Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: TLW/SZA »

ObywatelDVB-T pisze:Ja zauważyłem że telewizor dłużej się przełącza na jakikolwiek kanał MUX-3, przez chwilę jest czarny ekran aż telewizor załapie, wcześniej tego efektu nie było.
Może to być spowodowane dłuższą synchronizacją SFN w nowej konfiguracji multipleksu.
U mnie dokładnie to samo.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

belzebiusz pisze:Chyba mamy też już te słynne "nowe multipleksery", bo Profil formatu wideo zmienił się z High@L4.0 na High@L4.1
Mam nagrania z TVP2 HD przed dzisiejszymi zmianami i profil tam też jest High@L4.1, ale to tylko w przypadku tego kanału. TVP1 HD ma High@L4.0, a wszystkie pozostałe kanały Main@L3.0.

Co do obecnej jakości TVP2 HD to na moim 42" TV jest nie do przyjęcia, ba nawet na monitorze 1680x1050 latają piksele. Masakra, nie wyobrażam sobie takiego HD. W takim przypadku już lepiej dać kanałom SD po 4 Mb/s i przynajmniej będzie przyzwoite SD. Mam nadzieję, że jeszcze coś pomyślą.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Z TVP Polonia i 2 kanałami HD w składzie (8 kanałów, 10 slotów) jakość MUX-3 jest nie do uratowania w systemie DVB-T i pojemności MUXa 24,88 Mb/s.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

A pisałem przed tym całym cyrkiem, że lepiej w MUX-3 umieścić 8 kanałów SD w przyzwoitej jakości, a dla kanałów HD postulować o utworzenie nowego MUX-a "HD". :evil:

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

Rzeczywiście dekoder tak jakby dłużej się przełączał pomiędzy programami TVP. Na razie dekoder poprawnie wszystko dekoduje. Przy dłuższym wpratrywaniu się w ekran widać że rzeczywiście jest nienajlepiej z jakością na TVP2 HD a nawet na TVP Rozrywka podczas scen dynamicznych. :|

Podczas testów tego nie widziałem w próbkach wideo, rano też nie widziałem, być może zła jakość jest widoczna co jakiś czas czyli uzależniona od tego czy na multipleksie jest duży ruch bitrate na innych kanałach przez co brakuje przepływności. :|

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

Martens pisze:Podziękujmy tym, którzy twierdzili, że obraz z testowego warszawskiego MUX-a jest bardzo dobry. Utwierdziliście w ten sposób TVP, że taka jakość wam odpowiada. TVP do końca rozważała usunięcie TVP Polonii (brak jej w początkowych spotach), no ale po tak pochlebnych komentarzach zdecydowano się ją jednak pozostawić. Cieszcie się zatem "bogatą" ofertą TVP (w tym wspaniałą TVP Polonią) oraz kanałami (pseudo)"HD".
Nie wiem do kogo masz pretensję.
uprzedzałem.
A TVP i tak zrobi to co chce.
lustracja pisze: Natomiast różnica pomiędzy HD a HD na testach czy SD i SD na testach to już inna sprawa.
porównując widać.
Jak uruchomią to się przyzwyczają szybko taka natura ludzka.
Ludzie dosyć łatwo akceptują to co jest bo wysiłek aby to zmienić jest za duży.
I nikt nie będzie krytykował bo będzie miał niby HD i większą ofertę programową.
Martens pisze: P.S. Jedyne co może uratować kompromitację TVP, to wywalenie TVP Polonii i powiększenie przepustowości MUX-a poprzez zmianę jego parametrów (FEC, GI).
Emitel uprzedzał. Tego się nie robi na łapu-capu. W wielu miejscach nagle nie byłoby dobrego odbioru.


naziemna-ntrc pisze:Jak to niby HD ma wyglądać jak zupa pikseli, to ich dalsze nadawanie nie ma sensu. Mają dwa wyjścia - albo usunąć kanały niby HD, albo zostawić kanały HD i usunąć ze cztery SD. :)
Są jeszcze inne wejście, ale to ludzie musieliby wymieniać odbiorniki. :)
Rozwiązanie dawno sugerowałem.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Maciejek »

Moje zdanie po oglądnięciu Olimpiady na TVP 2 HD:

Obraz NIE do przyjęcia! W scenach z dużym zapotrzebowaniem na pasmo bardzo duże artefakty, niemalże widać piksele! Do wczoraj było dobrze, dziś jest niedostatecznie!
Co do przełączania kanałów nie zauważyłem żadnego zwiększonego czasu przy zmianie kanałów w MUX3

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

Ale to bardzo dziwne, bo wydaje mi się że podczas panoramy oraz jak są reklamy czy inne audycje to nie jest tak źle z jakością, ale podczas olimpiady to naprawdę była tragedia, tyle że na innych kanałach też był ruch scen, dlatego wydaje mi się że jakość teraz będzie zależała od dynamicznych ruchów na innych kanałach, jesli większość kanałów będzie potrzebowała dużego bitrate to żaden nie będzie w dobrej jakości. A więc jakość TVP2 HD wg. mnie będzie dobra tylko wówczas gdy pozostałe kanały pobierają mało bitrate. :|

