Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
pabloki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pabloki »

A jak Wam sie podoba lis na 2 SD w jakości zbliżonej do "panoramy" ale da sie to oglądać bez bólu oczu . A jak ile wytrzymaliście z oglądaniem 2HD bez bólu oczu. Trzeba mieć wyobraźnie że to jest HD.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: digitrax »

pawelll pisze:@digitrax. Nie do końca masz rację. Oczywiście prawo i ustalenia są ważne. Ale nie są wartością samą w sobie, czemuś służą. W tym przypadku ochronie minimalnego poziomu technicznego przekazu. Jeśli TVP będzie w stanie zapewnić na MUX3 jakość przy 10 slotach taką jak przy 8 to czemu nie. Tyle, że wygląda na to że nie bardzo to wychodzi.
Jest takie brzydkie przysłowie "z ... bata nie ukręcisz"...
Jeżeli ustalono, że 8 programów SD to max by nie kaleczyć widza paskudną jakością to należy się tego trzymać i basta ! Dziwię się Twej wypowiedzi cyt: "Oczywiście prawo i ustalenia są ważne. Ale nie są wartością samą w sobie, czemuś służą." Czyli mamy rozumieć, że są równi i równiejsi stojący ponad prawem i zdrowym rozsądkiem ? Pytam się, więc w jakim celu są tworzone ustawy, wytyczne i inne normy międzynarodowe jeżeli są brzydko mówiąc "zlewane".
Za niedostosowanie się Kowalskiego do jakiegokolwiek paragrafu odpowiednie organy państwowe skutecznie "utemperują" tego człowieka a wielkie molochy i do tego państwowe mają to tam gdzie słońce nie dochodzi...
TVP chciało upchać więcej no i zrobili kosztem telewidzów gdzie część TV nie odbiera poprawnie pomimo tego, że spełniały wymagania przed wprowadzeniem zmian.
Ciekaw jestem czy ktoś w tej TVP będzie miał teraz "jaja" by przyznać się do porażki i poinformuje o konieczności np wyłączenia pseudo HD lub innych programów sztucznie prowadzonych dla czasu antenowego w celu emisji reklam.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@pabloki. Nie uprawiaj pianobicia. Albo napisz konkretnie co Ci się nie podobało w obrazie (drżenie?, ostrość?, ...?) albo przestań wpisywać banialuki.

@digitrax. To nie miejsce na dyskusję o teorii prawa. Poczytaj o "duchu prawa" (np. tu http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,480 ... istra.html ).
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2014, o 22:46 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

pabloki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pabloki »

@pawelll Obraz na 2 Hd mam rozmyty prawie jak na VHS( brak widocznych szczegółow jak na kopii VHS) bez tzw.smużenia. Obraz czasem co kilka sekund klatkuje( wstrzymanie obrazu i pominiecie kilku klatek lub ruch nie jest płynny jakby brakowało klatek) . Problem nie występował do 14 lutego.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

pabloki pisze:A jak Wam sie podoba lis na 2 SD w jakości zbliżonej do "panoramy" ale da sie to oglądać bez bólu oczu . A jak ile wytrzymaliście z oglądaniem 2HD bez bólu oczu. Trzeba mieć wyobraźnie że to jest HD.
Bo są kiepskie kamery SD. Jedyne kamery HD które TVP posiada są w tej chwili zamontowane na wyposażeniu głównego studia olimpijskiego.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

jajanusz pisze:
Już pisałem na forum, TVP zmieniła wewnętrzne parametry interlacing (przeplot)....

Pytanie jakie powinno się zadać TVP brzmi tak:

Czy powrót do pierwotnych ustawień interlacing jest możliwy, czy ta nowa konfiguracja interlacing jest niezbędna do nadawania na MUX3 10 slotów, jeśli jest możliwość przywrócenia pierwotnych parametrów a zarazem pozostawienia 10 slotów w takiej jak obecnie jakości, to nie widzę przeszkód żeby TVP tak zrobiła a wy nie musieliścieby kupować nowych odbiorników.
Na niecałe 30 minut w Niedzielę od ok. 13.45-14.15 zmieniono ustawienia tak, że problem drżenia obrazu nie występował. Nie mam pojęcia dlaczego to zarzucono. Prawdopodobnie "rozjechały się" inne parametry.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Ja podam przykład czeski. Fakt, że to MPEG-2, ale tam w NTC CT zadowoliła się 6 kanałami (w tym dwa nadawane na jednym slocie). U nas kanały publiczne mnożą się jak króliki.
pawelll pisze: wersja b - stwierdzą, że odbiorniki nie spełniają wymogów i to problem odbiorców.
Sorry, realizujemy przecież misję ;)

