Kanały TVP w formacie 16:9

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Bartosz Czach

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

Znany proceder. Są obiekty, na których do nadajnika podłączony jest Ferguson z kartą Cyfry+. Cóż... Taka amatorszczyzna tylko w Polsce.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Jarosław Bałuka »

Które to są znane?

Bartosz Czach

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

Spokojnie Panie Jarku. W Łodzi coś takiego miało miejsce. Może jeszcze tak jest. Ferguson z serii AF z kartą Cyfry+. Ale to nie Wasz obiekt.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: giaur500 »

Bartosz Czach pisze:Znany proceder. Są obiekty, na których do nadajnika podłączony jest Ferguson z kartą Cyfry+. Cóż... Taka amatorszczyzna tylko w Polsce.
Oj tam a co w tym złego. Może się pomylą i puszczą jakiś płatny kanał w eter jak ktoś się oprze przypadkowo o dekoder i przełączy kanał na inny.

nkp123

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: nkp123 »

Ja również nie mam nic przeciwko temu - można zmniejszyć koszty, a niedoskonałości telewizji analogowej i tak zniwelują efekt kompresji obrazu z satelity.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: giaur500 »

Ale pewnie koledze Bartosz Czach zawalił się świat w tym momencie. Cały czas widział różnicę pomiędzy sygnałem analogowym, który oglądał (analogowy był lepszy), a cyfrowym - cyfrowy był gorszy.

A teraz okazało się, że w obydwu przypadkach oglądał sygnał cyfrowy, tyle że w pierwszym przypadku był wpuszczony w nadawanie analogowe, a w drugim widział go bezpośrednio.

Bartosz Czach

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

Ależ doskonale wiem, jaki jest dosył do części obiektów oraz pasma wspólnego TVP INFO. W DVB-T jakość psuje zaniżony bitrate obrazu. Co z tego, że MPEG-4, skoro wartości nie są dostosowane do realiów?

nkp123

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: nkp123 »

Tu się zgodzę z Bartoszem. Bitrate dla programów (głównie mówię o MUX2) jest trochę za niskie. Mam nadzieje, że nie będzie też sytuacji 1 program HD i 6 programów SD (co de facto równie się mniej więcej 8 programom SD), tak jak chyba ma być w MUX3.

Bartosz Czach

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

nkp123 pisze:Mam nadzieje, że nie będzie też sytuacji 1 program HD i 6 programów SD (co de facto równie się mniej więcej 8 programom SD), tak jak chyba ma być w MUX3.
Zmartwię Cię. Coś takiego już ponoć niektórzy knują. 1 kanał HD w średniej jakości zajmuje tyle co 3 SD. Więc 1 HD i 6 SD zaowocuje jakością podobną do tej z YouTube 240p.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: piotrek93 »

tak naprawde dostatecznie dużo miejsca na kanały HD jest dopiero w technologii dvb-t2 bo w dvb-t to jeden dwa najwyżej trzy kanały HD upchniesz o żałosnej jakości. Dlatego żałuje że w Polsce nie wdrażają dvb-t2 z pominieciem dvb-t przynajmniej byłby to duży krok do przodu. I na kanały HD też by było sporo miejsca

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: qwerty »

I ciekawe kto wtedy oglądałby dvb-t2... Nie ma dużego wyboru odbiorników. Ja na pewno nie kupiłbym STB.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: piotrek93 »

Teraz byłoby to kompletnie bezsensu w pełni się zgadzam, ale o tym należało pomyśleć jakieś 4 lub 5 lat temu. Że nie ma sensu w drażać przestarzałej technologii lepej zaczac wdrazac ta najnowsza

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Zgadzam się. W DVB-T jest za mało miejsca na dobrej jakości HD.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: giaur500 »

I tak nie ma czym wypełnić multipleksów które są i nawet przy takiej ich pojemności jak teraz. Mielibyśmy TRWAM HD, TRWAM2 HD czyli facjata ojca dyrektora w hd (straszne przeżycie) i POLO TV HD czyli stare teledyski disco polo zgrane z szumiących kaset vhs upscalowane do hd.

Matteo87

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Matteo87 »

1 marca a reklamy na TVP nadal w 4:3 !! :roll: żenada

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: piotrek93 »

No właśnie ciekawe co poszło nie tak z tymi reklamami;p. Chociaż teoretycznie pojecie od marca 2012 nie oznacza jednoznacznie 1 marca 2012

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Ja na TVP1 widzę reklamy w 16:9 i wczoraj po 23 też widziałem. Ale na reszcie kanałów nadal 4:3. A na TVP INFO nadal pillarbox.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

No i nadal lecą reklamy w 4:3.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: belzebiusz »

Reklamy w 4:3 z letterboxem są wtedy kiedy jakaś reklama w danym bloku jest właśnie w 4:3 (najczęściej TV Market). Jeśli wszystkie reklamy w danym bloku są w 16:9 to jest poprawne 16:9 bez letterboxa. Ta praktyka jest w TVP1 i TVP2. W pozostałych kanałach TVP leci tylko i wyłącznie w 4:3 z letterboxem.

ferdek1910
Posty: 39
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 16:10

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: ferdek1910 »

myślę, że TVP "testuje" reklamy w 16:9, bo co jakiś czas zdarzają się na TVP1 i TVP2 reklamy w 16:9

Zablokowany