Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Jingiel »

A ty widzisz różnice pomiędzy działem emisji, a działem kontaktu z widzami? Bo ja jakoś widzę.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

piotrek93 pisze:Najbardziej wkurzające jest to że zmiany te zachodzą podczas olimpiady. Wywalić Polonie i Rozrywkę i po kłopocie
To może wywalmy TVP 1 HD i TVP 2 HD oraz ich SD wersje z Mux 1 i będzie po problemie :twisted: ... i niech TVP odkoduje na satelicie.

Jeszcze jedna sprawa - nagrajcie TS i puśćcie na komputerze i porównajcie jakość obrazu. W wielu przypadkach będzie różnica - mowa o dekoderach na chipie ALI. Dekoder sprzętowy i polepszacze w wielkim stopniu przerabiają strumień TS przed wyświetleniem - nie zawsze poprawnie(pisałem o tym w wątku o Cabletech urz0083) czasem nawet pogarszają obraz w stosunku do oryginału.


edit:
Martens pisze:@Anduraki: Piszesz nieprawdę. Prawdziwe przepływności jakie są na kanałach HD w UPC masz podane na wykresach na stronie 111.
Złapałem pierwszą lepszą wartość na szybko i u mnie w dekoderze kablowym wyskakuje ewidentnie ponad 13 mbit, fakt że było też chwilę 6 czy 7 mbit ale wróciło powyżej 10 mbit. Nic sobie nie wymyślam nie muszę nic nikomu udowadniać i nie napisałem średnie wartości bitrate tylko bitrate - co oznaczało że złapałem jakiś punkt o takiej przepustowości przykładowo teraz (w momencie pisania tego posta) na reklamie 15,4 Mb/s Wibowitu na TVP1 HD.

Kto chce niech sobie sprawdzi nie będę wiecznie za rączką każdego prowadził.
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2014, o 17:23 przez Anduraki, łącznie zmieniany 1 raz.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Niestety, pisałem tu zaraz po północy po przełączeniu o "odszczekaniu" przeze mnie, tego co wcześniej pisałem (o tragicznej jakości). Serial "Haus" naprawdę szedł dobrze. Dzisiaj ciągle jeszcze grzebią. To odbiornik po przełączeniu podaje zero sygnału, żeby po czkawce włączyć program i tak dalej. TV Kultura w profilu niewyskalowany ma jakieś upierdliwe prostokąty u góry ekranu. Jakość programu familiada na "TVP2 HD" niżej krytyki. Obraz niewyraźny. Na kabaretach jakość jak ze starego magnetowidu. TVP 1 SD i TVP 2 SD powinni wyłączyć i nie robić sobie wstydu.
Olimpiada tak na TVP 1 HD jak i na TVP 2 HD jakośc mierna, której nie można nazwać "najwyższą" jak reklamuje się napisami telewizja. Podczas szybkiego ruchu obraz zamienia się w SD. Na polskim serialu "U pana Boga w ogródku" na TVP1 HD logo HD powinno być zasłonięte. W ogóle to Telewizja Polska emitując stacje w jakości HD nie dysponuje chyba, oglądając co do tej pory wyemitowała na swoich antenach wieloma programami w tej jakości. Poza paroma polskimi serialami i jednostkowymi filmami emitowanymi w tej technice, reszta to jakieś potworki w stylu SD skalowane do HD co wyraźnie widać. Nawet takie Kabarety chyba jak ze dwa były w jakości HD to wszystko. Teraz jeszcze nakłada się na to wszystko mierna jakość nadawania i mamy co widać.
Do tego kłopoty kolegów z przeplotami i drżeniem obrazu. Niestety jakość na wszystkich programach jest niska, więc właściwie nie za bardzo jest już co gdybać. Dodane programy = pogorszenie jakości.

kamil940715

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kamil940715 »

A tak przy okazji przeplotów, liczbie klatek, to mam pytanie.
Kanał (obojętnie jaki) nadaje cały czas ze stałymi parametrami, a niektóre programy np. Ojciec Mateusz są mniej płynne niż np. skoki, koncerty, czy kabarety. O co tu chodzi?

rafi52

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rafi52 »

Chciałbym przedstawić swoje spostrzeżenia mam tv typ Samsung plazma PS42C450 jest na nim problem a mianowicie szarpie obrazem na programach 3 MUX-a gdzie na MUX 2 jest ok. Mam jeszcze tuner zewnętrzny WIWA-ę HD 80 i na niej nie ma tego problemu. Wcześniej na plazmie nie miałem tego problemu do 14 lutego a teraz jest nieciekawie :(

Lukkas

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Lukkas »

Pytanie do Panów z Emitel:
Kiedy w końcu zostaną zażegnane problemy z telegazetą na kanałach TVP: Historia, Kultura i Polonia?
Testowy przekaz TG znajduje się na 791 - 795 stronie.

