MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
janek 77

Re: drugi multipleks

Post autor: janek 77 »

Może i coś drgneło. Jak TVP zacznie nadawać cyfrowo w III Mux to i komercyjni nagle ruszą do działania. Ba może nawet "wyprzedzą" terminy. Nieuchronnośc bycia pierwszym na rynku. I tyle.
Jak wyglada zaplecze DVB-T pokazuje jasno cytowany wyżej link na Interii.
Mamy nową informację o DVB-T "W tym roku może ruszyć drugi multipleks" i zagnieżdżona informacje ze stycznia 2009 reklamującą prawie nadawców platform satelitarnych pod tytułem Cyfrowy Polsat, Cyfra+, Telewizja "n" -podsumowanie 2009 r.I tylko kasa z platform się liczy. Interesy i korupcja jak pokazała niedawno afera hazardowa.

interaktiv

Re: drugi multipleks

Post autor: interaktiv »

@Benedykt - Przy stadionach pewnie będzie dostępne w końcu to kilkadziesiąt tysięcy użytkowników sieci więc opłaca się ustawić nawet mobilną infrastrukturę dla dvb-h, które ma być w założeniu płatne a ściąganie opłat ma być w interesie operatorów GSM. Trochę inaczej się ma to z DVB-T, ale zauważ że w 2012 roku będzie już zrealizowany 3 etap harmonogramu MUX3 w którym pewnie będzie TVP HD. Z kolei MUX2 prawdopodobnie będzie uruchamiany w zbieżnym jeśli nie takim samym harmonogramie jak MUX3 - przemawiają za tym dwa główne argumenty: interes prywatnych nadawców, tak żeby mieć ciągłość nadawania, przynajmniej odwzorowanie pozycji z MUX1, drugi argument to, że Emitelowi będzie wygodniej prowadzić prace przy dwóch MUXach za jednym razem.

@janek 77 - nie ma dowodów na to, prawdą jest że dziwnie się to zbiegło z pojawieniem się Polsatu w Cyfrze+, ITI, którego strategia jest oparta częściowo o DVB-T (sticki do nboxów i TNK HD z tunerem combo) ma wpływy w obecnie rządzącej partii (Stadion legii) więc w ich interesie było żeby to ruszyło w końcu, ale dowodów nie ma a korzyści chyba są dla wszystkich, więc pozostaje się cieszyć że będziemy mieć MUX2 zgodnie z powiedzeniem "lepiej późno niż wcale".

Ja mam prywatną nadzieję, że regulator jasno określi, że MUX1, MUX2 i MUX3 nie mogą zawierać programów z warunkowym płatnym dostępem.

janek 77

Re: drugi multipleks

Post autor: janek 77 »

tedi90 proszę nie oglądaj już telewizji, albo przynajmniej nie cytuj tego na forum

goldfinger

Re: drugi multipleks

Post autor: goldfinger »

Fajnie że coś w końcu ruszyło, ale... jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Końcem kwietnia wybrano operatora do MUX3 i do dziś dzień nic się nie dzieje i na dobrą sprawe nie wiadomo czy coś końcem tego miesiąca w ogóle ruszy bo wszytsko owiane jest "tajemnicą handlową".
Z MUX2 może być podobnie. Niebawem okres zimowy, świąteczny - a co się z tym wiąże to wiadomo. Nie raz już miało być tak fajnie i nadal mamy to co mamy. Więc dopóki w eterze nie pojawi się coś nowego to nie ma się z czego cieszyć.
Kwintesencą w tym temacie moze być cytat z jednego z for naszych sąsiadów że "W Polsce jedyną pewną rzeczą jest to, że rano słońce wzejdzie a wieczorem zapadnie". Jak do tej pory, nie wiedzieć czemu te hasełko ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Nie jestem malkontentem, i nikogo nie krytykuje, ale... jak do tej pory ca. 90% postów na tym forum to spekulacje i domysły i dzielenie skóry na niedźwiedziu w kwestii wdrożenia NTC w Polsce, natomiast konkretów jak na lekarstwo.

