MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: drugi multipleks

Post autor: Poland »

Moim zdaniem właśnie koncesje do DVB-T powinny być takie jak koncesje satelitarne czyli na pewien czas z możliwością wycofania przez KRRiT gdy kanał nie będzie nadawać po pewnym okresie czasu a ta koncesja niezbywalna to jednym słowem jest przesada. Najlepszym rozwiązaniem byłaby więc koncesja zastępcza dla kanału podobnego do tych które już są w MUX2. Potem po uruchomieniu właściwego kanału ten zastępczy miałby zapewnione miejsce na innym multipleksie czyli MUX5 lub nawet na 8 przepustowości MUX1.

thomas_2005

Re: drugi multipleks

Post autor: thomas_2005 »

ss80 pisze:A rozumiesz po polsku co to znaczy koncesja niezbywalna, prędzej się doczekasz 7 kanałów w MUX2 niż dadzą ci w zamian inny, więc nie zakładaj niepotrzebnych tematów ;)
Koncesja jest niezbywalna, ale nie jest nietykalnym sacrum. Może zostać cofnięta - o czym stanowi art. 38 i 38a ustawy o radiofonii i telewizji. A w odniesieniu do Puls2 możnaby się ewentualnie zastanowić nad art.38 ust.1 pkt 4, który wydaje mi się najbardziej możliwym do zastosowania w tej sytuacji:

Koncesję cofa się, jeżeli nadawca, pomimo wezwania Przewodniczącego Krajowej Rady, nie rozpoczął rozpowszechniania programu w terminie ustalonym w koncesji lub trwale zaprzestał wykonywania rozpowszechniania programu za pomocą wszystkich lub niektórych stacji nadawczych - chyba że nadawca wykaże, że opóźnienie rozpoczęcia rozpowszechniania programu lub zaprzestanie rozpowszechniania programu zostały spowodowane okolicznościami od niego niezależnymi. Za trwałe zaprzestanie rozpowszechniania programu uważa się fakt nierozpowszechniania programu przez okres trzech kolejno następujących po sobie miesięcy.

Należy mieć jednak na uwadze, że stosowanie tego artykułu jest uzależnione od spełniania wszystkich przesłanek zawartych w tym przepisie. A to już kwestia Przewodniczącego i prawników.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: drugi multipleks

Post autor: micial »

Delikatne pytanie do emitela, jak wygląda perspektywa odpalenia mux-2 z ec4 w łodzi?
Można się spodziewać na święta?
Testy "samej nośnej" (bez treści) już były...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: Jarosław Bałuka »

Delikatnie mówiąc tak :)

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: drugi multipleks

Post autor: TVRuda »

Być może się powtarzam ale mam takie pytanie: jak zostanie zrealizowany kolejny etap wdrażania MUX2 (włączenie kolejnych nadajników) to czy już nadające będą miały większe moce celem objęcia większego obszaru? Np jeśli Katowice i Opole nie obejmą terenów przy granicy województw?

maciej_maj

Re: drugi multipleks

Post autor: maciej_maj »

Mux 2 EC-4 odpalony miejmy nadzieje że na stałe.

duga2

Re: drugi multipleks

Post autor: duga2 »

maciej_maj pisze:Mux 2 EC-4 odpalony miejmy nadzieje że na stałe.
potwierdzam wszystko ładnie z azartu odbiera, tylko po co te zdublowane "ciemne" kanały?
W mux2-12 serwisów a w mux3-9

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: drugi multipleks

Post autor: kiltel »

Z Ostrołęki tez przed chwilą wyszukało mi kanały i maiłem odbiór a teraz brak sygnału. Czyli chyba trwają prace uruchomieniowe.

