Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR »

pawelll pisze: Wybacz, ale zabawy typu "coś sobie potestujmy, może będzie działać" są dopuszczalne na poziomie gimnazjalistów a nie profesjonalnego, ogólnokrajowego nadawcy. Tu nie ma miejsca na spontan i robienie czegoś na wyczucie. Pisałem o tym w styczniu i podtrzymuję opinię, że cała zabawa TVP w nadmuchiwanie MUX3 została zorganizowana i przeprowadzona mało profesjonalnie. Testy były niekompletne i miały udowodnić pełny sukces, prawdopodobnie parametry nadawania i tak są zresztą zupełnie inne.
Tak, faktycznie pisałeś. W zasadzie to ciągle piszesz, niezależnie czy potrzeba czy nie, na każdy temat. Ale testów w Warszawie nie widziałeś, niewiele o ich wiesz, a do powiedzenia masz najwięcej. Oceniasz po tym co wyczytałeś w internecie, a to jest dopiero mało profesjonalne i niekompetentne. Zanim zaczniesz krytykować zastanów sie czy masz do tego jakiekolwiek podstawy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@kelso, Najprawdopodobniej masz włączone LCN i automatykę przeszukiwania. TV wykrywa każdą zmianę w multipleksie i na nowo zapisuje kanały. Popatrz co masz w menu tunera, powyłączaj wszystko co automatyczne (nie znam menu tego TV).
A swoją drogą to co obserwujesz, sugeruje, że TVP cały czas coś zmienia.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@Stefan_KR, postaraj się odnieść do zawartości tego co piszę a nie rób osobistych wycieczek. Potrafię wskazać argumenty potwierdzające tezy (jak choćby niekompletność testów) które przedstawiam -nie przypisuję sobie zresztą wyłączności na pewne wnioski, większość z nich wysnuwali inni koledzy. Co do "testów warszawskich" to wydaje się, że rzeczywistość dostatecznie potwierdziła zasadność uwag co do ich przeprowadzenia.

loleklolek

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: loleklolek »

@pawelll
No tak gimnazjum. Tyle, że nawet gdyby do testów wzięli milion odbiorników i milion testerów, to nie osiągnęliby 100% pewności, gdyż możliwe, że np. ujawniłby się błąd nie na poziomie serii tv lecz np. na poziomie serii procesorów (ot najzwyklejsze w świecie przeoczenie błędu produkcyjnego procesora w wybranej serii, z której do Polski ostatecznie trafiła paleta odbiorników dajmy na to). No ale rozumiem, wszystko, co mniej niż 100% to gimnazjum i w ogóle. A potem tylko zdziwienie, że nikt z tvp się tutaj nie wypowiada.

Tyle offtopu z mojej strony.

@rotalplus
Philips ostatnie poprawki do tv rocznikowo 2010 wypuścił coś około 2012. Wielu drobiazgów nie poprawili niestety. Także nie wiem, czy to taka lepsza firma od Samsunga pod tym względem.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

Nie pisałem, że PH..to lepsza firma niż SAM... tylko że częsciej "łata" problemy ze swoimi odbiornikami

Dziwi mnie to że jeden chyba z najlepszych producentów ma problemy ze swoimi odbiornikami w przeciwieństwie do taniej chińszczyzny
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2014, o 19:36 przez rotalplus, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@loleklolek, sam sobie w większości odpowiedziałeś. Właśnie dlatego nadawanie NTC do czerwca 2012 miało charakter testowy, żeby były dostatecznie szerokie terytorialnie i sprzętowo. Testowano sprzęt, kodowanie, zasięg. W ich trakcie wykryto i usunięto sporo problemów, większość z udziałem tego forum zresztą. Pozwoliło to osiągnąć stan, że w okresie oficjalnego startu NTC i stopniowego rozszerzania zasięgu problemów było b. mało i ten okres wdrażania można pochwalić.
Po czym w styczniu 2014 postanowiono zmienić kodowanie i testowano to przez kilka dni z jednego nadajnika w Warszawie. Jeśli to nie jest nieprofesjonalne to jak to nazwiesz?