Życzę więc sobie i wszystkim żeby to się wkrótce zmieniło.

stanley

Re: drugi multipleks

Post autor: stanley »

goldfinger pisze:Kwintesencą w tym temacie moze być cytat z jednego z for naszych sąsiadów że "W Polsce jedyną pewną rzeczą jest to, że rano słońce wzejdzie a wieczorem zapadnie".
Bardzo krytycznie oceniam sprawę NTC w Polsce i wiele innych spraw, ale błagam nie piszmy w stylu "bo to taki dziwny jest ten kraj", bo to rozmywa odpowiedzialność.
Za wszystkim zawsze kryją się konkretni ludzie/podmioty.

widex

Re: drugi multipleks

Post autor: widex »

stanley pisze:Za wszystkim zawsze kryją się konkretni ludzie/podmioty.
W takim razie mało kto u nas jest odpowiedzialny. Zauważmy, że opóźnienia i problemy nie dotyczą tylko NTC. Możemy śmiało wymieniać: autostrady, stadiony, ustawy, budżet itd.

interaktiv

Re: drugi multipleks

Post autor: interaktiv »

@goldfinger - jeśli jest podpisana umowa to jest już pewne że dany obszar cyfryzacji wejdzie w życie, to wiemy z MUX3 a z MUx2 to kwestia czasu więc można uznać, że MUX2 i MUX3 ruszą w tym roku, a tej sytuacji to jest w interesie obu stron i operatora technicznego i dostawców treści czyli nadawców telewizyjnych.
To, że Ty nic nie widzisz to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Uruchomienie nadawania jest chyba ostatnim etapem tego procesu - jeśli się mylę to proszę admina o sprostowanie.

tedi90

Re: drugi multipleks

Post autor: tedi90 »

widex pisze:
stanley pisze:Za wszystkim zawsze kryją się konkretni ludzie/podmioty.
W takim razie mało kto u nas jest odpowiedzialny. Zauważmy, że opóźnienia i problemy nie dotyczą tylko NTC. Możemy śmiało wymieniać: autostrady, stadiony, ustawy, budżet itd.
Człowieku co Ty piszesz może wymień te stadiony które niby są opóżnione chyba na Ukrainie autostrad nikt nie budował (prawie)dopiero teraz tak naprawde zaczęto i to też pewnie żle lepiej nic nie robić!,jaki budżet jest opóźniony co Ty piszesz!

goldfinger

Re: drugi multipleks

Post autor: goldfinger »

Ja nic nie widze...

Ale chyba to głównie o nadawanie tu chodzi, a nie o podpisywanie umów. ;) Oczywiście bez tego jednego nie ma drugiego, ale co mnie, szarego obywatela obchodzą jakies umowy? Umowy są wazne dla zainteresowanych stron. Jeśli umowa dotyczaca jakiegoś zamówienia została podpisana to ok, ale co dalej? Jednak mnie ta strona nie interesuje. Ja, szary obywatel RP oczekuje działań, wszystko mi jedno kogo i jakich. Ważne żeby były to działania konkretne, i co wazne szybkie i na dodatek uwieńczone jakimś konkretnym skutkiem, w tym wypadku pojawieniem się sygnału w eterze.

varicap

Re: drugi multipleks

Post autor: varicap »

