MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
smiodus

MULTIPLEKS 2

Post autor: smiodus »

jestem przekonany że emitel będzie startował w drugim multipleksie, póki co informacja z PAP'u

Konkurs na operatora drugiego multipleksu DVB-T możliwy już w lipcu

Prawdopodobnie jesienią zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu na operatora drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, tzw. DVB-T - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska. Dodała, że UKE prowadzi końcowe uzgodnienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji dotyczącą warunków konkursu na operatora drugiego multipleksu.

Urząd jest zdania, iż trzy programy na multipleksie, za które będzie odpowiadał operator, mogłyby należeć do jednego nadawcy.

Krajowa Rada chce z kolei zróżnicowania programowego - by programy pochodziły od różnych nadawców" - powiedziała Streżyńska. Dodała, że jeśli UKE i KRRiT dojdą do porozumienia ws. drugiego multipleksu, to jeszcze w czerwcu rozpoczną się konsultacje warunków konkursu z zainteresowanymi, które potrwają miesiąc. Wtedy jeszcze w końcu lipca UKE mógłby ogłosić konkurs na operatora drugiego multipleksu.

Prezes UKE zaznaczyła, że Urząd chce dać oferentom trzy miesiące na zapoznanie się z warunkami konkursu na operatora i złożenie oferty. Wówczas operator drugiego multipleksu zostałby wyłoniony pod koniec października.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

W listopadzie 2008 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej wycofał się częściowo z wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej tzw. DVB-T. Powodem był brak porozumienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował wtedy, że ws. drugiego multipleksu powinien być ogłoszony konkurs dla nadawców, a operator multipleksu powinien pełnić tylko funkcję organizacyjną i nie decydować o jego zawartości. UKE z kolei chciał, żeby operator decydował o tym, jakie programy znajdą się na multipleksie.

Urząd i KRRiT zawarły jednak kompromis. Zgodnie z nim zorganizowany zostanie konkurs na operatora, który wybierze 3 programy telewizyjne dostępne na multipleksie. Kolejne 3 programy zostaną wybrane w bezpośrednim konkursie dla nadawców. Ostatnie, siódme miejsce na multipleksie, zostanie przeznaczone dla programów regionalnych.

Konkurs na operatora multipleksu zostanie ogłoszony w oparciu o Prawo telekomunikacyjne, a dla nadawców w oparciu o ustawę o radiofonii i telewizji.

źródło: PAP

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: drugi multipleks

Post autor: Puma »

Z tego wynika że będzie 7 programów w MUX II a HD pewnie będzie w MUX III. Oby się dogadali bo cyfracja w Polsce jest dosyć mocno opóźniona i nie trzeba nam dodatkowych przepychanek.

Chciałbym w MUX II:
Polsat 2, TVN7, TVN24, TVP Historia, reszty nie wiem, nie znam dobrze oferty.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: ploomba »

Trochę to nieostrożne...z tym decydowaniem o zawartości multipleksu przez operatora..Wyobraźmy sobie sytuację, gdy prywatny operator jest powiązany z jedną z grup medialnych i ładuje do multipleksu 3 kanały o niskiej zawartości merytorycznej, tak żeby nie zaszkodzić interesom tej grupy medialnej (czytaj nie konkurować ze swoja platformą) :roll: teoretyzując, jeśli byłby to POT lub ktoś związany z TVN/polsat to można się spodziewać kanału tupu MangoTV albo uśmierconego TVN Gra :roll:
Wg mnie o zawartości multipleksu powininno decydować Państwo i odpowiednie władze a nie prywatny przedsiębiorca, który będzie się kierował własnym interesem a nie dobrem telewidza.
Szkoda, bo drugi multipleks jest szansą , żeby dwubiegunowość komercyjnego rynku telewizyjnego w Polsce została w końcu przełamana
to wtedy jest szansa na coś nowego..
ale z drugiej strony patrząc, po co komuś , kto nie jest powiązany z mediami, decydować o kanałach w multipleksie..jeśli operator nie byłby powiązany z żadną z grup to nie będzie miał żadnego interes w decydowaniu o zawartości. Czyli logicznie myśląc operatorem będzie ktoś kto chce za wszelką cenę wprowadzić swoje 3 kanały. obstawiam, że będzie to grupa medialna , która ma obecnie dość duży wpływ na rząd i politykę :lol:
Ostatnio zmieniony 9 czerwca 2009, o 21:38 przez ploomba, łącznie zmieniany 3 razy.

