Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
biopal777

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: biopal777 »

O co chodzi z tymi problemami w Gdansku?Przeciesz mial ruszyc 27 pazdziernika nadajnik w ,jak zwykle to miasto jest olewane... :evil:

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

@debe Tak. Dla MUX3 obowiązuje podana przez Ciebie mapka z harmonogramem. Z czego zapisane daty mają charakter "do", choć nie należy raczej spodziewać się szybszego uruchomienia. @varicap podał zestaw pozwoleń UKE, który komplikuje sprawy dość znacznie. Nikt trzeźwy chyba nie będzie nadawał dla stolicy województwa z nadajnika oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów, który nie ma statusu RTCN. Chyba, że jest to plan uruchomienia pro forma by tylko osiągnąć te 58% populacji województwa.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Jarosław Bałuka »

Potrzebna jest jeszcze odrobina cierpliwości i dystans do publikowanych "rewelacji" z prawie pewnych źródeł, rzekomych lokalizacji, mocy, SFN-ów itd. Nawet w tym wątku pojawiło się sporo informacji daleko mijających się z prawdą i niepotrzebnie wzbudzajacych emocje.
Dla mnie też jest oczywiste, że najlepiej jest podać kompletną listę z parametrami (bo to przecież żadna tajemnica) i w ten sposób wyjaśnić i uciąć wszelkie dywagacje, jednak jak wspomniałem wcześniej, jeszcze nie jest to możliwe.

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

Jarosław Bałuka pisze:Nawet w tym wątku pojawiło się sporo informacji daleko mijających się z prawdą i niepotrzebnie wzbudzajacych emocje.
Dziękuję za to zapewnienie. Mam nadzieję, że niedługo opublikuje Pan listę. A czy może Pan napisać, czy coś ruszy przed terminem wskazanym w harmonogramie?

Kafar

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Kafar »

Jak do tej pory to jedyne co ruszyło to ciężkie miliony na "logo" i kampanie o NTC, chociaż takowych materiałów nie widziałem.
http://satkurier.pl/news/58671/jest-juz ... olsce.html
Łatwiej natrafić na reklamę jakiejś platformy niż choćby wzmiankęo DVB-T w mediach. Na tym logo nie ma nawet znaczka NTC czy DVB-T ze standardem kompresji obrazu i dźwięku.

varicap

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

Jarosław Bałuka pisze:Potrzebna jest jeszcze odrobina cierpliwości i dystans do publikowanych "rewelacji" z prawie pewnych źródeł, rzekomych lokalizacji, mocy, SFN-ów itd. Nawet w tym wątku pojawiło się sporo informacji daleko mijających się z prawdą i niepotrzebnie wzbudzajacych emocje.
Dla mnie też jest oczywiste, że najlepiej jest podać kompletną listę z parametrami (bo to przecież żadna tajemnica) i w ten sposób wyjaśnić i uciąć wszelkie dywagacje, jednak jak wspomniałem wcześniej, jeszcze nie jest to możliwe.
Panie Jarosławie !
Przecież jako operator WYBRANY przez podmiot, na który się Pan powołuje i prowadząc to forum, powinien Pan już dawno taką zgodą dysponować.
MUX3 to teraz główny temat trego forum dla tych obywateli, którzy dotąd nie posmakowali DVB-T (rejony północne).

A taką dygresją zakończę ten wpis: Emitelowi chyba bardziej zależało by gdyby coś we władzach TVP się sp...... i zapadła decyzja że "nie startujemy 27 października)
Precedens i to w "lepszym"stylu już mieliśmy, gdy zmiana prezesa zaskutkowała wyłączeniem zalążka platformy satelitarnej i wielu świerzo upieczonych posiadaczy odbiorników DVB-S z MPEG-4 pluło sobie w brodę.
Przecież Wy macie na pewno zapisane takie kary umowne, że taką decyzję ze strony TVP powitalibyście z radością.
I sprzęt by się zwrócił i zarobić na tym by się dało więcej niż na samej emisji.
A w kraju rządzą platformy płatnej TV i skoro miały aż takie długie rece by wyłączyć zalążek platformy TVP to może i zamarzą im się kolejne świąteczne żniwa płatnej TV.
I jak zwykle wszyscy (prócz obywateli) byli by zadowoleni.
vari

