Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: handrzej »

Na pewno nie będzie trzeba tylu przemienników. Wczoraj miałem okazję się przekonać jak daleko 100kW z 300metrowego masztu leci... na patyku w Poznaniu odbierałem Konin, Kalisz, Rusinowo, no i Śrem fakt na dachu 10 piętra byłem ;)
Teren górzysty ma swoją specyfikę oczywiście, ale polscy odbiorcy z fatalnymi siatkami i 20 letnimi kablami antenowymi to druga strona medalu, będą co niektórzy na pewno musieli wymienić anteny na coś normalnego. Inna sprawa, że zmniejszy się liczba obiektów nadawczych, anteny będą patrzeć w jeden nadajnik a nie 3 ;p No a doświetlenia na pewno się pojawią tu i ówdzie ale po wyłączeniu analogu, wrony kraczą, że w Poznaniu też coś ma być.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: qwerty »

No popatrz. A mieszkańcy Białegostoku mają problem z odbioru multipleksu 2 z oddalonego o 12 km RTCN.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

qwerty pisze:No popatrz. A mieszkańcy Białegostoku mają problem z odbioru multipleksu 2 z oddalonego o 12 km RTCN.
Obszar nizinny i jak widac sa problemy a co dopieor w górach

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:56 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: JanekT »

Ja chciałbym zadać pytanie do Redakcji forum EmiTel: do Pana Jarosława Mroczkowskiego lub też Pana Jarosława Bałuki. Mianowicie pod koniec października ma wystartować MUX-3 z SLR Bydgoszcz *Chodkieiwcza* z mocą 0,5 kW. Będąc mieszkańcem Torunia z oczywistych względów sygnału tego odebrać nie będę w stanie (prawdopodobnie). Kiedy zatem mogę spodziewać się uruchomienia emisji trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, która pozwoli na odbiór w tymże miejscu? Wiem, że ma ruszyć (kiedyś) transmisja z Włocławka, moc 5 kW.



JanekT

juter

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: juter »

JanekT pisze:Ja chciałbym zadać pytanie do Redakcji forum EmiTel: do Pana Jarosława Mroczkowskiego lub też Pana Jarosława Bałuki. Mianowicie pod koniec października ma wystartować MUX-3 z SLR Bydgoszcz *Chodkieiwcza* z mocą 0,5 kW. Będąc mieszkańcem Torunia z oczywistych względów sygnału tego odebrać nie będę w stanie (prawdopodobnie). Kiedy zatem mogę spodziewać się uruchomienia emisji trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, która pozwoli na odbiór w tymże miejscu? Wiem, że ma ruszyć (kiedyś) transmisja z Włocławka, moc 5 kW.



JanekT
Tu nikt z Emitela nie musi nic mówić, są piękne harmonogramy http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3 i jeśli chodzi o Trzeciewiec MUX3 ruszy tam dopiero po wyłączeniu analogu, a kiedy to nastąpi nie wiadomo.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

Czwarty etap wdrożenia mux3 jest poki co owiany tajemnica nie wiadomo kiedy zostanie opublikowany czas mają do 24 kwietnia 2014 roku. Do tego czasu ma zostac zakonczona realizacja urchomienia mux 3. Troche czasu mają nie spieszą sie ale w ostatniej chwili zaczną uruchamiac nadajniki i oby znowu nie doszło do nieszczęścia jak w Trzeciewcu. Czy nie lepiej jest na spokojnie wcześniej uruchamiac emisje

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: voitek »

andiks pisze:Czwarty etap wdrożenia mux3 jest poki co owiany tajemnica nie wiadomo kiedy zostanie opublikowany czas mają do 24 kwietnia 2014 roku. Do tego czasu ma zostac zakonczona realizacja urchomienia mux 3.
W tym drugi zdaniu chodziło Ci chyba o MUX1 albo 2, bo to co napisałeś wyszło trochę dziwnie.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

Chodzi o mux3 czwarty etap wdrazania nie został opublikowany

przemek_kg

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: przemek_kg »

