Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pablo21_1984 »

Jak by wywalili TV Polonia to jakość się poprawiła ale nie oni się uparli że wszystkie dotąd nadawane kanały zostają i koniec.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

Proponuję aby moderator przyjrzał się ostatnim 10 stronom w tym temacie i przeczyścił cały hate i ten płacz i bełkot technologiczny.

Kilka faktów do największych krzykaczy:
1. Spora liczba osób nie zauważyła żadnego pogorszenia w jakości obrazu.
2. Odbiorniki są różnej klasy, są lepsze i gorsze - mają lepsze i gorsze "kodeki" z czego wynika punkt 1.
3. Wiele osób czekało na ten dzień i zaczęło się wpatrywać w obraz tylko po to żeby dostrzec wady - a tak naprawdę zobaczyło wady które były zawsze i wczoraj i tydzień temu i rok temu.
4. Złapanie pojedynczej klatki w HD w scenie dynamicznej przy agresywnej kompresji i wytykanie drobnych błędów efektów ubocznych kompresji(zatracenia detali) jest rzeczą normalną - zróbcie stopklatkę w filmie bluray w dynamicznej scenie obraz będzie rozmazany. Ten sam film po kompresji będzie zawierał w dynamicznych scenach piksele. Zgrywałem trochę rzeczy z TVP 2HD przed wczorajszą zmianą i pikseloza już wtedy występowała, ale nikt jej nie sprawdzał i nie narzekał bo wtedy był 1 program HD i 6 SD
Program nagrywany w 2013 roku "I kto to mówi" z dnia 2013.11.10 strumień .ts a o to z niego zrzut gdzie widać pikseloze - placki zmieszanych kolorów a nie jakiś super ostry obraz. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2a7 ... dd97b.html
Żeby zobaczyć szczegóły trzeba powiększyć obraz - ewidentna pikseloza na swetrze dziewczyny na czerwono od lewej, podobnie na twarzy chłopaka na środku na dole w dość statycznej scenie. Porównywałem obraz zapisany z obrazem TS i kompresja pliku graficznego w tym przypadku nic nie oszukuje, bo identyczny obraz jest w TSie na pauzie w tym miejscu.
5. Dla krzykaczy którzy uważają że nie ma to nic wspólnego z HD odpowiem dość krótko 1920x1080 to rozdzielczość full HD a bitrate do wysokiej rozdzielczości nie ma NIC.
6. Drżenie zawsze było - świeżo po kupnie TV w 2012 roku kontaktowałem się z supportem Samsunga to mi napisali żeby podnieść "Siłę sygnału co jest absolutną bzdurą" jakość miałem na 100% a siłę 35-40 i oni twierdzili że siła za słaba ... Ale wtedy to drżenie było zauważalne u mnie i teraz też jest - nic się nie zmieniło.


edit: ktoś pisał o bitrate programów TVP z satelity, ja napisze o bitrate z UPC
1. TVP1 HD 13.4Mb/s
2. TVP2 HD 15.6Mb/s

I co z tego i tam też widać tą drobną pikselozę w dynamicznych scenach, czasami nawet wydaje mi się że ta pikseloza jest większa niż po DVB-T
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2014, o 11:58 przez Anduraki, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kupon »

rotalplus pisze:U mnie nie ma żadnych drżeń, zakłóceń i tym podobnych - to raczej wina waszych odbiorników

edit: znikł dźwięk na TVP2 HD
jest jedna ścieka AUX

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Coś się dzieje, TVP1HD nadal drży (wczoraj u mnie było OK), na TVP2HD brak dwóch ścieżek dźwiękowych, działa tylko trzecia. Ilu użytkowników jest w stanie przełączyć ścieżkę dźwiękową??

Panowie z Emitela, prosimy o jakąkolwiek informację.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: neo69 »

Potwierdzam zaniki wizji na TVP2 HD i TVP Opole. Dodatkowo brak fonii na "dwójce" HD.

daruncio1

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: daruncio1 »

TVP2 HD brak audio w MPEG.
Wygląda na to że TVP jeszcze testuje.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Anduraki pisze:Proponuję aby moderator przyjrzał się ostatnim 10 stronom w tym temacie i przeczyścił cały hate i ten płacz i bełkot technologiczny.
...
Kolego, nie wiem czy zauważyłeś, że (poza absolutnie pojedynczymi głosami) nie ma tu "hejtowania" (co za obrzydliwe słowo) tylkow miarę merytoryczna dyskusja o faktach, odczuciach i sugestiach użytkowników. Po to właśnie Emitel to forum utworzył, żeby takie głosy zbierać. Ja osobiście jestem jak najdalszy od narzekania na wszystko (jak chcesz prześledź moje wpisy w wielu wątkach :)) wiele razy broniłem Emitela i TVP. Teraz jednak wyraźnie jest problem spowodowany przez TVP próbą rozciągnięcia pojemności MUX3.

