Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
_chris_

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: _chris_ »

biopar pisze:więc wymyśliłem coś takiego:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm
http://www.dipol.com.pl/sumator_swe_4-0 ... R85248.htm
Oczywiście trzeba będzie też gniazdka wymienić, ale to już pitu-pitu.

Czy to zagada bez wzmacniacza antenowego? Odległość do nadajnika w Kisielicach to ok. 40 km w prostej linii.
zadziałać powinno, pytanie bez odpowiedzi - jak dobrze...

Ten axing ma stosunkowo duże tłumienie dla TV, do tego złącza i gniazdo TV-SAT - zrobi się pewnie z 12 .. 15dB straty na sygnale TV - to więcej niż ma zysku ta antenka. Do tego trudno utrzymać szczelność instalacji przy tylu złączach i urządzeniach - więc i dodatkowa degradacja jakości gotowa. Hm, ja bym na twoim miejscu do takiego przedsięwzięcia rozejrzał się za lepszą anteną - choćby któraś z Tri Digit-ów (Dipol, Telmor, Raj-sat) albo V-Range Televesa. Zacząć od pasywnej - jak dalej będzie niedobrze - zastosować wzmacniacz.

Wszystko zależy od twojej lokalizacji - nie ma innej możliwości jak próby.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: bogdanzieba »

Jaka ma być moc docelowa nadajnika Rzeszów/ Baranówka? Na uruchomienie mizerna bo 0,5 kW

babinicz76

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: babinicz76 »

Jedno pytanie do pracowników Emitel dotyczące nadajnika w Chwaszczynie, a mianowicie czy jest w planie zwiększenie mocy nadawania MUX-3 w tej chwili według podanych informacji jest to 15 KW. Natomiast MUX-2 ma być nadawany z mocą 100 KW. Przy tak dużej rozbieżności mocy mieszkańcy dalej położonych miejscowości będą zmuszeni do instalowania więcej niż jednej anteny skierowanych w różnych kierunkach co naraża ich na dodatkowe koszta, a przecież to chyba nie o to chodzi.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Jarosław Bałuka »

babinicz76 pisze:Jedno pytanie do pracowników Emitel dotyczące nadajnika w Chwaszczynie, a mianowicie czy jest w planie zwiększenie mocy nadawania MUX-3 w tej chwili według podanych informacji jest to 15 KW. Natomiast MUX-2 ma być nadawany z mocą 100 KW. Przy tak dużej rozbieżności mocy mieszkańcy dalej położonych miejscowości będą zmuszeni do instalowania więcej niż jednej anteny skierowanych w różnych kierunkach co naraża ich na dodatkowe koszta, a przecież to chyba nie o to chodzi.
Zgodnie z harmonogramem dla MUX3 - w 2014r. Ale też poczekajmy co wydarzy się w sprawie MUX1, w którym zasięgi, a zatem i moce będą porównywalne do MUX2.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Drekan »

Jarosław Bałuka pisze:Zgodnie z harmonogramem dla MUX3 - w 2014r. Ale też poczekajmy co wydarzy się w sprawie MUX1, w którym zasięgi, a zatem i moce będą porównywalne do MUX2.
Panie Jarosławie, ponieważ brak oficjalnych informacji, spytam czy toczą się jakieś rozmowy w których uczestniczy Emitel, dotyczące uruchomienia 3 MUX REG na częstotliwościach 1 multipleksu? :?: (czy może obie strony czekają na krok tej drugiej :evil: )

I czy podpisana już umowa z Emitelem na 3 MUX REG, nie stanowi przeszkody w przejęciu części częstotliwości 1 multipleksu? (czy da się uniknąć kolejnego przetargu) :?:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Jarosław Bałuka »

Proszę wybaczyć, ale nawet gdybym wiedział to i tak nie mogę udostępniać takich informacji. Jedynie oficjalne komunikaty.
Jeśli chodzi o MUX1 vs MUX3 no to wiadomym jest, że mowa o większych zasięgach i większych mocach, a zatem potrzebne większej mocy nadajniki, systemy antenowe itd. Póki co pozostaje nam czekać na rozwój wydarzeń.

mike

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: mike »

>>> dotyczące uruchomienia 3 MUX REG na częstotliwościach
>>> umowa z Emitelem na 3 MUX REG, nie stanowi

Drekan czy Ty facet masz jakas manie przesladowcza, czy fobie, czy juz sam nie wiem jak to nazwac ? Nie umiesz czlowieku napisac PO POLSKU "trzeci multipleks". nie ma postu zebys nie walnal tego kretynskiego "3 MUX REG". Skoncz juz z tym, bo tego sie nie da czytac

DVB-T

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: DVB-T »

wyluzuj mike

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Kpc21 »

Czy naprawdę nie można pisać skrótami? Tak samo jak piszemy DVB-T, a nie "cyfrowe nadawanie wideo - naziemne", tak samo można napisać MUX3 REG, a nie "multipleks III regionalny".

