Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

Są oficjalne plany kolejnych uruchomień nadajników MUX3-TVP.
Nawet TVP dodatkowe zamówienia publiczne przeprowadziło.
Wielokrotnie już pisali przedstawiciele Emitela, że jeśli tylko TVP będzie miało takie życzenie to oni to opublikują.

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Matteo87 »

Bo taki plan jest tylko w zakresie obszaru najbliższych wyłączeń analogu. Wszystkie znaki na ziemi i na niebie wskazują, że MUX3 na obiektach w Śremie, Chwaszczynie i Kisielicach zostanie 28 listopada przeniesiony na docelowe częstotliwości i moce oraz, że zostanie uruchomionych kilka nadajniczków małej mocy na wzór uruchomionych 7 listopada Bolewic.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Tak, tak, ale analogu już się w lubuskim nie zobaczy, a sygnału mux 3 z Wichowa i Jemiołowa ani widu, ani słychu... To jak- możemy liczyć, że emitel wystąpi z zapytaniem do tvp o publikację harmonogramu? Wiemy, że bez pozwolenia tvp nic nie możecie, ale może wystarczy spytać? Może trzeba uświadomić tvp, że to jest ważne dla widzów tvp. Ostatnio zauważyłem na kanałach tvp z mux 1 wzmożoną promocję kanałów historia i kultura. Chętnie bym pooglądał, gdybym miał możliwość...

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

Na uwadze trzeba mieć też to, że emisja MUX-3 będzie prowadzona z mniejszej ilości nadajników niż MUX-1 i MUX-2, a także to, że w wielu przypadkach z innych lokalizacji - taka sytuacja będzie miała miejsce, np. w woj. pomorskim.

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Matteo87 »

a ja mówię, że z większej!

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

Może na południu, ale na północy, zwłaszcza w pomorskim emisja będzie wprowadzona z dwóch, może trzech obiektów na krzyż.

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Matteo87 »

28 listopada przekonasz się, że będzie inaczej. Na terenie Chwaszczyna i Kisielic już TVP ogłosiła dodatkowe zamówienia na doświetlacze.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: DanielK »

Docelowo MUX-3 będzie nadawany z większej ilości nadajników niż np. MUX-1.

Na przykładzie lubuskiego widać, że nie zapowiada się znaczne powiększenie zasięgu natychmiast po wyłączeniu analogu. W Wielkopolsce zapewne przełączony zostanie Śrem na kanał docelowy 27 i z tego samego kanału uruchomi się doświetlenie w Bolewicach. Zarówno Chwaszczyno jak i Iława tez zapewne przejdą na moce docelowe i to tyle w tym roku - wiadomo procedury związane z przetargami zajmują trochę czasu.

_chris_

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: _chris_ »

Nawet można powiedzieć więcej, z uwagi na planowany odbiór wewnątrz pomieszczeń, mux-3 będzie musiał być nadawany z większej ilości nadajników niż pozostałe dwa mux-y... (nie mylić z osiąganiem zasięgu, bo to inna bajka). Pożyjemy, zobaczymy...

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

Nie można liczyć na TVP czy EmiTela, ale zawsze można liczyć na MAiC:
http://cyfryzacja.gov.pl/Zmiany,w,emisji,MUX-3,872.html

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

Większa ilość nadajników nie oznacza lepszego odbioru.
Z tego, co wiem to, jakość odbioru zależy od mocy nadajników.
Nie ma, co liczyć na wielki pokrycie zasięgiem przez MUX3-TVP, pieniądze na „doświetlania” z MAiC będą w 2013 i pewnie TVP będzie oczekiwało na te pieniądze.
Choć nadawane przez TVP kanały drogą analogową po wyłączeniu powinny przynieść oszczędności, TVP zwykle nadaje TVP1, TVP2 i TVP INFO regionalne, nie znam szczegółów umowy TVP – Emitel czy jest to opłata ryczałtowa, za całą paczkę TVP i za cały obszar, czy za każdy nadajnik płacone jest wg mocy?
Mamy tu do czynienia z 2 dużymi ośrodkami jak Poznań i Trójmiasto. Duże aglomerację oznaczają sporą ilość odbiorców skupioną na małym obszarze. TVP powinno zależeć na jak najlepszym dotarciu do takich odbiorców.

tomekogg

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: tomekogg »

No to szału nie ma, tylko jeden nadajnik dużej mocy zostanie włączony. To mało.

