Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Anduraki »

Nie chcę naciskać na emitel, bo ten jest bardzo ostrożny w tej kwestii, ale czy możemy poznać taki szkic tego co może być jeśli chodzi o nadajniki mux 3. Nie chodzi mi tu o bardzo dokładne plany, bo tego nie da się przewidzieć. Ale czy emitel na chwilę obecną ma już jakąś wiedzę na temat: lokalizacji, kanału oraz mocy nadajników mux 3. Nie chodzi mi o daty, bo wiem, że to jest najtrudniejsze w tym wszystkim. Czy po prostu emitel otrzymuje takie informacje na krótko przed wyłączeniem nadajników analogowych?
Zrozumiem, jeśli Państwo odmówią podania tu takich danych - z oczywistych względów - wiercenia dziur w kolanie przez dziennikarzy.

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Pisałem o tym 2 strony wcześniej jaki (wg. mnie) jest możliwy scenariusz:
... Na doświetlenia TVP ma źródło finansowania. Emisje dużej mocy musi opłacać z własnych środków. Pisałem o tym wcześniej, że obecność TVP w mux-1, niejako blokuje (ze względów finansowych) rozwój mux-3. Teoretycznie wszędzie tam gdzie zasięgi mux-1 i mux-3 się dublują nie ma ekonomicznego sensu uruchamiania mux-3 przed opuszczeniem przez TVP mux-1 .
Tak więc wszędzie tam gdzie mux-1 ma słaby zasięg (małe moce, kanały przejściowe) można spodziewać się wcześniejszego startu mux-3 (jak tylko analogi zwolnią kanały).
Więc teoretycznie powinny być to (jeśli chodzi o marzec 2013):

SFN k29 Sucha Góra - Solina
SFN k41 Wisła - Katowice - Częstochowa

Do tego ewentualne doświetlenia w obszarze tych SFN - ów

Jak widać wcześniejsze emisje mux-3 są możliwe nawet przed ASO w Solinie i Częstochowie ;).
Z tym że z Częstochową nie wiadomo jak to do końca będzie, bo tam jest już lokalnie mux-3 z Błeszna a mux-1 z Wręczycy ma duży zasięg :?

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Zdaje się, że mam pewną informację na temat włączenia mux 3 w Wichowie i Jemiołowie. Nie będziecie zadowoleni...
Napisałem maila do pana Juliusza Brauna. Odpisał mi pan Wiesław Łodzikowski. Jak napisał, zgodnie z umową z operatorem, te dwa nadajniki zostaną włączone w czwartym etapie,... czyli OD kwietnia 2014. Żenada. Brak słów...

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Stefan_KR »

Hm.. a dlaczego tak uważasz? 2014r czyli zgodnie z planem, zgodnie z wymaganiami do przetargu który przeprowadziła TVP na realizację MUX3. Tak miało być od samego początku i nie ma tu nic dziwnego. Wykonanie czegoś wg ustalonego harmonogramu jest żenadą?

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Pomijając fakt, że od listopada czekają częstotliwości na mux 3 i nie ma żadnych przeszkód, by nadawać, zauważ, że napisane jest 'od kwietnia 2014', a nie w kwietniu 2014. Czyli równie dobrze może być później.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: debe »

@ alabama1 to chyba pomyłka (literówka) bo wdrożenie IV etapu uruchomienia MUX_3 wg Emitela to termin DO 04.2014 r.
@Stefan_KR ustalonego wcześniej harmonogramu, o którym piszesz właściwie nie ma. Jest tylko informacja o już włączonych nadajnikach i o tym, że etap IV to termin jw.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2012, o 19:29 przez debe, łącznie zmieniany 2 razy.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Stefan_KR »

IV etap ma być zrealizowany do kwietnia 2014r i zapewne tak też harmonogram uruchomień jest przygotowany. Budżet również. Więc nikt niczego wcześniej nie uruchomi bo kasa została zaplanowana na pierwszą połowę 2014r a nie 2013r. I to czy częstotliwości są wolne czy nie - nie ma żadnego znaczenia. Jeśli znajdzie się "sponsor" na uruchomienie docelowych emisji o rok wcześniej to wierzę w ich uruchomienie, inaczej... 2014r zgodnie z planem.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

debe- wyślę jeszcze jednego maila do TVP, ale dyrektor TVP Technologie podał bardzo dokładną informację- nadajniki zostaną włączone w czwartym etapie, czyli od 27 kwietnia 2014 roku..

