Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Dig Dug

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Dig Dug »

Jak wiadomo, najlepszymi terminami kolejnych włączeń są terminy świąt BN i WN. Stąd wcześniejsze włączenia tuż przed świętami. Tak było poprzednio, stąd jak coś będzie się miało na rzeczy to najbliższe misiące. Ja mam cichą nadzieję, że na SG będącej w pierwszym etapie wyłączeń analogu zwolni się kanał i ruszy MUX-3 do świąt.

Jakby ruszył MUX-3 z max mocą 100kW, to pomógłby MUX-1, który ma teraz 25kW, bo programy TVP się dublują.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: marcin6660 »

Jak pójdzie SFN Katowice - Częstochowa to jak będzie z TVP Info.
W Katowicach jest Kraków a w Częstochowie Łódź. Czy będzie to samo czy zostanie jak jest ???

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Matteo87 »

Marcinie,

w MUX3 docelowo będzie tylko główne TVP info, wg podziału administracyjnego województw. A więc w całym woj. śląskim będzie tylko TVP info Katowice

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Pavl6 »

Ciekawe jak to będzie po rozdziale kanałów regionalnych od TVP INFO? Fajnie, że przyśpieszają, bo już się bałem, że na MUX3 będę musiał nie wiadomo ile czekać :).

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: blockbuster »

Widzę, że TVP zaczyna wypełniać wymogi formalne jakie muszą zostać spełnione by mógł rozpocząć się kolejny etap wdrażania MUX3. Wczoraj ogłoszono przetarg na "Zwiększenie zasięgu MUX-3 na obszarach wykorzystania częstotliwości Żagań i Zielona Góra"

http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/

Oczywiście ten przetarg to tylko formalność bo TVP w trybie zamówienia z wolnej ręki powierzy to zadanie Emitelowi, ale widać, że coś zaczyna dziać w temacie MUX3 :)

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: lemiel »

