MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: drugi multipleks

Post autor: Puma »

Emitel jest lepszy od naszych tajnych służb gdzie zdarzają się przecieki ;)

Odliczamy godziny do startu MUX II a kompletnie nic nie wiadomo oficjalnie.

1. Obiekty/lokalizacje.
2. Parametry (moce).
3. Harmonogram.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: drugi multipleks

Post autor: ANDPOL »

Zwykle informacje pojawiają się po fakcie uruchomienia.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: drugi multipleks

Post autor: Drekan »

Puma pisze:Emitel jest lepszy od naszych tajnych służb gdzie zdarzają się przecieki ;)

Odliczamy godziny do startu MUX II a kompletnie nic nie wiadomo oficjalnie.

1. Obiekty/lokalizacje.
2. Parametry (moce).
3. Harmonogram.
Wygląda na to, że jeżeli nadawca nie zapisze w umowie stosownej klauzuli, zobowiązującej Emitela do udostępnienia niezbędnych widzom informacji dotyczącej emisji. To tylko na nadawcy pozostanie obowiązek udostępniania takich informacji (jak w przypadku harmonogramu udostępnionego przez Tomasza Berezowskiego). :(

Przypomina mi się sytuacja z testową emisją 3D. Canal+ wydał sporo kasy, by informacja o planowanej transmisji meczu ekstraklasy w 3D, dotarła do jak największej liczby obywateli. Tymczasem Emitel nawet słówkiem nie pisnął o swoim udziale w tym wydarzeniu. W efekcie forumowicze dowiedzieli się o tej emisji dopiero, gdy któryś z użytkowników przypadkiem zalazł ten kanał na TV. Dopiero po fakcie pojawił się oficjalny komunikat ze strony Emitela. :x

A za ten stan rzeczy zapewne odpowiada Canal+, który nie przewidział, że Emitel będzie robił tajemnicę z faktu, który posłużył Canal+ jako świetna promocje własnego wizerunku. Jestem ciekawy miny specjalistów PR, na wieść o tym, że Emitel zamiast chwalić się udziałem w tym projekcie, postanowił promocyjną akcję Canal+ celowo zataić nawet na własnym forum. :shock:

Dlatego pozostaje nam przyzwyczaić się, że:
ANDPOL pisze:Zwykle informacje pojawiają się po fakcie uruchomienia.
:evil:

goldfinger

Re: drugi multipleks

Post autor: goldfinger »

Aż ciśnie się pytanie: jaki w tym cel i sens, bo chyba o wrodzoną skromność tu raczej nie chodzi...

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: drugi multipleks

Post autor: PanGie »

Może Emitel zdobył technologie obcych i chce ją ukrywać jak długo tylko może? :lol:

interaktiv

Re: drugi multipleks

Post autor: interaktiv »

Drodzy Państwo, sam czekam z niecierpliwością na uruchomienie pierwszych trzech MUXów, ale wydaje mi się, że część osób tu na forum ponoszą emocje. Do uruchomienia mux2 pozostały 3 dni, na prawdę nie przesadzajcie. 30ego uruchomią MUX2 w wybranych lokalizacjach, na których były prowadzone testo-emisje MUX1 więc jesteście gotowi do tego odbioru, nie ma tu nowości. Jeżeli ta nerwówka jest spowodowana chęcią oglądania telewizji to nadal jest przekaz analogowy. Na starcie cyfrowej telewizji tyko zyskacie na razie niczego nie tracicie więc proszę nie panikować. Emitel jest operatorem technicznym, który teraz koncentruje się na dotrzymaniu terminu 30.09.10 więc raczej powinniście go dopingować zamiast narzekać - przypominam że cyfrówka rusza z rocznym opóźnieniem i to nie jest wina Emitela.

Remiszyn

Re: drugi multipleks

Post autor: Remiszyn »

Jeśli zniknie MUX 1 odtworzeniowy, a zostanie zamiast niego MUX 2 to zniknie TVP z 3 programami , czyli nie będzie bez strat...

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: drugi multipleks

Post autor: apk »

1 multipleks miał ruszyć w Styczniu później w Czerwcu i we Wrześniu 2009 i jeśli się czepiać to tylko urzędników .

Remiszyn

Re: drugi multipleks

Post autor: Remiszyn »

MUX 1 miał ruszyć we wrześniu 2009 a ruszył dopiero w X 2009 i do tej pory dobrze chodził , po co to psuć?

