Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
varicap

Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

Czy Emitel mógłby, jeśli to nie jest tajemnicą firmy (ale jeśli jest to proszę o odpowiedź że nie podacie listy) podać w tym wątku listę nadajników, które wystartują (z wiedzą na obecną chwilę) w dniu 27.10.2010 (lub wcześniej) dla MUX3 TVP ?
Na stronie BIP UKE jest lista pozwoleń radiowych dla MUX3 ale z mapek wynika że nie wszystkie zostaną wykorzystane (są to pozwolenia tymczasowe, ważne do końca roku, ale z pewnością będą przedłużane jeśli TVP zawnioskuje).
Wiadomo, że MA ruszyć zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i mazowieckie.
Warszawa i Poznań albo nadają albo mają za chwilę nadawać (kanał 55 w Warszawie).
Chodzi mi o to, czy ruszą:
- Kołowo
- Toporzyk
- Piła-Rusinowo
- Elbląg Jagodnik (ma na razie nadawać dla Gdańska bo jakieś tam problemy w Gdańsku są)
- Człuchów
- Ciechanów (w ramach mazowieckiego)
Czekam z niecierpliwością zwłaszcza na pozytywną informację o Kołowie.
vari

Typ st. Nazwa st. Lokal. st. Kanał ERP [kW] Polar. Charakterystyka Anteny
TON Gołdap Gołdap 50 1 H ND
RTCN Szczecin / Kołowo Kołowo 49 10 H ND
TON Giżycko / Miłki ul. Jeziorna 2 50 20 V ND
RTON Elbląg / Milejewo Milejewo 45 10 H ND
TON Suwałki Suwałki 24 1 V ND
RTCN Dęblin ul. Janiszewska 32 40 V ND
RTON Biała Pod. ul. Warszawska 125A 60 5 V ND
SLR Chełm Kumowa Dolina 25 1 V ND
TSR Chodzież ul. Strzelecka 17 51 1 V ND
RTCN Siedlce / Łosice Chotycze 56 5 H ND
RTCN Raszyn Al. Krakowska 180 55 50 H ND
TON Ciechanów ul. Monte Cassino 35 1 V ND
TON Człuchów ul. Kościelna 8 54 50 H ND
RTON Łobez / Toporzyk Toporzyk 38 5 V ND
RON Gorzów Wiel. ul. Podmiejska 21 21 5 V ND
RTCN Iława / Kisielice Kisielice 46 100 H ND
RTCN Mysłowice ul. Orła Białego 34 51 50 V ND
RON Radom ul. Przytycka 1 40 3 V ND
RTON Elbląg / Milejewo Milejewo 45 10 H ND
RTCN Piła / Rusinowo Tuczno 51 20 H ND
RTCN Opole / Chrzelice Łącznik 43 100 V ND
RTCN Olsztyn ul. Masztowa 1 44 100 V ND
RTCN Łódź Zygry 47 50 V ND
RTCN Częst. Błeszno ul. Palmowa 25a 41 2 H ND
RTCN Wrocław / Żórawina Al. Niep. 57 33 10 V ND
TSR Włocławek Pl. Wolności 8/9 35 5 H ND
RTCN Poznań Śrem, Góra 42 28 20 H D
TON Ciechanów / Rachocin 35 1 V ND
Ostatnio zmieniony 7 września 2010, o 08:02 przez varicap, łącznie zmieniany 2 razy.

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

Podaj, proszę, link bo mnie ciekawi.

Kafar

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Kafar »

Przychylam się do prośby Variego. Powód - technicy Emitela coś o nim wiedzą - żadna radość przestawiać/ustawiać/zmieniać/montowań antenę na dachu w sezonie jesienno-zimowym ;/ Ja od 2 tygodni przez deszczową pogodą jestem wstrzymywany przed znalezieniem najlepszej lokalizacji anteny na dachu.
Znając przynajmniej nadajniki, można się przygotować na dany kierunek, a jeśli wyjdą konkretne daty startu wystarczy podpiąć odbiornik pod kabelek i miodzio. A tak to kolejny pretekst aby udupić DVB-T - klęska na samym starcie przez instalacje antenowe, których poprawy mało kto się podejmie w okolicach planowanego staru MUX-3 lub później. A w przyszłym tygodniu gdy powinno wrócić babie lato, zabawy z antenami to radość i do tego gratis jesienne zachody słońca.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Drekan »

Kafar pisze:Przychylam się do prośby Variego. Powód - technicy Emitela coś o nim wiedzą - żadna radość przestawiać/ustawiać/zmieniać/montowań antenę na dachu w sezonie jesienno-zimowym ;/ Ja od 2 tygodni przez deszczową pogodą jestem wstrzymywany przed znalezieniem najlepszej lokalizacji anteny na dachu.
Albo przynajmniej powody dlaczego Emitel nie może podać jeszcze oficjalnej listy nadajników 3 MUX REG dla 1 etapu. Albo kiedy możemy się jej spodziewać.