Jako, że SIWZy i ogłoszenia lubią znikać z BIPów, to poniższy cytat.
Wynika z tego, że TVP ma świadomość tego co trzeba zrobić, natomiast "korporacyjne młyny" przetwarzania informacji, uzyskiwania zgód, robią swoje i zdążą pod odpowiednim naciskiem na czas. Natomiast odbiorcy, użytkownicy forum, etc., nie są stroną, więc informacje publiczne będą dostępne jak będą (oficjalne) (np. o zmianie nadawania MUX1 z nadajnika w Kosztowach).
A dla mniej zorientowanych w technice i okolicach jest zawarte trochę pożytecznej wiedzy.
Podczas powyższego procesu wyłączania telewizji analogowej zasięg MUX3 będzie wynosił 44 % populacji kraju, a zasięg MUX1 – 95%. Zasięgi MUX3 i MUX1 praktycznie pokrywają się, ponieważ w większości przypadków są one nadawane w tych samych obiektów nadawczych (obiektów nadawczych MUX3 jest mniej i emitują one sygnał z mniejszą mocą). W efekcie tego, zasięg MUX3 realnie nie uzupełnia zasięgu MUX1, a sumaryczny zasięg MUX1+MUX3 wynosi około 95 % populacji, co jest wartością mniejszą niż docelowe pokrycie MUX3 wynoszące 98 % ludności.
Powyższe oznacza, że po wyłączeniu telewizji analogowej, zaistnieją obszary kraju, które miały dostęp do telewizji publicznej, ale go utraciły, ponieważ nie dociera do nich sygnał MUX1 ani MUX3.
W chwili przeprowadzania postępowania podstawowego na usługę emisji MUX3 nie było możliwe zakontraktowanie tego dodatkowego pokrycia MUX3, ponieważ nie był znany rzeczywisty zasięg MUX1 oraz nie był znany aktualny harmonogram wyłączania telewizji analogowej.
Mając na uwadze wynikającą z ustawy o radiofonii i telewizji społecznie uzasadnioną misję TVP w zapewnieniu dostępu do wiedzy, kultury i sztuki ogółowi społeczeństwa a także zapobieganiu cyfrowemu wykluczeniu, Telewizja Polska zamierza zwiększyć zasięg MUX3 w okresie od dnia 7 listopada 2012 r. do 27 kwietnia 2014 r. na obszarze wykorzystania częstotliwości Żagań i Zielona Góra. Na tych terenach zidentyfikowano dwa obszary, pozbawione cyfrowej telewizji, do których należą północna część powiatu gorzowskiego oraz powiat nowotomyski.
Pokrycie tych terenów sygnałem MUX3 jest możliwe dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej (zaraz po wyłączeniu, następnego dnia) z uwagi na brak wolnych częstotliwości – emisja odbędzie się na częstotliwościach zwolnionych przez telewizję analogową.
Z natury propagacji sygnałów telewizyjnych i zjawisk fizycznych wynika, że nie jest możliwe ze 100% pewnością przewidzenie dokładnego zasięgu MUX1 i MUX3 w rozsądnym czasie i przy rozsądnych kosztach. Zachodzi więc wysokie prawdopodobieństwo, że w obszarach wykorzystania częstotliwości Żagań i Zielona Góra pojawią się także inne tereny realnie pozbawione odbioru programów telewizji publicznej. Stuprocentową pewność mogą dać tylko szczegółowe pomiary w terenie przeprowadzone przez niezależny podmiot po wyłączeniu telewizji analogowej (i osiągnięciu przez MUX3 docelowego pokrycia). W związku z tym, Zamawiający przewidział wariantowo możliwość uruchomienia dodatkowych 3 stacji doświetlających MUX-3, które mogą być uruchomione na terenach pozbawionych odbioru MUX3. Zamawiający szacuje, że koszt zwiększenia zasięgu, o którym mowa, tj. koszt emisji z jednej z takich stacji stanowi około 0,06 % kwoty podstawowej zamówienia na MUX3 w ujęciu miesięcznym.
Stacje te mogą być uruchamiane w terminie do 6 miesięcy od pisemnego wniosku Zamawiającego do Wykonawcy poprzedzonego niezależnymi pomiarami terenowymi.
Usługa zwiększenia zasięgu MUX3 może być realizowana poprzez dowolną kombinację poniższych sposobów:
- zwiększenie mocy emisji istniejącego obiektu nadawczego MUX3 ze zmianą lub bez zmiany częstotliwości stacji. Będzie to możliwe po wyłączeniu telewizji analogowej na danych terenie, ponieważ wtedy zmniejszy się poziom zakłóceń;
- uruchomienie nowej stacji nadawczej i dosłanie do niej gotowego, zmultipleksowanego sygnału MUX3.
Z uwarunkowań środowiskowych, technicznych, prawnych i ekonomicznych wynika, że taka nowa stacja nadawcza MUX3 nie może powstać w dowolnej lokalizacji, ale raczej będzie do tego wykorzystany istniejący obiekt, z którego są już prowadzone inne emisje fal radiowych (radiolinia, radio, telewizja, GSM itp.). Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nie będzie to lokalizacja najdogodniejsza od strony propagacji sygnału do pokrycia danego obszaru pozbawionego telewizji cyfrowej.
W obu powyższych przypadkach może wystąpić sytuacja, w której część obszaru objętym niniejszym zamówieniem uzupełniającym będzie pokryta jednocześnie sygnałem MUX3 zakontraktowanym w zamówieniu podstawowym i sygnałem MUX3 zakontraktowanym w ramach przedmiotowego zamówienia uzupełniającego.
Wynika to z fizyki propagacji fal radiowych i nie można tego w żaden sposób uniknąć, ponieważ nie jest realnie możliwe selektywne pokrycie danego terenu sygnałem telewizyjnym w taki sposób, aby nie był on dostępny
(„nie wyciekał”) na tereny sąsiadujące. Powyższe nie zmienia faktu, że na skutek udzielenia przedmiotowego zamówienia dodatkowy obszar zostanie pokryty sygnałem telewizyjnym w standardzie DVB-T. Wymieniony,
dodatkowy obszar nie zostałby pokryty sygnałem telewizyjnym w ramach realizacji umowy podstawowej na MUX3.

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Matteo87 »

Z powyższego jakby wynika, że natychmiast po wyłączeniu analogu pojawi się MUX3 na masztach w Jemiołowie i Wichowie.

Czy harmonogram IV etapu jest tajemnicą państwową?