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Drekan »

mike pisze:>>> dotyczące uruchomienia 3 MUX REG na częstotliwościach
>>> umowa z Emitelem na 3 MUX REG, nie stanowi

Drekan czy Ty facet masz jakas manie przesladowcza, czy fobie, czy juz sam nie wiem jak to nazwac ? Nie umiesz czlowieku napisac PO POLSKU "trzeci multipleks". nie ma postu zebys nie walnal tego kretynskiego "3 MUX REG". Skoncz juz z tym, bo tego sie nie da czytac
Dobra Mike specjalnie dla ciebie rezygnuje z określenia 3 MUX REG. ;)

Ale pozostawiam sobie możliwość wykorzystywania skrótu mux3. Ostatecznie co to za multipleks regionalny, gdzie znajduje się tylko jedna stacja o charakterze regionalnym, czyli TVP Info. Jedynym prawdziwie regionalnym multipleksem jest ten nadający TVN Warszawa. Pozostałe multipleksy regionalne powstaną dopiero, gdy nadawanie analogowe zniknie z eteru, dając miejsce zarówno dla multipleksów lokalnych, jak i kolejnych multipleksów ogólnokrajowych. 8-)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: cyber »

Witam ! Czy może ktoś z forumowiczów odbiera sygnał Mux3 w okolicy Murownej Gośliny lub pobliskich miejscowości ale z nadajnika w Pile ? Pytam z ciekawości bo akurat w tym kierunku mam wolną przestrzeń i mieszkam około 80km od pilskiego nadajnika ; natomiast do Śremu mam bliżej bo około 50 km ale na przeszkodzie jest kilka wysokich budynków no i nieco dalej drzewka... Jak pozwoli aura to oczywiście poeksperymentuje w tym temacie z dobrą anteną typu Yagi + wzmacniacz ale może ktoś już przerabiał ten temat w pobliżu mojej miejscowości i podzieli się doświadczeniami.
DZIĘKI. :)

Maciej Ostasz

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Maciej Ostasz »

Panie Jarku mam pytanie czy w ostatnim czasie czasem nie została podniesiona moc nadawania MUX3 z Raszyna? W ostatnim tygodniu kanały TVP zaczęły działać poprawnie bez przycięć a jakość sygnału skoczyła mocno bo o około 30% (Ferguson FT-8100 HD; wcześniejsze pomiary jakości sygnału w granicach maksymalnych 61%, w tym momencie 90-92%, antena na stabilnym maszcie, bez możliwości przesunięcia)

igal

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: igal »

Wydaje mi się, że nic się nie zmieniła, ponieważ nie widzę różnicy na swoim NBoxie. Jedynie co zauważyłem i nie tylko ja, to 25 grudnia w godzinach porannych sygnał na obydwóch MUXach był nieco słabszy. Po południu jednak, wszystko wróciło do normy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Jarosław Bałuka »

Maciej Ostasz pisze:Panie Jarku mam pytanie czy w ostatnim czasie czasem nie została podniesiona moc nadawania MUX3 z Raszyna? W ostatnim tygodniu kanały TVP zaczęły działać poprawnie bez przycięć a jakość sygnału skoczyła mocno bo o około 30% (Ferguson FT-8100 HD; wcześniejsze pomiary jakości sygnału w granicach maksymalnych 61%, w tym momencie 90-92%, antena na stabilnym maszcie, bez możliwości przesunięcia)
Nic się nie zmieniło, parametry emisji są cały czas takie same.

juter

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: juter »

Jarosław Bałuka pisze:
Maciej Ostasz pisze:Panie Jarku mam pytanie czy w ostatnim czasie czasem nie została podniesiona moc nadawania MUX3 z Raszyna? W ostatnim tygodniu kanały TVP zaczęły działać poprawnie bez przycięć a jakość sygnału skoczyła mocno bo o około 30% (Ferguson FT-8100 HD; wcześniejsze pomiary jakości sygnału w granicach maksymalnych 61%, w tym momencie 90-92%, antena na stabilnym maszcie, bez możliwości przesunięcia)
Nic się nie zmieniło, parametry emisji są cały czas takie same.
Baaaardzo dużo ma tutaj do powiedzenia pogoda. Przy "normalnej pogodzie" nie mam możliwości odbioru mux2 z Rusinowa, ale jeśli tylko pojawi się odpowiednia mgiełka poziom oraz jakość sygnału wzrastają do wartości wysokich, gwarantując świetny odbiór. Tak właśnie było wczoraj, odbierałem tropo cały wieczór. Pozdrawiam!

Maciej Ostasz

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Maciej Ostasz »

Ciekawe co się stało że zaczęło dobrze odbierać. Na tropo raczej nie liczę bo wtedy pewnie i TVN W-awa by odbierało u mnie a tutaj poprawa jakości sygnału jedynie w MUX 3

juter

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: juter »

Maciej Ostasz pisze:Ciekawe co się stało że zaczęło dobrze odbierać. Na tropo raczej nie liczę bo wtedy pewnie i TVN W-awa by odbierało u mnie a tutaj poprawa jakości sygnału jedynie w MUX 3
co racja to racja z tropo, bo wczoraj odbierałem również mux3 z Piły (20kW)co w normalnych warunkach przy mojej antence jest absolutnie niemożliwe. A w Twoim przypadku może to śnieg/szadź od którego odbijają się fale wprost do Twojej anteny:) (mało prawdopodobne ale w sumie możliwe), a może wcześniej coś zakłócało sygnał miedzy Raszynem a Twoją anteną, zakłócenia ustały i odbiór się polepszył?

Maciej Ostasz

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Maciej Ostasz »

W tym momencie odbiór jest bezbłędny. Nie ma żadnych przycięć czy zniekształceń obrazu o dźwięku.
Nie wiem jak na to wpływają zjawiska fizyczne ponieważ MUX 2 działa od początku z takimi samymi parametrami. Podejrzewam że z czasem wyjaśnią się te anomalia ;)

Patryk2579

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Patryk2579 »

MUX-3 z Suchej Góry na kanale 42 10Kw czemu nie pozna było odpalić :x 0,50Kw tyko Zasięg będzie samym Rzeszowie :(

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Tom345 »

Nie ta częstotliwość została im przyznana.

Zablokowany