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Jeśli materiał źródłowy jest w bardzo wyraźnym HD (Igrzyska Olimpijskie) to pikseloza jest bardziej wyraźna. Panorama jest robiona na sprzęcie z poprzedniej epoki (betacamy) i obraz jest bardzo niewyraźny, przez co pikseloza wydaje się mniejsza.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Maciejek »

@jajanusz Dokładnie mam takie samo wrażenie. Na Panoramie było ok, ale wcześniej przy saneczkarkach jak obraz wypełnia lód czy wielu poruszających się widzów jest wtedy tragicznie. Zobaczymy teraz, znowu saneczkarki.

edit: niestety dalej to samo piksele... :twisted:
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2014, o 18:25 przez Maciejek, łącznie zmieniany 1 raz.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Szczerze mówiąc to ja tak dokładnie tej piskelozy na swoim TV nie widzę (być może rzeczywiście na replayu, gdzie pojawiają się koła olimipijskie chyba coś się pojawiło, ale to chyba trzeba siedzieć blisko TV, żeby zauważyć)

Co do lodu podczas saneczkarstwa to może być: albo pikseloza albo lód jest tak mocno "schropowany" - sam się zastanawiałem. Jakość tras na Soczi jest słabo przygotowana...

Miałem nawet wrażenie jakby na kanałach SD w MUX-3 obraz był wyraźniejszy - może to zależy od odbiornika lub ustawień korektorów obrazu itp. w TV?
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2014, o 18:31 przez rotalplus, łącznie zmieniany 1 raz.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

lustracja pisze:Nie wiem do kogo masz pretensję.
Do tych, którzy odbierali MUX testowy i do tych, którzy analizowali jakieś śmieszne 1-minutowe próbki, po czym zachwycali się tutaj na forum tą "wspaniałą" jakością i publicznie twierdzili, że jakość z obu MUX-ów jest taka sama. :evil:
lustracja pisze:Emitel uprzedzał. Tego się nie robi na łapu-capu. W wielu miejscach nagle nie byłoby dobrego odbioru.
MUX-3 już teraz posiada mnóstwo doświetleń, a po 28 kwietnia uruchomione zostaną jeszcze kolejne doświetlenia. Bez przesady zatem, że "w wielu" miejscach nie byłoby odbioru, gdyby zdecydowano się na zmianę FEC i GI. Ci co mają źle ustawione anteny, niech sobie je ustawią precyzyjnie, a ci co odbierają na kawałku druta, niech sobie kupią najprostszą antenę.
Zwiększenie przepustowości MUX-a jest jedynym logicznym rozwiązaniem w tej sytuacji. Nikt nie będzie bowiem przechodził w tej chwili na DVB-T2.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

Martens pisze:Zwiększenie przepustowości MUX-a jest jedynym logicznym rozwiązaniem w tej sytuacji.
Jedyne rozsądne rozwiązanie to wyrzucenie 4 kanałów SD lub 2 HD.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

rotalplus pisze:Szczerze mówiąc to ja tak dokładnie tej piskelozy na swoim TV nie widzę (być może rzeczywiście na replayu, gdzie pojawiają się koła olimipijskie chyba coś się pojawiło, ale to chyba trzeba siedzieć blisko TV, żeby zauważyć)
No właśnie teraz znów jest olimpiada i także nie jest źle, no więc popieram swoją poprzednią tezę że jakość zależy od przepływności bitrate na innych kanałach, czyli jakość będzie zmienna, raz dobra a raz zła, teraz może być dobrze a za chwile jak pojawi się ruch na innych kanałach to jakość HD może się pogorszyć.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Podczas ślizgów był chyba TELEEXPRESS i JTM a one są w SD

Pisałem o tym, że najgorzej będzie gdy będa sceny dynamiczne jednoczesnie, szczególnie na kanałach HD, poza tym różnicy właściwie nie bedzie widać - trzeba by mieć detektor w oczach

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

naziemna-ntrc pisze:Jedyne rozsądne rozwiązanie to wyrzucenie 4 kanałów SD lub 2 HD.
Wiadomo, że TVP na to nigdy nie pójdzie. Bądźmy realistami. Jedyne co, to rozważali usunięcie TVP Polonii. Super, hiper pozytywne komentarze "analizatorów" MUX testowego dały im jednak solidny argument, aby TVP Polonię w upakowanym MUX-3 pozostawić.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Rzeczywiście ocenić to będzie można w sobotę

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: vigoo »

Rzeczywiście, obecna jakość TVP2"HD" jest fatalna. Wyraźnie to widać na transmisjach z igrzysk. Piękne PIKSELE !
Tak wyglądają te cudowne, tajemnicze rozwiązania techniczne, dzięki którym można zmieścić więcej kanałów w muxie. Śmiech na sali :lol:
Ale czego można było się spodziewać po TVP...

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Mam nadzieję, że osoby które piszą nie robią bicia piany tylko rzeczywiście widzą te latające piksele

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

@rotalplus: Trzeba mieć naprawdę poważną wadę wzroku, żeby nie zauważyć tych pikseli. Ja widzę pogorszenie także kanałów SD. Ale co tam, utwierdzajcie sobie dalej TVP jak jest wspaniale. Może dołożą jeszcze TVP Parlament. :lol:

Zablokowany