tedi90 pisze: Człowieku co Ty piszesz może wymień te stadiony które niby są opóżnione chyba na Ukrainie autostrad nikt nie budował (prawie)dopiero teraz tak naprawde zaczęto i to też pewnie żle lepiej nic nie robić!,jaki budżet jest opóźniony co Ty piszesz!
Nie wiem czy stadiony ale:
- opóźniona jest NTC
- opóźniona jest budowa autostrad (skoro nawet TVN o tym mówi i pokazuje mapkę a minister przegral zakład i musiał trasę pewnego odcinka przejechać rowerem)
- opóźnione jest (o kilka lat !!!) wydanie rozporządzenia o Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (siedzę w tym to akurat wiem)
- opóźnione są negocjacje w sprawie dostaw gazu z Rosji i Rosja nie chce rozmawiać a UE zakkaceptować obecnych regulacji. Obecna umowa wygasa.... za miesiąc i zdaje sie, że (Gas)Putin chce nas tym razem trochę pomrozić (jakieś kilka tygodni pewnie) skroro już tak robił Ukrainie i Białorusi.
Nikt go nie zmusi aby w terminie podpisal nową umowę i może być przerwa (a co....).
Tym bardziej, że w okresie zimowym występują deficyty (z powodu nadmiernego eksportu i eksploatacji złóż przy minimalizowaniu inwestycji) zasilania gazem w samej Rosji (teraz władza będzie mogla udowodnić, że "jest lepiej" i mniej będzie wyłączeń).
- Jak podała TV, zagrożone jest wypłacenie rent socjalnych w listopadzie i grudniu tego roku (ważne dla mnie, bo jestem rencistą mimo młodego wieku i gdyby nie pracująca żona to za 525 PLN nie przeżyłbym).
I tak już tego roku rezygnujemy z telefonu internetu Będzemy płacić tylko za prąd a Gaz Putina mało mnie obchodzi bo mieszkam na wsi i latem kupiłem zapas opału (gazociągu tu nie ma w promieniu wielu km).
Po prostu ogrzewam dom drewnem opalowym (i nie wnikam skąd je biorą moi dostawcy), a że mam kominek z obiegiem powietrza i wyloty w kazdym pokoju to zimę przetrzymam.
Nawet brak prądu przezyję mieszkam 50m od jeziora o jako takiej czystości wody (wieś nawet wojny zawsze przeżywa bo a to kury znoszą jajka a to coś się z pola zbierze ), miasta mają gorzej gdy przyjdzie bieda.
No ale fanaberie typu telefonia, internet czy płatna TV się już dla mnie kończą.
Wszystko na razie władowałem w 15 letni samochód (cudem przeszedl rejestrację ale diagnosta lojalnie uprzedził że to ostatni raz). Zresztą i tak nie mam już miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym a na opłatę za wymianę dowodu i tablic nie mam.
Ważne że zimą do sklepu się dojedzie (moja wieś do najbliższej drogi asfaltowej ma 3 km przez las i gdyby nie uczynny sąsiad mający traktor z własnej roboty pługiem to nikt by zimą tu nie przyjechał ani stad nie wyjechal bo gmina odsnieżała....dwa razy w poprzednim sezonie. I to też dlatego, że ma tu domek były wiceminister i chciał przyjechać a sylwestra (a potem wyjechać - stąd dwa razy bo padał ciągle śnieg).
Jak się komuś świat kończy w Łomiankach a horyzonty na TVNie to niestety nie mam na to wpływu.
Istnieje także inna Polska i o niej tylko nieco można się dowiedzieć z okazji takich "kąsków medialnych" jak powódź majowa czy DO DZIŚ brak WYMAGANCH ekspertyz dla powodzian (to nieprawda że można samemu zadecydować czy rozbierać dom czy remontować).
A pokazywali jedną babcię co próbuje za pieniadze syna (przysylającego forsę ze zmywaka w Londynie) COŚ postawić na zimę ale fundamenty nie chcą schnąć bo ciągle pada i znajomy budowlaniec już jej powiedział, że wyschnąć do mrozów nie zdołają a mróz w mokrych fundamentach = ich zniszczenie i konieczność nowego wylania.... za rok w sezonie letnim.
O ile nie będzie powodzi i uda się naprawić wał, który na razie nieistnieje.
Ale ogólnie jest dobrze... z okna biurowca na 30 piętrze, nawet jak się wraca do domu z pracy o 21 (po drodze zaliczajac kochankę) aby spocząć z Guinesem w dłoni przed plazmowym TV patrząc bezmyślnie na "zapewnienia władz".
vari

interaktiv

Re: drugi multipleks

Post autor: interaktiv »

@goldfinger - tak więc wybrałeś złego adresata. Emitel jest właśnie tym podmiotem, który sprawi, że ZOBACZYSZ efekt. Swoje uwagi (pewnie słuszne) powinieneś napisać na forum UKE, KRRiT lub MI jeśli takowe fora istnieją... Ja osobiście jestem pozytywnie nastawiony to działań Emitela chociaż pewnie wynika to z fakt, że mieszkam na ternie objętym wieloletnimi testami DVB-T, niedługo nawet będzie jubileusz ;)

janek 77

Re: drugi multipleks

Post autor: janek 77 »

