Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

Zawsze też możecie dokupić STB kosztujący ok. 100 zł, podpiąć () i powinno być ok.
Okazuje się ze te dekoderki za 100 zł którym nie wróżono specjalnie przyszłości okazują się ostatnią deską ratunku i całkiem dobrym rozwiązaniem. Inaczej do wywalenia byłby cały tv ktory kosztuje kilkanaście razy więcej, a nie wiadomo co jeszcze wymyślą...
Kupno sprzętu który sprawdzi się w każdych warunkach to tylko kwestia przypadku.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

naziemna-ntrc pisze:@DVBManiak
Telewizor (Samsung), z którego korzystam, ma cztery albo i więcej lat i radzi sobie ze wszystkimi kanałami oferowanymi na MUX-1, MUX-2 i MUX-3. Tak, więc nie trzeba niczego wymieniać tylko trzeba od razu kupić porządny sprzęt.
Bzdura. Tak sie składa, że kupując określony model kierowałem się głównie jakością/MATRYCĄ (wtedy Samsung montował 6 różnych matryc), wejściami - wyjściami oraz ogólnym wyglądem. Wtedy linia/wzornictwo Samsungów było dla mnie najlepsze. Co ciekawe, że za kilkaset złotych więcej, wtedy, inni producenci oferowali swój sprzęt z dokładnie takimi samymi matrycami.
No cóż, gdybym wiedział, że za kilka lat ( 3 lata) zamontowany procesor będzie bardziej istotny od użytej matrycy, to...

P.S.
Oczywiste jest, że występowało kryterium finansowe a dołożenie, wówczas np. 500 zl. nie wchodziło w rachubę. Zresztą byłaby to taka sama "loteria" z TV jak teraz.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 11:52 przez MarioPL, łącznie zmieniany 1 raz.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

Podzielę się swoimi spostrzeżeniami. Pisałem w sobotę, że obraz jest takiej samej jakości co z satelity. Do tej pory TVP1 HD odbierałem z DVB-T. Dlaczego? Od pewnego czasu (jesień '13) TVP1 HD z SAT (transporder 11449 H)przycinał mi dźwięk. Chyba jest coś na komunikacji HDMI bo jak odłączę i ponownie połączę już jest OK! Tylko ten jeden program ze wszystkich odbieranych tak się zachowywał. Pozostała komunikacja pomiędzy tunerem Ariva 250 Combo a TV Philips 42PFL 6007 - prawidłowa. Od wczoraj dźwięk zaczął mi przycinać również na TVP1HD z DVB-T. Co może być nie tak z tym programem? Przy komunikacji tuner-TV i podłączeniu przez "euro" tego nie ma. Wczoraj zauważyłem, że 1 i 2HD jakby nieco mniej kontrastowa była niż jeszcze w sobotę. Czy ma ktoś na tą sytuację racjonalną odpowiedź?
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 12:06 przez miet555, łącznie zmieniany 3 razy.

tolesi

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tolesi »

Proszę zwrócić uwagę ,że nie tylko TV ale też zgłaszny był zewnętrzny STB URZ0086 Cabletecha.
Ponadto ilu jest takich co czytają forum i zgłaszją sprzet? Garstka.
Raptem urządzenia zrobiły się niezgodne pomimo , że KRRiT robiła naloty na sklepy w celu sprawdzenia , który sprzęt spełnia ich normy i nawet wydali jakieś listy niezgodnego z wytycznymi.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DanielK »

Strasznie migocze obraz na jednym z modeli STB, podłączony przez złącze Scart (po HDMI jest OK).
http://youtu.be/9-J6ZYntZXs
Problem jest na wszystkich kanałach mux-3 z wyjątkiem TVP Regionalnej.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

@3up. Spokojnie. Piszemy tu (i nie tylko) o zaistniałym problemie, licząc, że może sie coś jeszcze zmieni. Jak nie sposób nadawanie, to może jakaś pomoc od prod. TV.
Wymiana/kupno dekodera to naprawdę ostateczność. Do czasu jak nie zniknie 1 i 2 SD, możemy się pomęczyć i oglądać TVP 1 i 2 w SD.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

Boleslawczan pisze: Ja mam model C530 i też mam od soboty to drganie.Czyli żadne wgrywanie nowego oprogramowania nic nie pomoże tak? Tylko kupno nowego tunera?
Jeszcze nie wiadomo jak sprawa zostanie rozwiązana.

