Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany start MUX 3 -Śrem

Post autor: Przemo »

spamimielonka pisze:Witam.
Na początku chciałem się przywitać jako, że jest to mój pierwszy post, choć niezalogowanym czytelnikiem jestem niemal od początku istnienia forum.
Bardzo dziękuję ludziom odpowiedzialnym za DVB-T w Polsce, a także ludziom uchylającym rąbka tajemnicy, oraz udzielających informacji na tym forum.
Na pohybel innym szumom, które wiecznie marudzą, narzekają i opluwają ludzi którzy coś dla forum robią (chodzi mi o np. ataki na Pana Berezowskiego. Można czyjeś poczynania popierać albo nie, ale szacunek dla osoby, która przekazuje jakieś informacje, choćby niefortunne i czasem nie do końca sprawdzone po prostu się należy. Jak chcecie oficjalnych komunikatów i w 100% pewnych to będą, ale zawsze po fakcie)
Tak że jeszcze raz dziękuję w/w osobom i przechodzę do pytania.

Jak wiemy ruszył MUX2 a z końcem października najprawdopodobniej MUX TVP.
Obecnie odbieram MUX-2 (100kW) DVB-T (nadawany ze Śremu) ze wzgórz Trzebnickich :) (siła sygnału 75. błędy 0%). Niestety wraz ze startem MUX2 TVP1 i 2 można odbierać tylko z MUX3 (20kW), u mnie odbiór okazjonalny (poziom sygnału 0-50%) błędy (20-100%).
W związku z tym mam pytanie. Czy po starcie MUX3 będzie zwiększona moc nadajnika i na którym kanale planowana będzie emisja. Kiedy można zacząć spodziewać się nadawania pozostałych kanałów w MUX2.
Dodam , że mnie interesują mnie fakty (bo te jak musztarda znane po obiedzie), a wysoce uprawdopodobnione plotki :))))), które potraktuje jak należy - jako prognozę a nie fakt, czego niektórym forumowiczom życzę

P.S. Pozdrawiam wszystkich ludzi myślących pozytywnie
Moc taka już zostanie, związane jest to z brakiem miejsca i kolizje z innymi obiektami nadawczymi. W twoim przypadku można by spróbować jakąś mocno kierunkową antenę typu ATX Polaris lub typowo kanałową z dużym zyskiem i silnym tłumieniem wstecznym. Podejrzewam, że problemem nie jest odległość, ale Żórawina z analogowym TV Puls.

spamimielonka

Re: Planowany start MUX 3 -Śrem

Post autor: spamimielonka »

Mam taką antenę http://www.dvbsklep.pl/pdf_datasheet.ph ... cts_id=154.
a Żórawina została z przeciwnej strony i za górkami.
Ostatnio zmieniony 1 października 2010, o 11:25 przez spamimielonka, łącznie zmieniany 1 raz.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany start MUX 3 -Śrem

Post autor: Przemo »

Montowałem tą antenę u znajomego, tylko, ze w wersji z symetryzatorem i jeśli chodzi o zysk to jest ok, bez problemu i odbiera MUX-3 w Rawiczu, ale jeśli chodzi o kierunkowość, to na mierniku mocy i jakości nie było żadnych zmian odchylając ją od kierunku na Śrem o 10-20 stopni. Sam mam Televesa Dat-75 i taka odchyłka powoduje jednak jakiś spadek mocy sygnału, co prawda niewielki z uwagi na moc, ale jednak. Spróbuj zasłonić jakoś kierunek na południe, może to coś da? Najlepiej komin lub ściana.

spamimielonka

Re: Planowany start MUX 3 -Śrem

Post autor: spamimielonka »

Edytowałem post. Bezproblemowy odbiór jest przy dobrym TROPO, głównie wieczorem. Często jednak TV krzyczy "brak sygnału". Antena bez symetryzatora. sądzę że instalacja wykonana poprawnie. Jeden rozgałęźnik na dwa cyfrowe TV


Myślałem o dodaniu przedwzmacniacza na jeden kanał strojonego cyfrowo, tylko na którym kanale będzie docelowo nadawać MUX 3 i czy coś to da. Jeżeli tak to czy możesz polecić jakiś przedwzmacniacz , najlepiej przelotowy strojony na jeden kanał.

