TVN w MUX2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
nkp123

Re: TVN w MUX2

Post autor: nkp123 »

Nie zmienią indentyfikacji na polski (chyba, że będzie dynamiczne ustawianie), gdyż część filmów w ścieżce DD ma swoją ścieżkę oryginalną - czyt. nie w języku polskim.

Roman6

Re: TVN w MUX2

Post autor: Roman6 »

Filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową powinny mieć oznaczony dźwięk Dolby jako org ( tak mi się wydaje ).

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: TVN w MUX2

Post autor: biopar »

I co z tymi interferencjami? Nic się nie da zrobić? Oglądając pobieżnie TVN chyba wszystkie teraźniejsze produkcje posiadają zakłócenia. Choć najbardziej widać to przy "na wspólnej". Dziś zauważyłem ten efekt nie tylko na firanach, itp..., ale na wszystkich ostrych krawędziach (stoły, ściany, itp...)
Panie @Tomaszu Berezowski, może jakaś wypowiedź z Pana strony... na moim TV wygląda to ochydnie. Postaram zrobić jakieś fotki jutro. Chociaż pewno na cyfraku nie będzie tego widać. Jutro mam później do pracy, to zobacze jak to wygląda w DDTVN.

lwojtysiak

Re: TVN w MUX2

Post autor: lwojtysiak »

Jak to jest w ogóle z oryginalną ścieżką językową?
Czy takie oznaczenie jest w ogóle prawidłowe, czy ścieżka dźwiękowa musi być zawsze powiązana z jakimś konkretnym językiem?

Mój odbiornik (SAMSUNG UE40D6500) pokazuje ją jako NIEOKREŚLONY, przez co nie jest automatycznie wybieramy (mam ustawiony Angielski, a następnie Polski). Przedstawiciel Samsung twierdzi, że nie jest to zgodne ze standardem (nadawanie ścieżki "Oryginalnej").

Proszę o odpowiedź - chciałbym z nimi powalczyć, jeśli to ich błąd.

arik92

Re: TVN w MUX2

Post autor: arik92 »

W tym wypadku to niestety raczej Samsung nie jest zgodny ze standardem, skoro odczytuję tą ścieżkę audio jako "Nieokreślony", powinien odczytać jako MUL (Multiple languages), bo tak jest opisana druga ścieżka audio na TVN i TVN7.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVN w MUX2

Post autor: hadam »

lwojtysiak pisze:Jak to jest w ogóle z oryginalną ścieżką językową?
Czy takie oznaczenie jest w ogóle prawidłowe, czy ścieżka dźwiękowa musi być zawsze powiązana z jakimś konkretnym językiem?

Mój odbiornik (SAMSUNG UE40D6500) pokazuje ją jako NIEOKREŚLONY, przez co nie jest automatycznie wybieramy (mam ustawiony Angielski, a następnie Polski). Przedstawiciel Samsung twierdzi, że nie jest to zgodne ze standardem (nadawanie ścieżki "Oryginalnej").

Proszę o odpowiedź - chciałbym z nimi powalczyć, jeśli to ich błąd.
Mam ten sam telewizor i mam podobny problem jeśli to można nazwać problemem tzn. najlepsze ustawienie to: (system/język/preferencje/podstawowy język dźwięku czeski i dodatkowy język dźwięku czeski). Przy takim ustawieniu na kanałach TVP-1, TVP-2, TVP-Kultura, Historia, Polonia, a także TVN i TVN-7 wybiera mi dźwięk Dolby Digital i tylko na niektórych filmach na TVN i TVN-7 nie ma polskiej ścieżki dźwiękowej, wtedy muszę ręcznie przełączać przyciskiem TOOLS na pilocie z (język ścieżki dźwiękowej nieokreślony na polski) podobnie ręcznie trzeba przestawić aby mieć dźwięk DD+ na TVP-1.
Jeśli analogicznie zmieniłem ustawienia (podstawowy język dźwięku z czeski na polski a dodatkowy na angielski) to wtedy na wszystkich kanałach wybierało mi ścieżkę dźwiękową stereo ale zawsze polski język nawet na wspomnianych filmach na TVN i TVN-7.
Tak więc myślę że najlepsze ustawienie to takie jak podałem wyżej bo wybiera dźwięk DD, natomiast problem ja widzę w tym że TVN ma nieprawidłowe znaczniki ścieżki dźwiękowej i niektóre odbiorniki tak reagują.