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

@interaktiv nie chodzi tu o "chęć oglądania telewizji" ale o fakt, że o przełomie, jakim jest wejście NTC w Polsce kompletnie nikt nie informuje.
Pamiętasz co działo się w PRL-u, gdy miała pojawić się transisja kolorowa? Przypomnij sobie jak wyglądało później przejście z SECAM-u na PAL.
Zestaw to z informacjami jakie pojawiają się o NTC.
Trochę się zapędziłem, no bo... jakie informacje, prawda?
Oficjalny start naziemnego przekazu telewizyjnego ma ruszyć za 3 dni.
Co wiemy na jego temat z oficjalnych źródeł?
Właściwie, to co wiemy wogóle?

czajla

Re: drugi multipleks

Post autor: czajla »

goldfinger pisze:Aż ciśnie się pytanie: jaki w tym cel i sens, bo chyba o wrodzoną skromność tu raczej nie chodzi...
ja to widzę tak:
wyobraźmy sobie że mam do położenia kafelki w łazience. Zatrudniam pana Jasia, zeby mi te kafelki położył. W tej sytuacji uważam za oczywiste, że pan Jaś nie będzie chodził po okolicy opowiadając o tym jakie kafelki kładę, kieedy się wprowadzę, ile mu płacę i w ogóle co mam w domu.

Emitel jest zatrudniony do wykonania prac technicznych i nie wypada mu udostępniać o tym informacji.

interaktiv

Re: drugi multipleks

Post autor: interaktiv »

@debe
Dobra, masz rację ;) ale.... To co mówisz to raczej leży po stronie Ministerstwa Infrastruktury a nie Emitela.
A co wiemy o DVB-T? no cóż mi się wydaje, że wiem troszkę ;) i mam zamiar podzielić się tą wiedzą w ciągu najbliższych dni uruchamiając serwis www o switchover - bo też dostrzegam brak takiego jednego źródła - obecnie informacja jest, ale jest bardzo zatomizowana, brak strony/podmiotu, które by to agregowały w sposób przystępny.
Niestety, ale brak informacji wynika z kiepskiej jakości urzędników bo to oni dają zielone światło dla działań podmiotów, które z kolei zlecają to Emitelowi.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

interaktiv pisze:@debe
Dobra, masz rację ;) ale.... To co mówisz to raczej leży po stronie Ministerstwa Infrastruktury a nie Emitela.
A co wiemy o DVB-T? no cóż mi się wydaje, że wiem troszkę ;) i mam zamiar podzielić się tą wiedzą w ciągu najbliższych dni uruchamiając serwis www o switchover - bo też dostrzegam brak takiego jednego źródła - obecnie informacja jest, ale jest bardzo zatomizowana, brak strony/podmiotu, które by to agregowały w sposób przystępny.
Niestety, ale brak informacji wynika z kiepskiej jakości urzędników bo to oni dają zielone światło dla działań podmiotów, które z kolei zlecają to Emitelowi.
Emitel jest spółką z większościowym pakietem skarbu państwa (obywateli)?
Czy mam nieaktualną wiedzę na ten temat?
Serwis www? Popieram i życzę powodzenia. Więcej takich ludzi.

_chris_

Re: drugi multipleks

Post autor: _chris_ »

debe pisze:Emitel jest spółką z większościowym pakietem skarbu państwa (obywateli)?
Czy mam nieaktualną wiedzę na ten temat?
Kwestie własnościowe a kwestie tajemnicy handlowej to są dwa zupełnie różne tematy, niewiążące się ze sobą. Emitel to tylko usługodawca pracujący na rzecz nadawców, i jako taki nie powinien mówić nic, jak to było zresztą wyżej powiedziane.

Testy to zupełnie co innego niż świadczenie usługi, które to się właśnie zaczęło.

Natomiast milczenie MI oraz nadawców wydaje się być wielce znaczącym...

manta05

Re: drugi multipleks

Post autor: manta05 »

Czy może coś być uruchomione bez koncesji ? Jak dotychczas na stronie KRRiT nie pojawiła się żadna informacja na ten temat . I nic dziwnego ponieważ termin do składania wniosków upływa z dniem 25 października 2010 r. Jak widać nadawcy komercyjni nie mają jeszcze koncesji na dodatkowe kanały .