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

Rowniez mam podobny problem.
Antena skierowana na śnieżne kotły.Do piatku na zwyklej siatkowej ze wzmacniaczem wszystko smigalo bardzo fajnie.
Po sobotnich zmianach i przeprogramowaniu wystepuje u mnie migotanie, drżenie obrazu na tvp 1 Hd i tvp 2 Hd
Szczegolnie podczas emisji na zywo np. obecne igrzyska tragedia az bola oczy.Wymiana kabla i anteny i nadal to samo.
Na tvp info dolny pasek informacyjny drży.Nie zawsze to migotanie wystepuje bo podczas reklam tego nie ma.
Przed chwila lecial jakis film i bylo ok.Wiadomosci o 19,30 katastrofa.

edit/ Pisownia PL!

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Twój wpis potwierdza wstępną tezę, że jest problem z odbiorem na Samsungach model B i C. Poczytaj kilka stron wcześniej.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: systemlan »

A ja byłem nie zadowolony ze swojego Panasonica. Teraz go przepraszam :D

markowski3
Posty: 29
Rejestracja: 23 września 2013, o 23:02
Odbiornik: LG OLED55E8PLA, NEON + , DIGIAIR PRO T2 , TELEVES H45
Instalacja antenowa: Antena DVBT 6LOG , FUBA 902 , TELEVES HD BOSS
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: markowski3 »

na domiar wszystkiego w sobote to nie była awaria zasilania jak podawali na pasku tylko koder zaliczył "zwieche" bo bitrat został przekroczony o rezerwe która wynosi 5% przepustowości pasma i musieli na szybko przeskalowac sloty by im nie wywyalało .(podpowiedz- na mux 1 TVP SD 2 TVP SD chodziła)
od godz 14.00 sobota jakosć programów hd = sd , jak zwykle pokazali że to przerost treści nad formą , najgorsze że robią eksperymenty w czasie trwania igrzysk zimowych ale co tam zwykłym odbiorcą to się wogóle dla nich nie liczy tylko wytrzepać kase za zmiany na mux-ach .
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2014, o 23:31 przez markowski3, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Boleslawczan
Posty: 23
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 22:16
Odbiornik: Samsung UE40F6650
Samsung LE32C530
Instalacja antenowa: antena zewn. DIGIToptima IQ
Satelitarna nc+
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚNIEŻNE KOTŁY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Boleslawczan »

Jesli nie zlikwiduja problemu migotania obrazu jedynki i dwojki w hd do 15 marca to pozbawia wielu osob mozliwosci ogladania tych kanalow. Wlasnie 15 marca maja wylaczyc jedynke i dwojke w jakosci sd. Coz trzeba bedzie przeproscic jedna z dwoch platform sateliternych i pozegnac sie z dvb-t

edit/ Pisownia PL!

loleq999

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: loleq999 »

No niestety... O żadnej żylecie nie może być mowy. Rozumiem, że komuś może takie HD jakie jest teraz pasować i ja też bym jakoś to wszystko zniósł po męsku, gdyby nie bardzo prosty fakt: było lepiej a jest gorzej. I nie mówię tu o cyferkach. W Warszawie nadaje testowo TVN HD i tam jakosć obrazu do niedawna była lepsza niż na obu kanałach TVP, ale to właśnie była akceptowalna różnica. Teraz to jest niestety przepaść. A telewizorek mam malutki (22 cale) i może trochę też dzięki temu jakość HD w porządnie zrealizowanych filmach i programach na TVP1HD i TVP2HD była dla mie wiecej niż zadowalająca. W nowych programach przyrodniczych BBC na TVP1 na zbliżeniach widać było naprawdę dużo i jakie to wszystko było ostre i szczegółowe (mówię o obrazach statycznych, które są dla mnie najważniejsze, bo wtedy po prostu mam czas wszystko dostrzec). Dzisiaj widziałem kawalek programu BBC z 2012 (czyli na 1000% procent zrealizowane po bożemu) i katastrofa. Na zbliżeniach wygląda to, co najwyżej jak podrasowane SD :( Gdzie się podziały te wszystkie szczegóły? :x Nie lepiej jest np. w ujeciu z lotu ptaka: góra porośnieta trawą wygląda juz nie jak góra porośięta trawą tylko jak góra oblana jakąś obrzydliwą mazią :(
I nie jest wcale tak, że zacząłem się wpatrywać w obraz, bo naczytałem się krytycznych komentarzy. Prawda jest taka, że ja się ZAWSZE wpatruję w obraz na kanałach HD, szcególnie dokładnie analizuję twarze ludzi, zwierząt, fakturę materiałów (czy na przykład widać, że sweter jest zmechacony, wszelkie napisy na grzbietach książek. Oczywiście przy obrazach w miarę statycznych, kiedy nie muszę zbyt szybko podążać za akcją (a i wtedy zwracam na takie rzeczy uwagę).