A zupełnie na poważnie- niezależnie jak to się skończy- chciałbym, żeby TVP zajęła oficjalne stanowisko w przedmiotowej sprawie, przyznając że problem występuje.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Maciejek »

ploomba pisze: (...)nie wiem czy ktoś pamięta, ale swojego czasu na mux-2 były problemy z "przycinaniem" obrazu. (...) Zgłaszałem to też wtedy i Emitel usunął problem. Zastanawia mnie czy przypadkiem problem nie występował na tych samych odbiornikach co teraz.
Nie, wtedy przycinało, teraz idzie idealnie, przynajmniej u mnie.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

@ploomba: U mnie wtedy przycinało na wszystkich odbiornikach, teraz nie mam żadnych problemów z odbiorem, więc to dwa różne zjawiska.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

kadiemus pisze:Ten problem występuje głównie na samsungach. Ja mam LE40C550 i jest masakra, nie da się tego oglądać. Ale np. z tego co ktoś tu pisał, nawet ten mój model ma różne wersje, o czym świadczy firmware. Widziałem na stronie samsunga 2 rodzaje firmware do tego modelu:T-TDT5DEUC-1024.1 oraz T-MSX5DEUC-2011.0. Świadczy to o różnych układach wewnątrz. U mnie jest firmware w tej pierwszej serii (mam wersję softu TDT5DEUC-1024.0). Nie jestem doświadczony za bardzo i się trochę boję aktualizacji (ewentualnych komplikacji) i uszkodzenia sprzętu. Ale kto wie może by pomogło.
Dodam tylko, że w mojej sieci antenowej mam wpięte 2 WIWY HD-95, TV LED LG 21 cali i właśnie powyższy samsung - problem występuje tylko w samsungu.
mylisz się bo na STB CABLETECH URZ0086 TWIN też są drgania szczególnie na formacie 4:3LB

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Ktoś zgłaszał też problem na którymś modelu telewizora Sony, więc nie tylko Samsunga to dotyczy.

kadiemus

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kadiemus »

Oczywiście, jak najbardziej użytkownicy Cabletech URZ0086 też to zgłaszają. Miałem na myśli, ze w mojej sieci antenowej domowej na 4 odbiorniki tylko samsung ma problem (tu wskazanie na modele z chipsetem TRIDENT -soft T-TDT...) bo taki mam. Jak to też już wcześniej napisano.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

monter1981 pisze:
grzegorz0plonka pisze:Panowie, Te problemy odbiorem tvp niestety winy po stronie nadawcy...

Moim zdanie taki, należy zgłaszać do tvp. Jak oni zostaną wiele zgłoszeń to prawdopodobnie 15 marca podejmą decyzji usuniecie HD lub 2-3 programy wykasować.
Naprawdę więcej już nie da Kombinować.
TVP dobrze wie co się dzieje i na pewno tu zagląda. Co więcej z uporem maniaka przypominam fakt, że w zeszłą niedzielę na chwilę emisja była prowadzona z parametrami, przy których Samsungi radziły sobie z odbiorem MUX-3 w składzie 2xHD + 6xSD.
potwierdzam

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: TLW/SZA »

Takie problemy z odbiorem dotyczą nie tylko marki Samsung.
Mój półroczny Philips za żadne skarby nie może ponownie skonfigurować TVP Info po przejściu do MUX-3 :!:
Z RTCN Kosztowy,niby po zeskanowaniu wyświetla jak na dłoni zapisanych programów 8 a w rzeczywistości jest ich 7 :!:

daruncio1

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: daruncio1 »

Ja posiadam Signala HD 507 i tylko w niedzielę miałem straszną kaszane na tvp1 hd ale już wszystko w porządku żadnych rwań zacięć ani migotania obrazu.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Ja posiadam także jeszcze swój pierwszy STB Not Only TV LV6TMPVR4 na tym samym chipie co Signal HD-507 i na nim żadne drgania obrazu nie występują.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja »

ploomba pisze:@pawelll

właśnie, ciekawe jak to się stało, że podczas "warszawskich" testow mux-3 (na dodatkowym kanale) nikt nic nie zauważył.

Czy osoby mające teraz problemy z mux-3 i mieszkające w zasięgu testów , miały je też na tym testowym muxie?

