TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: cruiser »

Krosnoludek pisze:Niestety w LG niema takiej opcji aby ustawić "MUL" lub "ORG" :evil:
Być może jest taka możliwość po wejściu w dobrze rozbudowane MENU Serwisowe. Jednak w tej chwili nie mam ani jednego odpowiedniego przedmiotu pod ręką żeby je uruchomić.

arik92

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: arik92 »

Czy trafił ktoś może na jakąś audycje w TVP2, gdzie w ścieżce Dolby Digital leciało coś innego niż w MPEG?

Panowie z TVP, jeśli czytacie to forum, to może lepiej byłoby na TVP2 ustawić opis ścieżki Dolby Digital na "MUL" albo "ORG, żeby było tak samo jak na TVP1.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: MJJ »

mantoch pisze:
MJJ pisze:A jaki masz telewizor ?
Taki jaki wskazałem w poście, czyli LG 32LD320 :arrow: http://www.lg.com/ru/tv-audio-video/tel ... 2LD320.jsp Sorry, że nie w ojczystym języku, ale na polskiej stronie widocznie nie ma miejsca na tak marny odbiornik :lol:

Pytałem dlatego, bo na moim Philipsie też nie przypisuje na sztywno tylko po zmianie kanału zawsze wraca do pierwszej ścieżki oznaczonej przez nadawcę jako polski.

Po prostu niektóre modele telewizorów tak mają, trzeba walczyć z producentem, żeby wypuścili aktualizację ale najczęściej jest to walka z wiatrakami.
Ja z Biurem Obsługi Klienta Philipsa koresponduję już kilka miesięcy i cały czas jest tylko obietnica, że zrobią aktualizację ale nie potrafią podać konkrektego terminu.

tom41

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: tom41 »

W Warswzawie na TVP1 widzę trzy ścieżki dźwiękowe:MPEG, AC3 i DD+. Tak są widoczne na moiom Opticumie. I tu ciekawostka; każda ścieżka jest słyszalna. Bez względu na to, którą z tych trzech opcji wybiorę, słyszę normalne stereo. Jedyne, co muszę zrobić, to w menu konfiguracyjnym ustawić dźwięk cyfrowy na PCM. Nie rozumiem tego, gdyż że ten typ tunera jest wymieniany w grupie nieobsłuigujących E-AC3. W zeszłym roku nie obsługiwał nawet AC3. Na początku tego roku dograłem aktualizację producenta, obsługującą AC3.
P.S. Komentarz mile widziany.

arik92

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: arik92 »

Dane dotyczące ścieżki E-AC3 wyciągnięte z pliku TS, który na forum trzy dni temu wrzucił @GUTEK@.


Audio #3
ID : 108 (0x6C)
ID menu : 31 (0x1F)
Format : E-AC-3
Format/Informacja : Audio Coding 3
ID kodeka : 6
Czas trwania : 1 min.
Rodzaj przepływności : Stała
Przepływność bitów : 256 Kb/s
Przwpływność maksymalna : 288 Kb/s
Kanały : 6 kanałów
Rozmieszczenie kanałów : Front: L C R, Side: L R, LFE
Częstotliwość próbkowania : 48,0 KHz
Opóźnienie wideo : -1s 114ms
Rozmiar strumienia : 1,86 MB (6%)
Język : org

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: MJJ »

Jak na razie obydwie ścieżki DD oraz DD+ są wykorzystywane przez TVP do audiodeskrypcji (na przykładzie dzisiejszej emisji serialu "Londyńczycy").

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: ks41 »

Krosnoludek pisze:
MJJ pisze:
mantoch pisze:Jednak, gdy wybieram to drugie audio i zmieniam kanał na inny to po powrocie na TVP1 ponownie mam MPEG polski. Tak jakby TV tego nie zapamiętuje.
A jaki masz telewizor ?
Dokładnie mam tak samo na telewizorze LG 26LK330, nie zapamiętuje wyboru.
Nawet zmieniłem w preferencjach podwójnie język audio z Polskiego na Angielski i to też nie pomaga.
Nawet w następujących ustawieniach to też nie działa:
MENU > Audio > Ustaw. dźwięku DTV:
- Auto
- HE-AAC
- Dolby Digital +
- Dolby Digital
- MPEG
i wybierając na sztywno np. Dolby Digital również nie wybiera tego tylko za każdym razem MPEG Polski. Nie wiem czy to jest błąd w oprogramowaniu, czy tak wszyscy mają.
Jak to jest rozwiązane w innych telewizorach niż LG :?:
U mnie tak samo, TV LG 26LD350