Wygląda że ogólnodostępność MUX3 w całym kraju będzie jeżeli nie fikcją to przynajmniej bardzo utrudnioną sprawą. Do Śremu z obecna mocą za daleko, Ślęże zasłaniają wzgórza Trzebnickie. Kawał terenu bez TVP ??

_chris_

Re: Planowany start MUX 3 -Śrem

Post autor: _chris_ »

spamimielonka pisze:Myślałem o dodaniu przedwzmacniacza na jeden kanał strojonego cyfrowo, tylko na którym kanale będzie docelowo nadawać MUX 3 i czy coś to da.
Wtedy najprawdopodobniej straciłbyś, albo miał duże problemy z pozostałymi kanałami, gdybyś chciał odbierać wszystko z jednej anteny. Wypadałoby wtedy zastosować zestaw dwu anten - silnie kanałową na mux3 oraz szerokopasmową (lub też kanałową) na resztę + odpowiednia zwrotnica z filtrami. Tylko, że nikt nie da gwarancji czy to poprawiłoby sytuację w takim stopniu, że odbiór byłby stabilny.

Można próbować dać inną antenę - każdy typ anteny ma trochę inne wzmocnienie dla danego kanału - poza tym, każda antena będzie inaczej współpracowała z danym wzmacniaczem antenowym - różnice na poszczególnych kanałach mogą być znaczne. Ale to praktycznie można sprawdzić tylko podmieniając anteny.

Alternatywą mogłoby być też wykonanie zestawu dwu anten (dodanie drugiej takiej samej lub dwu nowych o większej kierunkowości i wzmocnieniu - np. ATX). To pozwoliłoby na nieznaczne podniesienie poziomu odbieranego sygnału (jakieś 2 - 2,5dB przy drugiej takiej samej) oraz znaczne zawężenie pasma odbioru, a więc i automatycznie zmniejszenie poziomu szumów, czyli podniesienie jakości odbieranego sygnału. Dodatkowo taki układ daje duże możliwości pozbywania się niechcianych zakłóceń. Ale jaki byłby ostateczny wynik - też nie da się przewidzieć.
Przemo pisze:Montowałem tą antenę u znajomego, tylko, ze w wersji z symetryzatorem i jeśli chodzi o zysk to jest ok, bez problemu i odbiera MUX-3 w Rawiczu, ale jeśli chodzi o kierunkowość, to na mierniku mocy i jakości nie było żadnych zmian odchylając ją od kierunku na Śrem o 10-20 stopni. Sam mam Televesa Dat-75 i taka odchyłka powoduje jednak jakiś spadek mocy sygnału, co prawda niewielki z uwagi na moc, ale jednak.
antena spamimielonka to będzie odpowiednik DAT-45, a one jednak miały większy kąt widzenia od 75. Poza tym, producent tej anteny w ogóle nie podaje kąta jej widzenia, więc widocznie jest dość szeroki... a 75, to klasa sama w sobie...

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Planowany start MUX 3 -Śrem

Post autor: cyber »

spamimielonka pisze:
Wygląda że ogólnodostępność MUX3 w całym kraju będzie jeżeli nie fikcją to przynajmniej bardzo utrudnioną sprawą. Do Śremu z obecna mocą za daleko, Ślęże zasłaniają wzgórza Trzebnickie. Kawał terenu bez TVP ??
Bo tak ma być (niestety) ...do czasu wyłączenia nadajników analogowych Mux3 będzie miał bardzo ograniczony zasięg .
Jednak w piśmie skierowanym przez Emitel do prezes UKE zaznaczono wyraźnie ,że ze Śremu będzie kontynuowane nadawanie MUX1 z kanałami TVP ( pewnie z mocą docelową) i to do czasu oficjalnego przejścia kanałów TVP do MUX 3 (w tej chwili to tylko testy) .
Czyli przez najbliższe kilka lat -aż do wyłączenia kanałów analogowych.Zresztą wcześniej na pewno Mux 1 ruszy oficjalnie z dodatkowymi kanałami które będą wyłonione w konkursie KRRiT.
Tak to można rozumieć.
Ale włączenie Mux 1 ze Śremu z kanałami TVP to pewnie kwestia najbliższych dni może tygodni( obym się nie mylił) 8-)
CZY MOŻE KTOŚ Z EMITELA WYPOWIEDZIEĆ SIĘ KONKRETNIE W TEJ KWESTII ? KONKRETNIE CHODZI O DATĘ PONOWNEGO URUCHOMIENIA MUX 1 ZE ŚREMU.