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

Nie me sensu pisać, bo i tak nie odpowiedzą Ci w sensowny sposób, czyli nie podadzą Ci daty tylko będą wypisywać głupoty. :)
W sumie to ten temat można zamknąć, bo harmonogramu i tak nikt nie poda. :D

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Podali bardzo dokładną- według pana Łodzikowskiego mux-u 3 nie zobaczymy w lubuskim wcześniej niż 27 kwietnia 2014 roku. Chyba, że sprostują tego maila.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: debe »

Zgadzam się z @Wiking. A jeśli już pisać, to poprosić o udostępnienie lub informacje dotyczące harmonogramu wrdożenia MUX_3 jako całości bo jak będziesz dopytywał się o konkretną lokalizacje to potraktują cię zawsze tak jak Pan dyrektor. Do czy od co za różnica. Będzie jak uruchomimy.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: systemlan »

A czy ktoś wie kiedy lub czy wogóle będzie MUX3 na nadajnikach w Trzeciewcu i Gołogórze?

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

debe- niestety to nie była literówka. Dopytałem o tę sprawę pana Wiesława i potwierdził, że od 27 kwietnia 2014 roku te nadajniki zostaną włączone...
No cóż... Mamy półtora roku spokoju- wiemy, że w lubuskim z mux 3 nic nie ruszy.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: debe »

4 etap uruchomienia MUX_3 to według Emitela kwiecień 2014.Kwiecień dni ma 30 więc możliwe, że w lubuskim będzie to od 27 kwietnia 2014, czyli 3 dni przed terminem zakończenia 4-go etapu. Do tej pory było tak, że terminy były do 27 kwietnia lub października. Analogia mówiła mi, że i tym razem tak będzie. Widocznie jednak myliłem się.
Możliwe też, że nikt tak dokładnie nie wie kiedy nastąpią włączenia poszczególnych obiektów.
Stąd Emitel nie publikuje żadnego harmonogramu. Gdyby jakieś konkretne ustalenia między nadawcą i operatorem technicznym istniały to ja nie widzę powodu, dla którego trzeba byłoby robić z tego tajemnicę.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Ja podejrzewam że wstępne emisje pojawią się kolejno z wyłączeniami analogów w danych lokalizacjach czyli do 31 lipca 2013 roku i to dopiero na ich podstawie powstanie docelowa sieć która ostatecznie uformuje się do 27 kwietnia 2014 roku. Najpierw muszą zrobić kolejno główne nadajniki by dopiero potem uzupełniać zasięg doczepiając do owych nadajników SFN'y tak jak na przykład zrobiono to w listopadzie w Gdańsku.

AnanAS

Re: Harmonogram wdrażania MUX 3

Post autor: AnanAS »

Czy już wiadomo jak będzie wyglądał w RZECZYWISTOŚCI harmonogram wdrażania MUX3?

Obecnie nie mam prawa narzekać bo poziom jakości na MUX 1 wynosi 70-100% (płynny obraz i dźwięk)
MUX 2 30-50% (na ogół płynny obraz i dźwięk z małymi "zacięciami" na kilka sekund i to dość rzadko)
MUX 3 - nie mam szans na odbiór w tym momencie chociaż do Legnicy mam blisko, ale z siłą 0,6 kW to mogą odbierać ludzie co najwyżej z powiatu legnickiego i ew. z okolicy Legnicy.

Zaznaczam, że do Ślęży mam ok. 40 km. a odbieram NTC na zwykłej antenie... pokojowej (w dodatku za 39 zł :D)

Oficjalnie do kwietnia 2014 MUX3 ma objąć zasięgiem 98% populacji kraju w co jednak śmiem wątpić.
Jakie są plany w woj. dolnośląskim dot. MUX3? Czy zamierzacie zdecydowanie zwiększyć moc w Żórawinie, Legnicy i Głogowie czy powstaną nowe nadajniki?
Oczywiście zamierzam kupić antenę kierunkową, ale czy to da mi gwarancje, że odbiorę MUX3 i ew. kolejne, nowe MUX-y? Jeżeli nie, to nie ma sensu inwestować w porządny sprzęt.

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Rzeszowiak »

@AnanAS Kup antenę zewnętrzna dobrą, pokojowa nie gwarantuje stabilnego odbioru. A harmonogram poznamy sądzę może na wakacjach. TVP nie będzie się spieszyło z uruchamianiem Mux III dodatkowe koszty.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: DanielK »

Jak zauważono w tym temacie rozpoczęto nadawanie MUX-3 (TVP Poznań) z Bolewic/k. Nowego Tomyśla na kanale 27.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Żeby się tak łaskawie nad Wichowem/Jemiołowem zastanowili.... :(

AnanAS

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: AnanAS »

Mam nadzieję, że Ślęża w najbliższym czasie będzie nadawać także MUX-3 bo inaczej będę miał problem z odbiorem (tak jak teraz) :|

Zablokowany