Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Jenot

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Jenot »

damians1 pisze:No i wyleciał z harmonogramu nadajnik w Rykach, w pozwoleniu figurowało 40kW ERP wiec miałby całkiem spore pokrycie na granicy woj lubelskiego i mazowieckiego. Co najlepsze brak jakiegokolwiek innego nadajnika na Lubelszczyźnie chociaż wcześniej mowa była o Zamościu i Piaskach
Według wcześniejszej mapki województwo miało mieć pokrycie min. 20% od 27.4.2011. Ciekawe co się stało.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Drekan »

Tomasz Berezowski pisze:Moje prywatne przypuszczenia są następujące:

1. MUX3 rusza na kanałach tymczasowych na nikczemnych mocach w polaryzacji H, bo w PL do tej pory nadawało się telewizję w H i wszystkie systemy antenowe są w H.
2. Po wybudowaniu nowych systemów antenowych w polaryzacji V MUX3 zwiększy moce kanałów tymczasowych.
3. Po ASO MUX3 zmieni większość kanałów na docelowe i wróci do polaryzacji H.

Ale to tylko moje przypuszczenia.

Spis kanałów docelowych MUX3 tu: http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... f0f792.pdf
Nie sądzę, żeby Emitelowi opłacało się inwestować w polaryzację V tylko na okres przejściowy. :roll:

Skoro TVP ma problemy finansowe, to i im jest na rękę ponosić niższe sumy za nadawanie 3 MUX REG. Lepiej przyglądnąć się wolnym częstotliwością i być może kosztem kilku słabych stacji retransmisyjnych, uruchomić nadawanie z nieplanowanych wcześniej przez TVP nadajników. Najlepiej tych nadajników, które przewidywane są jako docelowe (i tak trzeba będzie je uruchomić), niż zbytecznie inwestować w polaryzację wertykalną. Ale wszystko zależy od tego jakie są koszty przejścia na polaryzację wertykalną.

goldfinger

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: goldfinger »

Drekan pisze:Emitel nie chce nadawać w polaryzacji wertykalnej. :!:
Nooo... faktycznie, przeoczyłem, późno już było jak to czytałem. Ale i tak nie zmienia to faktu że z odbiorem będą klocki
Tomasz Berezowski pisze:Moje prywatne przypuszczenia są następujące:

1. MUX3 rusza na kanałach tymczasowych na nikczemnych mocach w polaryzacji H, bo w PL do tej pory nadawało się telewizję w H i wszystkie systemy antenowe są w H.
2. Po wybudowaniu nowych systemów antenowych w polaryzacji V MUX3 zwiększy moce kanałów tymczasowych.
3. Po ASO MUX3 zmieni większość kanałów na docelowe i wróci do polaryzacji H.

Ale to tylko moje przypuszczenia.
Dla mnie osobbiście taki "plan zajęć" byłby kompletnie niezrozumiały z punku widzenia praktycznego jak również ekonomicznego - szczególnie biorąc pod uwagę pkt 2 i 3.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: kaem3 »

goldfinger pisze:Ale i tak nie zmienia to faktu że z odbiorem będą klocki.
I to dosłownie...

pajda75
Posty: 65
Rejestracja: 10 października 2010, o 13:49

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: pajda75 »

Witam,mam pytanie czy będę mógł odbierać mux 3 z nadajnika Płock/Rachocin?
Mieszkam 45 km od RTCN.Jest szansa na odbiór z pokojowej anteny?
Dziękuje i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: kasia »

Czesi potrafili jakoś mądrze uruchomić telewizje cyfrowa - mux1 dla nadawcy publicznego i pelne pokrycie kraju dzieki duzym mocom. A wg tego harmonogramu to jest jakas czasowa prowizorka - ze cos sie dzieje.
Wszystkie polaryzacje H - jest to oczywiste bo kto by na okres roku - 2 lat montowal anteny nadawcze w polaryzacji V, jak to zakladal harmonogram tvp.

A moce etapu 2 sa porazajace. :twisted:

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: BadBoy475 »

Ja nie rozumiem dlaczego jeśli brak wolnych częstotliwości nie sięgnąć na okres przejściowy po kanały 61-69 i przy okazji dać wszędzie po 100kW. Można by było wtedy MUX3 uruchomić w całym kraju z rozsądnym pokryciem a po ASO przejść dopiero na kanały docelowe. A tak to wszystko wygląda na jakąś totalną prowizorkę.
Żeby takie miasta jak Łódź i Wrocław dostały po marne kilkaset W to normalnie śmiech na sali :lol:
Teraz nie dziwi mnie dlaczego Emitel tak ukrywał ten harmonogram :lol:

biopal777

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: biopal777 »

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

pojawily sie nawet mapki z zasiegiem nadajnikow tyle ze male jakies i nawet miast dobrze nie widac :)

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: monter1981 »

Czas postawić więc przed tablicą szanownego operatora, żeby potwierdził harmonogram. Co do nadawania w polaryzacji pionowej- skoro miało być tylko tymczasowe to rozumiem, że TVP nie chce finansować zakupu systemów antenowych, a nie łudźmy się że Emitel tymi kosztami nadawcy by nie obciążył.