Nie jest to moim doświadczeniem. Ale jest dokładnie j.w.
tym co lubią cytować to co usłyszeli w telewizji zaleciłbym odwyk. Kilka miesięcy odstawki i wróci poczucie rzeczywistości. Fakty się liczą. Co jest.... czego nie ma
Co mówią... a co ukrywają...
Wszystko płatne.. nic narodowego ogólnie dostępnego...
a politycy jeżdzą coraz lepszymi bryczkami i niczym się nie przejmują poza wyborami..
Jeśli MUX III nie ruszy to reszta już ma kozła ofiarnego... aż do znudzenia
Wystarczy pomyślec kto na czym korzysta... aby przejrzeć pusta retorykę.. sterowane wywiady.. zamówione opinie... Dawno "fachowcy' odpowiedzialni straciliby pracę gdyby komuś zależało na rezultatach

Oczywiście Emitel w końcu zacznie emitować. politycy przetną wstęgi.. "fachowcy" mimo "obiektywnych" problemów dopną swego... Ktoś kto nie rozumie mentalności tych ludzi interesu choć czesto urzedników da się nabrać

goldfinger

Re: drugi multipleks

Post autor: goldfinger »

interaktiv pisze:@goldfinger - tak więc wybrałeś złego adresata. Emitel jest właśnie tym podmiotem, który sprawi, że ZOBACZYSZ efekt. Swoje uwagi (pewnie słuszne) powinieneś napisać na forum UKE, KRRiT lub MI jeśli takowe fora istnieją... Ja osobiście jestem pozytywnie nastawiony to działań Emitela chociaż pewnie wynika to z fakt, że mieszkam na ternie objętym wieloletnimi testami DVB-T, niedługo nawet będzie jubileusz ;)
Nie zalezy mi na tym aby krytykować tu kogokolwiek, nie mniej jednak, są pewne fakty które sprawiają że są powody ku temu aby tak mysleć. Swoją tezę opieram na pierwszym punkcie postu do którego się odniosłeś.
Równiez jestem pozytywnie nastawiony do tego co się dzieje (chciaż tego nie widać i nie słychać;) ) i mam szczerą nadzieję że również w moim regionie jeszcze przed końcem tego roku, skanując eter pokaże się na skali odbiornika coś nowego.
Ostatnio zmieniony 10 września 2010, o 15:37 przez goldfinger, łącznie zmieniany 1 raz.

stanley

Re: drugi multipleks

Post autor: stanley »

@vari, @janek 77 - macie rację.
Ostatnio moi znajomi opowiadają sobie co poprzedniego dnia usłyszeli w pewnej TV (typu: "Ale fajnie ten rzecznik się ogdryzł krytykantom" albo: "Wczoraj to minister X tak sensownie mówił").

varicap

Re: drugi multipleks

Post autor: varicap »