Edycja:
Napisałem wcześniej że tylko czeski język gwarantuje automatyczne ustawienie dźwięku dolby digital muszę poprawić nie tylko czeski ale każdy inny tylko nie polski. Samsung nie ma opcji ustawienia dźwięku na "MUL" można wybrać tylko język danego państwa, a jest ich dużo. Zauważyłem że u teścia na Samsungu LE32C530 jest podobnie tzn nie ma opcji dźwięku "MUL" tylko danego państwa, i podobnie jak u mnie dolby digital odczytuje jako nieokreślony, z tą różnicą że u niego jakiekolwiek państwo by nie ustawił to zawsze wybiera mu stereo, a DD trzeba włączyć ręcznie. Z tego wnioskuję że samsungi tak mają, a skoro różne odbiorniki na rynku w różny sposób sobie z tym radzą, i różnie odczytują ścieżki dźwiękowe tzn. że ten standard jest jeszcze nie dopracowany po stronie nadawców, w tym przypadku TVN i tyle w temacie.
Ostatnio zmieniony 10 kwietnia 2012, o 10:08 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVN w MUX2

Post autor: wsz »

Zgłaszałem ten problem już dawniej do Samsunga dla TV serii "C", ale mnie olali. Sprawę widzę jako beznadziejną, bo np. Sony EX720 wyświetla poprawnie język jako "Mul" i oryginalny ale nie można tego zaprogramować jako stałego wyboru. Toshiba 40RL838 natomiast pokazuje ten język jako "Serbski" chociaż ma napisane "Assembled in Poland! Więc osobiście dałem sobie spokój i przestawiam ręcznie.

arik92

Re: TVN w MUX2

Post autor: arik92 »

wsz pisze:bo np. Sony EX720 wyświetla poprawnie język jako "Mul" i oryginalny ale nie można tego zaprogramować jako stałego wyboru.
Aby po włączeniu na TVN i TVN7 domyślnie ustawiała się ścieżka MUL w Sony, to da się to ustawić. Co do ścieżki "Oryginalny" to masz na myśli ścieżkę Dolby Digital na TVP2 w MUX3?
Jeśli tak to też da się to w Sony ustawić, aby najpierw była ścieżka oryginalna, ale w trochę niekonwencjonalny sposób.

Ogólnie jeśli chodzi o opis ścieżek w polskim DVB-T to mamy bajzel, każdy nadawca ustawia jak chce, choć akurat do TVNu zastrzeżeń nie mam, w ścieżce MUL dla niektórych filmów jest zawarta oryginalna ścieżka dźwiękowa, natomiast TVP w MUX3 ma te ścieżki różnie opisane - MUL, oryginalny, na TVP Historia jeszcze jako AUX. Nie mam dostępu do MUX 1, więc nie wiem jak tam TVP ma opisane i jak jest opisana druga ścieżka na TTV.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: TVN w MUX2

Post autor: Railroad »

arik92 pisze:Aby po włączeniu na TVN i TVN7 domyślnie ustawiała się ścieżka MUL w Sony, to da się to ustawić.
To oświeć jak to zrobić, mi się na razie nie udało.

arik92

Re: TVN w MUX2

Post autor: arik92 »

Włącz na TVN lub TVN7, następnie wejdź w HOME>Ustawienia>Ustawienia cyfrowe>Ustawienia audio i opcję "Preferowany podst. język" zmień z "polski" na "MUL".

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: TVN w MUX2

Post autor: aaron84 »

A czemu TVN w EPG nie podaje, jakie to programy powtórkowe lecą, tylko jest ogólnie napisane "Programy powtorkowe", a np. teraz leci tam film ze Steven Seagalem, o czym ani słowa w EPG.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: TVN w MUX2

Post autor: zesepo »

Ale czemu pytasz nas?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TVN w MUX2

Post autor: Kamilx »

Czy wczoraj jakiś film na TVN szedł w oryginalnej ścieżce?? Bo jakoś nigdy nie mogę złapać filmu z ścieżką org w DD.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVN w MUX2

Post autor: alabama1 »

Tak. Zmierzch był w oryginalnej ścieżce.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: TVN w MUX2

