Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: giaur500 »

No mnie tez do dziwi. Panorama, Telexpress, Wiadomości - sztandarowe programy TVP, powiedziałbym nawet - wizytówki TVP. A nadają na kanałach HD w jakości kasety VHS. Ale to jeszcze nic, zobaczcie sobie jakość programu Jaka to melodia. Dobre kasety VHS dawały o wiele lepszą jakość.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Niektóre filmy dokumentalne, też mogły by być w lepszej jakości, mam na myśli reportaże kręcone w tym albo tamtym roku.

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

Ta panorama wygląda masakrycznie;/ normalnie jakby zrobione w paincie i zapisane w słabej jakości:)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Dzisiejszy dokument w dwójce o była tragedia. Wyglądało to jak film puszczany na komputerze o słabym procesorze.

domino16297

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: domino16297 »

To sobie obejrzysz co niektóre programy na TVP Kultura lub TVP Historia to dopiero zobaczysz jakość :) Ale co się dziwić jak większość programów to lata 90 XX wieku :)

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: DVBManiak »

giaur500 pisze:No mnie tez do dziwi. Panorama, Telexpress, Wiadomości - sztandarowe programy TVP, powiedziałbym nawet - wizytówki TVP. A nadają na kanałach HD w jakości kasety VHS. Ale to jeszcze nic, zobaczcie sobie jakość programu Jaka to melodia. Dobre kasety VHS dawały o wiele lepszą jakość.
Jaka to melodia to istna masakra. Jak miałem TV CRT to było pięknie, a jak sobie włączyłem na 42" LG to strasznie to wygląda. Może jakbym z 5m od ekranu siedział to by się dało oglądać.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Ja dostrzegam duże zmiany na TV 37 cali.
domino16297 pisze:To sobie obejrzysz co niektóre programy na TVP Kultura lub TVP Historia to dopiero zobaczysz jakość :) Ale co się dziwić jak większość programów to lata 90 XX wieku :)
Jak łapałem MUX 3 w sobotę to jakość nie była dobra, ale to były stare archiwalne materiały, a jaka to melodia jest kręcona w tym roku, albo w tamtym.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Oczywiście że tak. Jeśli będzie MUX 3 z chęcią będę oglądał TVP Historie. ;)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Dobrze chociaż że na TVP 2 HD jakość nie zmieniła się na gorsze :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: giaur500 »

Na odpowiedź raczej bym nie liczył, ale jesli chcesz to wysyłaj. Ja w każdym razie gdy widzę jakość techniczną taką jaka jest w programie "Jaka to melodia" to od razu przełączam na inny kanał - nic mnie nie zmusi do oglądania tego, nawet żeby to było nie wiem jak ciekawe.

Zresztą, pal licho "Jaka do melodia" (to i tak mierny program który dawno powinien zejść z anteny). Ale niech chociaż programy informacyjne będą w normalnej jakości. Panorama na TVP2 HD wygląda gorzej niż Informacje w Polsacie SD. Więc nie dość że to nie jest HD, to w dodatku jest używany bardzo kiepski sprzęt.
debe pisze:Całe szczęście, że o składzie multipleksu 3 nie decydują tacy osobnicy jak koledzy powyżej i całe szczęście, że ich fantazje zostaną tylko niespełnionymi marzeniami ich własnych umysłów.
No ten to wybitny ekspert, wymyślił nawet nowy standard nadawania w dvb-t - 1080p. Co do wyrzucenia stereo to generalnie się zgadzam, ale przy pozostawieniu 5.1.

krzysztof
Posty: 31
Rejestracja: 12 października 2012, o 20:22
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Zasilacz PWA-40 (20dB)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: krzysztof »

Jaka to melodia kupowała nowe kamery niedawno jak zmieniali format na 16:9. Ktoś wrzucił pieniądze w błoto nie kupując od razu kamer HD. Chyba że mają kamery HD, ale nie mają dobrego kompa aby posklejać materiał.

wielkopolan44

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: wielkopolan44 »

Trochę dziwne bo teraz każdy z osobna może mieć kamerę HD:)

Ale wracając co do tego HD no to w Polsce wygląda to dziwnie;/ Zaraz bedą w sklepach (no może nie zaraz ale w ciągu kilku następnych lat) będą już telewizory UHD w rozsądnej cenie a u nas nie ma jeszcze dobrego HD w sensie platformy cyfrowe np. cyfrowy polsat na poczatku listy zamiast robić kanały HD to walą je gdzies pod koniec;/ Po mału powinny być usuwane kanały SD z takich platform jeśli mają odpowiednik HD. Takie jest moje zdanie a w muxach lepiej na siłe nie chcec tego HD bo jak zaczną upychać to wyjdzie, że moze być nawet 10 kanałów a nie 8 jak to teraz jest:)

Ja jestem tego zdania, że HD powinno wejść na całego do Polski ale to musza zaczać większe platformy. Sprawa NTC powinna być dokładnie przemyślana i powinna być wzięta pod uwagę opinia ludzi choćby z tego forum. Gdybym ja miał wybierać kanały do NTC to by połowa wyleciała. Zaczynając od tvp w SD a kończąc na polsat sport news na którym przewaznie leca powtórki. I wtedy do tak przeczyszczonego NTC dodałbym kanały w HD jesli byłoby miejsce.