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Puma »

varicap pisze:Panie Jarosławie !
Przecież jako operator WYBRANY przez podmiot, na który się Pan powołuje i prowadząc to forum, powinien Pan już dawno taką zgodą dysponować.
vari
Naturalnie że tak, Emitel już dawno zapewne ma listę obiektów na których muszą być prowadzone pracę bo inaczej by nie zdążyli w terminie... i tutaj rodzi się podejrzenie czy właśnie Emitel nie czeka i nie prowadzi rozmów z TVP o przesunięciu terminów.

Zgoda że szczegółowe parametry mogę być jeszcze dogrywane ale poszczególne obiekty MUSZĄ być na 100% znane od dosyć dawna.

smiodus

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: smiodus »

teza kolegi Pumy wydaje mi się być mocno "nie trafiona" ponieważ EmiTel'owi i UKE zależy na jak najszybszym produkcyjnym uruchomieniu DVB-T, i chyba jako jedynym - cała reszta robi dobrą minę do złej gry.

S

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

smiodus pisze:EmiTel'owi i UKE zależy na jak najszybszym produkcyjnym uruchomieniu DVB-T, i chyba jako jedynym
Zgadzam się w stu procentach. bałagan w TVP powoduje, że mamy notoryczny chaos i nic nie wiadomo. To Anna Streżyńska dwoi się i troi by DVB-T ruszyło, a TP Emitel aktywnie działa w zakresie dostarczenia fizycznych środków do uruchomienia NTC.

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

Jak donosi dzisiejsza Rzeczpostpolita, start MUX3 odbędzie się 27 października. Czyli termin znany.
Źródło: http://www.rp.pl/artykul/67344,532786-T ... wania.html

varicap

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

Robc pisze:
varicap pisze: A taką dygresją zakończę ten wpis: Emitelowi chyba bardziej zależało by gdyby coś we władzach TVP się sp...... i zapadła decyzja że "nie startujemy 27 października)
Wysilajmy swoja fantazję żeby wymyślać rzeczy możliwe ale mało prawdopodobne by opluwać Emitel a później oczekujemy dobrej woli by uzyskać jakieś informacje.
Bierzmy się do roboty, pilnujmy dewiacji (Przykład TVP1 z Kołowa 20 kHz to trochę mało - UHFowe mają 40 kHz) a nie piszmy z roboty po Internetach nawet jeśli to robimy z prywatnych firm.
vari

ps. Gdzie tu ja kogoś (zwłaszcza Emitel) opluwam ? To już bardziej właśnie po TVP jadę i ich podejrzewam, że wszystko zdarzyć się może. Emitel z podpisaną umową może być spokojny o swój interes i piszę tylko że nawet gdyby TVP coś opóźniała to nawet byłoby to finansowo chyba korzystniejsze dla Emitela niż rozpoczęcie nadawania.
A za to zmarnują państwowe formy w wypłacaniu odszkodowań prywatnym - zapłacimy my a nie decydenci. Najwyżej znów podniesie się podatki.

Robc
Posty: 22
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 14:31

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Robc »

Przepraszam vari poniosło mnie - zwłaszcza, że akurat Ty wnosisz dużo wartościowych rzeczy na tym forum. Ostani brak widocznych działań w kierunku DVB-T powoduje, że większość postów to żale i różne domysły.
Jarosław Bałuka pisze:Nie pozwolę sobie na żadne dygresje czy informacje o planach, a dotyczące Skrzycznego. Oprócz wielu ludzi pozytywnie zainteresowanych emisją cyfrową są również (niestety) tacy, którzy każdą opublikowaną tu informację obracają przeciwko nam. Dlatego też nie zaspokoję ciekawości i jak wspomniałem wcześniej, tu pojawiać się będą tylko informacje o faktach.
Ciebie vari napewno można zaliczyć do tych "pozytywnie zainteresowanych emisją cyfrową" więć jeszcze raz przepraszam.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: DanielK »