_chris_

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: _chris_ »

ntcdvb pisze:Z tego, co wiem to, jakość odbioru zależy od mocy nadajników.
Jakość odbieranego sygnału to głównie warunki odbiorcze w danej lokalizacji i w ogólności zależy od dostępności sygnału DVB-T w danej lokalizacji. Więc nie do końca ma znaczenie, z jakiego nadajnika odbiera się przekaz (b. suilny, silny, słaby, z wysokiego masztu czy z niskiego, etc...), ważne, aby w danej lokalizacji był wystarczający poziom natężenia pola (przy odbiorze bezpośrednim).

mati704

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: mati704 »

Mnie interesuje jak będzie wyglądać zasięg mux3 z z nadajnika Szymbark. Ma fajne parametryhttp://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... php?pid=81. W Kościerzynie nie powinno już być problemu z odbiorem.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Wiking pisze:Nie można liczyć na TVP czy EmiTela, ale zawsze można liczyć na MAiC:
http://cyfryzacja.gov.pl/Zmiany,w,emisji,MUX-3,872.html
Skandal! Może mi ktoś racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego Wichów i Jemiołow został pominięty??? Tyle nowych emisji, a lubuskie to co? Pierwsze zostało bez analogu...

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

A ile jest kolego z Nowej Soli do Głogowa :?:

W wykazie jest:
nowa emisja z nadajnika Głogów, kanał 21

Dobra moc i masz zasięg:
Lubuskie: -Żagań, -Żary, -Zielona Góra
Wielkopolskie: -Leszno, -Rawicz
Dolnośląskie: -Głogów, -Lubin, -Góra

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Tyle, że ja nie mieszkam Nowej Soli.... Mam do niej około sto km. Do Żar mam 15 km. Sugerujesz, że za pomocą pokojówki odbiorę ten sygnał?

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Ze strony MAiC:
Zmiany w emisji MUX-3

W związku z koeljnym etapem wyłączenia naziemnej telewizji analogowej, które odbędzie się 28 listopada br., z dniem wyłączenia zostaną wprowadzone następujące zmiany w sieci emisyjnej multipleksu MUX-3, mające na celu zwiększenie zasięgu:

- zmiana nr kanału telewizyjnego z 48 (częstotliwość 690 MHz) na 37 (częstotliwość 602 MHz) emisji z nadajnika Gdańsk/Chwaszczyno oraz zwiększenie do 100 kW ERP jego mocy
- nowa emisja z nadajnika Gdynia/Oksywie, kanał 48
- nowa emisja z nadajnika Szymbark, kanał 48
- nowa emisja z nadajnika Wejherowo, kanał 37
- nowa emisja z nadajnika Choczewo, kanał 37
- nowa emisja z nadajnika Wągrowiec, kanał 51
- nowa emisja z nadajnika Głogów, kanał 21
Coś mi tu nie pasuje, ten wykaz jest bez sensu.
Przecież sieć mux-3 we wschodniej części pomorskiego (PM-2 - m.in. Gdańsk, Gdynia) ma być na k48, więc o jaką zmianę na k37 tu chodzi :o
Na kanał 37 ma się zmienić, ale mux-1 z kanału 64, a nie mux-3 :!:

W związku z tym wszystkie nadajniki tworzące sieć SFN mux-3 w tej części województwa powinny pracować na k48:
- nowa emisja z nadajnika Gdynia/Oksywie, kanał 48
- nowa emisja z nadajnika Szymbark, kanał 48
- nowa emisja z nadajnika Wejherowo, kanał 37
- nowa emisja z nadajnika Choczewo, kanał 37
Tu natomiast chyba chodzi o kanał 31 a nie 51:
- nowa emisja z nadajnika Wągrowiec, kanał 51
Edit
Przeoczyłem że przecież na k31 nadaje TVP1 z Rusinowa, a więc k31 będzie dostępny po wyłączeniu Jedynki. Na razie musi być 51 ;)

A tu nie wiem o jaki Głogów chodzi ale kanał też mi nie pasuje do mux-3:
- nowa emisja z nadajnika Głogów, kanał 21
Może niech Emitel opublikuje jakiś komunikat bo to co jest na tej stronie MAiC to jakaś amatorszczyzna - powinny być dokładne opisy razem z mapkami - za co ci urzędnicy biorą kasę :!:
Ostatnio zmieniony 24 listopada 2012, o 00:23 przez Bartt, łącznie zmieniany 3 razy.

ntcdvb

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: ntcdvb »

@alabama1
Kolego jeśli na antenie pokojowej odbierasz MUX1 i/lub MUX2 to przywracasz mi wiarę w Polską NTC DVB. :o

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

A no odbieram. Anteną pokojowa, tyle że za pomocą przedłużki wyniesiona na strych. Za pomocą tej anteny sygnał z Wichowa i Jemiołowa mam jakość 95 procent około. Dlatego mi zależy na tych dwóch nadajnikach.

Zablokowany