A mi się wydaje że Emitel wraz z TVP nas zaskoczą :) Zbyt długo mamy ciszę i według mnie niedługo będziemy w szoku... Wiem że moja teoria spiskowa jest aż nadto dziwna... ale...
Jeśli wysyła się MUX2 z nadajnika np. Sławoborze to wraz z rozpoczęciem transmisji przygotowuje się nadajnik do dalszych transmisji. Być może trzeba dołożyć sprzęt ale według mnie to nastąpi niebawem. A cisza związana z ostatnią częścią harmonogramu nie jest przypadkowa :)

juter

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: juter »

przemek_kg pisze:A mi się wydaje że Emitel wraz z TVP nas zaskoczą :) Zbyt długo mamy ciszę i według mnie niedługo będziemy w szoku... Wiem że moja teoria spiskowa jest aż nadto dziwna... ale...
Jeśli wysyła się MUX2 z nadajnika np. Sławoborze to wraz z rozpoczęciem transmisji przygotowuje się nadajnik do dalszych transmisji. Być może trzeba dołożyć sprzęt ale według mnie to nastąpi niebawem. A cisza związana z ostatnią częścią harmonogramu nie jest przypadkowa :)
Gdyby to było takie proste... Z mux1 na pewno nas zaskoczą, to nie ulega wątpliwości. Jednych zaskoczą pozytywnie a innych negatywnie. Ale z mux3 to sobie poczekamy do wyłączenia analogu!

Peter_CA

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: Peter_CA »

przemek_kg:Cisza panuje ze względu na brak wolnych częstotliwości :) W Sławoborzu na kanale 60 (przeznaczony dla MUX3) nadaje analogowa TVP 1.

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: JanekT »

juter pisze: Tu nikt z Emitela nie musi nic mówić, są piękne harmonogramy http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3 i jeśli chodzi o Trzeciewiec MUX3 ruszy tam dopiero po wyłączeniu analogu, a kiedy to nastąpi nie wiadomo.
Ten harmonogram znam i mi się delikatnie mówiąc nudzi. Moje pytanie, można tak powiedzieć, miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie typu "czy w DVB-T będę mógł obejrzeć w Toruniu Euro 2012?".



JanekT

DVB-T

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: DVB-T »

JanekT pisze:
juter pisze: Tu nikt z Emitela nie musi nic mówić, są piękne harmonogramy http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3 i jeśli chodzi o Trzeciewiec MUX3 ruszy tam dopiero po wyłączeniu analogu, a kiedy to nastąpi nie wiadomo.
Ten harmonogram znam i mi się delikatnie mówiąc nudzi. Moje pytanie, można tak powiedzieć, miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie typu "czy w DVB-T będę mógł obejrzeć w Toruniu Euro 2012?".



JanekT
Prawdopodobnie tak, ale za pomocą MUX1. Na Euro ma być 92% pokrycia kraju, o szczegółach dowiemy się jak będzie konkretny harmonogram. O MUX3 możesz zapomnieć do czasu wyłączenia emisji analogowych

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: JanekT »

DVB-T pisze: Prawdopodobnie tak, ale za pomocą MUX1. Na Euro ma być 92% pokrycia kraju, o szczegółach dowiemy się jak będzie konkretny harmonogram. O MUX3 możesz zapomnieć do czasu wyłączenia emisji analogowych
No, przynajmniej kolejna dobra wiadomość, druga w ciągu ostatnich 36 godzin. 8-)



JanekT

przemek_kg

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: przemek_kg »

Peter_CA- O tym doskonale wiem. Ale czytałem że do wyłączenia analogu jest zarezerwowana zastępcza częstotliwość. Linku teraz nie podam. Ale jak znajdę jeszcze raz to wstawię.

przemek_kg

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: przemek_kg »


Peter_CA

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: Peter_CA »

Z tego, co wiem, zrezygnowano z zastosowania polaryzacji pionowej, nawet na okres przejściowy - wersja 1 odpada. A co do wersji 2 - podstawowe programy TVP i tak będą w MUX 1 i zamiast budowania na jakieś 2 lata po całym kraju nadajniczków z ERP w rzędach dziesiątek (może kilkaset) Wattów lepiej naciskać na nadawców (głównie TVP) w celu szybszego wyłączenia analogu - nieoficjalne proponowany rok (przynajmniej taka pogłoska była na forum) wspólnej emisji analogu i cyfry to według mnie stanowczo za długo.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: qwerty »

Czemu za długo? Jaki ma sens odpalanie multipleksu 3 na innych obiektach, skoro za pół roku / rok trzeba przenieść docelowe (po wyłączeniu analogu). Dlatego okres przejściowy jest taki długi.

rumcajs_dvb-t

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: rumcajs_dvb-t »

Pytanie do przedstawicieli Emitela: Od wczoraj jest podany harmonogram MUX1http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 wraz z tym jest także informacja na temat MUX3. Wg. tej informacji od 27 października 2011 ruszą kolejne stacje (wszystko tak samo jak w komunikacie Emitela) plus Kielce/Święty Krzyż którego nie było w komunikacie. Czy to jakaś pomyłka ? Jeśli nie to prosimy o dane techniczne przyszłej transmisji.

Zablokowany