heniek

Re: drugi multipleks o to chodzi aby widzowie mieli nic do dysku

Post autor: heniek »

Drug. Ni multipleks o to chodzi aby widzowie mieli nic do dyskusji . Jeszcze nie załatwiona sprawa I multipleks Nie wydana Decyzja ? Nie wybrano Operatora ? A już myślicie ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dziś na stronach UKE
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text
pojawiła się informacja w sprawie ogłoszenia rozpoczęcia postępowania konsultacyjnego dotyczącego konkursu na II multipleks w standardzie DVB - T.

Jak można wyczytać w projekcie warunków, w multipleksie II ma być min. 7 programów, co automatycznie oznacza brak możliwości wstawienia kanału HD.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: drugi multipleks

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił "konsultacje konkursu..." co oznacza, że jeszcze ostatecznie nie jest nic przesądzone. Znamy już ramy konkursu ale rzeczowe i konkretne uwagi wniesione w trybie konsultacji mogą wpłynąć na zmianę niektórych zapisów.
"Podmioty zainteresowane wyrażeniem swojego stanowiska do projektów dokumentów, stanowiących przedmiot niniejszego postępowania konsultacyjnego, są proszone o składanie stanowisk w przedmiotowej sprawie, w terminie do dnia 24 lipca 2009 r., w godzinach 8.15 - 16.15, w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej..."

Zapraszam do dyskusji na temat tego projektu dokumentacji. Być może niektóre z tych uwag zostaną uwzględnione jako głos społeczeństwa przez osoby przygotowujące stanowiska konsultacyjne zaglądające czasem na nasze forum. ;)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: ploomba »

ja się powtórzę i napiszę raz jeszcze, że operator nie powinien decydować o zawartości programowej multipleksu. O zawartości powinien zdecydować organ państwowy kierując się dobrem wyższym społeczeństwa a nie komercyjnymi aspektami. Nie wyobrażam sobie, żeby pojawiły się kanały muzyczno-rozrywkowe dla nastolatków typu Eska tv czy RMF maxx. Jeżeli już miałby być kanał tego typu to albo stricte młodzieżowy nie związany tylko z muzyką lecz również prezentujący programy typowo publicystyczno młodzieżowe. A co do kanałów typowo muzycznych (jeśli już takowy miałby powstać) to należało by w dokumencie zaznaczyć , że nie może być on kierowany tylko do jakiegoś wąskiego grona odbiorców jak kanały typu Viva etc. Rozsądne by było , żeby kanał muzyczny prezentował szerokie spektrum dźwiękowe ;) (nie tylko komercyjny pop-dance-hiphop w obrazie 40 teledysków powtarzanych 20 razy dziennie) Ciekawym projektem był kiedyś kanał "Tylko Muzyka" nadający cyfrowo na satelicie HotBird - zlikwidowany jakiś czas temu. Pamięta ktoś ten kanał? Optymalnym kanałem muzycznym byłaby stacja, która w połączeniu przypominała by nieistniejąca już niemiecką Viva Zwei (muzyka alternatywna) plus do tego coś a'la Deluxe Music (nadająca z Astry muzykę soul'ową chill'out i klasyczne hiciory sprzed lat) oraz dołożyć do tego coś dla młodzieży (niech będzie cos z tej Eski lub RMFu) wszystko to zmiksować i przetasować i stworzyć z tego jeden kanał. O muzyce klasycznej nie wspominam, bo jest to raczej działka stacji TVP Kultura. Proponuję , żeby UKE i reszta organow odpowiedzialnych stworzyła takowe dokumenty, które regulowały by ewentualną zawartośc kanałów wyspecjalizowanych (własnie tego typu jak kanał muzyczny) i dopiero wtedy ogłosić konkurs na takowy kanał - nadawca musiałby się ustosunkować do dokumentu co taki kanał zawierać powinien w odpowiednich racjonalnych proporcjach. Nadawca byłby zobligowany do tego , żeby prezentować choć w pewnym stopniu na takim kanale specjalistycznym wybrane treści.
Mam nadzieję , że zwróci ktoś uwagę na powyższą sugestię. A swoją drogą czy można gdzieś skierować pismo z takimi propozycjami od społeczeństwa??