Bartt

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt »

Faktycznie przed chwilą coś się działo na TVP2 HD. Nie było fonii, ale co ciekawe, obraz w tym czasie na Samsungu był ok. Po powrocie fonii wróciło drżenie obrazu :(.
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2014, o 11:56 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

raskol
Posty: 20
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 11:36

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: raskol »

Anduraki pisze: edit: ktoś pisał o bitrate programów TVP z satelity, ja napisze o bitrate z UPC
1. TVP1 HD 13.4Mb/s
2. TVP2 HD 15.6MB/s
Sorry takie masz oczy.
Ja widzę różnicę przed i po. Skoro tego nie widzisz, nie oceniaj innych.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: vigoo »

Kolego Anduraki...
Co ty wypisujesz ?
Dwa dni temu, wszystko było ok a teraz nie jest !
Nie rób z ludzi ślepców, czy idiotów
Jest o wiele gorzej niż było i HD to jest tylko napis przy logo.
A jeśli ktoś twierdzi, że to wina odbiorników, to niech teraz TVP zafunduje każdemu najnowszy model TV, bo jak ja kupowałem TV 2 lata temu, to spełniał wszelkie wymagania, jakie wtedy obowiązywały...

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Bez satysfakcji przypomnę mój wpis z wątku o testach w Warszawie z 20 stycznia:

"TVP zrobi bardzo nieroztropnie podejmując decyzję bez przeprowadzenia prób w docelowym układzie MUXa uwzględniających:
- wszystkie brakujące elementy strumienia (EPG, dźwięk) - no chyba że rzeczywiście jest pomysł tylko na jedną ścieżkę dźwiękową, ale to byłoby chyba nieporoumienie
- szerszy terytorialnie i czasowo test, który mógłby sprawdzić ewentualne problemy ze sprzętem odbiorczym, doświetleniami, zasięgiem.
Bez tego przejście na nowy układ muxa w całej Polsce to będzie skok do basenu bez upewniania się czy jest w nim dostatecznie dużo wody"

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

Nie oceniam innych tylko mówię, że to jest też kwestia odbiornika ! ale widocznie Tobie nie chciało się czytać dokładnie. Masz zdjęcie ze Stochem parę stron wcześniej ja mam zdjęcie z programu nagranego w listopadzie - widać dokładnie te same defekty.

No ale po co dyskutować merytorycznie skoro można "zjechać kogoś" bo "ja widzę różnicę, a Ty nie widzisz", "skoro ja widzę różnicę to ona jest" .... połowa osób skarży się a druga połowa twierdzi, że nie ma problemu - pomyśl nad tym a nie skupiać się bo ktoś napisał, że nie widzi problemu "to trzeba go zjechać"
Nie rób z ludzi ślepców, czy idiotów
Jest o wiele gorzej niż było i HD to jest tylko napis przy logo.
Nie robię, tylko uświadamiam, że nie wszystko zależy od nadajnika i ustawienia.

A HD przy logo oznacza "rozdzielczość" a nie "jakość" pogódź się z tym że mylicie dwa podstawowe pojęcia. Równie dobrze program HD może mieć bitrate 600kb/s i dalej będzie programem HD ze względu na ilość pikseli w poziomie na ilość pikseli w pionie. Pomijając fakt że jakość będzie fatalna i całkowicie nie do przyjęcia.

http://pl.wikipedia.org/wiki/HDTV

Ani słowem nie jest nic wspomniane na temat bitrate przy transmisji programów HD. Wiodącym słowem jest rozdzielczość.


