Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

U mnie też właśnie coś ścięło ze dwa razy przynajmniej - szybki luk na sygnał i ten wtedy coś skakał, ale to przez to ich grzebanie. Dobrze, że chociaż nie ścięło na ceremonii wręczenia medalu Justynie, bo sobie nagrałem.

jarek19777
Posty: 21
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 12:57
Instalacja antenowa: ATX107 TRI DIGIT MINI Dipol11/5-12 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn Kotły,Jested ,Schafberg,Rząsiny

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jarek19777 »

Czeski multiplex nr 3 w mpeg2 nadaje 8 kanałów tv i 1 radiowy i jakos mozna wiec w mpeg 4 10 kanałów zmieści sie bez problemu. Pewnie ze jak ktos ma 40 calowy tv i wiekszy dotego blisko siedzi to zobaczy braki w sygnale. Ale wiekszosc odbiorców nie bedzie sie wpatrywac czy akurat były pixele widoczne czy nie .WIec nie robilbym dramatu z umieszczania 10 slotów w mpeg4

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sebol55 »

dzisiaj na igrzyskach na tvp2hd sie zacieło na chwilke :lol:

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tajemnicapanstwowa »

@Pаtryk
Jeżeli już to 1440x1080i

@Mr P
1280x720x50 daje 46080000 pikseli na sekundę
1920x540x50 daje 51840000 pikseli na sekundę

To różnica 12,5%,to nie jest "to samo". W teorii jest to dość sporo jeżeli bierzemy pod uwagę dwa kanały.

@eter
Mam wrażenie, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Już od dłuższego czasu nie ma dubli TVP Regionalnej (nigdy takowych w NTC nie było, były duble TVP Info, które zniknęły po pojawieniu się TVP Regionalnej), a twoje postulaty o wywalaniu połowy kanałów i tak wiadomo, że nie będą nigdy zrealizowane.
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2014, o 20:15 przez tajemnicapanstwowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

jarek19777 pisze:Czeski multiplex nr 3 w mpeg2 nadaje 8 kanałów tv i 1 radiowy i jakos mozna wiec w mpeg 4 10 kanałów zmieści sie bez problemu.
No pewnie, że się zmieści. Polsat w końcu planuje nadawać 12 kanałów w jednym MUX-ie. Po co nam DVB-T2, skoro u nas w DVB-T da się upchać tyle samo, a może nawet i więcej! Fakt problemu nie będzie, tylko trzeba to oglądać na 21" odbiorniku CRT. :lol: Szkoda, że mamy tak mało wymagających widzów, którzy złe rozwiązania sąsiadów podają jako wzorce do naśladowania. :(

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

jarek19777 pisze:Pewnie ze jak ktos ma 40 calowy tv i wiekszy dotego blisko siedzi to zobaczy braki w sygnale. Ale wiekszosc odbiorców nie bedzie sie wpatrywac czy akurat były pixele widoczne czy nie .WIec nie robilbym dramatu z umieszczania 10 slotów w mpeg4
Jeżeli nikt nie zwraca uwagi na jakość to po co wciskać do multipleksu kanały niby HD? :D :lol:

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Dzisiejszy "Voice of Poland" program, który szedł kiedyś w tak dobrej jakości dzisiaj tylko jak "stali" był dobry..potem światełka i ruch...kamerka z oddali i ....porażka.
Właśnie pan jarek nie wie chyba, że w dobie 55 calowych telewizorów większość posiada już 42 calowe, i właśnie tacy ludzie tutaj piszą, bo widzą na własne oczy jak pozbawia się nas jakości, którą dano nam widzieć. Mogli od razu dać niską i nie byłoby sprawy. Dlaczego zabiera się coś co było dobre a daje "lepsze", ale tylko w mniemaniu nadawcy.
Niestety teraz właściwą jakość będzie można mieć z sat, więc może koniec końców o to w tym wszystkim chodzi, aby nagonić z powrotem klientów na "bieda abonamenty" sat, skoro polsat i TVP tak teraz żyją w zgodzie.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: distefano »

Martens pisze:
jarek19777 pisze:Czeski multiplex nr 3 w mpeg2 nadaje 8 kanałów tv i 1 radiowy i jakos mozna wiec w mpeg 4 10 kanałów zmieści sie bez problemu.
No pewnie, że się zmieści. Polsat w końcu planuje nadawać 12 kanałów w jednym MUX-ie. Po co nam DVB-T2, skoro u nas w DVB-T da się upchać tyle samo, a może nawet i więcej! Fakt problemu nie będzie, tylko trzeba to oglądać na 21" odbiorniku CRT. :lol: Szkoda, że mamy tak mało wymagających widzów, którzy złe rozwiązania sąsiadów podają jako wzorce do naśladowania. :(
TVP robi swoje nie zasięgając opinii widzów niezależnie od tego czy są to widzowie mało czy dużo wymagający. Nie jest winą widzów to co dzieje się z 3-cim multiplexem.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tajemnicapanstwowa »

