Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
emc_ldz
Posty: 6
Rejestracja: 16 lutego 2014, o 10:55

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: emc_ldz »

Chciałbym zwrócić uwagę, że niektóre komentarze osób którym poprawnie odbierają programy z MUX-3 są bardzo nie na miejscu. Cieszcie się, że Wam odbiera i skończcie komentować to, czy ktoś kupił tv z wyższej pułki, czy niższej. Każdy kupuje to, na co go stać. Jeżeli sprzęt został dopuszczony do sprzedaży na terenie RP to powinien działać poprawnie. Do 14 lutego nikt nie miał problemów z odbiorem MUX-3, w chwili obecnej problem występuje. Ja na swoim Samsungu PS42C450 oprócz tunera DVB-T używam także tunera DVB-C i modułu CI. Wszystkie programy odbierają poprawnie, w tym ok 20 w HD, tylko programy TVP sprawiają obecnie problemy. Wniosek z tego taki, że winę za to ponosi TVP i nikt inny.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

emc_ldz pisze:Jeżeli sprzęt został dopuszczony do sprzedaży na terenie RP to powinien działać poprawnie.
Dopuszczony do sprzedaży jest każdy produkt, o ile nie podlega oddzielnym regulacjom, np. jest niebezpieczny.
Nie ma ustawy zakazującej wprowadzania na rynek odbiorników niezgodnych z wymaganiami krajowymi. Nadal można sprzedawać odbiorniki analogowe, tyko z dekoderem mepg-2, SD. Takie są prawa wolnego rynku. Pomijam obowiązki informacyjne wynikające z Ustawy o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej, ale i one nie zakazują sprzedaży produktów niezgodnych.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: ploomba »

Panie Jarosławie, jest tylko jedno małe "ale".
Przy zakupie urządzenia niezgodnego z polskim dvb-t , klient zobowiązany jest podpisać stosowne pismo, że jest świadomy zakupu sprzętu niespełniającego wymagań dvb-t mpeg-4.
Ja czegoś takiego nie podpisywałem. Mało tego, z pełnym przekonaniem kupowałem tv będąc świadomym, że spełnia wszystkie normy polskiego dvb-t (uczulony wtedy byłem m.in na wymagany EAC-3).
Zapewne 100% klientów kupujących sprzęt dvb-t z mpeg-4 kupowało go, mając świadomość, że jest zgodny z normami.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zgadzam się.
Mój sprzeciw wzbudziło tylko zdanie o dopuszczeniu do sprzedaży. Dopuszczenie i zgodność to dwie różne sprawy.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

święta racja nikt nie przewidział,że u nas mux będzie taki ściśnięty jak spodnie pasem :D nikt nie przemyślał sprawy co dalej jak ustanawiano prawo.

enkidu

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: enkidu »

mnie najbardziej boli ubytek danych naprawczych. Chociaż parametry sygnału mam "niby" dobre (str 75%, snr 100%, ber < 4000 dla MUX-3, unc 0) to jednak ciągle się coś krzaczy. Nie mogę się doczekać testów doświetlenia, żeby wykluczyć wpływ anteny/kabla/braku rytualnej dekapitacji koguta* na odbiór.

---
* - niepotrzebne skreślić

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Artek Ł. »

kanały w mux 3 nie da się jak dla mnie oglądać . obraz jest mdły i rozmyty . szybko męczy się wzrok od oglądania tego . patrzyłem na kilku telewizorach i nie dam rady tego oglądać

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

U mnie od 15 lutego bardziej zacinają się kanały. Dekoder powoli wczytuje kanały. Teraz mam 60%-100% sygnału, które strasznie skacze (raz 100% raz 62% raz 96% raz 74%) przez co obraz częściej się zacina. Wcześniej było od 68% do 78% i tak nie skakało. Na innych multipleksach nie było żadnych zmian w odbiorze. Może to wina dekodera?

grzegorz0plonka

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: grzegorz0plonka »

Ok, Panowie, kilkakrotnie JaroslawMroczkowski i Jarosław Bałuka odpowiadał, ze mux 3 jest operatorem TVP.

