Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
strzecha

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: strzecha »

stasiu pisze:@strzecha - jak już to kanał 45 - było juz o tym na forum - TVP nie ma pieniędzy żeby go uruchomić ze Skrzycznego, ale można pisać do UKE żeby zamienili felerny kanał 51 na 45 skoro jest wolny - może się uda ich przekonać, chociaż wątpię, bo by musieli trochę papierkowej roboty zrobić, a po co im to...

Masz racje 45kanał. Czyli z mux-a 3 jak na razie nie będzie a czy zwiększą moc na 51 - było by super :D :D

Przemo

robert_b

MUX3 w Łodzi

Post autor: robert_b »

Proszę o informację, czy planowane jest zwiększenie mocy nadajnika w Łodzi - 0,4kW jest bodaj najsłabsza w Polsce i z tego co wiem ludzie w centrum miasta również mają sporo problemów z odbiorem. Mieszkam ok. 4 km od nadajnika (okna na wprost) i niestety, pomimo zakupu anteny pokojowej o mocy 46dB jakość sygnału jest bardzo kiepska. Z MUX2 jest wszystko OK. Wiem, że będzie MUX1, jednak nie przewidziano kanałów TVP Polonia, Kultura itd.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 30 maja 2012, o 10:05 przez robert_b, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX3 w Łodzi

Post autor: Puma »

Jest planowane zwiększenie mocy po wyłączeniu nadawania analogowego.

Nie później niż 20 maj 2013, http://www.polskacyfrowa.org/wazne-daty ... gowej.html

wielkopolan44

MUX 3 z Nadajnika z Zielonej Góry Jemiołów

Post autor: wielkopolan44 »

Wie ktoś kiedy będzie 3 MUX z Jamiołów ? Odbieram chyba z tamtąd NTC i nie mam 3 MUXa.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: MUX 3 z Nadajnika z Zielonej Góry Jemiołów

Post autor: alabama1 »

Nikt nie wie. Na pewno nie przed listopadem tego roku, ale pewnie jeszcze z ponad rok poczekamy.

wielkopolan44

Re: MUX 3 z Nadajnika z Zielonej Góry Jemiołów

Post autor: wielkopolan44 »

aha a wie ktoś czy po wyłączeniu analogu w to miejsce od razu wejdzie nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej? bo te nadajniki co są teraz podobno są narazie a zaś na tych analogowych.

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: kris_s8 »

na razie to nikt nic nie wie w taj sprawie

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: MUX 3 z Nadajnika z Zielonej Góry Jemiołów

Post autor: alabama1 »

wielkopolan44 pisze:aha a wie ktoś czy po wyłączeniu analogu w to miejsce od razu wejdzie nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej? bo te nadajniki co są teraz podobno są narazie a zaś na tych analogowych.
Właśnie fajnie by było, gdyby tak było. Ale raczej nie ma co na to liczyć. Emitel mówi, że ma czas do kwietnia 2014 i ewentualne wcześniejsze włączenia będą, gdy tego zażąda tvp. Jak na razie nie ma woli tvp, by przyspieszać włączanie mux 3

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: loker »

Gdy dzisiaj przeczytałem: http://www.polskacyfrowa.org/aktualnosc ... ilnej.html
to się nóż w kieszeni otwiera - mogli poczekać z tym MUX-4 do 2014 r i zrobić MUX-3 o większym zasięgu.

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Oj, otwiera się, otwiera. W Rzeszowie i okolicach mux-4 to najmocniejszy sygnał :evil: Mux-3 z Baranówki wysiada. A była możliwość nadawania mux-3 z większą mocą w okresie przejściowym w polaryzacji pionowej, niestety ktoś stwierdził że po co :(

REXus

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: REXus »

Nie wiem, czy polaryzacja pionowa byłaby najszczęśliwszym pomysłem...

Nie wszyscy są blisko nadajnika i odbierają "na gwoździu". Przy antenach kierunkowych o większym zysku obrócenie jej o 90 stopni (zmiana polaryzacji) spowoduje nawet całkowity zanik sygnału.

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Tak, ale jak napisałem wyżej można nadawać z większą mocą, mi mux mobilny odbiera nawet w polaryzacji H ;)

Tedde

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Tedde »

@bartt ale mux mobilny nadaje z Tyczyna z tego samego obiektu co eska rzeszów i jest to wzgórze ok 350 m + 40 metrowa wieża,musi siać lepiej od Baranówki. A i moc większa- 2kw.