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Komunikacik prasowy firmy Dolby Laboratories:

Wersja oryginalna:
http://investor.dolby.com/releasedetail ... eID=596104

Wersja polska:
---
Polska TVP 1 uruchomiła nadawanie dla odbiorców w Dolby Digital Plus
Publiczny nadawca przyjmuje technologię Dolby dla swojego największego kanału


Londyn, 3 sierpnia 2011- polski nadawca publiczny, Telewizja Polska SA (TVP), staje sie pierwszym dużym nadawcą w regionie Europy Wschodniej, który wdrożył transmisję dźwięku w programie ogólnokrajowym w technologii Dolby® Digital Plus. TVP1, która jest najpopularniejszym polskim programem, rozpoczęła nadawanie dźwięku na platformie cyfrowej DVB-T.

TVP1 jest największym i najstarszym polskim programem telewizyjnym, a jednocześnie najbardziej zaawansowanym w regionie w przekształceniu nadawania telewizji na sygnał cyfrowy. Uruchomienie nadawania naziemnego w Dolby Digital Plus oznacza, ze TVP1 może zaoferować swoim widzom zarówno pięciokanałowy dźwięk przestrzenny, jak i ulepszone parametry dźwięku stereo.

„Zaletą Dolby Digital Plus jest bardzo efektywne kodowanie dźwięku oraz możliwość wykorzystania tego samego systemu do nadawania telewizyjnego jak i do różnych aplikacji multimedialnych” powiedział Andrzej Białczyk, Specjalista ds. Technologii, TVP. „Kolejną zaletą jest to, że nadawca może transmitować dźwięk w jednej ścieżce z dołączonymi podstrumieniami mono, zamiast wielu ścieżek. Jest to wyjątkowa zaleta, w szczególności przy nadawaniu dodatkowych usług, takich jak audiodeskrypcja.”

Wydajna i elastyczna technologia Dolby Digital Plus jest doskonała dla nadawców takich, jak TVP, ponieważ umożliwia dostarczanie widzom dźwięku w najnowszym formacie i jakości, a równocześnie dekoduje bitstreamy nadawane w Dolby Digital kompatybilne z istniejącymi usługami. To rozwiązanie pozwala również na wykorzystanie w platformach multimedialnych i nowych mediach typu tablety, telefony komórkowe, czy inne urządzenia korzystające z transmisji strumieniowej.
„Telewizja Polska jest nadawcą, którego misją jest dostarczenie widzom odbioru jak najwyższej jakości cyfrowej telewizji i nasza współpraca nad wprowadzeniem Dolby Digital Plus trwa już od jakiegoś czasu” mȯwi Andreas Spechtler, wiceprezes Dolby Laboratories regionu Europy i Afryki. „Dolby Digital Plus jest wskazany jako obowiązujący format nadawania dźwięku dla telewizji cyfrowej, i tym bardziej cieszymy się, że to właśnie Telewizja Polska jako pierwsza uruchomiła nadawanie w Dolby Digital Plus, dając swoim widzom w Polsce możliwość odbioru doskonałego dźwięku przestrzennego w kinach domowych.”

Dolby Digital Plus jest stworzony w sposób zapewniający spójną i wysoką jakośċ w całym łańcuchu produkcji, nadawania i odbioru dźwięku w urządzeniach konsumenckich, łącząc zalety doskonałej jakości i przeżyć dla widzów oraz oszczędności i wysokiej wydajności dla nadawców telewizyjnych. System jest również zgodny ze starszymi systemami typu multikanałowe kina domowe, dając możliwość odbioru wysokiej jakości dźwięku najnowszej generacji.

Do tej pory Dolby Digital Plus znalazło sie w ponad 375 milionach produktów na całym świecie, miedzy innymi, takich jak: telewizory, konwertery, odtwarzacze Blu-ray Disc™, odbiorniki audio/video, telefony komórkowe.


