Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Wojewoda82

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Wojewoda82 »

Ta końcówka to odnosi się chyba do wersji regionalnej TVP INFO, choć akurat u ciebie nie pasuje bo z Kisielic jest INFO Olsztyn, a nazwa kojarzy się z Warszawą.

U mnie NW 05 OPO, i TVP INFO jest z Opola, Nadajnik mux 3 Legnica-Piastowska

Edit: czyli wychodzi końcówka nazwy np jak wcześniej "WAR" to województwo warmińsko-mazurskie czyli INFO Olsztyn, OPO to województwo Opolskie czyli TVP INFO OPOLE itd...
Ostatnio zmieniony 2 czerwca 2012, o 07:07 przez Wojewoda82, łącznie zmieniany 1 raz.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: cyber »

Z wielkopolskiego -śremskiego nadajnika też jest inaczej niż było -obecnie jest NW 03 DOL , obecnie wersja TVP Info z Mux 3 -wrocławska (NW O3 DOL- dolnośląska) no a tu Wielkopolska ,wcześniej druga wersja TVP Info była szczecińska a oznaczenie prawidłowe bo WLKP.
Pewnie tak już to ma być .Ktoś już to zgłaszał na innym wątku . Może pan Jarek sprawę wyjaśni ...

wojtas9975

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wojtas9975 »

macie kanal tvp 1 ale nie w hd bo mi wyszukuje tylko w hd a zwyklego nie
(odbiornik srem)

loleklolek

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: loleklolek »

Mamy. Jest on nadawany w tej samej paczce kanałów co Kultura, Polonia i Historia. Jeśli odbierasz te kanały, a nie masz TVP1 SD, to znaczy, że padłeś ofiarą połączenia "pomysłowości" techników TVP z "wynalazczością" producenta odbiornika. W takiej sytuacji czasem pomagają różne sztuczki, takie jak ponowna instalacja wszystkich kanałów (czasem z wyborem innego kraju instalacji, jak Niemiec, Włoch, czy Litwy), aktualizacja firmware lub wymuszenie ręcznego dodania kanałów.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: piotrek93 »

Familiada bardzo ładne natywne hd plus dla tvp 2 HD

nkp123

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: nkp123 »

Yyym. Jestes pewny, ze to w ogole bylo HD? Dla mnie to byl zwykly upscal..

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: qwerty »

Dla mnie też to był upscale.

wojtas9975

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wojtas9975 »

loleklolek pisze:Mamy. Jest on nadawany w tej samej paczce kanałów co Kultura, Polonia i Historia. Jeśli odbierasz te kanały, a nie masz TVP1 SD, to znaczy, że padłeś ofiarą połączenia "pomysłowości" techników TVP z "wynalazczością" producenta odbiornika. W takiej sytuacji czasem pomagają różne sztuczki, takie jak ponowna instalacja wszystkich kanałów (czasem z wyborem innego kraju instalacji, jak Niemiec, Włoch, czy Litwy), aktualizacja firmware lub wymuszenie ręcznego dodania kanałów.
no wszystkie kanały odbieram tylko po wprowadzeniu hd przestałem odbierać tvp 1 tak to miałem
(znaleźli się geniusze tylko psuć potrafią)

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: zesepo »

Na pozycji TVP1HD masz czarny ekran ale jest dźwięk? Twój dekoder nie nadaje się do HD... jeżeli tak, to nie wina "geniuszy" tylko twojego tunera który jest niezgodny z wymaganiami...

loleklolek

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: loleklolek »

@zesepo

A właśnie, że wina "geniuszy". Skoro łapie TVP Kultura, Historia i Polonia, tzn. że TVP1 SD też powinien. Jego odbiornik paradoksalnie zareagował w sumie nawet prawidłowo, tzn. wybrał kanał z lepszą jakością obrazu. Tyle, że nie umieścił dubla w SD gdzieś na końcu listy. Jest to w sumie zrozumiałe, jako, że w nadawanym strumieniu jest zawarta informacja, że to są praktycznie te same kanały.

