MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: drugi multipleks

Post autor: TVRuda »

Jeśli chodzi o MUX2 to najlepiej zrobił TVN moim zdaniem dodając swój drugi program TVN7 a największego ciała dał Polsat ze swoim Polsat Sport News.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: alabama1 »

A co ci nie pasuje w Polsat Sport News? Teraz na pewno się przysłużyli, bo pokażą final four ligi mistrzów siatkarzy. Ogólnie dobra stacja.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: drugi multipleks

Post autor: #BEAVER# »

TVRuda pisze:...największego ciała dał Polsat ze swoim Polsat Sport News.
Tutaj kolego grubo przesadziłeś.
Tenis na żywo, siatkówka na żywo, mecze Ligi Europy na żywo...
A może zamienią Polsat Sport News na Polsat2, gdzie lecą same powtórki filmowych gniotów... :lol:
Tym postem "podpadłeś" wielu kibicom... ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Multipleks 2

Post autor: qwerty »

Też uważam, że PSN to beznadziejny kanał. Powinien nazywać się polsat siatka.

nkp123

Re: Multipleks 2

Post autor: nkp123 »

Każdy ma swoje gusta i dlatego myślę, że powinna być różnorodność w multipleksie 2 - nie tylko stacje ogólnotematyczne ale też i sportowe. Ja osobiście nie oglądam zbyt często PSN, jednak uważam, że może sobie spokojnie bytować w MUX2 ;)

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: Multipleks 2

Post autor: #BEAVER# »

qwerty pisze:Też uważam, że PSN to beznadziejny kanał. Powinien nazywać się polsat siatka.
Hmmm...
Ciekawe spostrzeżenie.
To może Polsat Futbol powinien zmienić nazwę na Polsat "Noga"... :D
P.S. Chodzi Ci o siatkę na zakupy, siatkę geograficzną, czy może dyfrakcyjną... :?: :lol:

DVBManiak

Re: Multipleks 2

Post autor: DVBManiak »

PSN to super kanał.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Multipleks 2

Post autor: TVRuda »

Im więcej kanałów tym mniejsza jakość w polskiej tv. Zobaczcie ile kanałów jest w Czechach a u nas się wydziwia i tworzy PSN, TV6 i Piszczący Puls2. Akurat TVN7 był obecny wśród polskich nadawców od jakiegoś czasu i świetnie się wpisuje w MUX2. Ja tam znajduję coś dla siebie m.in. Kobra 11. Polsat i TV4 poszli na łatwiznę i zamiast dodać coś co już mają to woleli stworzyć takie zapchajdziury. Takie jest moje zdanie. Już lepiej mieć na tym MUXie Polsat, TVN, TV4 i TV Puls w HD.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Multipleks 2

Post autor: alabama1 »

Super kanał. Tam nie jest tylko siatka- też piłka ręczna, nożna, tenis. Wczoraj oglądałem fascynujący mecz na żywo z Djokoviciem- wiedzą, co nadawać.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Multipleks 2

Post autor: kb997 »

@TVRuda
Nie narzekaj na jakość. Kanały SD w muxach dvbt są lepsze niż w płatnych pakietach sat, czy też w cyfrowej kablówce Stream na terenie Chrzanowa. Ok. Czesi nadają lepiej ale oni z natury są bardziej uporządkowani niż Polacy, więc i do cyfryzacji podeszli mądrzej.

Bartosz Czach

Re: Multipleks 2

Post autor: Bartosz Czach »

Czasi przede wszystkim nadają w MPEG-2. U nas jest MPEG-4, który jest efektywniejszy tylko o jakieś 30 procent. Bitrate w niektórych przypadkach bywa dużo bardziej oszczędne niż 30%.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Multipleks 2

Post autor: TVRuda »

Tak więc skoro jak kolega wyżej pisał kanały w SD w DVB-T mają lepszą jakość to powinna być teraz lawina ludzi, którzy rezygnują z saty a mają ją tylko po to by coś mieć.

Bartt

Re: Multipleks 2

Post autor: Bartt »

Akurat Polsat i TVN mają lepszą jakość z sat niż w DVB-T, widoczną gołym okiem ;) . Lecz nie ma się co dziwić, bitrate tych kanałów osiąga tam średnio 7 Mbit/s co doskonale pasuje kodekowi MPEG2. Niestety nadawanie w MPEG4 SD ma swoje wady. Kodek ten pod względem jakości jest gorszy od MPEG2 i zwiększanie pasma nic mu nie daje. Za to przy niskich przepływnościach MPEG4 jest lepszy, czego przykładem są kanały TVP, których jakość w DVB-T jest lepsza niż z sat, gdzie nadawane sa z b. niską przepływnością spowodowaną obecnością na "nie swoich" transponderach (Cyfra, Polsat).

