Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Góra

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: kroczek12 »

To jest bez sensu. Czemu ktoś ma cierpieć bo Ukraińcy się guzdrzą z cyfryzacją.... Jak wyłączą w 2020 to my wtedy dostaniemy k32 z 100kW ;). Panie Tomaszu to w sumie w takiej sytuacji na niektórych przemiennikach była niepotrzebna zmiana kanału k32 bo 25kW nie zagraża przemiennikowi z Grybowa na tym kanale, co innego 100kW.
Ostatnio zmieniony 9 lutego 2012, o 16:53 przez kroczek12, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz Berezowski

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tomasz Berezowski »

Do 2020 nie. Ochrona emisji analogowych zgodnie z CEPT kończy się w lipcu 2015. Więc w najgorszym razie będziemy musieli czekać do tej daty.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Krosnoludek »

Może głupie pytanie, ale czy Ukraina nie mogła poczekać do włączenia naszego nadajnika, i zobaczyć co się u nich stanie, jeśli faktycznie by zakłócał, to wtedy zmniejszyć moc.

zavvada

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: zavvada »

Ja też zadam może głupie pytanie, ale czy nie można puścić MUX II z innego kanału tylko koniecznie 32? Mamy cierpieć przez Ukrainców być może do 2015 roku?

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

Tomasz Berezowski pisze:Niestety mam złą wiadomość. Ukraina oprotestowała nasze plany i bedziemy mogli uruchomić k32 z mocą tylko 25kW. Motywują to ochroną emisji analogowej stacji LWÓW.
Pozostaje miec nadzieję, że MUX-2 na k32 i tak będzie lepiej odbierany niż obecnie.
W takim układzie zasięg mux2 pewnie będzie porównywalny z mux1. Moc trochę większa i niższy kanał, ale za to gorszy fec niż przy mux1 (5/6 zamiast 3/4). Czyli na pewno powinno być lepiej niż do tej pory.

Pytanie do Pana Jarosława ewentualnie Pana Tomasza
Czy nie można zastosować tłumienia mocy wypromieniowywanej w kierunku wschodnim (6dB?), a resztę kierunków dać na max. :idea: :?:.

W końcu emisja mux1 jest kierunkowa (przynajmniej wg. wykazu UKE).

Ogólnie szkoda :(. A już miałem robić testy odbioru za pomocą biquada :lol:.

Dig Dug

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Dig Dug »

A już miałem dzisiaj kupić symentyzator i wywalić wzmacniacz. Dobrze, że nie kupiłem i wymieniałem. :/

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: a.d. »

Tomasz Berezowski pisze:Do 2020 nie. Ochrona emisji analogowych zgodnie z CEPT kończy się w lipcu 2015. Więc w najgorszym razie będziemy musieli czekać do tej daty.
Wszystko wskazuje ze ta nieszczesna Ukrainska TV jest analogowa Telewizja STB nadajaca ze Lwowa z nadajnika 0.46KW o mocy wypromieniowania ok.10KW ERP Wysoki Zamek(wieza LFKRRT) ktora ma przyznana koncesje na emisje z moca od 40-50KW ERP z ktorej obecnie jeszcze nie korzysta,wiec nasuwa sie pytanie czy podniosa moc do 40-50KW ERP bo jesli tak to analogowa emisja na tym kanale bedzie trwac jeszcze bardzo dlugo pewnie do czasu calkowitego wylaczenia na tym obszarze emisji analogowej na Ukrainie.
  • K32 secam STB 0.46KW Lwow-Wysoki Zamek(wieza LFKRRT) має за ліцензією 2 KW

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: wiwi »

Bez jaj wg http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html; ... 147082A031
we Lwowie ani śladu sygnału z SG jak już ma być z mniejsza mocą to czemu tylko 25kw 50kw spokojnie by mogło być ciekawe czy ktoś kto wybierał 32 kanał brał ten nadajnik pod uwagę...

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: slawek »

Zawsze przy nawet lekkim tropo mam możliwość odbioru tego ukraińskiego kanału.

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

U mnie też czasem w czasie tropo pojawiają się kanały z Ukrainy siejąc niezłe spustoszenie. I kto tu przed kim ma się chronić ;).

Co zaś się tyczy mocy wypromieniowywanej to pierwszej wersji harmonogramu dla mux2 - okres docelowy, bylo właśnie 50kW dla S.G..
Ale tak jak pisałem wcześniej. Jeśli to możliwe można dać tłumienie mocy 6dB na wschód, a na inne kierunki max. moc.

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: wiwi »

Bartt to by było bardzo dobre rozwiązanie wschód "wypełniłby" Przemyśl i Mux2 byłby na prawie całym Podkarpaciu. Dziwie się ze Solina im nie przeszkadza...

