Kanały TVP w formacie 16:9

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: bogdanzieba »

Porównałem reklamy z nadajnika naziemnego z nadawaniem satelitarnym. O dziwo z naziemnego reklamy są w formacie 16:9 a z satelity w "durnej" ramce. Dziwna sprawa, na miejscu firm zlecających reklamy nie zapłaciłbym im.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: voitek »

Bo w nadawaniu cyfrowym reklamy są emitowane w window box, była mowa o tym w tym temacie kilka stron wcześniej.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: biopar »

A u mnie sie cos skichało :/ Po przejściu z reklam na wszystkich TVP na jakikolwiek program nadawany w 16:9 telewizor nadal zostaje w 4:3 i mam ściśnięte postaci. Muszę przełączyć kanał i wrócić by telewizor pokazał poprawnie. Nie wiem teraz, czy to wina TV, czy NTC, ale wydaje mi się, że w zeszłym tygodniu tego problemu nie zauważyłem.
Czy u Was coś takiego też się zdarza, czy pisać do Phillipsa?

Właśnie specjalnie przed sekundą zmusiłem się na serial brazylijski na TVN7 nadawany w 4:3. Reklamy były w 16:9 i powrót po reklamach poprawny do formatu 16:9.

A teraz "Klan" na TVP1 po reklamach format pozostał 4:3 i mam wszystko rozciągnięte w pionie :/

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Czy TVP Info jest już wszędzie w pełnym 16:9 czy dalej jakieś letterboxy w dvb-t i na satelicie? Obecnie nie mam możliwości sprawdzić.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: qwerty »

Melduję, że TVP Info Białystok program lokalny jest w 4:3 + letterbox.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

A więc jednak dalej to samo. Obecnie mam tylko dostęp do analogu ze Ślęży gdzie jest Pan&Scan. Wolę bardziej letterbox niż taki 'zoom'. Jednak przy letterboxie bardzo małe są litery na tvp info chociaż już nie tak małe jak na początku startu nowej oprawy. Ludzie starsi pewnie narzekali że nie dowidzą i został Pan Scan.
EDIT: Program lokalny to ok może być w 4:3, a normalnie jest w 16:9 ogólnopolski? U mnie teraz też jest 4:3 letterbox TVP Wrocław.

DVB-T

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVB-T »

TVP Wrocław kręci swoje programy w 16:9, więc w paśmie regionalnym jest albo letterbox (prawie wszystko) albo pan scan (programy informacyjne). Fakty Wrocław są również produkowane w 16:9, można to zaobserwować oglądając je w internecie. Co prawda są tam ściśnięte do 4:3 i postacie są rozciągnięte, ale wyraźnie widać, że kręcone są w 16:9. Jak tylko wystartuje MUX3 albo MUX1 z TVP INFO Wrocław to zapewne będzie ładne 16:9 na programach regionalnych :)

wojtaszek

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: wojtaszek »

Na satce z regionalnym warszawskim wszystko w 16:9, tak samo DVB-T, w analogu natomiast "ładny" Pan&Scan ;)

arik92

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: arik92 »

Najbardziej podoba mi się jednak nadawanie reklam na TVP Info i TVP Sport :lol: , tego się chyba nigdy nie nauczą robić jak należy. Natomiast format obrazu w analogu z RTCN Poznań/Śrem, to jakaś kpina z odbiorców. Jak chcą nadawać porządnie w 16:9, to może niech się zapytają techników z TVN jak to się robi.

Bartosz Czach

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

A z Chwaszczyna nadal japy na pół ekranu.