Kiedyś natknąłem się na dokument w którym były wykazane m.in. docelowe częstotliwości dla MUX III.
Najbardziej zainteresowało mnie woj. lubuskie. Wg wykazu ten multipleks miał nadawać na kanale 21 SFN Jemiołów/Wichów.
Jako, że w woj. lubuskim wyłączenie analogu ma nastąpić w czerwcu 2011, pytanie czy będzie sens uruchamiać przed końcem kwietnia 2011 w Gorzowie Wielkopolskim nadajnika 5 kW na tym samym kanale 21, jeśli 3 miesiące później będzie można to, myślę że bez większych komplikacji, objąć sygnałem z obu RTCNów.

varicap

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

Daniel Kucharski pisze:Kiedyś natknąłem się na dokument w którym były wykazane m.in. docelowe częstotliwości dla MUX III.
Najbardziej zainteresowało mnie woj. lubuskie. Wg wykazu ten multipleks miał nadawać na kanale 21 SFN Jemiołów/Wichów.
Jako, że w woj. lubuskim wyłączenie analogu ma nastąpić w czerwcu 2011, pytanie czy będzie sens uruchamiać przed końcem kwietnia 2011 w Gorzowie Wielkopolskim nadajnika 5 kW na tym samym kanale 21, jeśli 3 miesiące później będzie można to, myślę że bez większych komplikacji, objąć sygnałem z obu RTCNów.
To musiał być bardzo stary dokument.
Wichów nadaje na kanale 21 analogową TVP1 (i pamiętam że wtedy dla Wichowa "nie mieli" kanałów dla innych stacji).
Wichów to ważna stacja i dobrze że Emitel ją postawił (przecież nie tak dawno).
Odbierają tę TVP1 nawet w Pradze a ze Ślęży czy Śnieżnych Kotłów nie zawsze (zakłócają te kanały inne stacje).
vari

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: DanielK »

@ varicap - masz rację, że to był jakiś stary dokument. Poszperałem trochę i jednak k.32 ma być SFN jako mux III, a k.21 to dla mux V. Chociaż to tez może być już stary plan.

Wichów tutaj sporo dał, bo już od południowych krańców Zielonej Góry, aż po Żary/Żagań były wieczne problemy z przyzwoitym odbiorem.

Mimo wszystko i tak jestem ciekaw jak to będzie wyglądać po 30 czerwca 2011.

stanley

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: stanley »

Bartosz Czach pisze:Jak donosi dzisiejsza Rzeczpostpolita, start MUX3 odbędzie się 27 października. Czyli termin znany.
Źródło: http://www.rp.pl/artykul/67344,532786-T ... wania.html
To potwierdzenie terminu z umowy. Ale nie wyklucza wcześniejszejszych krótkich testów tak teraz w Poznaniu. Piszą "pierwsze emisje" m.in. w wiekopolsce a pierwsza emisja tam już jest. Czyli równie dobrze może być przed 27.10 z innnych nadajników np. Raszyna . Na tym powinno zależeć TVP.
1. Warto, żeby różne redakcje w stolicy zobaczyły wcześniej np. TVP HD bo inaczej mogą zignorować start oficjalny
(a wcale nie pałają entuzjazmem do NTC)
2. Ułatwi to ustawianie anten jeszcze przy dobrej pogodzie.
Lepiej włączać nadajniki stopniowo, uniknie się sytuacji, że 27.10 coś nie zadziała.

Tomasz Witkosz

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Tomasz Witkosz »

@ Jarosław Bałuka

Panie Jarosławie, mam pytanie czysto techniczne. Przy wprowadzaniu mux 1 pisano, że w jednej paczce nie zmieści się więcej programów niż 7 w SD albo 5 w SD i jeden w HD.