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

_chris_ pisze:Natomiast milczenie MI oraz nadawców wydaje się być wielce znaczącym...
Na tym właściwie moglibyśmy do czasu oficjalnego startu NTC dyskusję zakończyć.
Cóż mogę dodać...
Tylko, że zgadzam się z tym.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: drugi multipleks

Post autor: Drekan »

_chris_ pisze:Kwestie własnościowe a kwestie tajemnicy handlowej to są dwa zupełnie różne tematy, niewiążące się ze sobą. Emitel to tylko usługodawca pracujący na rzecz nadawców, i jako taki nie powinien mówić nic, jak to było zresztą wyżej powiedziane.

Testy to zupełnie co innego niż świadczenie usługi, które to się właśnie zaczęło.

Natomiast milczenie MI oraz nadawców wydaje się być wielce znaczącym...
Akurat nadawcy zdradzili to co mogli (nieoficjalny harmonogram). :)

A kwestia parametrów nadawania pozostaje po stronie Emitela. To on ma za zadanie tak dobrać parametry nadawania by uzyskać oczekiwane przez nadawców pokrycie. A tak mi się wydaje, że tych emisji Emitel nie nadaje dla samej idei, tylko by zapewnić odbiór przez szerokie grono użytkowników (bez nich nie ma sensu nadawać). Jednak odbiorcy powinni mieć wgląd w dane dotyczące parametrów nadawania, by móc przygotować instalację antenową na odbiór DVB-T. I jeśli Emitelowi zależy na sukcesie NTC, to powinien postarać się o stosowną zgodę nadawców na udostępnienie widzom wszelkich informacji, pomocnych w poprawnym odbiorze DVB-T. A to właśnie brak informacji jest powodem frustracji wielu osób, które nie wiedzą na co się nastawiać. :x

Co się tyczy ogólnokrajowej akcja informacyjnej dotyczącej przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe, to zgodnie z informacją od UKE, sprawa wygląda następująco.
Wraz z wejściem w życie "ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce" zostaną na nadawców, których programy będą dostępne na MUX1, MUX2 i MUX3 nałożone stosowne obowiązki dotyczące prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej. Również Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Prezes UKE w miarę możliwości i środków będą przekazywać informacje przydatne w procesie cyfryzacji telewizji naziemnej.

Licząc, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące,

łączę wyrazy szacunku.
Irena Bylicka

Gabinet Prezesa
Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul .Kasprzaka 18/20
01-211 Warszawa
Tel. 22-53-49-344

_chris_

Re: drugi multipleks

Post autor: _chris_ »

Drekan pisze:A kwestia parametrów nadawania pozostaje po stronie Emitela. To on ma za zadanie tak dobrać parametry nadawania by uzyskać oczekiwane przez nadawców pokrycie. A tak mi się wydaje, że tych emisji Emitel nie nadaje dla samej idei, tylko by zapewnić odbiór przez szerokie grono użytkowników (bez nich nie ma sensu nadawać). Jednak odbiorcy powinni mieć wgląd w dane dotyczące parametrów nadawania, by móc przygotować instalację antenową na odbiór DVB-T. I jeśli Emitelowi zależy na sukcesie NTC, to powinien postarać się o stosowną zgodę nadawców na udostępnienie widzom wszelkich informacji, pomocnych w poprawnym odbiorze DVB-T.
Powiem tak, trochę upraszczając - Emitelowi płacą za usługi nadawcy (i nieważne, czy za przesył analogowy, DVB-T czy jakikolwiek inny), i to tylko ci nadawcy są stronami dla niego. Emitel (czy jakikolwiek inny operator, choćby właściciel satelity) ma zapewnić uzgodnione w umowach parametry nadawania - i nie musi (lub nie może związany umowami) robić więcej. Przysłowiowy Kowalski dla takiego operatora, w sensie biznesowym, po prostu nie istnieje...

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

_chris_ pisze: Przysłowiowy Kowalski dla takiego operatora, w sensie biznesowym, po prostu nie istnieje...
W sensie biznesowym na pewno nie.
Jednak jako "Kowalscy" istniejemy dla Emitela.
W przeciwnym razie to forum nie miałoby racji bytu.

_chris_

Re: drugi multipleks

Post autor: _chris_ »

debe pisze:Jednak jako "Kowalscy" istniejemy dla Emitela.
W przeciwnym razie to forum nie miałoby racji bytu.
pewnie, że ma racje bytu - to najlepszy i najskuteczniejszy monitoring oraz feedback tego, co się faktycznie dzieje w terenie... zwłaszcza w momencie wprowadzania nowych technologii.

I zamiast malkontencić, że nie informują - trzymajmy lepiej za chłopaków z Emitela kciuki, aby wszystko im gładko poszło i zdążyli z terminami... bo są naprawdę cool...

Zablokowany