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Gravis »

Tomasz Berezowski pisze:Do 2020 nie. Ochrona emisji analogowych zgodnie z CEPT kończy się w lipcu 2015. Więc w najgorszym razie będziemy musieli czekać do tej daty.

Dziękuje, do widzenia.

Nosiłem się z planem kupienia anteny i to zdanie mnie przybliżyło do wszystkiego - kupię ale antene SATELITARNĄ.

Za przeproszeniem jak to się mówi, dajecie z Leżajskiem, obiecujecie 100 KW z SG i nagle, gdy na dniach ma dojść do zmiany ze 100 robi się 1/4 - czyli mieszkańcy Łańcuta i okolicznych wiosek zostają na lodzie nadal.

Przeglądałem forum chyba codziennie - dziś nie widzę w tym sensu.

P.S Współczuję ludziom, którzy płacą abonament - przy takim poziomie usług jaki ktoś wam oferuje to jakaś kpina.

zavvada

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: zavvada »

Jak już takie cyrki mamy to dla doświetlenia powinni puścić z rzeszowskiej Baranówki każdy z muxów z mocą 10 kW.

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: wiwi »

z nadajnika w centrum miasta nie puszcza ci 10kw co innego z Magdalenki(mało mi wiadomo o tym nadajniku). Chyba ze z Giedlarową coś ruszy bo Polsat kupił TV INFO FM.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: twmichal »

Rzeczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba tłumienie w kierunku Lwowa. Ale nie wiadomo, czy system antenowy pozwala na takie rozwiązanie. Mam nadzieję że jeszcze nie wszystko stracone.

Przy 100kW zasięg byłby porównywalny z analogową Dwójką na k.29.

nkp123

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: nkp123 »

Nie mieszkam w tych okolicach, jednak tak jak przedmówcy mówią - najlepszym rozwiązaniem jest tłumienie mocy nadawania w kierunku granicy. Przy okazji pozwoli to na zwiększenie nieco mocy nadawania w kierunkach pożądanych. ;)

matti2011

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: matti2011 »

Gravis - dokładnie. Moje odczucia są identyczne. I nie chodzi tylko o mieszkańców Łańcuta, ale i innych terenów. Niech jeszcze wprowadzą abonament w prądzie, podatku dochodowym itp. to będziemy płacić za to, że nas pozbawili możliwości odbioru. Żenada.

Liczyć można faktycznie na to, że będą nadawać z mocą 25 kw, a cichaczem będzie więcej :) , z tym, że z punktu widzenia prawnego będzie 25kw.

Jednakże bardzo konstruktywne stanowisko przedstawił Bartt odnośnie zakłócania sygnału na Lwów, a dać na full moc nadajnika. Co na to panowie z Emitel?? Czy można zastosować takie rozwiązanie?

Pytanie drugie: Czy faktycznie moc będzie tylko 25 kw czy szukacie innych rozwiazań?

PS. Apropo - czy Lwów to nie polskie miasto? ;)
Ostatnio zmieniony 9 lutego 2012, o 19:26 przez matti2011, łącznie zmieniany 1 raz.

woofer

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: woofer »

a nie da rady dogadać się z ukrainą żeby przenieśli swój kanał??? przecież my też przenosiliśmy analogi na inny kanał??????? :evil:

vaxel

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: vaxel »

No to juz niezla jaja robia :( Czekalem na pierwsze uruchomienie dvb-t i jak juz pozostal miesiac to nagle zmiana planu i trzeba bylo czekac kolejny rok.Jak juz sie doczekalem to znowu zonk 10kw :evil: i zero odbioru.Czekam dalej kolejne miesiace bo ma ruszyc Lezajsk/Giedlarowa i jak juz pozostalo kilkanascie dni do uruchomienia tego nadajnika to znowu zonk.Juz dalem sobie spokuj az tu nagle wiadomosc ze w lutym bedzie 100kw no wiec czekalem dalej i co znowu na dzien przed obiecana moca dupa blada :evil:Najlepiej wylaczcie to cale pseudo dvb-t i nie robcie z ludzi idiotow.Ukraincy pewnie dzisiaj sie dowiedzieli ze jutro ma byc 100kw z SG i nagle powiedzieli stop,bez jaj!!!

Tedde

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tedde »

Ale północny wschód od S.G to teren mocno górzysty i wytłumianie sygnału w tym kierunku byłoby nieporozumieniem. :evil: Przemyski nadajnik ma charakterystykę kierunkową , wiązką sygnału :arrow: skierowaną na północ. Tak więc na zachód od tego masztu sygnał mux2 daleko nie dolatuje,a tereny pogórza przemyskiego i dynowskiego nie pokrywa swoim zasięgiem. Sygnał z SG jedynie może pokryć znaczne części tych dwóch rejonów

Zablokowany