Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Ikey »

ntcdvb pisze:Nie ma kolizji na k.49 z analogiem.
Jest kolizja z TVP Info z Jemiołowa. I uprzedzając pytanie - tak, śnieżne kotły są świetnie odbierane w Zielonej Górze.
Ale jeszcze tylko miesiąc, potem pozostaną już tylko problemy natury "formalno - finansowej" czyli niechęć TVP do ponoszenia dodatkowych kosztów.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

ntcdvb pisze:Kiedy będzie MUX3-TVP z RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły?
Kanał docelowy DS-1 k.49 częstotliwość 698 MHz jest wolny
Kanał przejściowy/tymczasowy k.37 został przekazany MUX2
Na co czeka TVP?
A ja się zapytam kiedy pojawi się MUX3 w Krakowie - przecież można uruchomić wspólną emisje MUX2 z Krakowa i Tarnowa na kanale 23 z mocą 50 kW w Krakowie i 25kW w Tarnowie a MUX3 uruchomić tymczasowo w Krakowie na kanale 63 z mocą 63 kW i dzięki temu drugie miasto w Polsce pod względem wielkości jak i okoliczne rejony (w tym ten gdzie ja mieszkam) miałyby trzy MUX'y i 21 kanały a zasięg krajowy MUX3 wzrósłby do prawie 50 procent.

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

Juliusz Braun: strata TVP w tym roku może przekroczyć 60 mln zł
Panie Prezesie to należy wyłączyć emisję analogową i od razu przejść na emisję cyfrową na zwolnionych kanałach, ograniczy to koszty podwójnej emisji.
TVP nie ma obowiązki utrzymywania podwójnej emisji sygnału naziemnego, nadawanie cyfrowe MUX3 zwiększy ofertę programową do 6 kanałów.

I kolega @Poland będzie miał dostęp do MUX3, jak i inni odbiorcy.

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

Poland pisze:A ja się zapytam kiedy pojawi się MUX3 w Krakowie
Po wyłączeniu analogu! Ciężko Ci to zrozumieć?!

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Nie ciężko drogi Vikingu :) Ciekawe tylko czy MUX3 w Krakowie od razu po wyłączeniu analogu (20 maja) zmieni kanał na 50 i zwiększy przy okazji moc i zasięg nadawania ?

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

Wiele wskazuje na to, że tak się stanie. Ale trzeba czekać do 7 listopada i zobaczyć jak sprawa będzie wyglądała w lubuskiem. ;)

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

Telewizja Polska zamierza zwiększyć zasięg MUX 3 w okresie od dnia 7 listopada 2012 r. do 27 kwietnia 2014 r. na obszarze wykorzystania częstotliwości Żagań i Zielona Góra.
TVP chce udzielić zamówienia w trybie z wolnej ręki spółce Emitel. Wartość zamówienia wynosi ponad 1,9 mln zł netto.
Z tego wynika, że MUX3 zastąpi analog tej samej nocy :)

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: momus »

@ntcdvb no jak dla mnie to nie wynika to wcale że 7 listopada dadzą full moc dla MUX3, równie dobrze mogą dać 27 kwietnia 2014 :D i też to będzie zgodne z tym zdaniem

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

A czy Ja napisałem o „full mocy”?

Napisałem, że jest plan wyłączenia sygnału analogowego w nocy 7 listopada 2012 i tej samej nocy uruchomienie MUX3-TVP jak to było np. w Czechach i to jest bardzo dobre rozwiązanie.

A z jaką mocą to się pewnie okaże 8 listopada 2012 jak pan Jarosław poda komunikat o uruchomieniu emisji.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Z tego co wiem z forum Radiopolski nasz telewizyjny nadawca publiczny przyspieszył tak że pełne pokrycie MUX3 ma być po wyłączeniu analogu 31 lipca 2013 r. a nie jak było wcześniej 27 kwietnia 2014 r. Oznacza to że kolejnym czwartym etapem włączeń MUX3 są wyłączenia listopadowe. Niewiadomą w tym przypadku są kanały i lokalizacje nadajników trzeciego multipleksu.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: belzebiusz »


Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

Kanały są znane. Nadajniki niestety jeszcze nie. Niestety Telewizji Polska skąpi informacji na ten temat.