@rotalplus- poczytaj ostatnie kilka stron zanim zaczniesz pluć na Samsunga. Jasno wykazano, że przyczyna tkwi w niekontrolowanej zmianie kodowania a nie w TV.

binarycloud

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: binarycloud »

DVBManiak pisze:To są modele z nowej serii UE, one chyba problemu nie mają. Przynajmniej nikt tutaj się nie skarżył. Pamiętam sam w marcu rok temu kiedy kupowałem swój TV miałem na oku EH5300, ale pechowo w żadnym z dużych marketów go nie było.
Hej, moi dziadkowie mają EH5020 i od wczoraj wydzwaniają że obraz jest "dziwny", pojawiają się rozmyte twarze i kwadratowe zniekształcenia więc problem jest prawdopodobnie również z tym modelem.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

@pawell

Ale to ODBIORNIK ma problem ze zdekodowaniem - gdyby to nie była wina TV, to problem wystapiłby we wszystkich odbiornikach

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

binarycloud pisze:Hej, moi dziadkowie mają EH5020 i od wczoraj wydzwaniają że obraz jest "dziwny", pojawiają się rozmyte twarze i kwadratowe zniekształcenia więc problem jest prawdopodobnie również z tym modelem.
No to teraz powinienien się cieszyć, że jednak wybrałem LG. :D

Oglądam sobie na TVP2 HD Barwy szczęścia, bitrate wg DVBViewer kręci się w granicach 3 Mb/s, a jakość obrazu jest naprawdę przyzwoita. Jak przełączę na SD to jest mydło. Jednak ta rozielczość nawet przy niskim bitrate daje bardzo dużo, no i te nowe kodery dają radę. Najgorszej jest na dynamicznych scenach zazwyczaj podczas igrzysk, ale w serialach właśnie typu Barwy szczęścia czy Na dobre i na złe przeważają statyczne obrazy i naprawdę nie jest tak źle z tym HD.
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2014, o 20:08 przez DVBManiak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kupon »

arik92 pisze:Z tego co wyczytałem to @MarioPL podał, że jego Sony na którym problem występuje to 32 cale i ma 5 lat. Natomiast @kupon napisał, że na jego Bravi W4000 (2008r.) problem nie występuje, a także @Maciejek podał, że problemu nie ma na jego Bravi W5500 (2009r.). Być może @MarioPL posiada Bravie z serii S5600 (rocznik 2009), ale najlepiej gdyby on nam podał dokładnie, jaki posiada model Sony.
Ja dokładnie mam datę produkcji na 11/2008

Obrazek

I drgania obrazu nie występują,co nie oznacza,że jakość na tym muxie jest tragiczna.
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2014, o 11:17 przez kupon, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Stefan_KR pisze: Ponadto Twoje ciągłe wysuwanie nieuzasadnionych oskarżeń, obniżanie wartości wszystkiego co dzieje się w NTC czy tego co robi TVP lub inni nadawcy, umniejszanie działań przez niesprawiedliwą ocenę i lekceważące określanie firm i osób, zaczyna mieć cechy trollowania. Jeśli to jest cel obecności na forum to liczę, że szybko się skończy.
Miałem już nie komentować Twoich wpisów ale nie mogę pozostawić bez odpowiedzi oczywistej nieprawdy. Jeśli jak twierdzisz uważnie śledzisz wątki to powinieneś wiedzieć doskonale, że w bardzo wielu wątkach broniłem zarówno TVP, Emitela, jakości HD, decyzji o wyborze DVB-T MPEG-4. Przez kilku forumowiczów byłem za to wręcz ostro atakowany. Krytykowałem i krytykuję TVP jedynie za chaos programowy (nadmiar programów, brak w NTC TVP Sport) a w ostatnim czasie za akcję zmiany kodowania. Tyle, ocenę pozostawiam innym forumowiczom.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: monter1981 »