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Wiem i ubolewam że mux-3 nie jest również stamtąd nadawany ;). Ale gdyby był z Baranówki z mocą powiedzmy 2kW i w polaryzacji V to też miałby lepszy zasięg. Wiele osób z innych lokalizacji w Polsce jest zdumionych zasięgiem nadajników dawnego mux-4. Mimo małej mocy, dobre lokalizacje, niskie kanały i pionowa polaryzacja robią swoje.
Podsumowując - wolę silniejszy sygnał w polaryzacji V niż słaby lub brak w polaryzacji H ;)
Ponadto w polaryzacji V doskonale spisują się anteny siatkowe z racji tego że jest to wtedy naturalny układ synfazowy 4 anten w poziomie :). Podobnie jak wszelkiej maści biquady i quadosy.

luxpiotr
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2012, o 13:46

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: luxpiotr »

Może mi ktoś z waszej firmy powiedzieć coś o MUX3 w Ostrowi Mazowieckiej? Na paru stronach znalazłem zdawkowe info o planowanym nadajniku w Ostrowi. Jeśli miałby być takowy to będzie w miejsce tego nadajnika w Podborzu?
Na razie ciągnę sygnał mux1 i mux2 z Łosic. Wieczorkiem łapie trochę mux3 ale bez obrazu z gigantyczną ilością błędów. Nadajnik mux3 jest w odległości 91km z 5kW mocy na kanale 56. Wydaje mi się, że coś w okolicy nadaje analog na tym kanale.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Czy jest szansa na MUX3 we wschodniej Małopolsce ?

Post autor: Poland »

Mam pewne pytanie a mianowicie czy jest szansa na szybsze poszerzenie zasięgu MUX3 nadawanego w podkrakowskiej ''Chorągwicy'' o obszar wschodniej Małopolski odbierającej MUX1 i MUX2 z tego nadajnika ? Wiem że główne decyzje w tej sprawie należą do TVP ale i Emitel mógłby zacząć robić w tej sprawie a mianowicie podpytać się UKE czy można testowo uruchomić jakiś kanał zastępczy dla tego multipleksu który to miałby taki sam zasięg jak MUX1. Moim zdaniem taki zastępczy kanał mógłby znaleźć się na którymś z tych kanałów:
- kanał 27 (po przeniesieniu analogowego TV Puls powiedzmy na kanał 41)
- kanał 41
- kanał 44
- kanał 59
- kanał 61 (z wytłumieniem na
południe od nadajnika)
- kanał 63
- kanał 64 (po szybszych przenosinach MUX2 na łączony z Tarnowem kanał 23)
Dzięki temu ten MUX3 mogłoby odbierać więcej ludzi. Czy jest więc szansa na szybsze
to znaczy będące na przykład zaraz po Olimpiadzie zmiany w tym zakresie ?
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2012, o 14:21 przez Poland, łącznie zmieniany 4 razy.

Wiking

Re: Czy jest szansa na MUX3 dla centralnej i wschodniej Mało

Post autor: Wiking »

Zajrzyj w harmonogram na trzeciego multipleksu:
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
W nim jest odpowiedź na twoje pytanie. :D

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Czy jest szansa na MUX3 dla centralnej i wschodniej Mało

Post autor: Poland »

To rozwiązanie nie do końca mnie satysfakcjonuje - mało tego jestem zdania że jeżeli jest nadawany w Krakowie trzeci multipleks to powinien być nadawany dla wszystkich (a nie tylko dla połowy) odbiorców z tej lokalizacji albo wcale. Samo UKE niedawno mi napisało coś takiego:
Odnosząc sie do kwestii zmiany kanału (na 23) dla MUX2 w Krakowie, uprzejmie informujemy, że UKE od pewnego czasu bardzo poważnie rozważa zastosowanie tego wariantu zagospodarowania częstotliwości. W najbliższym czasie wyślemy propozycję w tym zakresie do spółki Emitel oraz nadawców-właścicieli MUX2.
I tu moje pytanie do Emitela czy taka propozycja do nich dotarła ? Bo jeżeli tak można by ją niezłocznie zrealizować a wtedy można by spokojnie przenieść małopolski MUX3 na kanał 64 nie zmieniając mocy nadajnika przeznaczonej na ten kanał :)

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Czy jest szansa na MUX3 we wschodniej Małopolsce ?

Post autor: Martinez1989 »

@Poland te pytania do TVP ew. UKE. Pozdro;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Czy jest szansa na MUX3 we wschodniej Małopolsce ?

Post autor: Poland »

W sumie to Emitel też jest ich adresatem - w końcu on w tym wszystkim jest ich wykonawcą więc też powinien jakoś decydować w tych sprawach. Poza tym Emitel ma siedzibę w Krakowie więc najlepiej zna problemy związane z odbiorem MUX3 w regionie wschodniej Małopolski :)

Zablokowany