Wszystkie uwag i problemy nieprawidłowości odbioru tvp powinniście zgłosić na adres http://www.tvp.pl/o-tvp/kontakt. Jak oni zostaną kilkanaście zgłoszeń to będą musieli podjąć decyzji sytuacje..

Jak będziecie pisać do typ to dobrze byłoby rzetelnie opisać problemu i dokumentować np. filmik.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

JaroslawMroczkowski pisze:
emc_ldz pisze:Jeżeli sprzęt został dopuszczony do sprzedaży na terenie RP to powinien działać poprawnie.
Dopuszczony do sprzedaży jest każdy produkt, o ile nie podlega oddzielnym regulacjom, np. jest niebezpieczny.
Nie ma ustawy zakazującej wprowadzania na rynek odbiorników niezgodnych z wymaganiami krajowymi. Nadal można sprzedawać odbiorniki analogowe, tyko z dekoderem mepg-2, SD. Takie są prawa wolnego rynku. Pomijam obowiązki informacyjne wynikające z Ustawy o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej, ale i one nie zakazują sprzedaży produktów niezgodnych.
A powinna być taka ustawa. Zdecydowano na DVB-t H264 to z DUŻYM wyprzedzeniem powinni podać w ustawie wymagania i UKE powinno trzymać nadawców w ryzach co do kombinowania z zmianami parametrów.

Powoli jeśli są planowane zmiany np. koegzystencji 2 różnych sposobów nadawania lub całkowitej zmiany powinna ustaw określać taką zmianę. np. DVB-T2.
i nie byłoby problemów z upychaniem .

I co teraz. Kolejne multiplexery i 6 SD= 3 HD?

Słynne miejsca nam starczy nagle się okazuje, że nie chodzi o nowe MUX tylko upychankę.
Tak ma wyglądać postęp? gdzie ten sukces cyfryzacji?


Bo pomijam problemy z drganiem obrazu ale tego nie daje się już oglądać.
Plama na plamie.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

Z miła chęcią napisałbym do TVP, lecz musiałbym wiedzieć, jak fachowo nazywa się ten efekt drżenia w moim ( i nie tylko) telewizorze. Napisałem do Samsunga, starając sie opisać problem jak najlepiej i efekt widać parę postów wyżej.
Może znajdzie sie ktoś, kto zna fachowe okreslenie tego "zjawiska". Wiem, że będzie to trudne ponieważ musiałby posiadać któryś z TV z ww. "zjawiskiem" :cry:
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 19:17 przez MarioPL, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: distefano »

Kamilx pisze:U mnie od 15 lutego bardziej zacinają się kanały. Dekoder powoli wczytuje kanały. Teraz mam 60%-100% sygnału, które strasznie skacze (raz 100% raz 62% raz 96% raz 74%) przez co obraz częściej się zacina. Wcześniej było od 68% do 78% i tak nie skakało. Na innych multipleksach nie było żadnych zmian w odbiorze. Może to wina dekodera?
Zresetuj dekoder, przywróć ustawienia fabryczne po czym zaprogramuj wszystko od nowa. W dekoderach satelitarnych takie zabiegi zwykle pomagają w tym wypadku powinno być podobnie.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL »

MASAKRAAAAAAAA...
Drżenie (klatkowanie) obrazu jest "już" widoczne na TVP Historia ("Spór o historie") i TV Polonia- koncert M. Bajora. Masakra, co tam się wyrabia na tym Mux'ie ? :evil:
Wygląda to gorzej niż na TVP 1HD i 2HD. Może to jest zaraźliwe? Zaczynam sie bać o inne kanały/muxy ;)
Ja wymiękam. :oops:

EDIT: Pan Adam Sikorski (Było... nie minęło) wygląda jak postać z Matrixa.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 20:35 przez MarioPL, łącznie zmieniany 1 raz.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Proszę przestańcie pisać już o tych drżeniach BO JUŻ WIADOMO, że taki problem występuje w wybranych odbiornikach, więc po co powielać ten sam temat