Post autor: alabama1 »

Szkoda tylko, że dźwięk dolby digital jest tak wprowadzony, że jak się go włączy, a później przełączy na coś innego i się wróci na tvn, to trzeba ponownie ustawiać. Dobrze jest na tvp 1 i tvp 2- tam od razu się taka ścieżka ustawia. Na tvn ścieżka automatycznie wchodzi na polski....
Od razu powiem, że jest tak na mojej Technice. U rodziców opticum od razu wchodzi na dolby digital.

bezpieczny
Posty: 22
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 13:22

Brak polskiego głosu na tvn-e

Post autor: bezpieczny »

Od pewnego czasu zauważyłem że jak leci jakiś film o 20 na tvn-e to nie mam polskiego głosu!
np.wczoraj też nie miałem jak leciał film o 20 na tvn-e!
Czy wy też tak macie?albo to wina tv?
Posiadam sony bravia KDL-32 EX 600

ps.może to być spowodowane brakiem DD+?
mam tylko Dolby Digital

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Brak polskiego głosu na tvn-e

Post autor: seba133 »

Sprawdź ścieżki audio, bo czasami tvn nadaje po 20 dwie ścieżki.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Brak polskiego głosu na tvn-e

Post autor: momus »

Na tvn'ie (zwykłym i 7) są tylko dwie ścieżki dźwiękowe, mpeg (polish) 2.0 oraz DD (org)[zwykły ac3) 5.1, tylko na kanałach tvp1 i tvp2 są DD+

W czasie filmów TVN wykorzystuje możliwości oferowane przez dvb-t, nadaje napisy ekranowe, nadaje też dwie ścieżki dźwiękowe. Na pierwszej, oznaczonej jako Polish/Polski leci tylko dźwięk stereo, ale z lektorem/dubbingiem (jak sama nazwa wskazuje jest to ścieżka polska). Na drugiej ścieżce leci dźwięk 5.1 (no chyba że nie posiada takowego film to leci 2.0). Jest to dźwięk oryginalny, taki w jakim powstał film, dlatego jest często po angielsku (lub jak w przypadku Harrego Pottera leci przestrzenny dźwięk z dubbingiem).

Dlatego jeśli na tvn'ie słyszysz angielski, to albo sobie możesz włączyć napisy i oglądać jak w kinie czy na dvd i cieszyć się oryginalną fonią (ja tak lubię oglądać bo często lektor zabija klimat filmu i traci się na grze aktorskiej), często wielokanałową albo możesz zmienić ścieżkę dźwiękową na mpeg i wtedy masz tylko stereo ale na 100% będzie tam lektor/dubbing.

P.S. w TV masz pewnie opcje by preferował ścieżki AC3(DD) przy wyborze ścieżek dźwiękowych i dlatego wybrał ci ją, na pilocie zapewne masz guzik "audio" naciśnij go i zobacz co się stanie ;)

@seba133, tvn nadaje cały czas 2 ścieżki dźwiękowe, ale że druga jest "org" zatem leci tam oryginalna fonia, dla audycji polskich jest to po polsku, dla filmów po angielsku

bezpieczny
Posty: 22
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 13:22

Re: TVN w MUX2

Post autor: bezpieczny »

no jest ten przycisk audio i opcje wyboru tak jak napisałes wyżej,ale teraz jeżeli chodzi o tvp 1 i 2 jak mówisz że nadaje DD+ to czy tam też będzie tak jak w tvn-enie że przełączam w audio na pilocie i będzie polski głos?Czy trzeba zakupić dekoder?

arik92

Re: TVN w MUX2

Post autor: arik92 »

Sony EX600 obsługuje format dźwięku Dolby Digital Plus.
Na TVP1 i TVP2 są trzy ścieżki dźwiękowe: "polski MPEG", "Dźwięk oryginalny DD+" oraz "AUX DD+".
Domyślnie na tych kanałach Sony powinien wybierać ścieżkę "polski", a po naciśnięciu przycisku Audio ścieżka zmieni się na "Dźwięk oryginalny", a potem na "AUX".
Natomiast na TVN nadawane są dwie ścieżki dźwiękowe, "polski MPEG" oraz "MUL DD".
Czy domyślnie Sony na TVN wybiera ścieżkę "polski", czy ścieżkę "MUL"?

Zablokowany