O Dolby Laboratories
Dolby Laboratories (NYSE: DLB) jest światowym liderem w technologiach gwarantujących niepowtarzalne przeżycia rozrywkowe. Założona w 1965 roku, firma Dolby Laboratories jest najlepiej znana z wysokiej jakości dźwięku i dźwięku przestrzennego, a tworzy innowacje, które wzbogacają przeżycia w kinach, domach, czy w ruchu. Więcej informacji na temat Dolby Laboratories albo technologii Dolby, znajdziecie Państwo na http://www.dolby.com


Dolby oraz podwojny znaczek D są zarejestrowanymi znakami handlowymi firmy Dolby Laboratories. Blu-ray Disc jest znakiem handlowym Blu-ray Disc Association. Wszystkie pozostałe znaki handlowe są własnością ich właścicieli.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: Miodzik »

Ha Ha - trafiłem chwilę temu na sam link do artykułu i pomęczyłem się z angielską wersją, a tymczasem jest już polska ;) Cały wysiłek poszedł na marne ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie tylko od razu jest wersja polska, ale została przygotowana przez Dolby Labs :)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: Krosnoludek »

Krosnoludek pisze: Dokładnie mam tak samo na telewizorze LG 26LK330, nie zapamiętuje wyboru.
Nawet zmieniłem w preferencjach podwójnie język audio z Polskiego na Angielski i to też nie pomaga.
Nawet w następujących ustawieniach to też nie działa:
MENU > Audio > Ustaw. dźwięku DTV:
- Auto
- HE-AAC
- Dolby Digital +
- Dolby Digital
- MPEG
i wybierając na sztywno np. Dolby Digital również nie wybiera tego tylko za każdym razem MPEG Polski. Nie wiem czy to jest błąd w oprogramowaniu, czy tak wszyscy mają.
Obrazek
W instrukcji obsługi pisze str.73:
Ustaw. dźwięku DTV (tylko w trybie cyfrowym)
Ta funkcja umożliwia wybór pożądanego rodzaju dźwięku, jeżeli w sygnale wejściowym zawarte są różne rodzaje dźwięku.

Tryb - Auto:
Automatyczne odtwarzanie dźwięku w kolejności HE-AAC > Dolby Digital+ >Dolby Digital > MPEG (z wyjątkiem Włoch).
Automatyczne odtwarzanie dźwięki w kolejności HE-AAC > Dolby Digital+ >
MPEG > Dolby Digital
(tylko Włochy).

Tryb - HE-AAC, DolbyDigital+, Dolby Digital, MPEG:
Umożliwia wybór formatu dźwięku. Np. w przypadku wybrania opcji MPEG zawsze odtwarzany jest dźwięk MPEG. Jeśli format MPEG nie będzie obsługiwany, zostanie ustawiony obsługiwany rodzaj dźwięku w powyższej kolejności.

Próbowałem walczyć z LG o sztywny wybór foni DD lub DD+, bo chociaż w menu jest taka opcja, to i tak zawsze wybiera MPEG. Kazali mi sobie podłączyć... DVD, a potem podali adres najbliższego serwisu, ale po co, przecież tv jest sprawny, tylko jest błąd w oprogramowaniu.
Ręce opadają
Czy próbował ktoś jeszcze w tej sprawie dzwonić do LG :?:

Pytanie do Pana Jarosława:
Jak to prawidłowo od strony formalnej powinno działać, czy tv zawsze powinien wybierać np na TVP1 MPEG, a nie że np. ja chcę aby na tym kanale było akurat zawsze DD+ ?

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: biopar »

Puki co używanie domyślnego kanału dźwiękowego DD czy DD+ moim zdaniem mija się z celem. A mianowicie - przeróżne głośności pomiędzy ścieżkami DD a MPEG na różnych kanałach. Np. Na TVP Kultura, czy TVP1 masz DD, ale już np. na Polsacie nie, i różnice głośności są wkurzające. Nie wiem czemu, ale DD jest nadawane głośniej.