Widzę że niektórzy są zdesperowani, że zamiast atakować argumenty to atakują autorów postów jeszcze bez dokładnego ich przeczytania i zrozumienia - nie ładnie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

5. odpowiem dość krótko 1920x1080 to rozdzielczość full HD a bitrate do wysokiej rozdzielczości nie ma NIC.
Odpowiem też krótko: ściągnij sobie z Youtuba filmik mp4/avc z bitratem 500 kbit/s i zrób z tego HD.
6. Drżenie zawsze było
Może u ciebie, bo ja nigdy nic takiego w normalnej TV sobie nie przypominam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Jarosław Bałuka »

Oglądając biegi narciarskie w Soczi można mówić o przyzwoitej jakości obrazu, płynnie, bez żadnych rwań czy drgań (na moim tv). Różnicę w jakości widać bardzo wyraźnie po przełączeniu na TVP2 SD - po przełączeniu na sd aż nie chce się oglądać :-)
Na bardzo trudnych scenach pokazują się uboczne efekty kompresji jednak nie jest to przeszkadzające, tego rodzaju efekty spotykane są zwykle przy każdych wymagających transmisjach. Trudno też wykluczyć, że część z nich powstaje już u zródła lub przekazu z Soczi. Były jakieś chwilowe problemy z dźwiękiem, trudno jednoznacznie stwierdzić zródła (np. problemy z przekazem), kompresja kanałów MUX3 (za wyjątkiem TVP regionalnych) realizowana jest całkowicie przez TVP stąd tylko oni będą znali rzeczywiste przyczyny.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Anduraki pisze:..to jest też kwestia odbiornika ! ...
I tu się z Tobą zgadzam, jak większość chyba. Bo tak to wygląda, że odbiorniki mają problem z odbiorem sygnału po zmianach kodowania.

Tyle, że w tej chwili to jest problem TVP (ewentualnie Emitela) a nie posiadaczy odbiorników. Czas na testy sprzętu, analizy, poprawki był do czerwca 2012. Teraz już za późno na istotne zmiany w uruchomionych już MUXach. Koniec, klamka zapadła.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

Może niefortunnie zrzut wykonałem "print scr" z odtwarzacza, jak mi ktoś poda sposób jak wyciąć jedną klatkę ze strumienia to mogę zaraz przesłać ponownie w oryginalnej wielkości.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: vigoo »

Kolego Anduraki
Powtarzam jeszcze raz.
Dwa dni temu było lepiej a teraz jest gorzej.
Więc co się stało? Mój Tv się zepsuł ? Wątpię...
Z Twojej wypowiedzi, wynika, że ludzie się uparli i wmawiają sobie, że nagle jakość się pogorszyła, bo chcą komuś dokopać tak dla zasady.
Nieprawda. Pogorszenie jakości widać wyraźnie, szczególnie podczas transmisji sportowych i ja swojego zdania nie zmienię a zapewniam Cię, że wzrok mam dobry

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

A ja cię zapewniam że u mnie nic się nie zmieniło(co oznacza, że mój odbiornik daje sobie radę), a wzrok mam bardzo dobry - z ponad 100 metrów potrafię zidentyfikować numer autobusu na klasycznej niepodświetlanej tablicy malowanej.

Może pora TV wymienić na jakiś lepszy(nie z najniższej półki ale może chociaż ze średniej półki cenowej)

Ja Ci powiem jak rozumiem Twoje wypowiedzi: Próbujesz mi wmówić że u mnie też obraz strasznie stracił na jakości i że skoro u Ciebie jest gorszy obraz w porównaniu do sytuacji z przed 2 dni to i u mnie musi być tak samo ... ale nie jest.

Może i u Ciebie jest gorzej ale nie znaczy że u każdego jest gorzej.

A i te ataki na Emitel czy moderatorów czemu milczą - to są ludzie którzy pracują od Poniedziałku do Piątku nie mają obowiązku udzielać się na forum w weekendy bo im za to nikt nie płaci, po za tym oczywiste jest że oprócz życia zawodowego mają życie prywatne rodzinę itp. "Nadawanie" na Moderatora czy Admina, że się pochowali czy unikają tematu w Sobotę czy Niedzielę jest nie na miejscu. W Poniedziałek na pewno ktoś z Emitela oficjalnie wypowie się i odpowie na zarzuty czy pytania. Weźcie się i opanujcie ! 100 lat temu TV nie było i jakoś nie było takich rozruchów.

Na tym kończę mój wkład do tego tematu bo widzę, że to nie ma sensu.
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2014, o 12:37 przez Anduraki, łącznie zmieniany 2 razy.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: vigoo »

a może po prostu każdy ma inne wymagania, jeden większe a drugi mniejsze...

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: systemlan »

Oglądałem pięć minut TVP2HD a to dlatego, że nie lubię sportu i nie zauważyłem żadnych problemów. Obraz płynny, żadnych drgań przesunięć itp... Ciężko mi w chwili obecnej pojąć nie których z Was...

Zablokowany