PS
Jak jeszcze leciały testy w MPEG2 z Suchej Góry i Leżajska to obraz podczas studio programu regionalnego z Rzeszowa był po prostu rewelacyjny :). Teraz to już to nie to samo :(.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Multipleks 2

Post autor: Drekan »

NTC zmienia sytuację na ustabilizowanym rynku telewizyjnym. To jest powód, dla którego największa na rynku platforma satelitarna zmieniła strategię, udostępniając swoje kanały tematyczne szerokiemu gronu odbiorców. :shock:

Telewizja Publiczna zamierza walczyć o pozostanie w 1 multipleksie. TVN zaproponował do 1 multipleksu stację TVN Meteo. Dodatkowo wykupił nowego gracza na rynku, stację TTV i testuje przekaz TVN HD z HbbTV. 8-)

Polsat na potrzeby NTC stworzył nowy kanał Polsat Sport News, ma udziały w ATM Rozrywka. Aktualnie, trochę ryzykownie zainwestował w 4 multipleks i zamierza nadawać w standardzie DVB-T. Pytanie czy chodzi tu o zablokowanie miejsc konkurencji, czy może pozostawienie sobie możliwości zaoferowania swoich stacji tematycznych w NTC (nikt nie zabroni Polsatowi odkodować części zawartości 4 multipleksu i zyskać nowych widzów). ;)

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Multipleks 2

Post autor: biopar »

Bartt pisze:Akurat Polsat i TVN mają lepszą jakość z sat niż w DVB-T, widoczną gołym okiem ;) . Lecz nie ma się co dziwić, bitrate tych kanałów osiąga tam średnio 7 Mbit/s co doskonale pasuje kodekowi MPEG2. Niestety nadawanie w MPEG4 SD ma swoje wady. Kodek ten pod względem jakości jest gorszy od MPEG2 i zwiększanie pasma nic mu nie daje. Za to przy niskich przepływnościach MPEG4 jest lepszy, czego przykładem są kanały TVP, których jakość w DVB-T jest lepsza niż z sat, gdzie nadawane sa z b. niską przepływnością spowodowaną obecnością na "nie swoich" transponderach (Cyfra, Polsat).
To chyba oglądamy inne tvny u polsaty. Ja posiadam cudo w postaci Cyfrowego Polsatu i uwierz mi, że WSZYSTKIE kanały nadawane w NTC są o niebo lepsze niż z satki. Pisałem o tym na forum już z rok temu, gdy znalazłem się w zasięgu NTC. No chyba, że jest jeszcze kwestia dekodera. Ja mam niesamowity produkt polsatu - F300 nie obsługujący nawet tak prostej rzeczy, jak napisy, więc może tu leży problem :)

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Multipleks 2

Post autor: mac_33 »

mam podobne doświadczenia co kolega powyzej - co prawda sam nie posiadam tv sat ale u dwóch sasiadów róznica wyrażnie na korzyść ntc.

nkp123

Re: Multipleks 2

Post autor: nkp123 »

Prawdą jest, że niestety operatorzy SAT upychają do transponderów coraz więcej programów, tym samym zmniejszając ich średni bitrate. Przy okazji zmniejszają korekcję błędów (FEC) i tym samym utrudniają odbiór.

Ja również zauważyłem znacznie pogarszającą się jakość programów na platformach satelitarnych.

Bartt

Re: Multipleks 2

Post autor: Bartt »

Panowie, napisałem wyraźnie że chodzi o Polsat i TVN. Te kanały mają wyraźnie lepszą jakość przez sat niż w DVB-T. Bitrate tych kanałów to ok. 8 Mbit/s czyli tyle co 1/3 przepływności całego mux naziemnego :!:. To są fakty. A jeśli ktoś chce pisać o swoich wrażeniach subiektywnych to niech porównuje tą jakość w takich samych warunkach, czyli na tym samym tunerze (odbierającym równoczesnie sat i DVB-T) podłączonym do tego samego TV koniecznie przez HDMI. Jeszcze lepiej widać to na PC na którym dekodowany jest czysty strumień danych.
A to że inne kanały oprócz tych które wymieniłem mają gorszą jakość to już inna sprawa ;).

nkp123

Re: Multipleks 2

Post autor: nkp123 »

Zgodzę się, że TVN i Polsat mają jakość podobną zarówno w SAT jak i DVB-T (ja nie odróżniam), jednak inne programy pokroju TV4, Puls moim zdaniem w DVB-T wyglądają sporo lepiej - testowane na tunerze Ariva 120 Combo podłączonym przez HDMI do telewizora.

DVBManiak

Re: Multipleks 2

Post autor: DVBManiak »

Przede wszystkim w DVB-T nie powstaje tyle błędów, jak przez SAT. Po prostu mniejszą drogę sygnał musi pokonać. A wiemy jak jest jakaś burza czy coś to już na SAT jest problem przy uplinku i wtedy czarny ekran albo krzaki. Tutaj światłowód i dużo lepiej to wygląda. Jak dla mnie to DVB-T jest jakościowo najlepsza pod każdym względem. Bitrate też nie jest najgorszy. Te 4 Mb/s dla SD wg mnie wystarcza. W przyszłości będzie DVB-T2 albo i 3, gdzie miejsca będzie pełno a kanałów wcale nie musi być dużo i wtedy można by poszaleć z bitrate. Przede wszystkim będzie miejsce na kanały HD.

Zablokowany