Komunikat Emitel - podpisanie umowy z TVP na MUX3 DVB-T i DVB-T2

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2573
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Komunikat Emitel - podpisanie umowy z TVP na MUX3 DVB-T i DVB-T2

Post autor: JaroslawMroczkowski »

TVP i EmiTel podpisały umowę na budowę trzeciego multipleksu DVB-T.

:arrow: Informacja prasowa
:arrow: Wspólny komunikat TVP i EmiTel. (Wersja PDF).


Warszawa, 28.04.2010r.

Programy Telewizji Polskiej w trzecim multipleksie DVB-T jeszcze w tym roku

Telewizja Polska S.A. i firma TP Emitel podpisały umowę, na mocy której kanały TVP S.A. będą emitowane w tzw. trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).Tym samym Telewizja Polska rozpoczyna erę naziemnego nadawania cyfrowego wprost do domów milionów Polaków. Firma Emitel zapewni wysoką jakość tej emisji przez kolejne dziesięć lat.
Nowa, cyfrowa technologia nadawania naziemnego umożliwi odbiór pełnej oferty kanałów tematycznych Telewizji Polskiej, zwiększy jej dostępność, poprawi jakość obrazu i dźwięku oraz umożliwi korzystanie z nowatorskich usług dodatkowych.
Uruchomienie trzeciego multipleksu następować będzie etapami. W pierwszej fazie, jeszcze w tym roku, sygnał będzie dostępny w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Następnie zasięg emisji będzie systematycznie zwiększany, a docelowo, już za kilkanaście miesięcy, sygnał będzie docierał do ponad 98 procent mieszkańców Polski.
- Jesteśmy świadkami wydarzeń kluczowych dla przyszłości telewizji publicznej i rozwoju rynku medialnego w Polsce. To rewolucja na miarę wprowadzenia telewizji kolorowej. Trzeci multipleks umożliwi TVP S.A. wypełnianie powinności wobec wszystkich Polaków, by dostarczać programy o najwyższych walorach informacyjnych, edukacyjnych, rozrywkowych – w najlepszej jakości technicznej. Zwiększając dostępność i atrakcyjność naszej oferty liczymy na zrozumienie naszych widzów dla zobowiązań abonamentowych. Pierwsze jest bowiem nierozerwalnie związane z drugim – mówi Romuald Orzeł, prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. – Cieszymy się, że naszym partnerem w realizacji tego ważnego projektu jest firma Emitel, z którą łączy nas wieloletnia historia udanej współpracy.

Emitel, spółka zależna Telekomunikacji Polskiej S.A., będzie odpowiadać za emisję trzeciego multipleksu, przesyłanie sygnału, w tym regionalizację programu oraz budowę i obsługę platformy teleinformatycznej. Wydatki TVP S.A. z tytułu realizacji umowy z Emitelem wyniosą przez najbliższych dziesięć lat około 615,6 miliona złotych. To prawie dwieście milionów mniej, niż szacowano na etapie przygotowywania warunków przetargu.
- Dzisiejsza umowa to bardzo ważne wydarzenie dla naziemnej telewizji cyfrowej – dzięki temu już za kilka miesięcy pierwsi widzowie obejrzą programy telewizji publicznej w cyfrowej jakości – mówi Przemysław Kurczewski, prezes Emitela. - Decyzja TVP o wyborze Emitela na partnera ma dla nas ogromne znaczenie - od kilku lat aktywnie uczestniczymy w procesie cyfryzacji, za pośrednictwem nadajników Emitela testowa emisja cyfrowa dociera już do ok. 20% mieszkańców kraju. Umowa oznacza dla nas także rozszerzenie współpracy z jednym z naszych strategicznych partnerów, jakim jest Telewizja Polska – dodaje.