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: drugi multipleks

Post autor: DanielK »

Uważam, że w drugim multipleksie trzeba postawić na różnorodność programów. Już na samym początku trzeba określić, aby dla kanałów telezakupowych nie było miejsca w II muxie.
Byłoby miło, gdyby zlalazły się tam kanały dla pewnych grup docelowych. Za wzór wziąłbym tutaj francuską TNT.

Przy założeniu, że w muxie może być 7 lub więcej kanałów:
1) edukacja/dokument (TVP powinna stworzyć taki kanał, a nie skupiać się tylko na historii)
2) dzieci/młodzierz
3) kultura/rozrywka (TVP Kultura ?)
4) informacja
5) rozrywka/muzyka
6) rozrywka
7) kanał regionalny (Śląsk - TVS, Warszawa - TVN Wawa, TV Odra, itp)

Programy z trzech pierwszych kategorii powinny znaleźć się w tym muxie "obowiązkowo":)
Kategorię drugą można by rozdzielić na dwa odrębne kanały, tak jak MiniMini i ZigZap.
Programy z kategorii 4-6 ustaliłby operator multipleksu.
Kategoria 7, to będzie świetne pole do popisu dla lokalnych telewizji. Przykładowo TV Odra, to teraz 2 godziny programu dziennie.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: ploomba »

Daniel Kucharski pisze: 1) edukacja/dokument (TVP powinna stworzyć taki kanał, a nie skupiać się tylko na historii)
popieram w 100% - zamiast TVP Historia od samego początku powinna w jej miejscu nadawać TVP edukacyjna.
Daniel Kucharski pisze:7) kanał regionalny (Śląsk - TVS, Warszawa - TVN Wawa, TV Odra, itp)
...lub zamiast tego przywrócić regionalne ośrodki TVP w pełnym wymiarze dobowym (szkoda likwidować TVP info). Jeśli już, tak jak chce ustalić rząd, miałaby zniknąć Info a w jej miejsce miały by powstać ponownie ośrodki regionalne, to chciałbym ,żeby TVP info nadal nadawała z satelity.

Ewentualne kanały TVP w drugim muxie mogłyby zniknąć z niego przy uruchomieniu 3 multipleksu (tam miały by swoje docelowe miejsce Info, Edukacyjna, Sport, Regionalna, Kultura i ewentualnie TVPHD) A zwolnione miejsca po TVP z drugiego multipleksu otrzymali by inni nadawcy. W okresie tworzenia multipleksów miejsca na nich powinny być elastyczne (kanały TVP powinny mieć możliwość nadawania już wcześniej a nie dopiero po stworzeniu 3 multipleksu) Dopiero po uruchomieniu 3 muxów w całej Polsce zawartość powinna być ustalona na sztywno.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: drugi multipleks

Post autor: Puma »

Ewentualne kanały TVP w drugim muxie mogłyby zniknąć z niego przy uruchomieniu 3 multipleksu
Rozsądny kompromis, moim zdaniem czekanie aż będzie MUX III może zniechęcić TVP do oferty programowej.

