MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Drobne opóźnienie związane z innymi obowiązkami. :oops:
Wszystko uzupełnimy.

ntcdvb

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: ntcdvb »

:shock: MUX2 z RTON Jelenia Góra/Śnieżne Kotły :shock:
Nikt z emitela nic nie pisze a w wykazie jest:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_W2E
:?: :?: :?: :?:

ansowa22

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: ansowa22 »

Etap wdrazania ux1 i mux2 oficjalnie sie zakonczył wiecej nadajników nie bedzie porpsostu nadawcy zakonczą na 95% tym samym abonamentu nie będe płacić czemu bo tvp nie chce udostęnić programów w mux1. nadawcy publiczny w sposób jawny odbiorców traktuje w sposób wybiórczy i lekceważący

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: momus »

@ansowa22, TVP nie chce, bo nie musi, niedługo rusza 4 etap MUX3 i wtedy dostaniesz wszystkie kanały TVP z mux1 oraz kilka dodatkowych.

Poza tym decyzje o doświetlaniu będą wydawane dopiero po wyłączeniu analogu, gdy będzie wiadomo gdzie nie dociera i jakie mają możliwości. Z pustego i Salomon nie naleje, jak mają ci doświetlić, jak nie ma częstotliwości?? Poza tym w MUX2 nie masz kanałów publicznych, MUX1 jest w połowie publiczny tylko do 2014, jest to w całości mux komercyjny jakby nie patrzeć.

ntcdvb

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: ntcdvb »

ansowa22 pisze:Etap wdrazania ux1 i mux2 oficjalnie sie zakonczył wiecej nadajników nie bedzie ...
Kolego
Nie zamieniaj własnej Frustracji z DVB-T na wprowadzanie w błąd innych odbiorców.
:arrow: Nie zakończono jeszcze wdrażania żadnego MUXa jesteśmy obecnie w tak zwanym okresie przejściowym
:arrow: Uruchamiane są Emisje dodatkowe - emisje początkowo nieprzewidziane w planie wdrażania
:arrow: Ze względu na nadawanie analogowe i ograniczenia techniczne dysponowaniem częstotliwościami nie w każdej lokalizacji jest możliwe uruchomienie NTC.
:arrow: Nadawca publiczny dysponuje MUX3-TVP a w MUX1 jest obecny na okres przejściowy ze względu na brak możliwości technicznych pokrycia 98 % społeczeństwa sygnałem cyfrowym MUX3-TVP.
:arrow: Zerknij do internetu a się przekonasz, że TVP będzie docierać z sygnałem cyfrowym lepiej jak dziś z analogowym.

Już 8.11.2012 będzie widać, co i jak odbyło się w Lubuskim i wtedy bij piane jak musisz.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Drekan »

I pierwszego multipleksu, gdzie nadawany jest TTV. ;)

Odnośnie harmonogramu 2 multipleksu. Dlaczego docelowy etap wdrażania 2 multipleksu, przewidziano do końca 2013 roku, czyli pół roku po definitywnym wyłączeniu nadawania analogowego? :?:

Czyżby 2 multipleks miał jeszcze rok nadawać z tymczasowymi parametrami? :?:

Tomasz Berezowski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Tomasz Berezowski »

Proszę mnie nie pytać o decyzje regulatorów ;-) Ja mogę tylko zadeklarować, że będziemy przechodzić na parametry docelowe tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Na Podkarpaciu już się w części udało.

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

@Tomasz Berezowski
Może Pan zdementować mit terminu 31.12.2013 r. z uruchomieniem docelowym MUX2?

Ustawa z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej
:arrow: A w nim:
Art.3 Pkt 2.
Wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej dokonuje się na poszczególnych obszarach terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "terytorium RP", zgodnie z terminami określonymi przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanego dalej "Prezesem UKE", nie później niż do dnia 31 lipca 2013 r

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: DanielK »

W załączniku do planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce znajduje się taka mapa:
Obrazek
Jak widać częstotliwości podane w tym wątku na poprzedniej stronie pokrywają się z tą mapą. Nie bez powodu więc SFN i różne charakterystyki.