Wg. aktualnych informacji w mux 2 będzie 8 programów w SD a w mux 3 6 programów w SD i jeden w HD.
Czy to oznacza, że programy będą transmitowane z obniżonym bitratem, co spowoduje obniżenie jakości w SD jak i w HD? Czy po prostu pierwsza informacja o mux 1 i jego pojemności była nieprawdziwa? Dodam, że obecna emisja mux 1 z 7 kanałami SD jest bez zarzutu, tylko na TVP info jakość trochę odbiega od pozostałych, ale podejrzewam, że jest to wina nadawcy.

Dziękuję za odp.

jajo9

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: jajo9 »

Zgadza się im większa ilość kanałów w jednym muxie tym mniejsze pasmo na pojedynczy kanał telewizyjny. Im mniejsze pasmo tym jakość techniczna będzie gorsza.

Są jednak wyjątki.
Normalnie 7 SD w jednym mux z kodekiem Mpeg4 daje dość dobre efekty, to wszystko przy ustawieniu CBR czyli stałego pasma na kanał.
Jest jeszcze multiplikacja statystyczna, VBR gdzie ilość miejsca dla każdego kanału jest przydzielana na bierząco, na żywo, tzn jeśli w danej chwili na ekranie dużo się dzieje, obraz musi szybko się zmieniać, to dany kanał dostaje więcej pasma. Z takiego rozwiązania korzystają platformy cyfrowe i to jest dobre. Dzięki temu te same pasmo można "podzielić" na większą ilość kanałów bez widocznej straty jakościowej. Oczywiście takie coś działa do pewnego momentu.

O MUX 3 TVP na pewno będzie VBR, tak jest teraz podczas testów w Poznaniu.
Dzięki temu TVP maksymalnie wykorzysta możliwe pasmo.

MUX 2 i tu się robi problem. W sumie 4 nadawców będzie miało po 1/4 muxu na dwa kanały.
Najprościej to te powiedzmy 24 Mb/s podzielić na 8 części i każdy kanał ma się zmieścić w tych 3 Mb. Ale kanał to nie tylko obraz ale i dzwięk, pewnie i 2 ścieżki dzwiękowe bedą występowały w kanałach podstawowych. Jest jeszcze EPG, paczka Data, TXT, więc na dobrej jakości kanały zostaje relatywnie mało.
Jeśli MUX2 będzie VBR to naprawdę na tym nie stracimy a nawet zyskamy dobry obraz w relacjach sportowych, filmach akcji itp.
Jeśli jednak będzie CBR, stałe pasmo na kanał to mogą pojawiać się gorsze chwile w przekazie sportowym, gdzie posiadacze duzych TV zobaczą pikseloze i mierną jakość szybkich scen.

Jest jeszcze opcja numer 3.
Każdy podmiot dostaje 1/4 muxa i w ramach swoich 2 kanałów ustawia VBR, ale to jest mniej efektywne rowiązanie.

stanley

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: stanley »

6,5 tygodni - tyle zostało do Do 27.10 - oficjalnego terminu uruchomienia wszystkich nadajników 1. etapu MUX3 zostało (termin deadline - możliwe są chyba wcześniejsze włączenia, zwłaszca tam gdzie są testy MUX1).
Start MUX3 (i MUX2) będzie zaskoczeniem dla większości ludzi na tych obszarach
(o NTC wie tylko garstka).

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: PanGie »

stanley pisze: (o NTC wie tylko garstka).
Wie zdecydowanie więcej niż garstka. Ostatnio zdziwiłem się że moja ciotka (i wujek) coś tam przebąkiwali o telewizji cyfrowej. Okazało się że chcą kupić nowy tv i sprzedawca im wspomniał że za jakiś czas wyłączą "siejące" kanały a w zamian pojawi się dużo więcej z bardzo dobrym obrazem. Tylko telewizor musi mieć MPEG4 :) Nawet to sobie zapisali ale i tak od razu zapamiętali.
Już to pisałem dawno temu, nie potrzeba żadnych akcji promujących NTC. Wystarczy uruchomić nadajniki i wszystko poleci. Sąsiad wspomni sąsiadowi, wnuk dziadkom, plotkarka plotkarce, sprzedawca kupującemu pokaże w sklepie różnicę między analogiem a cyfrową telewizją.

Zablokowany