Program edukacyjny bardzo bym chciał w MUX II, tylko żeby to było mix edukacja/przyroda/historia.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: ploomba »

"Czy szansę na drugi multipleks mają wszyscy? W projekcie decyzji pojawił się zapis, który mówi, ze na drugim multipleksie oferowane będą kanały pochodzące od dostawców treści, którzy nie znajdują się w grupie kapitałowej z nadawcami programów publicznych i koncesjonowanych (rozpowszechnianych lub rozprowadzanych bezpłatnie drogą naziemną o zasięgu ogólnokrajowym), nadawcami programów radiowych o zasięgu ogólnokrajowym ani z wydawcami prasy codziennej o zasięgu ogólnokrajowym.

Dodatkowo regulator chce zobowiązać operatora drugiego multipleksu do "oferowania programów telewizyjnych, uwzględniając pozaekonomiczne interesy narodowe dotyczące kultury, języka oraz pluralizmu mediów, których treść jest zgodna z obowiązkami i zakazami przewidzianymi przepisami prawa polskiego oraz międzynarodowego"."
ostatnimi czasy zapytałem pewną osobę na tym forum o ewentualne nadawanie dodatkowego kanału z grupy TVN w drugim multipleksie. Uzyskałem odpowiedź , że takowego kanału w drugim muxie nie będzie ze względu na "konsultacje projektu dokumentacji konkursu na rezerwację częstotliwości przeznaczonych do cyfrowego rozprowadzania programów telewizyjnych (drugi multipleks) na obszarze całego kraju". Zastanawiałem się dlaczego, i dziś znalazłem cytowany na górze tekst na stronie:
http://media2.pl/media/52682-dvb-t:-jak ... pleks.html

Z powyższego wynika, że ani TVN ani Polsat ani TVP nie będa mieli swoich kanałów w drugim muxie..tak samo RMF, Eska, Eurozet ani Agora nie wprowadzą żadnego kanału. Okropnie wyśrubowane zapisy. Czyli kto będzie nadawał w drugim muxie? Bo zapis odcina praktycznie wszystkich zainteresowanych.

jedynym kanałem, który dodałbym do stawki 7 nadających w pierwszym muxie, to TVN7, który jest kanałem ogólnotematycznym i posiada całkiem dobrą ramówkę (ramówkę stacji komercyjnej). Pozostałe 6 miejsc na drugim multipleksie powinny być rozdysponowane zgodnie z założeniem o tworzeniu kanałów przez nowych nadawców.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: drugi multipleks

Post autor: Puma »

Zapis wyśrubowany, ale pozwoli na szanse dla mniejszych stacji a z drugiej strony kablówki i satelity mają niezagrożony dochód na najbliższe lata.

Być może jest to kompromis między stacjami wielkimi a ogólnie przyzwoleniem na DVB-T.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: drugi multipleks

Post autor: RAPIOTR »

Jak zobaczyłem jakość 7 kanałów w tym multiplexie (poszarpane loga TVN i POLSATU w mpeg4) to odechciało mi sie korzystać z mpeg4 w SD. Tym bardziej że można cały czas porównać polsat i tvn w mpeg2 z muxa POTU z tym nadawanym w mpeg4.
Co za dużo to nie zdrowo .Uważam że siedem kanałów to za dużo w muxie.Od zaraz powinno sie wywalić TV PULS i zwiększyć przepływności pozostałych 6-ciu programów. Zastanawiam się co za slepok ustalił te standardy :?: :!: .zapewne chodziło o sianko nie o jakość.

Dla miłośników badziewnych seriali można by przenieść TV PULS do mux 2 gdzie zapewne będą równie denne merytorycznie i katastrofalne jakościowo kanały np ::z napalonymi dziewkami, muzyką biesiadną i przemodlonymi rozpolitykowanymi prawdziwymi Polakami. Kanały typu :polonia1 tele5 ,silesia ,trwam i inne tego typu kwiatuszki dla luda.