Jak dotąd TVP1HD potrafiła wyemitować p. taki Homeland i było widać, że to przyzwoite HD jak na warunki telewizyjne (zobaczymy jutro). To samo TVP2HD i miniserial "Wojna w Iraku. Co poszło źle?" - tam na lekkich (góra 1/3 ekranu) zbliżeniach twarzy tzw. gadających glów widać było niemalże pory na ich skórze - to faktycznie była żyleta. W tym tygodniu będzie ostatnia część - obadam jak bardzo jakość spadła (oby jak najmiej :? )

qwerciak
Posty: 54
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, o 09:09
Odbiornik: Samsung UE32D5500RWXXH
Not Only LV6TMPVR4
Maximum T-105 HD
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, PKiN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: qwerciak »

Cała ta sytuacja przypomina mi akcję z chrzczeniem paliwa. Kilku kolesi postanowiło trochę dorobić na boku i zamiast 95 produkują 90. Wmawiają ludziom, że paliwo jest dobre i wina leży po stronie klienta, który ma niewyregulowany silnik.
Otóż, panowie z TVP, tak nie jest. Silniki są dobre, tylko wasze paliwo nie trzyma parametrów. Może czas przestać zaklinać rzeczywistość i spojrzeć prawdzie w oczy. Praw fizyki nie da się oszukać.
Kilku ludzi z TVP na siłę chce udowodnić Ministerstwu Spraw Zagranicznych potrzebę istnienia w NTC TVP Polonii, by dalej otrzymywać dotacje na jej istnienie i aby kilku kolesi zatrzymało posadki.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

tvp zapomniała dać napisów do mux 3.

wiesiek0102
Posty: 73
Rejestracja: 9 września 2011, o 20:07
Odbiornik: WIWA HD-100
Nadajnik - obiekt nadawczy: KATOWICE KOSZTOWY

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: wiesiek0102 »

Potwierdzam na mojej wiwie obraz na mux 3 tragedia ...
Pixeloza, zanikanie dźwięku itp. TVP oglądam z satelity (całe szczęście mam jeszcze taka możliwość do końca marca). Potem będzie chyba trzeba zakupić platformę jakąś i przestać oglądać TVP.

Jak to ma wyglądać tak jak to wygląda, to ja dziękuje za takie DVBT !

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

markowski3 pisze:na domiar wszystkiego w sobote to nie była awaria zasilania jak podawali na pasku tylko koder zaliczył "zwieche" bo bitrat został przekroczony o rezerwe która wynosi 5% przepustowości pasma i musieli na szybko przeskalowac sloty by im nie wywyalało .(podpowiedz- na mux 1 TVP SD 2 TVP SD chodziła)
od godz 14.00 sobota jakosć programów hd = sd , jak zwykle pokazali że to przerost treści nad formą , najgorsze że robią eksperymenty w czasie trwania igrzysk zimowych ale co tam zwykłym odbiorcą to się wogóle dla nich nie liczy tylko wytrzepać kase za zmiany na mux-ach .
Też mam takie odczucie jakby po tej awarii jakość się pogorszyła, bo w sobotę rano naprawdę wyglądało to przyzwoicie a wczoraj jakoś tak słabo się prezentowały kanały TVP - TVP INFO wyglądało jak przekaz TV TRWAM - efekty kompresji są nadzwyczaj widoczne

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: maker3 »

Na TVN z satelity też była podobna sytuacja z szarpaniem obrazu m.in. na Nboxach. Na reklamach było ok, a na niektórych audycjach rwało. ITI nigdy nic z tym nie zrobił (niewielka skala, bo tylko kilka modeli z E2 na procesorach sh4), chyba przez rok z przerwami tak się działo, aż ktoś zrobił patcha.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

@DVBManiak
Telewizor (Samsung), z którego korzystam, ma cztery albo i więcej lat i radzi sobie ze wszystkimi kanałami oferowanymi na MUX-1, MUX-2 i MUX-3. Tak, więc nie trzeba niczego wymieniać tylko trzeba od razu kupić porządny sprzęt.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

@naziemna-ntrc

akurat tutaj to była loteria, bo nikt z nas nie wiedział, że te konkretne modele z tym chipsetem odmówią posłuszeństwa za 3-4 lata.
Albo inaczej. Nie odmówiły by posłuszeństwa gdyby TVP nie zastosowało nowych parametrów kodowania.
Więc Twoje uwagi o kupowaniu porządnego sprzętu są nie na miejscu.

loleklolek

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: loleklolek »

@naziemna-ntrc
Tak, bo wszyscy mają pod ręką mobilne laboratorium, więc przed zakupem mogą wykonać milion procedur testowych na każdą ewentualność i dzięki temu wiedzą, który sprzęt jest porządny, a który nie :lol: .

Ja powiem wręcz odwrotnie, w obecnych realiach, kupując tv trzeba się kierować tylko tym, czy akceptowalnie wyświetla obraz (ma dobrą matrycę) i puszcza dźwięk oraz czy ma dużo złącz, bo nie wiadomo, co będzie za dwa trzy lata.

@DVBManiak
Na razie to bym się wstrzymał z tą wymianą sprzętu/zakupem zewnętrznych dekoderów. To, że problemu nie dało się rozwiązać od ręki, nie oznacza, że wcale się nie da.

Zablokowany