Czyżby Emitel zamierzał wypróbować emisje z kilku alternatywnych lokalizacji, zanim zdecyduje o tych które pozostaną? :?:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Jarosław Bałuka »

Właścicielem multipleksu 3 jest Telewizja Polska, dla której my realizujemy całą instalację. Zgodnie z zasadami, informacji udziela właściciel - w tym przypadku TVP. Ewentualnie my, jeśli będziemy do tego upoważnieni.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Drekan »

Jarosław Bałuka pisze:Właścicielem multipleksu 3 jest Telewizja Polska, dla której my realizujemy całą instalację. Zgodnie z zasadami, informacji udziela właściciel - w tym przypadku TVP. Ewentualnie my, jeśli będziemy do tego upoważnieni.
Rozumiem i mam taką prośbę.

Czy mógłby Pan w imieniu internautów zaproponować TVP przy najbliższych rozmowach, udostępnienie listy oficjalnych nadajników 3 MUX REG wraz z ich parametrami. Doskonałe uzasadnieniem takiej prośby jest możliwość wykorzystania letniej pogody do ustawienia anten pod kątem odbioru 3 MUX REG (wspominał już o tym @Kafar w tym wątku). Zwłaszcza, że i TVP zależy na dotarciu do jak największej liczby odbiorców. Jednak obecnie z racji tymczasowych częstotliwości i ograniczonego zasięgu, nie każdy będzie miał taką możliwość bez odpowiedniego dostosowania swego systemu antenowego. :idea:

klakier

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: klakier »

ja tez się przyłączam do apelu aby emitel zwrócił się do TVP o listę nadajników :!:

varicap

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

Bartosz Czach pisze:Podaj, proszę, link bo mnie ciekawi.
Niestety. To tylko wycinek z wielkiego pliku XLS ze wsztsrkimi pozwoleniami TV (także analogowej).
Wyedytowalem pierwszy post i tam wkleiłem ale się trochę zbiło.
Zauważcie jak wiele lokalizacji będzie nadawać na UHF z polaryzacją... pionową !.Do TVP pisać nie zamierzam. Takie instytucje zwykle mnie zlewają, nawet gdy je podejdę jako "dziennikarz" portalu np Radiopolska.pl i kontaktuję się z rzecznikiem prasowym.
NIGDY nie otrzymuję odpowiedzi ani jako obywatel ani jako "dziennikarz".
Jedynie UKE udziela odpowiedzi, ale w dziale zarządzania częstotliwościami mają tam takiego starego towarzysza jeszcze z czasów PIRu co zwykle albo udziela nie na temat (80% odpowiedzi to podstawy prawne funkcjonowania urzędu), albo poucza, że "nie wypada" zadawać TAKICH pytań.
W najlepszym razie "prace trwają" a ja to rozumiem, jak z "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz"
"To jak stoimy z planem ? A któż to może wiedzieć panie dyrektorze...."
vari

varicap

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

Jarosław Bałuka pisze:Właścicielem multipleksu 3 jest Telewizja Polska, dla której my realizujemy całą instalację. Zgodnie z zasadami, informacji udziela właściciel - w tym przypadku TVP. Ewentualnie my, jeśli będziemy do tego upoważnieni.
Czyli w zasadzie to Forum ma sens TYLKO do eksperymentalnych emisji, gdzie dysponariuszem nadajników jest Emitel ?
vari

varicap

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: varicap »

Drekan pisze:
Kafar pisze:Przychylam się do prośby Variego. Powód - technicy Emitela coś o nim wiedzą - żadna radość przestawiać/ustawiać/zmieniać/montowań antenę na dachu w sezonie jesienno-zimowym ;/ Ja od 2 tygodni przez deszczową pogodą jestem wstrzymywany przed znalezieniem najlepszej lokalizacji anteny na dachu.
Albo przynajmniej powody dlaczego Emitel nie może podać jeszcze oficjalnej listy nadajników 3 MUX REG dla 1 etapu. Albo kiedy możemy się jej spodziewać.