Bo w Polsce nikt już nie myśli o jakości i wartośći .Więc zamiast zobaczyć w drugim muxie :
TVP HISTORIA ,
TVP KULTURA ,
TVP SPORT,
TVN24
i program TVP lokalny to zapewne zobaczymy te badziewne programy które wymieniłem 10 linijek powyżej :( ;) .

ms93

Re: drugi multipleks

Post autor: ms93 »

RAPIOTR pisze:Jak zobaczyłem jakość 7 kanałów w tym multiplexie (poszarpane loga TVN i POLSATU w mpeg4) to odechciało mi sie korzystać z mpeg4 w SD. Tym bardziej że można cały czas porównać polsat i tvn w mpeg2 z muxa POTU z tym nadawanym w mpeg4.
Co za dużo to nie zdrowo .Uważam że siedem kanałów to za dużo w muxie.Od zaraz powinno sie wywalić TV PULS i zwiększyć przepływności pozostałych 6-ciu programów. Zastanawiam się co za slepok ustalił te standardy :?: :!: .zapewne chodziło o sianko nie o jakość.

Dla miłośników badziewnych seriali można by przenieść TV PULS do mux 2 gdzie zapewne będą równie denne merytorycznie i katastrofalne jakościowo kanały np ::z napalonymi dziewkami, muzyką biesiadną i przemodlonymi rozpolitykowanymi prawdziwymi Polakami. Kanały typu :polonia1 tele5 ,silesia ,trwam i inne tego typu kwiatuszki dla luda.

Bo w Polsce nikt już nie myśli o jakości i wartośći .Więc zamiast zobaczyć w drugim muxie :
TVP HISTORIA ,
TVP KULTURA ,
TVP SPORT,
TVN24
i program TVP lokalny to zapewne zobaczymy te badziewne programy które wymieniłem 10 linijek powyżej :( ;) .
Dlaczego porownujesz TV Silesia, ktora jest telewizja regionalna do takiego badziewia typu Tele5 czy Polonia1, ktore jest mdle i bez charakteru? TV Silesia spelnia swoja role jako telewizji regionalnej. Tylko jakosc z satelity marna, ale w DVB-T mysle, ze postaraliby sie o lepsza.
A moze to zazdrosc przez Ciebie przemawia, ze w Poznaniu nie ma takiego kanalu? ;) Ja nie mam nic przeciwko kanalom tej drugiej listy, ale skoro kanal lokalny istnieje, to dlaczego mamy go zastepowac kolejnym kanalem ogolnopolskim, ktorym w pierwszym MUXie dostatek?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: drugi multipleks

Post autor: RAPIOTR »

Hehee tvs-- zazdrość nie przemawia przeze mnie ,tylko poczucie estetyki
.A co do informacji jakie przekazuje ta stacja to po jakiego grzyba w Poznaniu mam wiedzieć że na ulicy xxx w Katowicach przelewa się studzienka ściekowa ,albo na ulicy yyy zarwał sie dach ,itd..........
Oczywiście nie odmawiam istnienia TV Silesia w multipleksach lokalnych na Sląsku ale Bóg strzegł przed obecnością takich kanałów i zajmowaniem miejsca w innych regionach. Proste W Poznaniu chcę mieć lokalną TVp POznań nie ograniczaną przez kacyków z Warszawy chłamem pod tytułem TVP INFO ,albo wrzucaniem innych kanałów ni z gruszki ni z pietruszki. Juz wolę mieć mniej programów ale o wyższej jakości technicznej.Bo ilość jest po prostu wrogiem jakości.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 25 czerwca 2009, o 23:32 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: drugi multipleks

Post autor: DanielK »