interaktiv pisze:@goldfinger - tak więc wybrałeś złego adresata. Emitel jest właśnie tym podmiotem, który sprawi, że ZOBACZYSZ efekt. Swoje uwagi (pewnie słuszne) powinieneś napisać na forum UKE, KRRiT lub MI jeśli takowe fora istnieją... Ja osobiście jestem pozytywnie nastawiony to działań Emitela chociaż pewnie wynika to z fakt, że mieszkam na ternie objętym wieloletnimi testami DVB-T, niedługo nawet będzie jubileusz ;)
Myślę, że UKE jest tutaj zupełnie niewinny a już na pewno Anna Streżyńska, która robila wszystko by testów nie wyłączać, by wszystko przyspieszyć.
Tylko, że kiedyś Miller wprowadził coś takiego jak "służba cywilna".
Prezesa urzędu odwołać ? Proszę bardzo ! Ale dyrektorzy departamentów ? Nieusuwalni !
Jest pewien pan w UKE pracujący tam od czasów koministycznego odpowiednika UKE czyli PIR (to ten co wydawał lub nie zezwolenia na....anteny satelitarne - młodsi mogą w to nie uwierzyć ale za komuny na to trzeba było mieć zezwolenie z PIR - nawet zakupu bez tego nie dokonałeś).
Tam jest cała masa pociotków (jeden mnie przekonywał, że w danym mieście stacja radiowa nadaje zgodnie z zezwoleniem na 78,6 MHz (to chyba Wałęsa drugą Japonię wprowadził...).
Potem się zaczał plątać, że to może 68,7 a może 87,6. Na 86,7 już mu nie pozwoliłem...
Oprócz tego pracują tam "starzy towarzysze" mogący sabotować najlepsze intencje Anny Streżyńskiej, tak niewygodnej operatorom, że wciąż słychać Jej krytykę "zwykłych internautów" na różnych forach.
ZTCW to miała nawet pogróżki telefoniczne (przyznała to dawno temu w wywiadzie).
Kiedyś TP utopiła by ją w łyżce wody.
A TP S.A tak prywatyzowano, że sprzedano ją ... France Telecom, należącego wtedy w 100% do... Republiki Francuskiej.
Ładna prywatyzacja.
O wydzieleniu Emitela jako infrastruktury strategicznej nikt nie pomyślał.
Doszło do tego, że PRZEDWOJENNE kaały kablowe na starym Żolibozu (jeszcze studzienki z logo PAST - przedwojenna Polska Akcyjna Spółka Telefonicza) TP dostała za darmo i.... nie chciala wpuszczać tam nawet odpłatnie powstajacych kablówek (sama takiej działalnosci nawet nie prowadziła).
A Społeczne Komitety Telefonizacyjne wsi ?
Mój szwagier sam z sąsiadami kopał w początku lat 90 1,5 km kabla a cała wieś musiała "kupić" centralę.
Niby było to jakoś "odliczane" w rachunkach ale abonenci na formę i wysokosć nie mieli wpływu a dziś na swoim kablu płacą 36,60 PLN za "utrzymanie linii" plus koszt Neostrady (wersja bez telefonu).
Dziś sami ówcześni politycy przyznają, że były tajne częsci kontraktu gwarantujace Francji, że do pewnych dat TP utrzyma monopol na dane typy połączeń.
Pamiętacie masowy spoleczny protest wykrecania 0-1044 zamiast lansowanego na niby ogłoszenie techniczne w TV 0-1033 ?
NOM mający prefiks 1044 i koncesję TYLKO na połączenia miedzystrefowe stacjonarne (nie dało się wybrać tak lokalnego, miedzynarodowego czy a komorkę) aż zatykal się bo każdy chciał TAK dzwonić - taka była złość w Narodzie.
Potem się okazało, że TP "nie może" fakturować połączeń do innego operatora (a do providerów 0-700 jakoś mogła) i wiele nieuczciwych osób mogąc NOMowi po kilku miesiącach dzwnienia - nie zapłaciło (i NOM prawnie nie odzyskał tych pieniędzy, pzynajmniej od ludzi podłączonych do starych central bez identyfikacji).
Centrale te oczywiście systemy bilingowe miały i rekordy bilingowe były.
Wtedy nie trzeba było mieć umowy z NOMem i wg. zamierzeń UKE każdy mógłby wybierać dowolny prefiks i sam wybierać przez kogo dziś zadzwoni (i tak abonament i ustawowo monopolistycznie zagwarantowane były pozostale połączenia).
To jak dziś z Pocztą Polską mającą USTAWOWY monopol na przesyłki lżejsze niż ileś tam gramow. Nawet TPSA rozsyła dziś rachunki za pomocą firmy obchodzącej ten bzdurny przepis doczepiajac do listu.... metalową płytkę (I OPLACA SIĘ TO !!!) A płytki mozna samemu zmierać i potem iść do skupu złomu.
Opłaca się tej firmie, odbiorcom, nadawcom....
Ale monopol jest. A podobno mamy "wolny rynek" i żyjemy w cywilizowanej Unii Europoejskiej. Takiej w której "Polska nie musi się dostosowywać" stosujac relikty komunizmu jak Izby Wytrzeźwień, sądy w trybie uproszczonym (bez POWIADOMIENIA oskarżonego o rozprawie), tzw "wieczystą dzierżawę gruntu" czy "Spódzielnie mieszkaniowe" któe jao "prywatne podmioty" nie mogą być kontrolowane nawet przez NIK.
Nawet Dekret Bieruta, zabierajacy place TYLKO Warszawiakom (co łamało nawet ÓWCZESNĄ konstytucję bo "wszyscy są równi wobec prawa") nadal pozostaje w mocy (mam na to orzeczenie Sądu Najwyższego RP).
A Trybunał KOnstytucyjny ? hehe. On nie może zajmować się sprzecznymi z konstytucją aktami prawnymi, powołanymi ... przed utworzeniem Trybunału...
A Unia w ramach interesów Portugalii zaliczyła marchewkę w grono... owoców (do owoców są dopłaty).
A mnie w podstawówce wpajano że to korzeń....
I gdzie my żyjemy ?
W USA nie lepiej.
Yes we can ?
No, we can't załatać dziury w szybie naftowym. We can't develop niezawieszającego się systemu operacyjnego.
A na Marsa się wybierają...
Chyba na Marsa róg Żołnierskiej w warszawskim Rembertowie.
vari