Czyżby Emitel zamierzał wypróbować emisje z kilku alternatywnych lokalizacji, zanim zdecyduje o tych które pozostaną? :?:
To ja Ci odpowiem tak.
Z malo wiarygodnego źródła (które uważałem za wiarygodne) i które jest zbliżone do dyrekcji technicznych jednej ze stacji prywatnych, dowiedziałem się, że przynajmniej jeśli chodzi o Kołowo to nadajnik jest, był testowany na sztucznym obciążeniu, niemiecka ostatnia w rejonie TV AL akurat nadająca analogowo na tym samym kanale 49 ma licencję tylko do końca roku (dotyczy to wszelkich nadajników prywatnych i małej mocy państwowych nadajacych pokątnie gdzieś analogowo).
Przynajmniej u mnie będzie dobrze bo Kolowo ma nadawać w polaryzacji poziomej i z głównego systemu antenowego.
Z mocą 10 Kw erp.
Jak na razie z tą samą mocą z Kołowa analogowo odbieram TVN z lekkim szumkiem co stwarza nadzieję na bezproblemowe dekodowanie MUX3 w DVB-T.
W Pomorskiem są jakieś problemy i ma nadawać tymczasowo sieć SFN Elbląg Jagodnik, Oksywie itp. Czyli pewnie będzie bałagan znany z Warszawy.
TVP Info Gdańsk nadała reportaż (którego nie widziałem) o tym, że "w zachodniej częsci województwa 27.10.2010 wystrtuje MUX3 TVP).
Wygląda na to że człuchów (wieża po zamku krzyżackim).
Jak na razie nadaje stamtąd TVP Info Gdańsk.
Wieża dość niska a ma iść aż 50 kW ERP.
Co za kraj, że wszystko tajemnica i "to nie my to kolega".
W cywilizowanym kraju uruchamiano by latem (by ludzie mogli kombnować z antenami) i informacje szły by w spotach TV z podaną stroną zawierającą także zakładkę dla ZAAWANSOWANYCH TECHNICZNIE a ciekawych (np instalatorow anten).
Toż Kaliningrad nadaje regularnie DVB-T a Bialoruś ma już 31 nadajników.
Ale za to u nas są "autostrady i dobrze zarabiająca służba zdrowia" :mrgreen:
vari

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: ANDPOL »

Też się przyłaczam do apelu. U nas w łodzkiem mux3 ma podobno iść z nadajnika w Zygrach w polaryzacji V. Na dzień dzisiejszy, to nawet u nas nie ma anten na polaryzację V.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Puma »

Jaki jest sens pisać do TVP skoro jeżeli odpiszą to i tak pewnie skierują do TP Emitel jako operatora technicznego? Z wypowiedzi TP Emitela na tym forum można było wywnioskować że TVP dało tylko ogólny zarys a właśnie TP Emitel ma wszystko zgrać z sąsiednimi nadajnikami aby nie było zakłóceń i tylko TP Emitel ma dokładne informacje jak i gdzie nadaje (jest przecież monopolistą).

Mój temat o tym samym w magiczny sposób zniknął z forum... pewnie krasnoludki go skasowały ;)

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

varicap pisze:W Pomorskiem są jakieś problemy i ma nadawać tymczasowo sieć SFN Elbląg Jagodnik, Oksywie itp. Czyli pewnie będzie bałagan znany z Warszawy.
TVP Info Gdańsk nadała reportaż (którego nie widziałem) o tym, że "w zachodniej częsci województwa 27.10.2010 wystrtuje MUX3 TVP).
Wygląda na to że człuchów (wieża po zamku krzyżackim).
Jak na razie nadaje stamtąd TVP Info Gdańsk.
Wieża dość niska a ma iść aż 50 kW ERP.
Cudownie... Jak zawsze, jakieś problemy. Z Milejewa ma być 10kW. 40kWz Jagodnika idzie u mnie nawet ładnie. Mam nadzieję, że z Milejewa nie będzie problemu. To przecież ta sama gmina. Liczę również na odbiór z Człuchowa choć z analogiem słabo. Skoro 50kW DVB-T to nawet 200kW w analogu, powinno być znośnie. Sądzę, że województwo będzie pokryte z SFN plus Człuchów.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W Pomorskiem są jakieś problemy...
Cudownie... Jak zawsze, jakieś problemy...
Ale potwierdzone, czy kolejna plotka? ;)

Rozumiem niecierpliwość ale zamiast denerwować się na zapas dajcie nam chwilę na załatwienie formalności.
Kolega już napisał, gdy będzie można, opublikujemy te dane. Wkrótce wszystko będzie wiadomo: harmonogram, lokalizacje, moce i mapki zasięgów.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Puma »

Jakie formalności? Od jakiegoś czasu jesteście operatorem MUX III... czyżby to oznaczało że NIC się nie robi przy nadajnikach?