W Poznaniu napewno nie zobaczysz TV Silesia w II muxie. W całym kraju w ramach drugiego multipleksu będzie przeznaczone po jednym kanale dla programu lokalnego. I tak na Śląsku może to być TVS, w lubuskim, Opolu i we Wrocławiu np. TV Odra, i tak dalej. W Poznaniu z tego co wiem jest w kablu WTK.
Jeśli chodzi o jakość, to 7 kanałów SD jest optymalne. Na nowszych telewizorach LCD kanały SD wyglądają już całkiem dobrze, że nie wspomnę o telewizorach CRT z podpiętym przez Euro tunerem DVB-T.

miles19

Re: drugi multipleks

Post autor: miles19 »

Proponuję wykorzystać testowe emisje POT w Warszawie (w przyszłości być może te kanały będą 2 MUX) na testowanie kilku swoich programów: TVN HD, TVN7, POLSAT2, POLSAT SPORT HD.

Przy 22-24 MBitach pasmach to chyba starczy na 2 kanały HD plus 2 SD (2x8 mbit + 2x3 mbit)..

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: drugi multipleks

Post autor: Puma »

W MUX II nie będzie programów HD.
W drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej również zmieści się siedem stacji, ale sposób ich doboru od początku budzi dyskusje. Anna Streżyńska, szefowa UKE, chciałaby, żeby o wyborze stacji zdecydował operator. Krajowa Rada wolałaby sama zagospodarować miejsce w multipleksie i narzucić operatorowi listę kanałów. Ostatecznie urzędy zawarły kompromis: cztery spośród siedmiu miejsc Rada ma obsadzić w drodze konkursu koncesyjnego. A o obsadzie pozostałych trzech miejsc zdecyduje operator drugiego multipleksu.
Projekt zakłada, że operator drugiego multipleksu ma zagospodarować pozostałe trzy miejsca tak, by w miarę możliwości nie dostały ich: • kanały powiązane kapitałowo z TVP, TVN oraz Polsatem; • kanały powiązane kapitałowo z Polskim Radiem, RMF FM oraz Radiem ZET; oraz • kanały powiązane kapitałowo z jakimkolwiek dziennikiem ogólnopolskim (niezależnie od tego, czy jest to gazeta opiniotwórcza, czy tabloid, specjalistyczna czy ogólnotematyczna).

Za każdy taki kanał operator dostanie w konkursie o 100 pkt mniej. Maksymalna liczba punktów, która jest do uzyskania wynosi 1400. Gdyby mimo wszystko chciał wybrać te kanały, będzie musiał zapłacić za licencję operatorską więcej pieniędzy.

A gdyby chciał zdobyć maksimum bez dopłacania, to jaki ma wybór? W grę wchodzą przede wszystkim kanały satelitarne, niepowiązane z polskimi grupami medialnymi, ale należące do zagranicznych koncernów, jak np. Bertelsmann, BBC czy News Corp. Większość gigantów medialnych już ma w Polsce swoje kanały.
więcej na ten temat >> TU

romanodepalma

Re: drugi multipleks

Post autor: romanodepalma »

Wsyscy są bardzo ostrożni , bo nie wiadomo komu się można narazić. dopóki nie wyłaczą analogo nie mamy co myśleć , ży będzie lepiej.

mike

Re: drugi multipleks

Post autor: mike »

Przestancie wypisywac takie irracjonalne oczekiwania jak TVN24, Polsat News, czy Polsat Sport HD. Czy wy naprawde nie rozumiecie na czym polega idea telewizji platnej ? Kazdy z tych kanalow jest nastawiony na oplaty od abonentow, niezaleznie do tego czy beda one pobierane od gniazda w kablowkach, czy karty w platformach. Wiec jesli tak bardzo prosicie o kodowane kanaly w DVB-T to prosze. Moze zanim cos ktos napisze, warto sie zastanowic jaki to ma sens. Wiec przestanice juz bic piane na temat tych i podobnych kanalow w drugim czy dziesiatym multipleksie DVB-T.

Zablokowany