MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
_chris_

Re: drugi multipleks

Post autor: _chris_ »

sremski2 pisze:
sremski2 pisze:A więc jestem w odległości około 100, 110 Km od nadajnika ze Ślesina
Przepraszam ludzie ale pomyliłem się!! Nie chodzi tutaj o Ślesin ale o Śrem!! Jeszcze raz najmocniej przepraszam!
he, he :D

mux-3 ze Śremu ma pięciokrotnie mniejszą moc niż mux-2, więc ja bym się specjalnie nie dziwił, że przy takiej odległości od nadajnika i "normalnej" antenie mux-3 pojawia się i znika. Co to jest za "normalna" antena? Jeśli to siatka - to do wymiany na coś kierunkowego, i to dobrego, bo mux-3 idzie nisko na k28.

matiszostak

Re: drugi multipleks

Post autor: matiszostak »

_chris_ pisze:
matiszostak pisze:Przed świętami oglądałem MUX 2 z piły jakość była bliska 100% a od ok 4 dni jest albo 3 linie kratek albo brak sygnału
Na MUX 3 Jest siła 100% i jakość >70% :o
Odległość w linii prostej ok 80-85 km ;)
Skanowałeś odbiornik, może była jakaś zmiana w parametrach? Jeśli tak, to wygląda, że coś się stało z instalacją antenową, bo mux-2 nadawany jest z większą mocą niż mux-3 i to na niższym kanale, więc nie ma specjalnego powodu, aby go nie było, jeśli jest dobry mux-3.

Może zamokło któreś ze złącz w antenie, może padł wzmacniacz albo zasilacz (może tak być, że zasilacz wzmacniacza lub wzmacniacz potrafi 'wyciąć' tylko jeden mux).

Odłącz na próbę ten wzmacniacz 'dopalający' przy, czy w TV.

A w ogóle to trochę przydaleko na 'siatkę'.
Z Rusinowa /k.piły ściągam tylko DVB`ka a z Trzeciewca /k.Bydgoszczy analog i antenę mam w tą 2 stronę skierowaną :P i to są jakieś sprawy techniczne :/ Bo raz się 1 MUX mam w 2 tzn oglądając np.Polsat mam fragmenty TVP1 :D Pol. 85% a tvp reszta I coś nieraz się dzieje bo z jakości 90% spada na 20-30% i się ,,kwadratuje" :P {MUX1}.

Dzieję się też tak że obraz zaczyna się dzielić na kwadraty a po chwili na 1-2s wskakuje w tv BRAK SYGNAŁU.

Wzmacniacz był wbudowany w TV. I poprawia siłę o 20% na MUX 3
Wzmacniacz włączam z poziomu menu TV ;)

Antena jest ok :D Nie sądzę aby kabel/wzmacniacz/antena itp. Się popsuły mają dopiero 2 tygodnie ;)

_chris_

Re: drugi multipleks

Post autor: _chris_ »

matiszostak pisze:Z Rusinowa /k.piły ściągam tylko DVB`ka a z Trzeciewca /k.Bydgoszczy analog i antenę mam w tą 2 stronę skierowaną :P i to są jakieś sprawy techniczne :/ (...) I coś nieraz się dzieje bo z jakości 90% spada na 20-30% i się ,,kwadratuje" :P {MUX1}.
takie gwałtowne skoki jakości to zwykle objaw zbyt słabej anteny do warunków odbioru lub uszkodzenia samej instalacji odbiorczej (uszkodzony wzmacniacz / symetryzator, uszkodzony zasilacz wzmacniacza, poluzowane połączenie / złącze...), rzadziej objaw jakiś silnych, okresowych zakłóceń, a najrzadziej usterka odbiornika / dekodera.

Na pewno antena powinna być skierowana i bardzo precyzyjnie ustawiona na max jakości słabszego sygnału cyfrowego z Piły (mux-3). Takie stawianie anteny "okrakiem" czasami działa, a czasami nie. Wszystko zależy od kąta, w jakim antena widzi nadajniki.

Zawsze można postawić też dwie anteny, niezależnie na każdy nadajnik, i je zsumować sumatorem antenowym, a potem, w razie konieczności wzmacniacz masztowy.
matiszostak pisze: I coś nieraz się dzieje bo z jakości 90% spada na 20-30% i się ,,kwadratuje" :P {MUX1}.