Ale tak teraz poza tematem. To czy kiedyś na TVNie nie leciała ekstraklasa albo coś podobnego? Bo coś mi się przypomina ale nie jestem pewien.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

giaur500 pisze:No ten to wybitny ekspert, wymyślił nawet nowy standard nadawania w dvb-t - 1080p.
Nastąpiła mała pomyłka, ale chyba się nic nie stało.
giaur500 pisze:Co do wyrzucenia stereo to generalnie się zgadzam, ale przy pozostawieniu 5.1.
Oto mi chodziło. Chyba to nie jest cofanie się do tyłu tylko na przód? :)

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: aron_m »

Do użytkowników seba133 i giaur500

Świetny plan, Panowie - tylko gratulować Wam geniuszu.
Nie pomyśleliście że w ten sposób (idąc tokiem Waszego rozumowania) użytkownicy jak ja i pozostali stracą jedną z zalet telewizji cyfrowej : ORYGINALNĄ WERSJĘ DŹWIĘKOWĄ w filmach zagranicznych, które emituje TVP? :twisted:

Jeśli już chcecie coś planować to pomyślcie o wszystkich użytkownikach NTC

JESTEM ZA WYRZUCENIEM POLSKIEJ ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWEJ w STEREO (MPEG 2.0) z kanałów TVP 1 i 2 HD, ale w jej miejsce MUSI ZOSTAĆ WPROWADZONA DYNAMICZNA ŚCIEŻKA POLSKA w DOLBY DIGITAL PLUS (czyli jeśli mamy oryginalnie w materiale STEREO - 2 kanałowy dźwięk; to leci DOLBY DIGITAL PLUS 2.0 JEŚLI JEST ORYGINALNIE w materiale dźwięk 5.1 lub 6.1 albo 7.1 to leci taki dźwięk na ścieżce DOLBY DIGITAL PLUS)

Podobnie powinno być na ścieżce WERSJA ORYGINALNA obecnie emitowanej w DOLBY DIGITAL PLUS.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Jeśli TVP by optymalnie myślało to nic by nie stanęło na przeszkodzie. Wprowadzają HD, może już niedługo nie będzie dubli SD, a dźwięk w większości nadal stereo. Jeśli chcą nadawać w lepszej jakości to niech też pomyślą o dźwięku. Widocznie TVP nie interesuje się jakością, tylko nadawaniem byle jak.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: giaur500 »

Weź jeszcze pod uwagę ile osób naprawdę doceni lepszy dźwięk? Używając typowego telewizora za cenę powiedzmy 2500 zł nie tylko nie zauważysz różnicy między eac3 o wysokim bitrate a mp2, ale nawet nie zauważysz dźwięku 5.1 - głośniczki (sztuk 2) i tak będą pierdziały tak samo. Tak samo by nawet pierdziały gdyby dźwięk był 32 kbps/22050 kHz mono.

O ile na jakość obrazu większość ludzi jest wyczulona (a jesli nie jest to chociaż widzi różnicę), to z dźwiękiem już tak nie jest. Nie wiem ile procent widzów rzeczywiście używa dobrego zestawu kina domowego do oglądania TV ale z pewnością nie jest to duży procent - większość ma tylko tv i tyle.

Powiem więcej - nawet mając niezły zestaw głośników komputerowych i oglądając tv na komputerze, ciężko zauważyć różnicę między eac3 a mp2 takim jak jest nadawane teraz przy założeniu że obydwie ścieżki są stereo. I jedna i druga ścieżka brzmi dobrze - i tak bez porównania lepiej niż w standardowym odbiorniku tv który ma własne głośniczki.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: seba133 »

Więc niech zostanie tak jak jest. Po co robić coś czego na ogół większość ludności nie używa.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: DVBManiak »

Ja mam podłączony zestaw stereo i nie słyszę różnicy między ścieżkami MP2 i DD+. Jedynie w przypadku audiodeskrypcji 64 kb/s, ale trudno tego nie usłyszeć.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: cyber »

seba133 pisze:Więc niech zostanie tak jak jest. Po co robić coś czego na ogół większość ludności nie używa.
DD+ może być nośnikiem mono/stereo/2.1/5.1/podkładu lektora/audiodeskrypcji itd. i to w zależności od nadawanego programu ...pozwala to na oszczędności pasma -może w przypadku jednego kanału jest to niewiele jednak np. jeśli zastosowano by DDPlus na wyłączność w całym Mux3 -to dało by już wymierne korzyści natomiast stosowanie w takim przypadku ścieżki dźwiekowej MPEG( stereo)jest po prostu zbędne ...
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: Benedykt »

seba133 pisze:Więc niech zostanie tak jak jest. Po co robić coś czego na ogół większość ludności nie używa.
To jest przykład jak myślą "decydenci"! Po co stereo, po co 16/9, po co HD! Teraz mamy wyniki :lol: :lol: :lol: takiego myślenia. Kiepskie stereo, dużo materiałów w 4/3 (mimo, że 20 lat temu TV Polonia nadawała w PAL+), HD w większości upscal.
A gdzie artyzm i sztuka? ;)

Zablokowany