A może podczas testów byly zastosowane zupelnie inne parametry?
Ciekawe jak TVP ten mux testowala? Bo jeśli problem był juz wtedy to powinien być zauważony.
Testy miały chyba 2 fazy i kilka razy zmieniano parametry. Nawet zakładałem, że zdejmą Polonię bo się nie zmieszczą z EPG i TTX.
Ostrzegałem że widoczne będą różnice nawet przy usunięciu 1X SD.
Niektórzy na podstawie próbek nic nie widzieli, zresztą teraz przy gorszym nadawania niektórzy dalej nic nie widzą jeszcze biją pianę że to nagle wina kabli.
Zakładam, że testowano inne parametry a później gdy pewnie już podjęto decyzję na temat nowych koderów jeszcze dociśnięto aby wepchnąć Polonię i EPG i TTX .

To są przyczyny tego co się dzieje.

Drgania to problem sprzętu, który przy takich parametrach się nie wyrabia choć wyrabiał się przy parametrach początkowych no bo to sprzęt z poprzedniej już epoki. Nowszy daje sobie radę.

Rozmycie obrazu to porażka, którą każdy łyknie jak uda im się opanować te drgania.
I pewnie tak będzie.

loleklolek

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: loleklolek »

@ostatni soft do samsungów
Mimo wszystko zapewne warto go zainstalować, bo mruganie ekranu, to po wprowadzeniu zmian zauważył mój kolega na sony EX52. W ostateczności Samsung zaaplikował te poprawki nie do wszystkich krajów i uruchamiają się tylko, jak zaznaczy się, że instaluje się TV gdzieś na Litwie, czy też Łotwie.

@TLW/SZA
Pisz do supportu Philipsa w tej sprawie. W końcu tv jeszcze na gwarancji?

Z doświadczenia ze starszym Philipsem wiem, że jest on bardzo wrażliwy na fakt, czy ustawi się skanowanie pełne, czy też szybkie, jak również na to jaki kraj instalacji się zaznaczy.

Wiem też, że mój philips w większości lokalizacji domyślnie ukrywa kanały, które uznaje za zakodowane (MUX mobilny np.). Kanały te są widoczne na szaro, gdy wybierze się opcję ponownego uporządkowania. Można też w nie wejść (pomimo ukrycia) bezpośrednio wpisując numer kanału.

Aha, i sprawdź, czy masz najnowsze firmware. Philips co najmniej dwukrotnie łatał problem niewyszukujących się kanałów w Twoim modelu. http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbi ... FL8007K/12

@lustracja
No tak, a Ty chcesz teraz wprowadzać dvb-t2. Czyli znowu młody standard i znowu wizja podobnych problemów, jakie mamy teraz z ledwo co dojrzałym dvb-t1 mpeg4.

@pawelll i reszta
Proszę tylko nie odpływajcie w kierunku teorii spiskowych. Zapewne akurat nie oglądali wyników tych testów na samsungach serii C z tridentowym serduszkiem. Albo coś mieli inaczej skonfigurowane myśląc, że to nie będzie żaden problem, itp. itd.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

loleklolek pisze: @pawelll i reszta
Proszę tylko nie odpływajcie w kierunku teorii spiskowych. Zapewne akurat nie oglądali wyników tych testów na samsungach serii C z tridentowym serduszkiem. Albo coś mieli inaczej skonfigurowane myśląc, że to nie będzie żaden problem, itp. itd.
Wybacz, ale zabawy typu "coś sobie potestujmy, może będzie działać" są dopuszczalne na poziomie gimnazjalistów a nie profesjonalnego, ogólnokrajowego nadawcy. Tu nie ma miejsca na spontan i robienie czegoś na wyczucie. Pisałem o tym w styczniu i podtrzymuję opinię, że cała zabawa TVP w nadmuchiwanie MUX3 została zorganizowana i przeprowadzona mało profesjonalnie. Testy były niekompletne i miały udowodnić pełny sukces, prawdopodobnie parametry nadawania i tak są zresztą zupełnie inne.

Kelso
Posty: 12
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 09:31

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kelso »

Wiem, że zły dział, ale widzę mądre głowy w dyskusji a i mój problem ciężki do zaklasyfikowania. Po aktualizacji kanałów 15 lutego mój Panasonic TX-P42G10 nie zapamiętuje zmienionej przeze mnie kolejności kanałów na liście. Kiedy na dłużej wyłączę TV (~ godzina) wracają one do kolejności/numeracji przypisanej przez nadawcę. Dzisiaj zauważyłem, że coraz więcej kanałów utrzymuje nadane im przeze mnie numery. Jednak nie wszystkie. Czy może to mieć związek z problemami nadawcy, czy to raczej awaria mojego TV.

Zablokowany