TVP nadaje z napisami

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: MJJ »

REMIX pisze:U mnie godz 20.28 też brak E-AC3 I epg też nie aktualne :!: :!: :!:
U mnie nadal wszystkie trzy ścieżki na TVP1.
giaur500 pisze:No i znowu rozwalili epg :evil:
Też tak macie?
Tak, u mnie przynajmniej od godziny EPG na wszystkich kanałach TVP nadaje program z godzin 13-14.


A przy okazji zauważyłem, że bez żadnego medialnego rozgłosu zaczęli chyba przekształcać TVP Historia w TVP Dokument. Około 20 leciał jakiś film dokumentalny, teraz "Boso przez świat" - trudno takie programy zaliczyć do historycznych.

Bartosz Czach

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: Bartosz Czach »

A Chwaszczyno nadal ma prawidłowe EPG oraz brak E-AC3.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: giaur500 »

Cejrowskiego już kilka razy widziałem w TVP Historia, z tym że nie ma co się podniecać, to tylko powtórki powtórek. Cejrowski teraz pracuje dla tvn i nowych odcinków w tvp nie ujrzycie.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: MJJ »

dapik1 pisze:Witam. Oglądam "Czterech pancernych i pies" na kanale TVP1 w formacie DVBT i mam załączoną opcje wyświetlania napisów. Niestety napisy wyprzedzają fonie/obraz o około 15 do 20 sekund
Dzisiaj (po ponad miesiącu) wreszcie nadali odcinek, w którym napisy nadążały za dźwiękiem.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

TVP Kultura i napisy txt

Post autor: MJJ »

Dzisiaj pierwszy raz trafiłem na TVP Kultura na film z napisami nadawanymi w teletekście. Byłoby to godne pochwały, że kolejny kanał TVP nadaje napisy (na początek w txt), gdyby nie to, że napisy kompletnie nie nadążają za obrazem i głosem.
W tej chwili leci film "Chopin - pragnienie miłości" i specjalnie zmierzyłem, że opóźnienie napisów jest dokłdanie 50 sek.

Nasuwa się pytanie po co i dla kogo są takie napisy ?
Rozumiem, że ustawodawca każe jak najwięcej audycji nadawać z napisami ale w takiej formie jak teraz to jest jedna wielka lipa.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP Kultura i napisy txt

Post autor: qwerty »

Napisy są dla niesłyszących i oni nie zauważą braku synchronizacji z dźwiękiem. Po drugie napisy nigdy nie będą odpowiadać temu co aktorzy mówią - za długie dialogi itp.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP Kultura i napisy txt

Post autor: MJJ »

Opóźnienie jest 50 sekund - nie da się tego nie zauważyć, jeśli lecą napisy dialogowe a tym czasie obraz pokazuje np. jakieś krajobrazy :evil:
qwerty pisze:Napisy są dla niesłyszących i oni nie zauważą braku synchronizacji z dźwiękiem.
Gdyby przyjąć takie wyjaśnienie to by oznaczało, że TVP niepoważnie traktuje widzów dla których te napisy przygotowuje.
qwerty pisze:Po drugie napisy nigdy nie będą odpowiadać temu co aktorzy mówią - za długie dialogi itp.
Co innego brak pojedynczych wyrazów w napisach a co innego rozjazd w czasie.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: MJJ »

Wczoraj wieczorem na TVP2 puścili film z dźwiękiem oryginalnym i z naniesionymi na sztywno na obraz napisami.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: Maciejek »

Takie było życzenie reżysera (i takze wymóg przy dystrybucji filmu). Film ten wyświetlany jest zawsze w oryginalnej wersji językowej.

arik92

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: arik92 »

Na TVP Historia zostały dodane napisy. Są one oznaczone jako napisy dla osób niesłyszących.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: qwerty »

Napisy z telegazety i nie są zsynchronizowane.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: kasia »

Napisy z teletekstu dołączono również na tvp2 i tvp kultura.
Dzisiaj napisy na Dyzmie zsynchronizowane (w piątek było tak, że film swoje a napisy swoje).

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: DanielK »

Tak wyglądają napisy na Das Erste u naszych zachodnich sąsiadów. Zrzut ekranu zrobiony z DVB-T.
Obrazek
Przy okazji warto wspomnieć że nawet transmisje sportowe na żywo są opatrzone napisami.

Bartosz Czach

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: Bartosz Czach »

W końcu doczekałem się napisów. Bardzo dobre rozwiązanie. Dźwięk się wyciszy, a wątku się nie traci.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: giaur500 »

Jakieś dziwne znowu kombinacje z napisami w MUX3? Napisów dvb nie ma już wcale, zamiast tego są tylko napisy telegazety, oznaczone jako "Napisy telegazety: dla niesłyszących", które zresztą są odnośnikiem do strony 778 w teletekście. Czyli w teletekście są napisy na 777 i 778 (takie same).

A na tvp historia dodatkowo jest jeszcze przekierowanie na stronę 300, oznaczone jako "Telegazeta: daty emisji" (cokolwiek by to miało znaczyć), jak wiadomo na stronie 300 jest program tv.

Czyżby całkowita rezygnacja z napisów dvb?

Bartosz Czach

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: Bartosz Czach »

Na pewno łatwiej dorzucić referencję do strony w TXT niż kupić kolejne insertery napisów DVB. Obecny mogą przekazać TVP Polonia.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: biopar »

Właśnie obejrzałem wiadomości z napisami DVB-T. Jakiś czas temu pamiętam dyskusję nt. napisów wiadomościach i Tomek Berezowski mówił, że raczej to nie możliwe, bo za dużo info na prompterze się pokazuje, a tu TVP proszę:
[IMG=http://img525.imageshack.us/img525/8377 ... 50x.th.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

napisy oczywiście z telegazety zerżnięte, ale synchro i wszystko inne ok.

Bartosz Czach

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: Bartosz Czach »

Pan Tomasz napisał, ze nie jest możliwe tworzenie dynamiczne. Na TVP są napisy te, które widnieja na prompterze oraz spisane z lektora.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: giaur500 »

biopar pisze: napisy oczywiście z telegazety zerżnięte, ale synchro i wszystko inne ok.
Przecież już pisałem o tym. Jak widać, napisy dvb to jakiś wielki problem i zrezygnowano z nich całkowicie. To co tam widzisz to strona 778 telegazety. To samo uzyskasz włączając telegazetę na stronę 778. Nie wiem tylko, po co dwa razy - strona 777 tak jak było od zawsze i duplikat napisów na stronie 778. Może w telewizorze nie można tego sprawdzić, ale zapewniam że jest to telegazeta włączona na stronę 778.

Czyli reasumując: na napisy takie jak u Niemców (na przedstawionym powyżej zrzucie) nie ma co liczyć i zamiast tego link do strony w teletekście z kwadratową i brzydką czcionką?

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: TVP1 nadaje z napisami

Post autor: KrzysztofD »

@giaur500: MUX3 z Warszawy, Sierpca i Łosic ma w dalszym ciągu czynne DVB Subtitles.

Zablokowany