Wracając do DD+. Właśnie oglądam ACE VENTURĘ i mam do wyboru MPEG 2/0, DD 2/0 oraz DD+ również w 2/0. Uważam, że to profanacja, ale co tam... na razie uważam to za testy i szkoda, że nie mamy aktywnego przedstawiciela TVP, by nam przybliżył co dalej zamierzają robić z tymi 3 różnymi formatami nadającymi dokładnie to samo.
Jakby co, to informuję, że mój Phillips bez problemu odtwarza DD+. jednakże, nie wiem czy to wina DD+, czy czegoś innego ale co jakiś czas mi się obraz piksluje :/ (podobny efekt do tego na TV6).
Dziś praktycznie pierwszy dzień po urlopie oglądam TV i nie wiem, czy przypadkiem przez te deszcze nie naleciało mi wody gdzieś w instalacji... dam znać co z tym pikslowaniem.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: qwerty »

biopar pisze:Puki co używanie domyślnego kanału dźwiękowego DD czy DD+ moim zdaniem mija się z celem. A mianowicie - przeróżne głośności pomiędzy ścieżkami DD a MPEG na różnych kanałach. Np. Na TVP Kultura, czy TVP1 masz DD, ale już np. na Polsacie nie, i różnice głośności są wkurzające. Nie wiem czemu, ale DD jest nadawane głośniej.
A przypadkiem mpeg-2 nie jest głośniejszy?
AC3: LFE Mode Off Dialogue normalization -24 dB

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: biopar »

@qwerty:
Co innego właściwości danego kodeka, a co innego subiektywne odczucie. Nie chodzi tu o sam poziom głośności, lecz o dynamikę sygnału. Powiedzmy dialogi będą na jakimś tam poziomie, ale już efekty: wybuchy, strzelanina, kraksy samochodowe, itp. będą dużo głośniejsze i wyraźniejsze w przypadku DD.
Inna sprawa to fakt kompresowania oryginalnej ścieżki językowej do jakiegoś tam poziomu i przyciszanie jej po to, by dorzucić lektora. Najlepiej to słychać na TVNie, który puszcza filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową. Sygnał MPEG wydaje się być głośniejszy, ale tylko dlatego, że wszystko zasłania lektor. Po przełączeniu na DD wszystko jest ciszej, ale dojedźmy do sceny, która jest właśnie dynamiczna dźwiękowo (wybuchy, itp...) będzie głośniej w przypadku DD.
Nie wiem skąd wziąłeś ten cytat, ale tyczy się to chyba jakiegoś z głośników efektowych, albo czegoś innego, bo LFE to subwoofer, a liczba -24 tyczy się właśnie jakiejśtam kompensacji ścieżki dialogowej.
Poza tym wracając do tematu to wczorajszy wieczór z TVP nie uraczył mnie dźwiękiem. DD+ działa, ale na wszystkich trzech ścieżkach leciał ten sam sygnał inaczej zakodowany :/ o co tu chodzi?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: qwerty »

Tekst z mojego cytatu wziąłem z nagłówka strumienia. Jak masz możliwość to nagraj jakiś kanał i podejrzyj za pomocą TSReader.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: biopar »

Niestety nie mam takiej możliwości, ale ściągam jakiś fragment nagrany przez kogoś na początku tematu...
a tak na marginesie, co oznacza język dźwięku "qaa" na TVP2?

arik92

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: arik92 »

biopar pisze:a tak na marginesie, co oznacza język dźwięku "qaa" na TVP2?
"qaa" to dźwięk oryginalny

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: Martinez1989 »

Witam, Co to są za ścieżki POL (104), mul (103)[DA], org (108) [DA]??
udało mi się dziś odebrać paczkę TVP z Krosna i mam takie ścieżki, ale nie wiem co to jest. Mógłby to ktoś lajkowi wytłumaczyć??
Z góry dziękuję i pozdawiam.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: qwerty »

pol - tutaj chyba nie trzeba tłumaczyć.
mul - Multiple languages (wielojęzyczny)
org - original - oryginalna

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: Martinez1989 »

qwerty pisze:pol - tutaj chyba nie trzeba tłumaczyć.
mul - Multiple languages (wielojęzyczny)
org - original - oryginalna
Oglądam własnie mecz Polska - Meksyk i wiem, że pol no to polski i org to też po polsku, ale mul? wielojęzyczny to, że to ktoś ma na inny tłumaczyć?? Nie rozumiem tego.

Zablokowany