Ja bym się na razie wstrzymał z kupnem zewnętrznego dekodera. A jeśli już to według mnie sprzęt powinien być wymieniony na nowy ze względu na niezgodność z "polskim dvb-t".

Z tego co mi wiadomo sprawa zajmuje się obecnie TVP wraz z producentami urządzeń. Ale jak na razie żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie nie wydali.
Na chwilę obecną pytania należy kierować chyba do TVP i ewentualnie producentów sprzętu.

Co do modeli niezgodnych z nowymi parametrami, zapewne jest ich więcej (STB też pewnie jakieś wśród nich są).
Zgadzam się, że na forum zagląda garstka maniaków, a 99,99% nieświadomych użytkowników męczy się z problemem w swoim domu.

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Ale czego było się spodziewać, jeśli obecna emisja przypomina wlewanie 10 litrów wody do 8 litrowej beczki. Takie ekstremalne parametry nadawania, które to umożliwiają wcale nie muszą być poprawnie odbierane na wszystkich normalnych urządzeniach przewidzianych do odbioru normalnych parametrów. W ogóle to teraz cała emisja MUX3 jest do kitu i czy drga czy nie drga to zobaczcie jak to wygląda. Kiedy nadawali wcześniej kiepskiej jakości programy na HD jakoś sobie tam wyglądały, nie miały tylko dobrej ostrości. Teraz nie mają w ogóle ostrości i na domiar jeszcze widoczna pikseloza. Normalnie porażka.
TVP tylko się ośmieszyła taką zmianą jakości. Wiadomo, po zakupie cudownych urzadzeń do cudownej kompresji nikt teraz tego nie wyłączy i wyrzuci, tak więc będą dalej to emitować.
Dlaczego, ktoś musi w ogóle coś robić, żeby oglądać poprawnie program nadawany w technice jaką odbiera odbiornik. Drgania obrazu są w ogóle już mega nieporozumieniem.
Na 42 calowym odbiorniku cały MUX3 jest tragiczny. Co mają powiedzieć widzowie z odbiornikami 47-55 cali.
Moje pytanie więc brzmi PO CO BYŁ CAŁY TEN CYRK? Było dobrze więc? Skoro jest źle to Telewizja Polska powinna pójśc po rozum do głowy, bo niezadowolenie nasze nie maleje , ale rośnie coraz bardziej, patrząc na to co zrobiono z jakością.
Szkoda, że tak renomowana firma tak sobie tym krokiem psuje opinię dobrego nadawcy, jakim była darzona myslę przez wielu z nas. Niestety obecnie bardzo maleje to grono, do ludzi, ktorzy nie cenią jakości lub w ogóle im na niej nie zależy. Szkoda, że Telewizja Polska tego nie chce zrozumieć i brnie w ślepą uliczkę.

Ps. Ktoś pisał, że nie należy oglądać telewizora z nosem przy szybie i sie czepiać. Właśnie tutaj jest nieporozumienie , bo aby dojrzeć zalety programu w jakości HD to należy go własnie oglądać z dosyć bliskiej odległości, aby dojrzeć te jego walory w pełni.
Obecnie to programy HD należy ogladać z bardzo dużej odległości, aby nie dostrzec bardzo marnej ich jakości - co mija się w ogóle z celem nadawania tak w tej technice.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 12:49 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

To różnie z tym bywa u taty jest Wiwa 85hd i radzi sobie nawet przyzwoicie natomiast CABLETECH URZ0086 TWIN już nie drżenie jest pomaga przestawienie formatu na auto może Plomba sprawdź czy Ci to pomoże . pisałem do TVP żadnej reakcji serwis CABLETECH-a odpisał że spróbują poprawić soft

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

Samsung "zwalił" na TVP:
Uprzejmie dziękuję za kontakt z Centrum Obsługi Klienta firmy Samsung.

Na podstawie posiadanych informacji na chwilę obecną są problemy z popranym nadawaniem sygnału co jest powodem nie odbierania kanałów przy telewizji naziemnej.