Awatar użytkownika
x-l
Posty: 17
Rejestracja: 26 lipca 2010, o 15:02
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit/symetryzator/ TRISET-113 PE/ wysokość ok. 11 m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rachocin

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: x-l »

27 października szybko się zbliża, harmonogram (MUX3) podany przez Emitel jest bardzo ogólnikowy. Emitel mógłby udostępnić informację, które nadajniki uruchomią w tym terminie emisję. Z Ich mapki wynika, że wystartuje tylko 5 RTCN.
RTCN Warszawa/Raszyn
RTCN Warszawa/PKiN
RTCN Poznań/Śrem
RTCN Gdańsk/Chwaszczyno
RTCN Szczecin/Kołowo
i na tym zakończy się wdrażanie MUX3 w tym roku? :(

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Puma »

Faktycznie, mapka jest bardzo ogólnikowa i dokładniejsze dane są pożądane.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Drekan »

x-l pisze:27 października szybko się zbliża, harmonogram (MUX3) podany przez Emitel jest bardzo ogólnikowy. Emitel mógłby udostępnić informację, które nadajniki uruchomią w tym terminie emisję. Z Ich mapki wynika, że wystartuje tylko 5 RTCN.
RTCN Warszawa/Raszyn
RTCN Warszawa/PKiN
RTCN Poznań/Śrem
RTCN Gdańsk/Chwaszczyno
RTCN Szczecin/Kołowo
i na tym zakończy się wdrażanie MUX3 w tym roku? :(
A ja bym dodał do tej listy.

RTCN Piła/Rusinowo
RTCN Płock/Rachocin
RTCN Siedlce/Łosice

Sądzę, że nie przypadkowo te nadajniki załapały się na 2 etap uruchamiania 2 multipleksu. Dodatkowo z tych nadajników, emisja 3 MUX REG ma się odbywać w bardziej odpowiadającej Emitelowi polaryzacji horyzontalnej (co zwiększa ich szanse na uruchomienie). A i Emitelowi wygodniej przygotowywać jeden obiekt na nadawanie dwóch multipleksów.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Poland »

Ja bym dopisał jeszcze Chorągwice z Krakowa która bardziej zasługuje na I etap niż przypadkowe nadajniki typu Raszyn.

tygrrrysiek

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: tygrrrysiek »

raszyn to nie przypadkowy nadajnik

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: handrzej »

Dobre sobie "bardziej zasługuje". Pod jakim względem niby...
Nie ma sprawiedliwości na świecie, poza tym pisanie non stop o tym raczej nie zmieni sytuacji i harmonogramu.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Poland »

handrzej pisze:Dobre sobie "bardziej zasługuje". Pod jakim względem niby...
Nie ma sprawiedliwości na świecie, poza tym pisanie non stop o tym raczej nie zmieni sytuacji i harmonogramu.
1. Małopolska (jak i Śląsk) to gospodarcze centrum Polski
2. Na Chorągwicy były już prowadzone testy DVB-T w MPEG-4 a niektóre z nadajników testowały w MPEG-2 lub nie testowały DVB-T w ogóle.
3. Po odpaleniu DVB-T w Małopolsce byłoby więcej niż 2 multipleksy (mam tu na myśli zasięgi MUX'ów z Czech i Słowacji)
4. Chorągwica należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych nadajników Emitela

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Puma »