Dzieję się też tak że obraz zaczyna się dzielić na kwadraty a po chwili na 1-2s wskakuje w tv BRAK SYGNAŁU.
Przy utracie jakości sygnału cyfrowego mogą się dziać dowolne, dziwne rzeczy z obrazem, więc ja bym się specjalnie nie dziwił.
matiszostak pisze:Pol. 85% a tvp reszta
a tu o co chodzi z tym "Pol."? :D
matiszostak pisze:Antena jest ok :D Nie sądzę aby kabel/wzmacniacz/antena itp. Się popsuły mają dopiero 2 tygodnie ;)
Ze sprzętem technicznym jest typowo tak, że albo się z nim "coś dzieje" w krótkim czasie po uruchomieniu, albo chodzi dłużej niż to przewiduje jego MTBF... :D Poza usterkami sprzętu mogą też "wyłazić" usterki montażowe. I jeszcze jedno - robienie instalacji pod odbiór mieszany - cyfry i analogu - też może rodzić specyficzne problemy, dążenie do osiągnięcia dobrego analogu wcale nie musi iść w parze z dobrymi warunkami odbierania sygnałów cyfrowych...

Dlatego, ja bym był ostrożny ze stwierdzeniami typu - "antena jest na pewno OK" - wiele już tu było na forum takich stwierdzeń, a potem okazywało się, że jednak coś było nie tak.

sremski2

Re: drugi multipleks

Post autor: sremski2 »

_chris_ pisze:
sremski2 pisze:
sremski2 pisze:A więc jestem w odległości około 100, 110 Km od nadajnika ze Ślesina
Przepraszam ludzie ale pomyliłem się!! Nie chodzi tutaj o Ślesin ale o Śrem!! Jeszcze raz najmocniej przepraszam!
he, he :D

mux-3 ze Śremu ma pięciokrotnie mniejszą moc niż mux-2, więc ja bym się specjalnie nie dziwił, że przy takiej odległości od nadajnika i "normalnej" antenie mux-3 pojawia się i znika. Co to jest za "normalna" antena? Jeśli to siatka - to do wymiany na coś kierunkowego, i to dobrego, bo mux-3 idzie nisko na k28.
No siatkę mam... To muszę sobie kupić tą kierunkową, bo programy TVP z analogu mam okrutnie brzydkie ;) A przy nowej antenie może znikną kłopoty z MUX 2 :)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: drugi multipleks

Post autor: RAPIOTR »

sremski2 pisze:
_chris_ pisze:
sremski2 pisze: A więc jestem w odległości około 100, 110 Km od nadajnika ze Ślesina
Przepraszam ludzie ale pomyliłem się!! Nie chodzi tutaj o Ślesin ale o Śrem!! Jeszcze raz najmocniej przepraszam!
he, he :D

mux-3 ze Śremu ma pięciokrotnie mniejszą moc niż mux-2, więc ja bym się specjalnie nie dziwił, że przy takiej odległości od nadajnika i "normalnej" antenie mux-3 pojawia się i znika. Co to jest za "normalna" antena? Jeśli to siatka - to do wymiany na coś kierunkowego, i to dobrego, bo mux-3 idzie nisko na k28.


Kolego @Śremski dodam tylko, że MUX2 z RTCN Śrem jest nadawany z wysokości 290 mnpt.z mocą ERP 100 KW,a MUX3 jest nadawany z wysokości cirka 210m npt.z mocą 20 KW ERP. Jednym słowem jesteś bez szans jeśli odbiornik znajduje się w odległości 100-110km.Zadna antena nie pomoże zapomnij o MUX3 z tego nadajnika,a MUX2 możesz walczyć ;) ....

qniak

Re: drugi multipleks

Post autor: qniak »

RAPIOTR pisze: Kolego @Śremski dodam tylko, że MUX2 z RTCN Śrem jest nadawany z wysokości 290 mnpt.z mocą ERP 100 KW,a MUX3 jest nadawany z wysokości cirka 210m npt.z mocą 20 KW ERP. Jednym słowem jesteś bez szans jeśli odbiornik znajduje się w odległości 100-110km.
Bzdury, odbieram mux 2 z SG na siatkówce za 30zł z odległości 73,6 km w linii prostej a nadajnik ma tylko 10kW. Odległość 100-110km jeszcze nie znaczy ze nie ma szans na odbiór.