Tomasz Berezowski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Tomasz Berezowski »

ntcdvb pisze:@Tomasz Berezowski
Może Pan zdementować mit terminu 31.12.2013 r. z uruchomieniem docelowym MUX2?

Ustawa z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej
:arrow: A w nim:
Art.3 Pkt 2.
Wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej dokonuje się na poszczególnych obszarach terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "terytorium RP", zgodnie z terminami określonymi przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanego dalej "Prezesem UKE", nie później niż do dnia 31 lipca 2013 r
Ja nic nie dementuję. Oświadczam tylko, że będziemy uruchamiać MUX-2 na parametrach docelowych tak szybko, jak bedzie to możliwe. Na pewno nie uruchomimy całego MUX-2 na parametrach docelowych, jeśli np. UKE nie skoordynuje międzynarodowo tych parametrów. Przykładem jest chora sytuacja w Gdańsku, gdzie MUX-2 (i chyba MUX-1 również) nadal nie może uruchomić emisji dookólnej z Chwaszczyna z głownego systemu antenowego ze względu na brak koordynacji z Federacją Rosyjską. Takich kwiatków jest więcej. Mogę tylko zapewnić, ze będziemy robić wszystko co możliwe, aby jak najszybciej dojść do parametrów docelowych MUX-2.

Bartosz Czach

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartosz Czach »

Tomasz Berezowski pisze:w Gdańsku, gdzie MUX-2 (i chyba MUX-1 również) nadal nie może uruchomić emisji dookólnej z Chwaszczyna z głownego systemu antenowego ze względu na brak koordynacji z Federacją Rosyjską.
Przecież MUX1 jest na kanale tymczasowym.

Tomasz Berezowski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Tomasz Berezowski »

Ale MUX-2 jest na docelowym i nie może wejść na główny system, który ma charakterystykę dookólną.

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Panie Tomaszu.
Ja jako mieszkaniec Podkarpacia potwierdzam w 100% że mux-2 (k32 100kW) z Suchej Góry to w tej chwili najlepsza emisja DVB-T na Podkarpaciu ;) Niski kanał, duża moc i dobry obiekt nadawczy to jest to :) Niestety pozostałe emisje mux-2 nawet w okresie docelowym nie wyglądają zachęcająco. Drugim obiektem dużej mocy jest(będzie) Leżajsk, jednak wysoki kanał 59 (obecnie 61) psuje tutaj wszystko, mimo 4x większej mocy (40kW) od mux-1 (k37) sygnał jest u mnie niewiele wyższy :( Podobnie dziwią docelowe niskie moce z Przemyśla i Jawora dla mux-2 (20kW). Nie wiem czy uda się tym sposobem spełnić wymóg/zalecenie 95% pokrycia ludnościowego w regionie.

W porównaniu z powyższym wygląda na to że mux-3 może mieć na Podkarpaciu znacznie większy zasięg spowodowany dobrymi kanałami 29 i 26 oraz pewnie większą liczbą obiektów nadawczych z powodu wymogu 98% pokrycia ludnościowego.

Wiadomo że emisje z kolejnych obiektów to większy koszt, ale na miejscu nadawców mux-2 starałbym się o znalezienie jakiś innych kanałów pod emisje docelowe w wielu rejonach górskich niż te nieszczęsne 58 czy 59 ;)

Tomasz Berezowski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bart, ja zawsze mówiłem (można poszukać w Google), że najlepszym rozwiązaniem byłoby:
1. Uruchomienie w okresie przejściowym (do ASO) jednego multipleksu tzw. odtworzeniowego, w którym byłoby 7 programów - TVP1, TVP2, TVP Regionalna, Polsat, TVN, TV4, TV Puls.
2. Taki MUX miałby zasięg bliski 100%, bo pracowałby na dobrze skoordynowanych niskich kanałach.
3. Niestety, regulatorzy uparli się, aby w okresie przejściowym uruchomić 4 MUX-y. Na zasobach częstotliwości wystarczających ledwo na póltora MUXa. Nie moja wina. Teraz łatamy.
Ostatnio zmieniony 18 października 2012, o 22:38 przez Tomasz Berezowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

