MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: drugi multipleks

Post autor: ANDPOL »

Lokalizacja nadajników powinna być już znana. Chyba nikt nie będzie stawiał nowych masztów, tylko wykorzystane zostaną istniejące obiekty.

Awatar użytkownika
Ravaek
Posty: 50
Rejestracja: 5 lipca 2010, o 20:16
Odbiornik: Karta telewizyjna DVB-T
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w oknie na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: drugi multipleks

Post autor: Ravaek »

Świetne informacje dzisiaj nas zalewają. Cieszę się że coś drgnęło. Mam nadzieje że MUX2 ruszy jak najwcześniej w tych województwach w których miał ruszyć w poprzednim już nieaktualnym harmonogramie, oraz że Sucha Góra z której testowo odbieram dvb-t wystartuje w drugim już multipleksie.
Ale puki co, po tych wszystkich fanaberiach które UKE nam sprawiło, trzeba do wszystkiego podchodzić sceptycznie, zaś swoją drogą jak już Emitel podpisze umowę i weżnie się za robotę to naprawdę może coś ruszyć, w końcu Emitel to solidna firma.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: drugi multipleks

Post autor: Drekan »

arik92 pisze:
Czyżby to oznaczało że RCL nie robił kolejny raz problemów i ogłoszenia koncesyjne zostały opublikowane?
Ja też jestem w szoku. :shock:

Nie sądziłem, że RCL potrafi tak szybko pracować. Gdzie podziały się tygodnie na zastanowienie czy pod dokumentem nie powinien się jeszcze podpisać prezydent Barack Hussein Obama II lub czy numeracja stron spełnia wszystkie unijne normy dotyczące hodowli ślimaków. :lol:

interaktiv

Re: drugi multipleks

Post autor: interaktiv »

Czekamy na umowę i harmonogram :) dobra informacja dla Mazowsza jest taka, że to oznacza de facto, że będą działać 3 MUXy jednocześnie.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: drugi multipleks

Post autor: Drekan »

ploomba pisze:pewnie będzie tak, że wszystkie nadajniki, które nadaja testowo odtworzeniowy mux-1 przemianuja na mux-2 i zmienia zawartośc programową (na 4 komercyjnych). Plus do tego w tych samych obszarach TVP uruchomi swój mux-3 (plus dodatkowe obszary widniejące na mapce mux-3). Nic pewnie więcej nie dostaniemy w tym roku. Coś czuje, że Skrzyczne i Sucha Góra także i tym razem zostaną olane.
Po pierwsze: Gratuluję Emitelowi zdobycia funkcji operatora technicznego 2 multipleksu. :D

Po drugie: Nie wie ktoś jakie dokładnie jeszcze czekają nas formalności by 2 multipleks mógł ruszyć i przede wszystkim ile to wszystko może jeszcze potrwać? :?:

Co się tyczy nadajników, które mają największe szanse na start 2 multipleksu jeszcze w tym roku, to zgodzę się, że Śrem i Raszyn są pewniakami. Z racji szybkiego startu 3 MUX REG w tych rejonach, TVP nie będzie protestować przeciwko nadawania zamiast dotychczasowego 1 multipleksu właśnie 2 multipleksu. Te nadajniki są już od dawna przygotowane do DVB-T i ich uruchomienie nie będzie dla Emitela problemem.


Duże szanse mają również Wichów i Jemiołów. Tutaj jedyną przeszkodą może stanowić brak emisji 3 MUX REG (2 etap).

Jeśli na Pomorzu 2 multipleks będzie wykorzystywał te same obiekty, które Emitel przygotowuje na start 3 MUX REG, to i one mają szansę szybko dołączyć do nadajników startujących w tym roku.