A szkoda, bo ustawienie TVP1 SD może być np. lepszym wyborem w przypadku starszych, bańkowych odbiorników. Materiał 4:3 wyświetla się 4:3, a nie w window boxie. Zresztą może to też się tyczyć niektórych odbiorników 16:9. W ogóle podwójne nadawanie kanałów TVP w okresie przejściowym mogłoby dać odbiorcom znajdującym się w zasięgu MUX1 i MUX3 jeszcze trochę czasu na wymianę odbiorników. No ale takiego interesu nie uwzględniono. No chyba, że silniejsze rozróżnienie wersji HD od SD poprzez nadanie im różnych SIDów oznacza o wiele wyższe koszty nadawania. W takim razie decyzja jest zrozumiała i rozsądna.

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Mój odbiornik (tj. LG, s. 350) zareagował „nieprawidłowo”, czyli zapisał wersje z obu muksów osobno, jeszcze nawet, gdy na obu wersje były SD. Przez to ominęły mnie problemy podobne do powyższych. ;)

Wojewoda82

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Wojewoda82 »

Czyli zareagował prawidłowo, LG-ki dublują kanały i dlatego na tych TV nie występuje problem braku jednego z kanałów HD gdy odbieramy 1 i 3 multipleks. Problemy mają telewizory niektórych innym marek, które nie dublują kanałów, tylko wybierają pierwszy znaleziony program, a pomijają występujący na innym multipleksie.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: TomW »

@Wojewoda82
Potwierdzam u mnie. LG zrobił duble SD + HD TVP1 i 2 a Funai wybrał mocniejszy sygnał TVP1 HD i TVP2 SD, a słabszy TVP2HD z MUX-3 pominął.

pablo_nh

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: pablo_nh »

TomW pisze:@Wojewoda82
Potwierdzam u mnie. LG zrobił duble SD + HD TVP1 i 2 a Funai wybrał mocniejszy sygnał TVP1 HD i TVP2 SD, a słabszy TVP2HD z MUX-3 pominął.
Zmień w Funaiu region na włochy i wyszzukaj od nowa. Miałem to samo na Led24-h9001m teraz mam oba HD :)

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: TomW »

Dzieki. Działa. :D Miałem tak zrobić wcześniej, ale nie byłem pewny który kraj. Może ten post przyda się innym posiadaczom Funai. Mam duble TVP1 i TVP2 w HD i SD. To co LG zrobił sam, w przypadku Funai i TVP2 HD - trzeba mu "pomóc" sposobem. Dałem wyszukiwanie ręczne.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: piotrek93 »

Moim zdaniem mogli by w mux 3 wyrzucić polonie dodatkowe info oraz tvp 1 SD i uruchomić TVP 1 HD w bardzo dobrej jakości do 2014 roku skład mux 3 byłby taki:
TVP 1 HD (bez dźwięku mpeg tylko dwie ścieżki(pol)dd oraz (org)dd+)
TVP 2 HD (bez dźwięku mpeg tylko dwie ścieżki(pol)dd oraz (org)dd+)
TVP Kultura (bez dźwięku mpeg tylko sama ścieżka (pol)dd)
TVP Historia (bez dźwięku mpeg tylko sama ścieżka (pol)dd)
Strasznie mnie wkurza obecny brak dd na kulturze i historii i bynajmniej nie chodzi tylko o dźwięk przestrzenny tylko o jakość dźwięku.
a po 2014 dołączyli by główne tvp info dzięki temu przynajmniej część mieszkańców Polski mogła by rozkoszować się naprawdę przyzwoitym HD bez pikselozy. Oczywiście skład mux 1 bez zmian bo nie można dyskryminować tych którzy nie mają dostępu do mux 3.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: qwerty »

Z tego co widzę to bitrate tvp 2 HD wynosi ok 6620 Kbps. Pełne info wrzucę po 19 (planuję nagrać ponad 10 godz strumienia).

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Maris »

Czy ktoś może wie jak w Sony Bravia sprawdza sie bitrate z naziemnej. W tunerze satelitarnym mam taką opcję, ale nie wiem gdzie ją znaleźć w telewizorze.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: qwerty »

Telewizory na ogół nie pokazują.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Railroad »

Sony Bravia nie ma opcji pokazywania bitrate, drugiej rzecz jakiej brakuje to LCN.

Zablokowany