Bartosz Czach

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: Bartosz Czach »

JaroslawMroczkowski pisze:
W Pomorskiem są jakieś problemy...
Cudownie... Jak zawsze, jakieś problemy...
Ale potwierdzone, czy kolejna plotka? ;)

Rozumiem niecierpliwość ale zamiast denerwować się na zapas dajcie nam chwilę na załatwienie formalności.
Kolega już napisał, gdy będzie można, opublikujemy te dane. Wkrótce wszystko będzie wiadomo: harmonogram, lokalizacje, moce i mapki zasięgów.
Panie Jarosławie, mys ię nie denerwujemy. Dziwne jest jednak to, że w Gdańsku podobno są problemy. Jeden z największych RTCN i taka sytuacja. Dlaczego w Raszynie czy Śremie bez problemów poszło? Nie ma co zrzucać winy na Rosjan. Kanał 48 nie będzie zakłócał kanału 47. To jest oczywistą oczywistością.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jakie formalności? Od jakiegoś czasu jesteście operatorem MUX III... czyżby to oznaczało że NIC się nie robi przy nadajnikach?
Mówiliśmy o publikacji szczegółów, a nie "pracach przy nadajnikach".
Emisje MUX_3 ruszą zgodnie z planem.
Dziwne jest jednak to, że ... podobno są problemy.
Jakoś nie przekonuje mnie to "podobno"...
A poza tym ustalanie granicznych parametrów emisji i koordynacje międzynarodowe nie leżą w gestii EmiTel.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: debe »

JaroslawMroczkowski pisze:Emisje MUX_3 ruszą zgodnie z planem.
To znaczy zgodnie z tym?:

Obrazek
Według wcześniejszych zapowiedzi, miały na forum pojawiać się tylko sprawdzone informacje.
Jednak pytam, by się upewnić, bo trochę się pogubiłem.
Ostatnio zmieniony 7 września 2010, o 18:45 przez debe, łącznie zmieniany 1 raz.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: El Prezesso »

Szkoda, że całe zachodniopomorskie nie będzie objęte sygnałem MUX3 od października. Region Koszaliński będzie pozbawiony odbioru bo emisja z RTCN Koszalin/Gołogóra nie ruszy w 1 etapie tylko... nie wiadomo kiedy.
Poza tym szkoda, że z Gołogóry sygnał będzie emitowany w wersji "gdańskiej" (TVP INFO). Na ten nadajnik ustawionych jest 90% anten w Koszalinie, Szczecinku, Sławnie... Zanosi się nawet na to, że Gołogóra jako SFN z Człuchowem będzie tłumiona w kierunku zachodnim. Nie wiedzieć czemu zrezygnowano z Gołogóry dla MUX3 i postanowiono, że dla Regionu Koszalińskiego pakiet publicznego nadawcy ma być nadawny ze Sławoborza w odróżnieniu od MUXów "komercyjnych". Sławoborze w Koszalinie nie odbiera najlepiej i wymaga stosowania wieloelementowych anten kierunkowych. Dla Gołogóry nie ma takiej potrzeby.

Fakt, że MUX3 miał być dostowany do granic tzw. nowych województw a Gołogóra stoi pośrodku "brakującego" siedemnastego województwa, ale przecież można stamtąd nadawać MUX3 w dwóch wersjach. Jeśli jednak nie Gołogóra to warto byłoby doświetlić Koszalin z RTON Góra Chełmska.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Lista nadajników MUX3 na 27.10.2010

Post autor: RAPIOTR »

ANDPOL pisze: Też się przyłaczam do apelu. U nas w łodzkiem mux3 ma podobno iść z nadajnika w Zygrach w polaryzacji V. Na dzień dzisiejszy, to nawet u nas nie ma anten na polaryzację V.
Przecież do odbioru pol V wystarczy zwykłą Yagę zamontować pionowo w czym problem? 8-)
Zresztą do 40 km od nadajnika jeśli obrucisz Yagę bez wzmacniacza na Zygry (nawet zainstalowaną w pol H) będziesz miał sygnał bez problemu. Odbiorcy mieszkający w obszarze słabszego sygnału muszą się przyłożyć.

Zablokowany