Myślę, że i Skrzyczne i Sucha Góra mają dużą szansę dołączyć do tego grona. Nadawanie w MPEG4 było już to testowane i jeśli tylko infrastruktura dosyłowa jest przygotowana, to można te nadajniki szybko dostosować do emisji 2 multipleksu. Problemem może być tegoroczna aura, ale jak na razie mamy astronomiczne lato. ;)

Nie wiadomo jaki los czeka testowe emisje MPEG2. I czy TVP będzie chciała zachować ciągłość emisji, czy odda bez walki miejsce w multipleksie nadawcom komercyjnym. Zwłaszcza, że nadawanie te miało już zostać wyłączone kilka miesięcy temu. Ale widzowie zyskają, ponieważ analogowych stacji retransmisyjnych nadających dwa podstawowe kanały TVP jest sporo, zaś dostęp do stacji będących w 2 multipleksie jest mocno ograniczony. :)
Ostatnio zmieniony 9 września 2010, o 18:16 przez Drekan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: drugi multipleks

Post autor: DanielK »

Częstotliwości wraz z lokalizacjami nadajników MUX II znajdziecie w tym PDFie http://www.uke.gov.pl/uke/redir.... Strony 30-56.

Oczywiście informacje z tej strony pochodzą sprzed roku.
Jednakże jeśli chodzi o kanały i lokalizacje raczej niewiele się zmieniło.
Drekan pisze: Po drugie: Nie wie ktoś jakie dokładnie jeszcze czekają nas formalności by 2 multipleks mógł ruszyć i przede wszystkim ile to wszystko może jeszcze potrwać? :?:
Zgodnie z treścią opublikowanego ogłoszenia nadawcy mają czas na złożenie wniosków do 25 października 2010.
Oficjalnie na gwiazdkę powinno się udać ;)

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

Drekan pisze: Duże szanse mają również Wichrów i Jemiołów.
Mnie (i innych lubuszan z pewnością też) bardzo to cieszy.
Zastanawia mnie tylko to dlaczego te nadajniki mają duże szanse na MUXII?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: drugi multipleks

Post autor: DanielK »

@debe
Dlatego, że w lubuskim wyłączenie analogu ma nastąpić pod koniec czerwca 2011.
Oprócz tego Jemiołów i Wichów są technicznie na to gotowe - nie wymagają raczej jakiejś przebudowy itp.
No i tutaj ludzie już conieco wiedzą o DVB-T.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: drugi multipleks

Post autor: grzesiek811 »

Fajne te mapki na mux3. W niektórych regionach np. Dolny Śląsk i południe kraju:
30.09.2011 - wyłączenie analogu
27.10.2011 - start mux3

Czyli jednak prawie miesiąc bez telewizji :lol:

Ja tam w żadne mapki nie wierzą.

smiodus

Re: drugi multipleks

Post autor: smiodus »

Wydaje mi się że nastąpiło przeważenie masy krytycznej dla DVB-T w Naszym Kraju. Tajemnicą Poliszynela jest to że nadawcy prywatni (po za Pulsem) byli hamulcowymi całego procesu, ich wpływy promieniowały na aparat ustawodawczo-wykonawczy Państwa by proces szedł możliwie jak najbardziej mozolnie. W chwili obecnej kiedy na szali jest to że TVP wystartuje ze swoim MUX'em jako pierwsze, i może (o zgrozo!) dać FTA program TVP HD - prawdopodobieństwo skierowania anten przez użytkowników jest bardzo wysokie. Zgodnie z prawem brak emisji lub chociaż umów na emisje (z harmonogramami) do 30 września mogłoby spowodować ze strony UKE reperkusje (daty koncesji). W takiej sytuacji nadawcy będą dążyć do istnienia na tych samych masztach :) więc wybór EmiTela przypomina mi nieco wybory prezydenckie u naszych wschodnich sąsiadów.
Zgaduję i stawiam butelkę piwa pszenicznego własnej roboty przeciwko orzechom, że będziemy teraz świadkami kuriozalnej sytuacji z którą nie mieliśmy do tej pory do czynienia czyli robienia "na szybko". Decyzja RCL'u tylko mnie w tym utwierdza.

pozdr
S

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

Daniel Kucharski pisze:@debe
Dlatego, że w lubuskim wyłączenie analogu ma nastąpić pod koniec czerwca 2011.
Oprócz tego Jemiołów i Wichów są technicznie na to gotowe - nie wymagają raczej jakiejś przebudowy itp.
No i tutaj ludzie już conieco wiedzą o DVB-T.
Czy to oznacza, że data wystartowania MUXII w lubuskim jest uzależniona od zwolnienia częstotliwości zajmowanych przez analog?
Wcześniej jak po wyłączeniu analogu nie będzie uruchomiony?