tomekogg

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: tomekogg »

Ojej, no raczej oczywisty wydaje się fakt, iż to nadajniki Emitela, nadające obecnie analoga, będą nadawać Mux-3.
Ale, ostatnio mówiono o przetargu na doświetlenia, ale to pewnie też Emitel wygra.
Ciekawsze jest, kiedy do tych włączeń dojdzie. Oby robili jak w Czechach, wyłączamy analog-włączamy cyfre.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Kamilx »

Dostałem z jednego źródła tako odpowiedź:"Jeśli zaś chodzi o szczegółowe rozpisanie etapu 4 to nie ma to bezpośredniego związku z kolejnymi etapami wyłączania TV analogowej. "

tomekogg

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: tomekogg »

Ciekawe jakież to źródło. Pewnie raczej jakieś źródełko. :D
Może zatem wiesz, kiedy odbędą się włączenia etapu 4.?

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

tomekogg pisze:Ojej, no raczej oczywisty wydaje się fakt, iż to nadajniki Emitela, nadające obecnie analoga, będą nadawać Mux-3.
Ojej, tyle to ja wiem. Mam na myśli to, jakie konkretnie nadajniki będą wykorzystywane do emisji trzeciego multipleksu, bo nie będą to wszystkie nadajniki, które obecnie emitują analog, ani też pierwszy oraz drugi multipleks. :) Chodzi tu o dokładną listę obiektów nadawczych. :)

A co do harmonogramu to nawet Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, iż trzeci multipleks całą powierzchnię kraju pokryje do końca lipca 2013 roku:
Obrazek

Mógłby ktoś w końcu upublicznić ostateczny harmonogram dla trzeciego multipleksu, bo już wszyscy go znają tylko nie najbardziej zainteresowani.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: momus »

tomekogg pisze:Ojej, no raczej oczywisty wydaje się fakt, iż to nadajniki Emitela, nadające obecnie analoga, będą nadawać Mux-3.
Co do tego nie ma pewności, a przynajmniej nie we wszystkich lokalizacjach, najlepszym przykładem jest tutaj Łódź, gdzie nadajnikiem Emitala jest wieża w Zygrach, z której to obecnie nadawany jest jedynie sygnał TVP1. MUX1 i 2 nadają z nadajnika "konkurencji".

A chodzą głosy, że Zygry mają być rozebrane po wyłączeniu analogu i mux3 będzie z EC-4 (tak jak pozostałe muxy).

Jednak to tylko plotki, nie ma oficjalnego komunikatu.

Tak samo jedni twierdzą, że będzie drugi sygnał MUX3 z Piotrkowa Tryb. Co do tego nie ma też pewności, bo ponoć ma być tylko jeden nadajnik o zwiększonej mocy (100kW zamiast 50kW).

Wszystko to niepotwierdzone plotki, informacje z tajnych źródeł. Niech mi ktoś powie, dlaczego to jest taka wielka tajemnica?? Pozostali nadawcy mają już miejsce. Nowych nie będzie, dzisiejsze głosowanie sejmu i podniesienie o 150% kwoty za koncesje - wedle rmf.fm, na pewno skutecznie odstraszy wielu.

Zatem co jest taką tajemnicą?? i dlaczego nikt nie może jej poznać?
Przecież to jest nadawca publiczy

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

W Listopadzie napewno pojawią się nowe nadajniki MUX3 jednak nie od razu po wyłączeniu nadajników tylko maksymalnie kilkanaście dni później - tak mi odpowiedział pewien pan z działu techniki ośrodka regionalnego TVP Gorzów Wielkopolski.

michelin

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: michelin »

Demontaż starych nadajników i montaż nowych chwile trwa.
Znalazłem stronkę firmy co projektowała, budowała i konserwuje niektóre maszty Emitela. Są tam też zdjęcia z wymiany anten DVB-T

http://perfektwerner.pl/
W filmiku o firmie przedstawiony jest montaż masztu w RTCN Żagań / Wichów.
Ot, taka ciekawostka :)

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ortalion »

Jestem bardzo ciekaw jak z MUX3 w okolicach Ostrołęki czy wykorzystane bądą te same nadajniki co w mux1 i mux2 ?? :?: :roll:

Zablokowany