juter

Re: drugi multipleks

Post autor: juter »

qniak pisze:
RAPIOTR pisze: Kolego @Śremski dodam tylko, że MUX2 z RTCN Śrem jest nadawany z wysokości 290 mnpt.z mocą ERP 100 KW,a MUX3 jest nadawany z wysokości cirka 210m npt.z mocą 20 KW ERP. Jednym słowem jesteś bez szans jeśli odbiornik znajduje się w odległości 100-110km.
Bzdury, odbieram mux 2 z SG na siatkówce za 30zł z odległości 73,6 km w linii prostej a nadajnik ma tylko 10kW. Odległość 100-110km jeszcze nie znaczy ze nie ma szans na odbiór.
Kolego 70 km a 110 km to ogromna różnica. Przy 100km widoczność nadajnika znacznie ogranicza krzywizna Ziemii. W moim wypadku różnica między 95km a 110km jest kolosalna, siła sygnału w pierwszym przypadku ok 90% w drugim 0%, z jakością podobnie jak z siłą.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: drugi multipleks

Post autor: RAPIOTR »

qniak pisze:
RAPIOTR pisze: Kolego @Śremski dodam tylko, że MUX2 z RTCN Śrem jest nadawany z wysokości 290 mnpt.z mocą ERP 100 KW,a MUX3 jest nadawany z wysokości cirka 210m npt.z mocą 20 KW ERP. Jednym słowem jesteś bez szans jeśli odbiornik znajduje się w odległości 100-110km.
Bzdury, odbieram mux 2 z SG na siatkówce za 30zł z odległości 73,6 km w linii prostej a nadajnik ma tylko 10kW. Odległość 100-110km jeszcze nie znaczy ze nie ma szans na odbiór.
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem mój poprzedni post i zacytuj go w całości ;)
I dla jasności pisałem o nizinnym RTCN Śrem .

MUX3 TVP ----20 KW ERP z 210mnpt z RTCN Śrem nie doleci w stanie pozwalającym na odbiór ponad 100 km nie tylko ze względu na wysokość zawieszenia anteny nadawczej ,Moc ERP ,ale także na interwał i ochronę sygnału ;) Szkoda nerwów fizyki się nie przeskoczy hehe.

_chris_

Re: drugi multipleks

Post autor: _chris_ »

no, nie wiem. Ktoś w wątku o Zachodniopomorskim meldował, o ile mnie pamięć nie myli, odbiór mux-3 z Kołowa powyżej 100km, a tam przecież jest tylko 10kW. Skrzyczne z 1,25kW odbierają na odległości 70km, a Suchą Górę gdzieś pod Kielcami. Pamietam też, że ktoś miał stabilny odbiór Berlina pod Wrocławiem. Dawano, dawno temu analogowy kanał, bodajże "Top Canal" się to nazywało, nadawany nieomalże amatorsko z Warszawy, człowiek odbierał pod Siemiatyczami (jakieś 150km). Tak, że nie przeceniałbym tych 100km. W końcu krzywizna ziemi to utrudnienie, ale nie automatyczne wykluczenie odbioru.

Skoro @Śremsk łapie okresowo i stabilnie mux-2 na 'siatce', to o ile to nie jest jakieś okresowe tropo, to oznaczałoby, że ma jakąś dobrą konfigurację terenową albo skądś mu się to dobrze i w miarę stabilnie odbija, więc przy kierunkowej ma moim zdaniem szansę. A czy się uda - to inna kwestia.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

RAPIOTR pisze:
qniak pisze:MUX3 TVP ----20 KW ERP z 210mnpt z RTCN Śrem nie doleci w stanie pozwalającym na odbiór ponad 100 km nie tylko ze względu na wysokość zawieszenia anteny nadawczej ,Moc ERP ,ale także na interwał i ochronę sygnału ;) Szkoda nerwów fizyki się nie przeskoczy hehe.
Wątek dotyczy multipleksu 2 i dla porządku tego się trzymajmy.
Wtrącę jeszcze tylko na temat multipleksu 3, że to co napisał RAPIOTR to święta prawda, a Emitel pewnie nieźle musiał się "gimnastykować", żeby MUX3 nie miał zbyt dużego zasięgu.
Wracajmy do tematu MUX2.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: drugi multipleks

Post autor: blockbuster »

Kolego _chris_ tak gwoli ciekawostki to ze Skrzycznego da się odebrać bardzo stabilny sygnał nawet 147km od nadajnika czego jestem najlepszym przykładem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: drugi multipleks

Post autor: RAPIOTR »