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: drugi multipleks

Post autor: debe »

Wątek "Emitel operatorem drugiego multipleksu DVB-T"
autorstwa Pana Mroczkowskiego: zablokowany
Jednak mam pytanie do autora:
Możemy w nim liczyć na mapkę zasięgów i harmonogram, tak jak ma to miejsce w wątku dotyczącym MUXIII? Jeśli tak, to kiedy?

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: drugi multipleks

Post autor: handrzej »

Wg. mnie wszystko jest uzależnione od tego kiedy podpiszą umowę i od szczegółów koncesyjnych.
Ale sprawy zaczynają powoli przyjmować korzystny kierunek :)

widex

Re: drugi multipleks

Post autor: widex »

Trzeciewiem i Iława\Kisielice miał startować w marcu br. Będzie w połowie 2011? No to rok poślizgu.

znawca_tematu

Re: drugi multipleks

Post autor: znawca_tematu »

bardzo mnie cieszy Wasz optymizm w sprawie muxa drugiego :mrgreen:

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: drugi multipleks

Post autor: Drekan »

grzesiek811 pisze:Fajne te mapki na mux3. W niektórych regionach np. Dolny Śląsk i południe kraju:
30.09.2011 - wyłączenie analogu
27.10.2011 - start mux3

Czyli jednak prawie miesiąc bez telewizji :lol:

Ja tam w żadne mapki nie wierzą.
A do tego wypowiedź prezes UKE Anny Streżyńskiej, w której stwierdza, że termin w połowie 2013 roku jest już nierealny. Dodatkowo nie wiadomo czy cały proces skończy się przed 2015 rokiem. :cry:

To wszystko mocno kontrastuje ze zbyt optymistyczną mapką wyłączania nadawania analogowego. Ale może te terminy zmobilizują nadawców do szybszego przejścia na DVB-T. :roll:

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: drugi multipleks

Post autor: grzesiek811 »

Może w końcu coś się ruszy. I tak już jest wstyd na całą Europę, a może być jeszcze wielka kompromitacja. Myślę, że na to nawet nasz rząd nie będzie chciał pozwolić i mux 2 i 3 rozkręcą się w miarę sprawnie do 2013 roku.

Przecież już dalej nie można tego odwlekać i tak udało się odwlec nasze DVB-T na ogon Europy.

Kafar

Re: drugi multipleks

Post autor: Kafar »

Sądzę, że skoro elastycznie starty MUXów się opóźniają to i wyłączanie analogu opóźni się proporcjonalnie. Najwyżej będziemy "piratami" europejskiego eteru i spotka nas los jak Iraku czy Afganistanu.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: drugi multipleks

Post autor: Benedykt »

Mam tylko (przy tych w końcu pozytywnych wiadomościach) dwie małe uwagi:
1) w najlepszym okresie hossy rodacy zakupili ok. 2 mln odbiorników mniej więcej przystosowanych do dvb-t. Dziś coraz więcej rodaków ma kłopoty dobrnąć do następnej wypłaty i nawet nie myśli o "przystawkach" nie mówiąc o nowym telewizorze.
2) zapominamy o Euro 2012. Może przeoczyłem i już nie organizujemy. Miało być tak fajnie, dvb-t, dvb-h, wszyscy (łącznie z tysiącami przyjezdnych kibiców i fanów) "w cyfrowej jakości" będą oglądać Euro.

Kolejny WSTYD.
PS.: Autostrady przez Bałtyk TEŻ nam nie wyszły. Miały kosztować ok. 37 mln Euro

klakier

Re: drugi multipleks

Post autor: klakier »


Zablokowany