Zaraz zaraz. On nie napisał, że ludzie nie patrzą na jakość tylko, że nie wpatrują się czy piksel jest taki, a nie inny. Po prostu oglądają, a nie niezdrowo się podniecają, bo ich to najzwyczajniej w świecie nie interesuje.
Osoby oglądające 40 cali z 2m, znające się na rzeczy (ile takich osób jest? ile z nich ogląda NTC?) może różnicę w kompresji zobaczą. Szary człowiek oglądający TV z 3-4 metrów nie zauważy większej różnicy przy tak skompresowanym sygnale TVP2 HD, ale już różnicę między TVP2 i TVP2 HD z pewnością zauważy, bo akurat tą różnicę (głównie w ostrości i szczegółowości) widać gołym okiem.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

tajemnicapanstwowa pisze:Zaraz zaraz. On nie napisał, że ludzie nie patrzą na jakość tylko, że nie wpatrują się czy piksel jest taki, a nie inny. Po prostu oglądają, a nie niezdrowo się podniecają, bo ich to najzwyczajniej w świecie nie interesuje.
No, właśnie. Nie interesuje, czyli nie zwracają uwagi na jakość. ;)
tajemnicapanstwowa pisze:Szary człowiek oglądający TV z 3-4 metrów nie zauważy większej różnicy przy tak skompresowanym sygnale TVP2 HD, ale już różnicę między TVP2 i TVP2 HD z pewnością zauważy, bo akurat tą różnicę (głównie w ostrości i szczegółowości) widać gołym okiem.
Jak można mówić o szczegółowości przy zupie pomidorowej? ;)

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tajemnicapanstwowa »

Jeżeli niesiedzenie z nosem przy ekranie nazywa się dzisiaj niezwracaniem uwagi na jakość to niech Wam będzie. Moim zdaniem owszem zauważalne są skutki kompresji, ale pisanie o tym, że już lepsze będzie nadawanie w SD jest lekko mówiąc głupie - mimo wszystko da się zauważyć różnicę i jeżeli ktoś widzi efekty kompresji na TVP2 HD to nie uwierzę, że nie widzi różnicy między TVP2 i TVP2 HD...
Piszesz, że nie ma szczegółowości przy TVP2 HD. Przełącz na TVP2 SD (mydło, przy transmisjach studyjnych jakby lekkie zamglenie, brak ostrości) to zobaczysz różnicę.
Mam wrażenie, że grupa osób wyolbrzymia problem do granic możliwości, a jestem pewien, że jakby spełniło się "marzenie" niektórych czyli usunięcie HD to lament byłby kilkakrotnie większy...

Na dobrą sprawę my nic tutaj nie zdziałamy.
A ja i tak wstrzymuje się z krytyczną oceną do sobotniego popołudnia, gdy będzie ostatecznie wszystko tak jak sobie to w TVP wymyślili.
Ja wciąż mam nadzieję, że jednak TVP otrzyma choćby pół multipleksu na nadawanie w HD.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

O zgrozo co oni tam sobie wymyślili....doładować i jeszcze raz doładować więcej programow. To sobie wymyślili. Przez co jasne jest chyba (oczywiste), że jakość się obniży. Przecież fizyka to fizyka i żadne "czary mary" tutaj nie pomogą.
Tak- bo Kowalski to ogląda z 5 metrów 30 calaka i nie widzi różnicy to co się będą starać.
Piszcie tak więcej to wszyscy kupimy sobie telewizorki z tym kuprem z tyłu i będziemy zadowoleni z bananami na ustach..bo tyle daja programów i jeszcze 2 w czym, acha w tym no HD....

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

@tajemnicapanstwowa
Jeżeli kanał nazywa się HD to oczekuję od niego dosłownego HD, czyli audycji w wysokiej rozdzielczości i odpowiedniej przepływności, abym mógł dostrzec walory wyższej rozdzielczości. Pierwszy warunek, w przypadku TVP2 HD i TVP1 HD, spełniany jest może w kilkudziesięciu procentach, natomiast drugi warunek nie jest spełniany w ogóle.

Z krytyką nie ma co się wstrzymywać, bo źle się dzieje obecnie. :)

furtian1974

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: furtian1974 »

Pan Jarosław wcześniej napisał że będzie komunikat w sprawie zmian jutrzejszych muxie na stronie Emitela. Gdzie go znaleść ?.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

Ale kanał HD masz w wysokiej rozdzielczości więc o co chodzi :) HD to nie synonim wysokiej jakości (HiFi) :lol:

Mam wrażenie, że oni robią te kanały SD pod zwykłe telewizory CRT, których jest jeszcze dużo na świecie i na których naprawdę dobrze się ogląda. Skoro macie 50" i oglądacie na tym SD to kupcie lepszy skaler albo wkońcu bluray. Aczkolwiek tak naprawdę na serio to HD powinno dobrze wyglądać. Zastanawia mnie czy są jakieś przepisy odnośnie jakości nadawanych programów w telewizji?