Edit: Działa znowu mam nadzieje ze na dłużej. :D

Pytanie do emitela: Nadawanie jest z wieży na ul. Kopernika z mocą 5 kw?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, z Kopernika.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: drugi multipleks

Post autor: kiltel »

Dziękuje za odpowiedz. Jest jeszcze jakaś szansa, że będziecie nadawać z Ław w najbliższej przyszłości? Czy pozostanie tak jak teraz nadawanie z Kopernika z małą mocą?

gniew1971

Re: drugi multipleks

Post autor: gniew1971 »

Witam i mam pytanie do pana Jarosława ,czy Gorlice tez mogą liczyć na sygnał przed świętami?

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: drugi multipleks

Post autor: manguscik »

Panie Jarosławie czy mógłby Pan udzielić informacji kiedy rusza nadajnik DVB-T w Gorlicach czy jest szansa przed świętami tak jak to jest w Łodzi czy ruszy w tym samym dniu tak jak Solina Jawor 27 Grudnia jak pisze Pan Tomasz Berezowski ??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: Jarosław Bałuka »

Do świąt jeszcze 4 dni a prace cały czas trwają, bądźmy dobrej myśli ;)

lukasz_xd

Re: drugi multipleks

Post autor: lukasz_xd »

Co się dzieje z Lublin/Piaski? Dwa dekodery i na każdym gubienie obrazu jest. Wiem że nikt póki co nie płaci za ten przekaz i że można to "olewać" no ale może ten sygnał będzie normalny któregoś dnia?

kamilooo
Posty: 85
Rejestracja: 9 lipca 2011, o 10:31
Odbiornik: Not Only TV LV5HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: drugi multipleks

Post autor: kamilooo »

U mnie z Tarnawatki coś na Polsacie co jakiś czas pikseloza i dźwięk przerywa... - rano jeszcze było ok. Zaraz sprawdzę na innym odbiorniku.

Adam Brodziak

Re: drugi multipleks

Post autor: Adam Brodziak »

lukasz_xd pisze:Co się dzieje z Lublin/Piaski? Dwa dekodery i na każdym gubienie obrazu jest. Wiem że nikt póki co nie płaci za ten przekaz i że można to "olewać" no ale może ten sygnał będzie normalny któregoś dnia?
Jeśli pisze Pan o MUX 2 to uprzejmie informuję, że nadawcy komercyjni płacą za każdy nadajnik uruchamiany od września 2010 r. Za wcześniejsze testy też płaciliśmy ale na innych zasadach. Taki jest ten świat! Prezenty tylko od najbliższych na Święta 8-) . Z nadajnikiem w Piaskach chyba wszystko w porządku bo nie było raportów ani innych postów.

Bartt

Re: drugi multipleks

Post autor: Bartt »

Ponieważ wystartował nadajnik na Górze Jawor (k32) chciałbym się dowiedzieć na kiedy planowany jest termin przełączenia MUX2 na Suchej Górze tez na ten kanał. Czy może po nowym roku :?:.
Dodatkowo przydałoby się wycisnięcie max. mocy z istniejącego nadajnika. Może już sama zmiana na k32 spowoduje mniejsze tłumienie toru nadawczego i więcej mocy "pójdzie" w antenę ;).

daruncio1

Re: drugi multipleks

Post autor: daruncio1 »

nikt nie raportuje jak z odbiorem z Gorlic u mnie drastycznie spadła jakośc z Przechyby a niemam mozliwosci testować dzisiaj gorlic

andiks

Re: drugi multipleks

Post autor: andiks »

Z EC Glinik zasięg mux2 tylko i wyłącznie Gorlice szkoda kiedy mapka zasięgu będzie dla tej lokalizacji. Czy w ogóle jest planowane uruchomienie nadajnika z Maślanej Góry. Być może z tej lokalizacji dało sie odebrać mux 2 w Krynicy Zdrój

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: drugi multipleks

Post autor: handrzej »

A jak tam sytuacja z nowym obiektem Emitela dla Wągrowca / Gniezna? w miejscowości Chojna ?
Nadaje już kanał 43 ? Czy jeszcze prace i odbiór obiektu się nie zakończył :)

Ciekaw jestem jaki obszar pokryje ta lokalizacja nadawcza.

Zablokowany