klakier

Re: drugi multipleks

Post autor: klakier »

varicap pisze:
interaktiv pisze:@goldfinger - tak więc wybrałeś złego adresata. Emitel jest właśnie tym podmiotem, który sprawi, że ZOBACZYSZ efekt. Swoje uwagi (pewnie słuszne) powinieneś napisać na forum UKE, KRRiT lub MI jeśli takowe fora istnieją... Ja osobiście jestem pozytywnie nastawiony...
vari
możesz streścić nie chce mi się czytać tego

Awatar użytkownika
ddd3
Posty: 22
Rejestracja: 10 września 2009, o 17:31
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: ddd3 »

@vari - należy Ci się jakaś nagroda za Twoje posty.
W wielu miejscach się z Tobą zgadzam.

Macie być TYLKO i WYŁĄCZNIE niewolnikami. I nimi JESTEŚCIE.

Tylko jeszcze jest Was trochę za dużo, żeby było Was łatwiej kontrolować (trzymać w ryzach). Ale spokojnie - nadal wdychajcie zatrute powietrze, jedzcie żywność którą coraz trudniej tak nazwać, leczcie się u pseudolekarzy, itd.).

Polecam:
http://www.youtube.com/watch?v=6nobXXS9tLI

Wiecie dlaczego mamy obecnie taki klimat u nas? Bo ropa w Zatoce Meksykańskiej zakłóciła tzw. ciepły prąd zatokowy "Golfstrom", od którego ewidentnie zależy klimat w Europie - dzięki niemu np. w UK nie ma srogich zim.
Ale z mediów (TV i radio) się o tym nie dowiecie.

Wake up!!

To narazie tyle OT z mojej strony.

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: drugi multipleks

Post autor: Ravaek »

Trochę Panowie zeszli z toru tematu rozmowy, choć z wieloma aspektami zgadzam się w całej rozciągłości.

Zgadzam się co do tego że jeżeli firma emitel weźmie się za robotę to efekty będzie widać bardzo szybko, sam od długiego czasu testuję dvb-t z Suchej Góry.

Nie ma co spekulować i zastanawiać się jak to będzie z NTC, czas pokaże, pożyjemy zobaczymy, szkoda robić off-topic.

Jeżeli chcecie być w temacie na bieżąco to polecam czytać stronę http://www.dvbtpolska.pl która powstała z http://www.inspiredigital.pl może mnie ktoś skarci za reklamę lecz to jest miejsce w którym można dowiedzieć się konkretnych rzeczy.


Pzdr.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: drugi multipleks

Post autor: Drekan »

Tak więc, wracając do wątku.

http://www.rp.pl/artykul/535374.html
Kiedy tylko podpisana zostanie umowa Emitelu z TVN, Polsatem, TV Puls i TV 4, prowadzone obecnie testy naziemnej telewizji cyfrowej z nadajników w Warszawie, Lubuskiem i Śremie zamienią się w nadawanie komercyjne. Do końca roku Emitel, który jest technicznym operatorem cyfrowych stacji, postara się poszerzyć zasięg tej usługi o kolejnych pięć ośrodków nadawczych (na razie nie wiadomo których).
Czyli 5 lokalizacji mamy znanych. :)

Pozostaje typowanie, które lokalizacje mają szanse dołączyć do pewniaków. Ja typuję że będą to:

1. Skrzyczne
2. Sucha Góra
3. Wrocław
4. Szczecin
5. Gdańsk

Skrzyczne i Sucha Góra z racji długoletnich testów i sprawdzonej możliwości nadawania MPEG4.
Szczecin i Gdańsk są regionami przygotowywanymi na start 3 MUX REG, więc przy okazji można tam uruchomić 2 multipleks.
Wrocław z racji prac prowadzonych na tamtejszych obiektach (było o tym w którymś z wątków).

Najważniejsze, że sprawy idą w dobrym kierunku. :D

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: drugi multipleks

Post autor: Puma »

Na Trzeciewiec nie mam co liczy bo to zadupie w porównaniu np. z Gdańskiem :(
Trzeciewiec zapewne będzie w marcu.

Zablokowany