varicap

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

BadBoy475 pisze:Ja nie rozumiem dlaczego jeśli brak wolnych częstotliwości nie sięgnąć na okres przejściowy po kanały 61-69 i przy okazji dać wszędzie po 100kW. Można by było wtedy MUX3 uruchomić w całym kraju z rozsądnym pokryciem a po ASO przejść dopiero na kanały docelowe. A tak to wszystko wygląda na jakąś totalną prowizorkę.
Żeby takie miasta jak Łódź i Wrocław dostały po marne kilkaset W to normalnie śmiech na sali :lol:
Teraz nie dziwi mnie dlaczego Emitel tak ukrywał ten harmonogram :lol:
Kanały 61-69 to nie taka prosta sprawa.
Kanały 61-63 używa wojsko. Kanał 64 jest wolny. Kanał 65 jest zajęty w Warszawie, Łodzi, Ostrołęce i gdzieś na południu (plus okolice tych miejsc) dla operatora Sferia (telefonia stacjonarna ale przenośna).
Kanały 66,68 i 69 to też wojsko. Kanał 67 był zajęty przez Sferię gdy 65 zajmowała TPSA wokół Warszawy (teraz ten system zlikwidowano) i Sferię dano z 67 na 65 więc teoretycznie powinien być dostępny dla DVB-T tak jak 64.
Kanał 61 w porozumieniu z wojskiem ma być używany, tymczasowo tak jak i 62.
Wojsko (nasze i sąsiadów zachodnich, południowych i zza morza) nie ma nic do kanałów 64 i 67.
Problem jest taki że ruskie i białorusini całość 61-69 używają przez wojsko.
Wszędzie używa się tych kanałów podobnie: nadają tam z samolotów wojskowych transpondery identyfikujace "swój-obcy".
Jeśli samolot oswietlony wiazką radaru nie odpowie właściwie W JEDNYM Z TYCH KANAŁÓW to jest uznawany za obcy.
Emisja jest impulsowa i obserwowałem ją gdy nas wybrzeżem próbnie latały z Krzesin F-16.
Miałem modulator wpiety w drugie gniazdo wejsciowe wzmacniacza budynkowego (a więc sumowane na instalację z tym co z powietrza łapie antena). Rozprowadzałem tak po domu programy z dekodera Cyfry+.
Modulator pracował na kanale 62.
I nagle pojawialy się silne kreseczki a potem z nieba huk wojskowego myśliwca.
Goście nigdy nie wiedzieli skąd wiem, ze "zaraz nadleci" (te kreseczki traktowali jak "zwykłe chwilowe zakłócenia").
Nie zawsze używali kanału 62.
Ja w międzyczasie zmieniłem na 69 i też tutaj były dni że jego używali (a czasem nadlatywał i było czysto więc musiał danego dnia mieć w planie lotów inną częstotliwość).
Tak czy siak od ręki połowa Polski (oczywiscie w poszanowaniu uzgodneń międzynarodowych) można by używać kanałów 64 i 67 a wiem, że na południu są wstępnie uzgodnione dla Rabki czy Wisły takie kanaly jak 61 czy 62. I to nie tylko tam. Ale to wymagało rozmów z wojskiem naszym i sąsiadów.
Portal Telepolis.pl poinformował zdaje się wczoraj iż NASZE wojsko mialo definitywnie opuścić WSZYSTKIE kanały 61-69 do 2017 roku a teraz.... odmówiło podpisania takiego zobowiązania i to nie z własnej inicjatywy tylko z polecenia jakiegoś tam naszego ministerstwa (czyżby ruskie już tak się u nas szarogęsiły ?).
Przecież jeszcze parę lat temu wojsko używało (albo trzymało czyli "mogło używać") kanały 43-37 i 54-55. Było jednakże porozumienie że kanal 43 i 47 TVP mogła używać.
Kanały 44,45,46,54 i 55 to od kilku lat dopiero są dostępne dla TV.
A mimo to w latach 90 to wczesnych) na kanale 44 w Warszawie nadawała na cale miasto piracka NTW (i chyba dodatkowo na kanale 31). I chyba z rok nikt nie interweniował.
I to była ciekawa sprawa bo obowiazywal u nas wtedy SECAM.
NTW na jednym z tych kanałów nadawała w SECAMie a na drugim w PALu (chyba ten drugi nadajnik albo pracowal większą mocą albo nadawał dla mojej częsci miasta bo u mnie był silniejszy).
Oba nadawały z fonią "naszą" czyli 6,5 MHz w przeciwieństwie do inne pirackiej telewizji TopCanal nadającej w PALu i z fonią 5,5 MHz na kanale 57 z Riviery.
Niedaleko bo w Bartnikach k. Skierniewic pracował na tym samym kanale nadajnik TVP2 (jakiś ZARAT straszliwy).
TVP2 zaczynała program wczesnym popołudniem i gdy tego ZARATa włączyli to pojawiała się mora pływajaca w te i we wte z czasem wygrzewania coraz bardziej stabilizując się (stabilizowała się częstotliwość).
Nadajnik włączali pół godziny przed programem/