Partnerzy – strony umowy
Emitel jest czołowym operatorem naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. Świadczy usługi w zakresie analogowej i cyfrowej emisji naziemnej oraz transmisji sygnałów telewizyjnych i radiofonicznych. Firma posiada największą w Polsce własną infrastrukturę – ponad 300 obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości powyżej 200 metrów). Testy naziemnej telewizji cyfrowej Emitel prowadzi od 2001 roku. W 2009 roku Emitel uruchomił testy cyfrowego radia DAB+ w Warszawie i Wrocławiu.
TVP S.A. to obecnie największy nadawca telewizyjny w Polsce i jeden z największych publicznych nadawców europejskich. Jej programy gromadzą 42 proc. całej widowni telewizyjnej, a dwie główne anteny – TVP1 i TVP2 – zajmują najwyższe miejsca w statystykach oglądalności*. Wśród dziesięciu audycji o największej widowni w 2009 roku wszystkie były emitowane w TVP. Podpisana umowa przyczyni się do umocnienia pozycji TVP na krajowym rynku mediów, a także w negocjacjach z zagranicznymi kontrahentami.
Telewizja Polska S.A., dysponująca unikatowym zapleczem technologicznym, od lat wspólnie z firmą Emitel prowadzi w kraju testy naziemnej telewizji cyfrowej. Już dzisiaj sygnał DVB-T może dzięki tej współpracy odbierać w woj. mazowieckim, wielkopolskim i lubuskim około 20 proc. mieszkańców Polski. 26 lutego Emitel otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na kontynuowanie tej emisji do końca maja 2010 roku.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2573
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Komunikat EmiTel - podpisanie umowy z TVP na MUX3 DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

31 lipca br. TVP i Emitel zawarły umowę na dystrybucję programów TVP na multipleksie trzecim (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Umowa obejmuje nie tylko realizację usługi nadawania programów telewizyjnych, ale również zmianę standardu nadawania i kodowania, która będzie realizowana w 2022 roku. Umowa została zawarta na 10 lat.

Umowa dotyczy nadawania programów TVP na MUX-3, budowy platformy teleinformatycznej zapewniającej emisję sygnałów produkcyjnych między oddziałami terenowymi a centralą nadawcy, a także uwzględnia zapisy odnoszące się do zmiany standardu nadawania i kodowania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Zmiany kanałowe w ramach procesu refarmingu prowadzone są w etapach i przypadają na rok 2020 oraz 2022. Zmiana standardu nadawania nastąpi w 2022 roku.

Cieszę się z podpisania nowej umowy z Emitelem, naszym wieloletnim, sprawdzonym partnerem – powiedział Jacek Kurski, p.o. Prezesa TVP S.A – Zawierając długoterminową umowę na nadawanie cyfrowe programów Telewizji Polskiej z multipleksu trzeciego realizujemy misję nadawcy publicznego, poprzez zagwarantowanie widzom bezpłatnego dostępu do naszych programów w całej Polsce. Kontynuując współpracę z Emitelem zapewniamy również powszechny dostęp Polaków do najnowszych technologii, takich jak telewizja hybrydowa oraz dalszy rozwój naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zmianę standardu nadawania w perspektywie dwóch lat. Dzięki temu widzowie będą mogli bezpłatnie korzystać z dostępu do większej ilości atrakcyjnych treści w najlepszej jakości – zarówno nadawanych w HD jak i 4K – oferowanych przez Telewizję Polską.

Zawarcie nowej, 10-letniej umowy i kontynuacja współpracy z naszym strategicznym partnerem jakim jest Telewizja Polska S.A. to bardzo istotne wydarzenie dla Emitela. To jednocześnie szansa na wspólne rozwijanie naziemnej telewizji cyfrowej, która cieszy się ogromną popularnością wśród polskich widzów. Docelowa zmiana standardu emisji na DVB-T2/HEVC pozwoli nadawcy rozwijać platformę dystrybucji treści na czym skorzystają widzowie w Polsce” – powiedział Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Podpisanie nowej umowy oznacza kontynuację współpracy między TVP i Emitelem. Poprzednia umowa obowiązywała od 2010 roku i dotyczyła zaprojektowania i budowy sieci nadawczej
DVB-T wraz z usługą emisji sygnału trzeciego multipleksu. Dzięki współpracy z Emitelem, nadawca publiczny zmienił standard nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy.

Naziemna Telewizja Cyfrowa jest bardzo popularną platformą odbioru telewizji w Polsce a widzowie mogą odbierać prawie 30 darmowych programów. Telewizja naziemna jest najważniejszą platformą dystrybucji treści publicznego nadawcy. Blisko 100% populacji kraju znajduje się w zasięgu nadajników multipleksu 3. Dzięki darmowemu odbiorowi z tradycyjnych anten, każdego dnia miliony widzów w Polsce mogą cieszyć się odbiorem popularnych programów TVP.

Telewizja naziemna, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. W porozumieniu z regulatorami rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2 /HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG-4), DVB-T2/HEVC pozwala efektywniej wykorzystać częstotliwości i zwiększyć ilość dostępnych kanałów.

Na MUX-3 nadawane są obecnie następujące kanały telewizji publicznej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP Historia oraz TVP3.

:arrow: https://emitel.pl/aktualnosci/telewizja ... p-z-mux-3/

Zablokowany