Chris znam ten obiekt i jego możliwości .MUX2 leci ładnie bo ze szczytu a odbiór nawet do Wrocławia 105 km bo kanał 39 jest tam czysty
MUX3 k28 nadawany jest z boczniaka z 210 metrów i jego użytkowe pokrycie to cirka max 70 km. Kicha dalej bo oprucz powodów które opisałem w wcześniejszych postach to na północy Bydgoszcz nadaje w analogu na tym samym 28 ch a na południu Wrocław Żórawina również w analogu TV Puls 28 ch. I nawet nie pomoże wysoka górka w miejscu odbioru bo cyfrę zagryza analog ;) .
A co do porządnej kierunkowj Yagi-Uda zamiast siatki to popieram. W 90% jest to lepsze niż druciara z mega wzmacniaczem hehe..
Inna sprawa jest ,że kto nie ryzykuje ten we Wronkach nie sedzi więc kto chce niech testuje i sprawdza sam.
Ostatnio zmieniony 5 stycznia 2011, o 20:44 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: drugi multipleks

Post autor: RAPIOTR »

blockbuster pisze:Kolego _chris_ tak gwoli ciekawostki to ze Skrzycznego da się odebrać bardzo stabilny sygnał nawet 147km od nadajnika czego jestem najlepszym przykładem.
Pozdrawiam
Bo nadajnik stoi na pokaźnej górce ;)

vari107

Re: drugi multipleks

Post autor: vari107 »

_chris_ pisze:no, nie wiem. Ktoś w wątku o Zachodniopomorskim meldował, o ile mnie pamięć nie myli, odbiór mux-3 z Kołowa powyżej 100km, a tam przecież jest tylko 10kW.
Może ja pisałem ?
Odbieram MUX3 z Kołowa na Wyspie Wolin, 3km od brzegu otwartego morza.
Obecnie zarówno ze wzmacniaczem budynkowym odbieram oba MUX-y jak i bez niego (antena Polaris z symetryzatorem ze ścieżek na IV i V pasmo podłączona bezpośrednio do telewizora)
Wg map internetowych, do Kołowa mam równo 70km. Odbiór stabilny, jak z satelity.
vari

stanny

Re: drugi multipleks

Post autor: stanny »

witaj Vari ponownie na forum ;)

vari107

Re: drugi multipleks

Post autor: vari107 »

stanny pisze:witaj Vari ponownie na forum ;)
Cześć, Stanny !
Mam nadzieję, że tym razem "przerw technicznych" i "nieplanowanych awarii" nie będzie. ;)
vari

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: drugi multipleks

Post autor: RAPIOTR »

vari107 pisze: Odbieram MUX3 z Kołowa na Wyspie Wolin, 3km od brzegu otwartego morza.
Obecnie zarówno ze wzmacniaczem budynkowym odbieram oba MUX-y jak i bez niego (antena Polaris z symetryzatorem ze ścieżek na IV i V pasmo podłączona bezpośrednio do telewizora)
Wg map internetowych, do Kołowa mam równo 70km. Odbiór stabilny, jak z satelity.
vari
No ty Vari prawie na szczycie górki ;) i na wyczynowym polarisie odbierasz, a jak tam sąsiedzi na dole masz jakieś informacje ?
Masz też może jakieś informacje jak wygląda odbiór tego 10 KW ERP w Wisełce?

pozdrawiam

vari107

Re: drugi multipleks

Post autor: vari107 »

RAPIOTR pisze: No ty Vari prawie na szczycie górki ;) i na wyczynowym polarisie odbierasz, a jak tam sąsiedzi na dole masz jakieś informacje ?
Masz też może jakieś informacje jak wygląda odbiór tego 10 KW ERP w Wisełce?
pozdrawiam
Oj, nie mam informacji.
Ludzie to w zasadzie tylko w Międzyzdrojach "swiadome" a tu po wioskach to "cyfrowa=satelitarna".
Ale gdybym się dowiedział to dam znać w tym wątku (a może w "MUX-3").
vari

lpm11

Re: drugi multipleks

Post autor: lpm11 »

Panowie! Moc na Wisła/Skrzyczne to 1,25kW czy coś się zmieniło? Jeśli nie to jak jest możliwy odbiór z takiej odległości?

stanny

Re: drugi multipleks

Post autor: stanny »

cuda Panie..cuda :lol: gdybyś czytał uważniej dostrzegłbyś ,że mowa o zachodniopomorskim gdyż Vari tam rezyduje...ale o północy ja tez źle widzę... ;)

Zablokowany