Tomasz Berezowski

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Tomasz Berezowski »

arik92 pisze:Najbardziej podoba mi się jednak nadawanie reklam na TVP Info i TVP Sport :lol: , tego się chyba nigdy nie nauczą robić jak należy. Natomiast format obrazu w analogu z RTCN Poznań/Śrem, to jakaś kpina z odbiorców. Jak chcą nadawać porządnie w 16:9, to może niech się zapytają techników z TVN jak to się robi.
Chętnie odpowiem. Maila do mnie też mogę podać: t(kropka)berezowski(maupa)tvn(kropka)pl

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: biopar »

W przypadku mojego tv, kanały TVP to jedyne kanały, których, w trakcie nadawania 4:3 LB, telewizor nie powiększa sam. czyli oglądam mały znaczek pocztowy. W przypadku wszystkich innych kanałów telewizor sam powiększa obraz. O co tu chodzi?

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Pewnie chodzi o brak WSS.

wojtaszek

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: wojtaszek »

A mnie zastanawia jak na Jedynce nadają wiadomości skoro gdy jest studio to na moim 19 calowym panoramicznym monitorze z lewej strony jest około centymetr czarnego paska? :shock: Przy reportarzach też są ale mniejsze.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: biopar »

U mnie właśnie wiadomości lecą dokładnie w 16:9, tak jak nowe seriale produkcji TVP: Wojna i Milosc, Rodzinka.pl, czy Instynkt. To jestem w stanie wymienić tak z pały.
A czy brak WWS nie powinien właśnie wymusić na telewizorze wyświetlania w sposób skanowania czarnych pasów i powiększania obrazu do maksymalnego możliwego formatu? Ciekawi fakt, że programy 4:3 z pasami u góry i dołu zostają w takim właśnie formacie (na przykład wczorajszy film wieczorny na jedynce lub dwójce). Tak jest tylko na TVP. Na innych kanałach obraz się zoomuje. Wydaje mi się, że właśnie TVP nadaje poprawny sygnał WWS dla programów 4:3. Żaden inny kanał tego nie robi poprawnie.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Wątpię żeby tvp wgl coś robiła dobrze. Polsat i TVN owszem.

arik92

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: arik92 »

biopar pisze:U mnie właśnie wiadomości lecą dokładnie w 16:9, tak jak nowe seriale produkcji TVP: Wojna i Milosc, Rodzinka.pl, czy Instynkt. To jestem w stanie wymienić tak z pały.
A czy brak WWS nie powinien właśnie wymusić na telewizorze wyświetlania w sposób skanowania czarnych pasów i powiększania obrazu do maksymalnego możliwego formatu? Ciekawi fakt, że programy 4:3 z pasami u góry i dołu zostają w takim właśnie formacie (na przykład wczorajszy film wieczorny na jedynce lub dwójce). Tak jest tylko na TVP. Na innych kanałach obraz się zoomuje. Wydaje mi się, że właśnie TVP nadaje poprawny sygnał WWS dla programów 4:3. Żaden inny kanał tego nie robi poprawnie.
Rozumiem, że mówisz tylko o DVB-T, czy analog również masz na myśli?

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Według mnie w analogu wszystko się dobrze przełącza. Tylko na TVP Info jest jakiś dziwnie zwężony letterbox (wygląda jak 14:9) podczas planszy reklama tej na rozpoczęcie reklam, a na zakończenie już normalny letterbox i reklamy też już w letterbox idą nie w kwadracie jak niedawno. Reszta w PanScan. Co do jedynki i dwójki nie zauważyłem błędów wszystko ładnie. Szkoda, że cyfra nie wychodzi im tak jak analog. Może to dla nich za trudne, bo są zacofani.

wojtaszek

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: wojtaszek »

Chodzi mi o takie paski jak tu: http://imageshack.us/f/710/beztytuuiyd.png/
Widać, że pasek informacyjny jest do samej krawędzi ekranu ale materiał wideo jest nieco krótszy i jest właśnie ten czarny pasek. ( paski u góry i dołu są dlatego, że mam monitor 16:10) Takie paski z tym, że z lewej strony tylko , że jeszcze większe sa w wiadomościach w studiu.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Tom345 »

Jest to tak zwane safe area. Stosuje się po to, aby starsze odbiorniki nie miały problemu z przycinaniem krawędzi materiału.

Zablokowany