisiejszych Wydarzeń - wykolejony pociąg (zdjęcia z polsatowskiego Newscoptera):
http://www.megaupload.com/?d=NG5T0W5Z
http://depositfiles.com/en/files/jshitkwb3
http://www.zshare.net/video/937580256f6ece20/
http://hotfile.com/dl/126993769/9685a55 ... g.avi.html
http://uploading.com/files/21b2cdcd/probka_pociag.avi/
http://www.filesonic.com/file/168846880 ... pociag.avi
http://www.multiupload.com/CE20EGW7Y1

Przeskoki widać bardzo wyraźnie na początku materiału filmowego z helikoptera
Jarosław Bałuka pisze:
voitek pisze:
Dzięki temu dowiodłem, że to wina po stronie nadawcy, a nie odbiorców :)
Niekoniecznie. Jeszcze sprawa nie została wyjaśniona, a już wydajesz werdykt.
Przyczyną może być niezbyt wydajny dekoder H.264 w odbiorniku, czego dowodzić może kilka przykładów opisywanych w tym wątku (jak i mój), że owe przycinki nie pojawiają się na niektórych odbiornikach, co znaczy że część odbiorników dobrze radzi sobie z dekodowaniem mocożernych szybkozmiennych scen, skompresowanych wydajnym kodekiem po stronie nadawczej.
Ale przed tygodniem takich przeskoków nie było. Nigdy ich na Polsacie nie było!!!! Mało tego. Wtedy gdy Polsat nadawał w HD na cały kraj (na meczu Ligii Mistrzów) obraz był bez usterek...a przecież i rozdzielczość jak i bitrate były wtedy duuużo większe. Więc kwestia braku mocy obliczeniowej w TV i STB odpada.
Problem tyczy się też TV4 - m.in na programie Galileo można było przyuważyć przeskoki.
Nie ma natomiast problemu z pozostałymi programami z mux-2. Przecież na TVN-ie też są dynamiczne sceny, informacje itd.

Kto koduje stream video do h264? Polsat czy Emitel? Być może wina leży po stronie kodowania. Może Polsat używa jakiejś innej wersji kodeka/kodera?
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2011, o 21:32 przez ploomba, łącznie zmieniany 7 razy.

Zablokowany