Stefan_KR pisze: Dlatego cały ciężar skutków niedopracowanych urządzeń, które zalały polski rynek, teraz spoczywa na nadawcach - panicznie drżących przed najdrobniejszymi zmianami w nadawaniu by nie wysypała się kolejna paczka dekoderów.
Podaj mi Stefan_KR jeden mocny argument za emisją 2xHD + 6xSD w jednym MUX-ie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

Stefan_KR pisze:Testy w k. 29 trwałyby pewnie spokojnie do kwietnia, systematycznie wyłapując wady urządzeń odbiorczych czy nadawczych. Być może zmiana wprowadzona na spokojnie w kwietniu nie przyniosłaby takich nieoczekiwanych skutków jak widać.
TVP mogła te testy rozpocząć odpowiednio wcześniej (np. jeszcze w zeszłym roku), a nie dopiero "za pięć dwunasta". Wiedzieli przecież od dawien dawna, że prędzej czy później i tak opuszczą MUX-1.

@jajanusz, @pawelll: Pełna zgoda. Na testy był czas przed oficjalnym wdrożeniem NTC w Polsce. Teraz nie czas na eksperymenty i zmiany.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR »

pawelll pisze:Przypomnę tylko kilka dat. Decyzja o wyborze MPEG-4 zapadła w 2008 roku. UKE (a właściwie MI) ogłosiła obowiązujące wymogi na odbiorniki w 2009 roku. Nadawanie (i namawianie do zakupów) w MPEG-4 rozpoczęto w 2009 roku. W latach 2009-2012 trwały testy -w tym wszystkich dostępnych na rynku odbiorników. Testy zakończono, uroczyście ogłaszając uruchomienie NTC w Polsce. Na jakiej podstawie ktoś ma pretensje do Samsunga, Sony czy Cabletecha, że urządzenia które sprzedawali w 2008 czy 2009 roku są niezgodne z jakimś (ściśle tajnym, bo TVP nie ujawniła co to za kodery stosuje) nowym koderem wprowadzonym w 2013 roku? Nie pojmuję...
Bzdura. Znów wprowadzasz w błąd! Testy MPEG4 w naszym kraju rozpoczęły się w 2007r, w 2010r ruszyła komercyjna emisja MUX2, a potem MUX3.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

@ up:
W zapale krytyki kolega zechciał zapomnieć o mux-1 :lol:
A co do mux-3 to jszzcze jesienią 2013(!) TvP twierdziła że nie jest on ukończony bo trwa regionalizacja.
btw: całkowita zgoda z argumentami @pawelll. Być może TvP ma za dużo kasy i może się bawić w zmianę koderów co pół roku, ale to nie powód żeby widzowie robili to samo ze swoimi odbiornikami. :shock:
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2014, o 00:30 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

Na programach znajdujących się w MUX3 mam niestabilny BER. Za co jest on odpowiedzialny?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Co do MPEG-4 nie pisałem o testach tylko o decyzjach.

Styczeń 2007 - wstępna decyzja
http://satkurier.pl/news/35664/
od tego czasu trwał stan zawieszenia. Wszyscy się domyślali, producenci już wprowadzali ale bez podstaw prawnych. Dowód- dyskusja na forum: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=5

grudzień 2009 - rozporządzenia MI określające wymagania na odbiorniki w tym definiująca jednoznacznie że ma być MPEG-4.
lipiec 2011 - ustawa o cyfryzacji wprowadzająca m.in. obligatoryjność spełniania wymagań rozporządzenia
http://satkurier.pl/news/67471/mr-orbit ... ne-mi.html

Co do terminów uruchamiania można się spierać- MUX-2 faktycznie ruszył wcześniej, ale do czerwca 2012 a właściwie do pierwszego wyłączenia analogu trwał okres uruchamiania i testowania jednocześnie. Ale gdyby nawet przyjąć 2010 to tym bardziej po tej dacie żadnych istotnych zmian być nie powinno.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