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Moglibyście przestać co niektórzy w końcu płakać tu na forum? Piszcie do TVP.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

Zwróciłem się do TVP z zapytaniem o swój problem:

Od pewnego czasu (jesień '13) TVP1 HD z SAT (transporder 11449 H)przycina mi dźwięk. Zjawisko występuje nie zawsze. Jest Prawdopodobnie związane z komunikacją HDMI (Ferguson Ariva 250 Combo - TV Philips PFL6007K), ponieważ jak odłączę i ponownie połączę jest już OK! Wszystkie inne programy odbierają prawidłowo. Jako, że tuner obsługuje DVB-T, ten jeden program przechwytywałem właśnie z nadawanego do 14.02.14 MUX-1 bez najmniejszych problemów z dźwiękiem. Z chwilą przejścia TVP1 HD na MUX-3 pojawił się ten sam problem co na SAT. Na forum Emitel'a zagorzała dyskusja z której wynika, że coś jest nie tak z nadawaniem przez TVP. Proszę o ustosunkowanie się do powyższego zjawiska.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

A może niektórzy przestaną udowadniać, że jest OK, ewentualnie proponować wymianę TV :D
Jest problem, został wstępnie zdiagnozowany. Być może niektórzy zbyt emocjonalnie o tym piszą ale starajmy się zrozumieć tych dla których 14.02 był ostatnim dniem normalnego oglądania NTC.
Poza tym przypomnę, że zgłaszaniu takich uwag to forum służy.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: digitrax »

Dla mnie śmiesznym jest fakt, iż TVP jawnie łamie prawo. Nie pamiętam w jakich wytycznych technicznych zostały określone warunki transmisji mówiące o tym iż w multipleksie DVB-T o przepustowości ~25 Mbit/s może znajdować się maksymalnie 8 programów w jakości SD. W przypadku emisji w jakości HD, przepustowość na ten program musi wynosić minimum 2 x tyle co program SD. Reasumując (dane w zaokrągleniu) 25 Mbit/s dzielone na 8 = 3,125 Mbit/s na program SD lub 6,25 Mbit/s na program HD. Oczywiście kombinacja może być dowolna pod warunkiem zachowania minimalnych przepustowości. Np 2 x HD + 4 x SD, 1 x HD + 6 x SD, 3 x HD + 2 x SD, 4 x HD. Dodatkowo ustawienie zmiennego bitrate uważam za pomyłkę w szczególności w MUX 1 i 2. Wiadomym jest, iż nadawcy płacą za swoje sloty tyle samo, więc dlaczego mają mieć więcej lub mniej ? Ustawiając stały przepływ na slot to by podobnej jakości byłyby wszystkie programy. Teraz ten, który emituje mało dynamiczne obrazy wymagające małego bitratu jest w "..." bity, ponieważ płaci tyle samo a wykorzystuje mniej...

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@digitrax. Nie do końca masz rację. Oczywiście prawo i ustalenia są ważne. Ale nie są wartością samą w sobie, czemuś służą. W tym przypadku ochronie minimalnego poziomu technicznego przekazu. Jeśli TVP będzie w stanie zapewnić na MUX3 jakość przy 10 slotach taką jak przy 8 to czemu nie. Tyle, że wygląda na to że nie bardzo to wychodzi.

jajanusz

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jajanusz »

digitrax pisze:ustawienie zmiennego bitrate uważam za pomyłkę w szczególności w MUX 1 i 2. Wiadomym jest, iż nadawcy płacą za swoje sloty tyle samo, więc dlaczego mają mieć więcej lub mniej?
Widocznie tak się dogadali, popatrz na TV Trwam, ma stały bitrate, czyli nie dogadała się z komercyjnymi, czyli płaci za równe 1/8 pojemności MUXa i tyle też otrzymuje.

Zablokowany