Tylko, że regulatorzy przespali okres 2006-2010 i teraz jest jak jest.
Niemiecka DVB-T już w 2008 działała w obecnym stanie :!:

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: Maciejek »

Panie Tomaszu kiedy w końcu przygrzejecie ze Skrzycznego z kanału i mocy docelowej,czy zaraz po ASO czyli dajmy na to od 20 marca 2013 ??

Obecne 1kW niekoniecznie dobrze radzi sobie w górach tam gdzie nawet Kosztowy niedocierają.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: Drekan »

Jestem ciekawy czy po przejściu 1 multipleksu na docelowy 55 kanał, 2 multipleks nie mógłby tymczasowo wskoczyć na zwolniony 62 kanał i z mocą 25kW zyskałby lepsze pokrycie sygnałem, niż 1kW na kanale 38. 8-)

Ostatecznie i tak Emitel musi przestroić obie emisje na docelowe częstotliwości, a wcześniejsze opuszczenie kanału 38 byłoby na rękę i Czechom (4 multipleks). Pytanie czy obecny nadajnik 2 multipleksu może nadawać z tak wysoką mocą? :?:

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: Maciejek »

Niestety, pamiętam jak pisał p. Brodziak iż nadawców MUX2 interesuje przejście ale TYLKO na kanały i moce DOCELOWE. Tak więc musimy czekać na zwiekszenie mocy i zmianę kanału pytanie tylko do kiedy (czy aż do końca 2013r.) ?

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Bartt pisze:... na miejscu nadawców mux-2 starałbym się o znalezienie jakiś innych kanałów pod emisje docelowe w wielu rejonach górskich niż te nieszczęsne 58 czy 59 ;)
Mam nadzieję że UKE po wyłączeniu analogu znajdzie dla tych emisji mux-2 jakieś inne lepsze docelowe kanały. Powstaje jednak pytanie czy osoby zainteresowane będą o to w ogóle zabiegać :?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: MULTIPLEKS 2

Post autor: Drekan »

Maciejek pisze:Niestety, pamiętam jak pisał p. Brodziak iż nadawców MUX2 interesuje przejście ale TYLKO na kanały i moce DOCELOWE. Tak więc musimy czekać na zwiekszenie mocy i zmianę kanału pytanie tylko do kiedy (czy aż do końca 2013r.) ?
Wszytko zależy od tego, jak przestraja się częstotliwości nadajników DVB-T. :?:

Jeśli jest to kwestia wprowadzenia nowych parametrów, czy przekręcenia gałki, to nie wiązałoby się to z wysokimi kosztami. Jednak patrząc na niechęć nadawcy 4 czeskiego multipleksu, do inwestowania w nadajniki na tymczasowym 63 kanale (przeniesiono tylko nadajnik w Ostrawie do nowej lokalizacji), wątpię by było to takie proste i tanie. Zapewne trzeba wymienić jakiś moduł w nadajniku, a to wymaga zamówienia odpowiedniego elementu u producenta. A układ na kanał 45, byłby wykorzystany na Skrzycznem, tylko w okresie przejściowym. :(

Ale skoro mamy obecnie w użyciu podzespoły na kanał 38 i 62, to przy przejściu 1 multipleksu na docelowy kanał 55, pozostanie nam niewykorzystany moduł na kanał 62. Emitel musi tylko podczas wymiany podzespołu w nadajniku 1 multipleksu na docelowy kanał 55, przełożyć moduł na kanał 62 do nadajnika 2 multipleksu. :idea:

Pytanie, czy sam nadajnik 2 multipleksu może nadawać z mocą 25kW, inaczej przejście na wyższy kanał nie ma większego sensu. :!:

Zablokowany