@Stefan_KR: Dzięki za wyjaśnienie. W tej sytuacji rzeczywiście mieli mało czasu, ale mogli przecież dalej w spokoju prowadzić te warszawskie testy - przynajmniej do 15 marca (do momentu wejścia Stopklatki). MUX-3 do tego czasu mógł funkcjonować na starych zasadach - wystarczyło tylko zwolnić w MUX-1 jeden slot dla TV Trwam (np. usuwając TVP 2 SD). Takie zresztą były początkowe plany. Ze startem TVP ABC także na początku nie planowali się spieszyć. Dlaczego zatem nagle zdecydowano się wprowadzić ostateczne zmiany na MUX-3 już 15 lutego? Prawdopodobnie sądzili, że wszystko zostało już dokładnie przetestowane i opisywanych problemów nie będzie.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR »

Martens pisze:@Stefan_KR: Dzięki za wyjaśnienie. W tej sytuacji rzeczywiście mieli mało czasu, ale mogli przecież dalej w spokoju prowadzić te warszawskie testy - przynajmniej do 15 marca (do momentu wejścia Stopklatki). MUX-3 do tego czasu mógł funkcjonować na starych zasadach
Czy MUX3 mógł funkcjonować na starych zasadach tego nie wiemy, z punktu widzenia zwykłego odbiorcy jest to łatwe i wydaje się oczywiste natomiast od strony nadawcy związanego umowami, płatnościami, zobowiązaniami itd to takie proste pewnie nie jest, tu nie ma miejsca na dowolność i swobodę.

@pawelll znowu wprowadzasz w błąd. Podziwiam sztukę lawirowania oraz przekręcania swoich i cudzych wypowiedzi. Pisałeś o testach do 2012r:
pawelll pisze: W latach 2009-2012 trwały testy -w tym wszystkich dostępnych na rynku odbiorników. Testy zakończono, uroczyście ogłaszając uruchomienie NTC w Polsce.
Nie było żadnych testów odbiorników, skąd ten wymysł? Próbujesz naginać rzeczywistość do swoich teorii?

Jeśli cytujesz daty to bądź konsekwentny i podaj datę oficjalnego, komercyjnego startu multipleksów bo co do terminów uruchamiania nie można się spierać:
pawelll pisze: Co do terminów uruchamiania można się spierać- MUX-2 faktycznie ruszył wcześniej, ale do czerwca 2012 a właściwie do pierwszego wyłączenia analogu trwał okres uruchamiania i testowania jednocześnie.
Uruchomienie MUX2 - 30.09.2010
Uruchomienie MUX3 - 27.10.2011
Uruchomienie MUX1 - 07.12.2011
Więc o jakim testowaniu co czerwca 2012 piszesz, chyba się zupełnie zaplątałeś w swoich dywagacjach.
pawelll pisze: Ale gdyby nawet przyjąć 2010 to tym bardziej po tej dacie żadnych istotnych zmian być nie powinno.
Kontrakty na multipleksy są na 10 lat - uważasz, że w tym okresie nie powinno być istotnych zmian? Chyba nie zdajesz sobie sprawy o czym piszesz...

loleklolek

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: loleklolek »

jajanusz pisze: Także jeśli już walczymy to walczmy wszyscy o ... zaprzestanie ciągłych testów na NTC, niech nikt już więcej nic nie zmienia.
Wyłączyć TVN HD ;-). A tak serio, to to wydaje się to po prostu niemożliwe w dłuższej perspektywie czasu, chociażby przez wzgląd na zużycie sprzętu i awarie, które da się rozwiązać tylko kupując nowy sprzęt, który... no właśnie, jest nowy, inny, działa trochę inaczej, może ujawnić kolejne wadliwe wdrożenia standardu w odbiornikach...
Stefan_KR pisze: Dlatego cały ciężar skutków niedopracowanych urządzeń, które zalały polski rynek, teraz spoczywa na nadawcach - panicznie drżących przed najdrobniejszymi zmianami w nadawaniu by nie wysypała się kolejna paczka dekoderów.
To jest cenne, że nadawcy myślą nie tylko o nadawaniu zgodnym ze standardami, ale też o nadawaniu przyjaznym dla odbiorników odbiorców.

Zablokowany