Ze swojej strony Pana wiadomość potraktuję jako sugestię, którą przekażę do działu technicznego

Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Z informacji, które otrzymałem wynika, że mogą to być przejściowe
problemy z mux'em, na którym znajdują się te kanały. Jeśli jednak
życzyłby Pan sobie, aby serwisant sprawdził sprawność pańskiego
telewizora to zapraszam Pana do kontaktu z jednym z naszych
autoryzowanych serwisów. Poniżej podaję dla Pana link do strony,
na której znajdzie Pan listę naszych serwisów: http://
http://www.samsung.com/pl/support/locat ... ocation.do?
page=SERVICE.LOCATION
Z chęcią udzielę odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
W przypadku dalszej korespondencji prosimy o skorzystanie z
formularza kontaktowego na stronie: www.samsung.pl, zakładka
‘kontakt z nami’, ponieważ bezpośrednia odpowiedź zwrotna na ten
email nie dotrze do naszych konsultantów.
Z pozdrowieniami
Kamil Krygier

jacor1986
Posty: 13
Rejestracja: 2 września 2011, o 12:50
Instalacja antenowa: ASR-860/P25 TELMOR
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań Wichów

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jacor1986 »

Witam, Posiadam TV LG 55 calowy i stwierdzam, że odbiór kanałów z MUXa 3 wcale nie jest tragiczny!! Kanały HD ogląda się nawet dobrze, na TVP INFO obraz jest dużo lepszy niż był na MUX 1! Występuje tylko jeden mankament, brak jest usługi HBB TV na kanałach TVP. Wszystko ogląda się płynnie, bez żadnych zacięć i drgań obrazu. Odbieram sygnał z RTCN Żagań/Wichów.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: distefano »

Te usterki, o których piszecie chyba uzależnione są od rodzaju dekodera zewnętrznego/telewizora, a może od konkretnego nadajnika (tego akurat nie wiem). U mnie na Fergusonie jak i na drugim dość szajsowatym dekoderze nic takiego nie występuje i nie występowało po wprowadzonych zmianach.

irkam

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: irkam »

A wiecie może co to za pasek w pierwszej linii obrazu pojawił się na TVP KULTURA i TVP POLONIA (patrz załącznik). Dodam, że niezależny od odbiornika.

http://i60.tinypic.com/15mnvjp.png

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To teletekst.
Jeśli występuje na wszystkich odbiornikach, trzeba w koderze skorygować numery linii, na których przesyłana jest informacja o txt i paski znikną.


/edit
Użyłem skrótu myślowego. W koderach starszej generacji zmiana konfiguracji txt z poziomu systemu zarządzania rozwiązywała problem, chociaż wcale nie znaczy to, system nadzoru nie przeprogramował przy okazji innych opcji.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Co? Teletekst? :lol:
Przecież to linia WSS (https://en.wikipedia.org/wiki/Widescreen_signaling), która w DVB-T występowała kiedyś na Polsacie Sport News (ten kanał nigdy nawet nie miał Teletekstu) i TV4, ale została zlikwidowana (na satelicie 90% programów SD ją nadal emituje). :P

https://pl.wikipedia.org/wiki/WSS
https://en.wikipedia.org/wiki/Widescreen_signaling

Linia pojawiła się od czasu sobotniej awarii w TVP.

radogol
Posty: 40
Rejestracja: 30 grudnia 2013, o 10:39
Odbiornik: Sharp le39650v
Instalacja antenowa: ATX 55 + WZMACNIACZ LNA 177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Góra Kamieńsk, Ostrawa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: radogol »

U mnie odbiór kanałów mux 3 jest ok na tv sharp. Problem jest jedynie co do jakości na kanałach tvp 1 i2 hd, widać często piksele. W linku zamieszczam wykres z poziomem sygnału.

http://i61.tinypic.com/b5r7tc.jpg

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: teleMAN »

Czytam wszystkie posty dotyczące ostatnich zmian na MUX-3 i mnie
dziwią nieustanne narzekania.Ja jakoś nie zauważyłem żadnych
negatywnych zjawisk na wszystkich posiadanych odbiornikach .
Wszystkie śmigają poprawnie,po prostu po zmianach ponownie
przeprogramowałem odbiorniki i wszystko jest OK. Radzę swoje
instalacje antenowe wykonać poprawnie a nie szukać dziury
u nadawcy czy u dystrybutora sygnału.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

można sobie pisać do TVP a oni ignorują to mimo że niby mają kontakt z widzami. widz ma jedno prawo płacić abonament a nie narzekać na jakość programów i nadawania. poco ta cała cyfryzacja jak nie można ogladać bo od tego migotani ataku padaczki można dostać . tak to jest jak się oszczczędza na tym co potrzeba a wydaje na bdzury takie jak moda na sukces ect
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 16:41 przez bm86, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Puma »

@teleMAN, chodzi o poszczególne modele telewizorów (drgania obrazu) a nie o narzekanie dla samego narzekania ;)

Zablokowany