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: marcin6660 »

Kolego podobno HANDLOWĄ

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: m@rtops »

"TVP chce zwiększyć zasięg MUX 3 w lubuskim"
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/snq2

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

TVP zrozumiała, że jeśli będzie docierać do odbiorców drogą naziemną z ofertą programową MUX3 (TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia) wpłynie to tylko korzystnie.
MUX3-TVP stanowi w całości ich ofertę i dziwi fakt szybkiego pokrycia MUX1 a tak słabe MUX3.
Sumowanie pokrycia jest sprytnym zabiegiem, lecz TVP nie dociera ze swoją ofertą, lecz wspólnie z ofertą komercyjną.
Mądrym rozwiązaniem jest przejście z analogowego nadawania na cyfrowe niezwłocznie po uwolnieniu częstotliwości analogowych.
Już miesiąc został do końca analogu w Lubuskim i zobaczymy co z MUX3.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Moim zdaniem Emitel i UKE powinni już coś zrobić i poprawiać MUX3 na przykład tam gdzie już on jest - w tym celu można przesunąć docelowo w takim Krakowie MUX2 na kanał 23 a MUX3 tymczasowo na kanał 64. Później po wyłączeniu analogu w maju 2013 roku MUX3 zostałby przeniesiony na kanał 50 (o mocy 50 kW) który byłby tym docelowym.
W Lubuskiem MUX3 wlazł by od razu za częstotliwość planowaną lub tymczasową o największej mocy z nadawania analogowego w paśmie UHF. Przykładowo w Zielonej Górze byłby to kanał 29 na którym teraz nadaje TVP2 - tam można by dać przekaz MUX3 o mocy 100 kW.

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

Z informacji, które są ujawnione jest wdrażany ETAP 4 MUX3-TVP DVB-T NTC.
I zostanie zakończony "do kwietnia 2014 zasięgiem zostanie objęte 98% populacji kraju."
Niestety nie ujawniono "Szczegółowy harmonogram uruchamiana emisji cyfrowych w ramach ETAPU 4" albo jeszcze go niema.
Jedyny problem, jaki jest zgłaszany to brak wolnych częstotliwości zajętych przez emisję analogową.
Już od listopada będą zwalniane kanały analogowe i zobaczymy co z MUX3-TVP.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

W zasadzie mogliby zacząć powielać częstotliwości w MUX2 na przykład w Krakowie i Tarnowie na które to lokalizacje wyznaczony jest kanał 23. Wtedy to dla MUX3 zwolniłby się kanał 64 zajmowany teraz przez MUX2. Zgłaszałem ten pomysł UKE, Emitelowi i TVP jednak bez zamierzonego efektu choć jednak UKE coś zaczęło myśleć w tym kierunku i poważnie zastanawiało się nad takim rozwiązaniem.

sam_wilk

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: sam_wilk »

A kiedy ruszy w Łodzi na EC-4? Bo na razie nadaje TON z mocą 0,4 kW.... Trochę mało i tnie obraz w okolicach Piotrkowa Tryb.

tomarex

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: tomarex »

Poland pisze:w tym celu można przesunąć docelowo w takim Krakowie MUX2 na kanał 23
Piszesz już któryś raz to samo.
Ale zauważ że na 23 kanale nadają:

Poręba Wielka *Nowa Wieś*
Szczawnica *Góra Jarmuta*
Zawoja *Góra Kolisty Groń*
Ochotnica Górna *Góra Utocze*
Rytro *Góra Cycówka*

A 23 kanał niesie daleko w górach.
A Tarnów ma nisko anteny nadawcze.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: marcin6660 »

Czy nie można by na Skrzycznem przenieść emisje analogową TVP-2 z kanału 41 na 45 nawet z mniejszą mocą a na 41 uruchomić wcześniej Mux-3 z Wisły , Katowic i Częstochowy w SFN z docelowymi mocami ???
A wyłączyć ten nieszczęsny kolidujący z czeskim Mux-3 kanał 51 w Katowicach ???

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

Kiedy będzie MUX3-TVP z RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły?
Kanał docelowy DS-1 k.49 częstotliwość 698 MHz jest wolny
Kanał przejściowy/tymczasowy k.37 został przekazany MUX2
Na co czeka TVP?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Kamilx »

TVP czeka na wyłączenie analogu.

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

Nie ma kolizji na k.49 z analogiem.
Chodzi Ci o wyłączenie wg harmonogramu?

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Kpc21 »

sam_wilk pisze:A kiedy ruszy w Łodzi na EC-4? Bo na razie nadaje TON z mocą 0,4 kW.... Trochę mało i tnie obraz w okolicach Piotrkowa Tryb.
Nie wcześniej niż następnego dnia po wyłączeniu emisji analogowej, kiedy to zwolniony zostanie kanał 43, na którym w tej chwili nadaje TVP Info, a docelowo ma być MUX3.

Trochę logiki...

Tak w ogóle, Piotrków ma mieć dodatkową emisję MUX3 na kanale 26.

Zablokowany