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

Decyzja rezerwacyjna ogranicza ilość nadawanych kanałów na MUX-3 do 8 kanałów SD (w miejscu 2 kanałów SD może być nadawany 1 kanał HD). Tak, więc za drastyczne pogorszenie jakości kanałów na MUX-3 będzie też odpowiedzialne UKE, bo wyraziło na to zgodę poprzez zmianę decyzji rezerwacyjnej.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tajemnicapanstwowa »

@sirdaniel
niby kto miałby takie przepisy stworzyć?
Jeżeli nie będzie jakości to nie będzie oglądalności, nie będzie oglądalności to nie będzie wpływów z reklam.

@naziemna-ntrc
pierwszego warunku nie spełnia bardzo wiele stacji szczycących się logiem HD, na dobrą sprawę w 100% w HD w Polsce nadaje, o ironio, TVP HD... Piszesz, że nie ma co się wstrzymywać z krytyką, a moim zdaniem jak najbardziej.
Przez to, że nie ma tu przedstawiciela TVP na dobrą sprawę możemy się tylko domyślać co robią. Czy cokolwiek po za zwiększeniem null packetu zrobili. Czy będzie jakiś inny sprzęt, a może już jest...
Po prostu - póki nie zobaczę efektu końcowego nie mam zamiaru krytykować, bo nie mam wiedzy czy to co widzę tak już zostanie, czy może jednak coś się zmieni, choć przyznać trzeba, że obecnie nie wygląda to najlepiej.
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2014, o 21:47 przez tajemnicapanstwowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

eter pisze:Dzisiejszy "Voice of Poland" program, który szedł kiedyś w tak dobrej jakości dzisiaj tylko jak "stali" był dobry..potem światełka i ruch...kamerka z oddali i ....porażka.
Tak się składa, że przypadkowo zarejestrowałem dzisiaj także i kawałek "The Voice of Poland". Oczywiście w pięknej jakości HD - tyle że niestety z kabla. ;)
distefano pisze:TVP robi swoje nie zasięgając opinii widzów niezależnie od tego czy są to widzowie mało czy dużo wymagający. Nie jest winą widzów to co dzieje się z 3-cim multiplexem.
Zgadzam się, tyle że przychylne komentarze do tego co TVP wyprawia z MUX-3, to dla nich tylko woda na młyn!

P.S. Jutro kolega DVBManiak obiecał umieścić analizę próbek nagrań kanałów HD z kablówki. Ja nie mówię, aby kanały HD nadawane były w DVB-T z bitrate na poziomie 12 Mbit/s, ale 6 Mbit/s to jest naprawdę minimum przyzwoitości, aby kanał nazywać kanałem HD. Taki bitrate jest na kanale TVP 1 HD nadawanym w MUX-1 i to jest do przyjęcia. Kanały "HD" nadawane z bitrate 3-4 Mbit/s są dobre do oglądania tylko na odbiornikach CRT!

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

tajemnicapanstwowa pisze:Piszesz, że nie ma co się wstrzymywać z krytyką, a moim zdaniem jak najbardziej.
Ale ja wcale nie muszę wiedzieć, że szykują jakieś zmiany na jakiś tam dzień. Jednak wiem, bo widzę na ekranie telewizora, że z jakością dzieje się coś złego, dlatego krytykuję.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

jarek19777 pisze:Czeski multiplex nr 3 w mpeg2 nadaje 8 kanałów tv i 1 radiowy
W Czeskim multipleksie nr.3, kanały mają mniejsze rozdzielczości (nie 720 a bodajże około 500) więc temu jest ich więcej. :roll:

jarek19777 pisze:Pewnie ze jak ktos ma 40 calowy tv i wiekszy dotego blisko siedzi to zobaczy braki w sygnale. Ale wiekszosc odbiorców nie bedzie sie wpatrywac czy akurat były pixele widoczne czy nie .WIec nie robilbym dramatu z umieszczania 10 slotów w mpeg4
Ani moja rodzina ani wujkowie nawet nic nie zauważyli, więc? :)

tajemnicapanstwowa pisze:on nie napisał, że ludzie nie patrzą na jakość tylko, że nie wpatrują się czy piksel
Oto właśnie chodzi ;)


Dla ludzi m.in. dla mnie jest istotne to czy będą problemy techniczne w odbiorze, jak na razie dekodery odbierają poprawnie i z tego trzeba się cieszyć że te manewry TVP nie skończyły się jak rok temu na MUX1 gdy dekodery odmówiły posłuszeństwa i narobiło się problemów odbiorcom i serwisom, na szczęście w tym roku się to nie powtórzyło, na szczęście w TVP są rozsądni ludzie i nie zmienili parametrów technicznych, które mogłyby pogorszyć zasięg, na razie więc problemów brak, zobaczymy co po 15 lutego? ;)

Zablokowany