Mój region bardziej zasługuje na I etap bo tutaj nie było w ogóle testów ;)

Można szukać takich argumentów w nieskończoność ale to i tak nic już nie zmieni.

varicap

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

Poland pisze:
handrzej pisze:Dobre sobie "bardziej zasługuje". Pod jakim względem niby...
Nie ma sprawiedliwości na świecie, poza tym pisanie non stop o tym raczej nie zmieni sytuacji i harmonogramu.
1. Małopolska (jak i Śląsk) to gospodarcze centrum Polski
2. Na Chorągwicy były już prowadzone testy DVB-T w MPEG-4 a niektóre z nadajników testowały w MPEG-2 lub nie testowały DVB-T w ogóle.
3. Po odpaleniu DVB-T w Małopolsce byłoby więcej niż 2 multipleksy (mam tu na myśli zasięgi MUX'ów z Czech i Słowacji)
4. Chorągwica należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych nadajników Emitela
Bo Chorągwica to koło Krakowa a na nasze analogowe nadajniki na północy skarżą się już Duńczycy, Szwedzi i Niemcy, chcący ROZWIJAĆ swoje sieci.
Najbardziej im przeszkadza TVP1 z Kolowa na kanale 12. To jest praktycznie znak dłoni z wysuniętym środkowym palcem i skierowany w stronę Berlina (jedyna taka postawa wobec zasłużonych sobie na to Niemiec innymi zagraniami).
Do 17.06.2015 możemy ten R12 używać.
Na innych kanałach (na których nadają z kołowa inne stacje TV) chcą za morzem lub za Odrą nadawać stacje DVB-T ale czekają na zwolnienie ich przez nasz analog.
"Nasza" władza zawsze robiła dobrze sąsiadom, kosztem dobra własnych obywateli i to tłumaczy czemu akurat północ kraju scyfryzowana będzie najszybciej - aby najszybciej wyłączyć analog i "nie pokazywać polskiej swarliwej gęby" na europejskich salonach. No bo może jakaś posadka w UE się trafi jak się u nas zrobi jak w Grecji czy Hiszpanii i władzuchna sie rypnie.
vari

DVB-T

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: DVB-T »

Mam takie pytanie. Dokładnie za 3 tygodnie od dziś upływa termin uruchomienia mux3 w pierwszych lokalizacjach, a wciąż nie są znane nadajniki i parametry nadawania. Sprawa wygląda na ściśle tajną.
Aby nadawać trzeba mieć pozwolenie radiowe na wykorzystanie częstotliwości od prezesa UKE. (tak jak to wyglądało z mux2 http://satkurier.pl/news/59476/oficjaln ... mux-2.html )
W związku z tym moje pytanie brzmi: Czy Emitel złożył już wniosek o wykorzystywanie tych częstotliwości w związku z uruchomieniem pierwszego etapu mux3?
Pozwolenia UKE są jawne, stąd, jeśli takowe zostały wydane to może tą drogą dowiemy się o nadajnikach i parametrach nadawania?
Panie Jarosławie proszę o odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 6 października 2010, o 18:40 przez DVB-T, łącznie zmieniany 1 raz.

biopal777

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: biopal777 »

w jakim my kraju zyjemy,ledwie 3 tyg.do startu mux 3 a wciaz brak konkretnego wykazu nadajnikow,chyba nawet niezawiele osob wie o starcie takiego muxu...

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: vigoo »

a może ten termin jest już nieaktualny...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Jarosław Bałuka »

Publikacja wspomnianego wykazu leży w gestii właściciela MUX3 - TVP, lub podmiotu upoważnionego przez TVP.

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: PanGie »

biopal777 pisze:w jakim my kraju zyjemy,ledwie 3 tyg.do startu mux 3 a wciaz brak konkretnego wykazu nadajnikow,chyba nawet niezawiele osob wie o starcie takiego muxu...
Spokojnie, w Klanie powiedzą o NTC, w M jak miłość powiedzą o NTC, w Jaka to melodia powiedzą o NTC i już wszyscy będą wiedzieć :)

Zablokowany