Matthías

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Matthías »

Bardzo fajnie. Ja w zasięgu MUX3 będę w czwartym etapie czyli nie wiadomo kiedy. Te mapki są kiepskie, ale mam wątpliwości co do tego, że po pierwszym etapie pomorskie będzie pokryte w 58% czy nawet po trzecim, bo po tym etapie jak widzę nic się nie zmieni.
Teraz mi pozostaje czekać na MUX1 czyli na nieokreśloną przyszłość.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Drekan »

varicap pisze: Kanały 61-69 to nie taka prosta sprawa.
A ja dodam jak na temat wykorzystania kanałów 61-69 wypowiedziała się UKE.
Jeśli chodzi o użycie kanałów TV nr 61-69 na potrzeby DVB-T w Polsce to niestety jest kilka poważnych przeszkód stojących na drodze takiemu rozwiązaniu. Kanały 61-63 i 66-69 pozostają w dyspozycji służb wojskowych. Kanały 66-69 są bardzo intensywnie wykorzystywane przez służby wojskowe naszych wschodnich sąsiadów. Kanał TV nr 65 obejmuje częstotliwości wykorzystywane do świadczenia usług telefonii stacjonarnej i mobilnej w systemach CDMA 200 i UMTS. Dla DVB-T w MUX1 i MUX2 używamy kanału TV nr 64 i za zgodą MON na południu Polski kanały 61 i 62. Ponadto TP Emitel twierdzi, że większość sumatorów na obiektach nadawczych tej firmy nie obsługuje kanałów powyżej 60.

Licząc, że powyższe wyjaśnienia uzna Pan za satysfakcjonujące,

łączę wyrazy szacunku.
Irena Bylicka

Gabinet Prezesa
Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul .Kasprzaka 18/20
01-211 Warszawa
Tel. 22-53-49-344

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

eMTi pisze:ale mam wątpliwości co do tego, że po pierwszym etapie pomorskie będzie pokryte w 58% czy nawet po trzecim, bo po tym etapie jak widzę nic się nie zmieni
Podaj swoją lokalizację. Zaraz pod głównym systemem antenowym zamontowano nowy. Jeśli odbierasz TVP3 na E52 w jakości dobrej, to DVB-T powinieneś mieć.

Matthías

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Matthías »

Jakieś 4,7 km od nadajnika Skórowo Nowe/RTON Lębork na północny zachód (bliżej zachodu). W tej chwili TVP Gdańsk śnieży i przebija się jakiś inny program w postaci pasa przesuwającego się z prawej na lewą. Antena siatkowa na północnej ścianie na wysokości jakiś 6-6,5 m, skierowana na wschód. Przesłania ją szczyt drugiego bloku, który stoi w odległości jakiś 20-25 m.
Jak rozumiem od października nie będę miał szans na odbiór MUX3 z Chwaszczyna? W grę wchodzą jakieś inwestycje w lepszy sprzęt.
A TVP Info wyświetla się jako C52.

druy
Posty: 102
Rejestracja: 6 marca 2009, o 21:46

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: druy »

Nie wiem kto wymyślał ten harmonogram, ale to jest po prostu śmiech na sali..

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

eMTi pisze:A TVP Info wyświetla się jako C52.
czyli kanał E52.
eMTi pisze:W tej chwili TVP Gdańsk śnieży i przebija się jakiś inny program w postaci pasa przesuwającego się z prawej na lewą. Antena siatkowa na północnej ścianie na wysokości jakiś 6-6,5 m, skierowana na wschód. Przesłania ją szczyt drugiego bloku, który stoi w odległości jakiś 20-25 m.
W takim razie proponuję porządną antenę typu Yagi-Uda wraz ze wzmacniaczem, który podłączysz w miarę potrzeb. Co nie oznacza, że nic nie odbierzesz na siatkowej. Sygnał możesz mieć obecnie na granicy stabilnego odbioru. Myślę, że przebija Ci słabo TVP3 ze Śremu

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: ploomba »

biopal777 pisze:http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

pojawily sie nawet mapki z zasiegiem nadajnikow tyle ze male jakies i nawet miast dobrze nie widac :)

a gdzie Wisła? w 2014? To Rzeszów w kwietniu 2011 przejdzie na mpeg-4 a Wisła w 2014?

lukas_so

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: lukas_so »

Lubelskie niby 20% pokrycia w 2 etapie?? Ciekawe jak jeżeli żaden nadajnik w lubelskim nie zostanie uruchomiony przed 4 etapem. Smiech na sali!

REMIX
Posty: 39
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 08:34

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: REMIX »

witam czy ktoś z Emitela może potwierdzić te nowe mapki,bo gdybym miał się nimi sugerować to już pod koniec pażdziernika miałbym dostęp do mux 3 z Iławy Kisielic.Czekam na wyjaśnienia.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Jarosław Bałuka »

Informacje są całkiem oficjalne, tak będzie.

Zablokowany