Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Już wczoraj kolega pisał o problemach - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=187558#p187558

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

A konkretnie u mnie "zepsuł się" cały MUX3. Siła/jakość spadła do 90/70 (dotąd 90/90) obraz klatkuje lub go nie ma. MUX1 - 85/90, MUX2 - 84/90. Nadajnik Ślęża. Są jakieś zmiany robione?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Jarosław Bałuka »

DVBManiak pisze:Już wczoraj kolega pisał o problemach - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=187558#p187558
Pisał że twarze są rozmyte, są zniekształcenia kwadratowe. Dziś zagadkowy komunikat o kolejnym zepsutym tv. Lecz nadal nie wiadomo o co chodzi, co się niby zepsuło i czy ma coś wspólnego z zjawiskiem "drżenia" obrazu. Stąd konieczne jest doprecyzowanie.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: TLW/SZA »

loleklolek pisze:
@TLW/SZA
Pisz do supportu Philipsa w tej sprawie. W końcu tv jeszcze na gwarancji?

Z doświadczenia ze starszym Philipsem wiem, że jest on bardzo wrażliwy na fakt, czy ustawi się skanowanie pełne, czy też szybkie, jak również na to jaki kraj instalacji się zaznaczy.

Wiem też, że mój philips w większości lokalizacji domyślnie ukrywa kanały, które uznaje za zakodowane (MUX mobilny np.). Kanały te są widoczne na szaro, gdy wybierze się opcję ponownego uporządkowania. Można też w nie wejść (pomimo ukrycia) bezpośrednio wpisując numer kanału.
Ogarnąłem już ten temat,po prostu skasowałem wszystkie programy i przeskanowałem go automatycznie na nowo,następnie aby nie było takich przypadków w przyszłości ,automatyczną aktualizację wyłączyłem,przy następnym wdrożeniu nowych kanałów zeskanuje go ręcznie i w ten sam sposób zaktualizuję.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

@pawell: Też odbieram ze Ślęży, nie zauważyłem żadnych zmian.

miet555

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: miet555 »

Pytanie do p.Jarosława Bałuki. Po zmianach na MUX3 pogorszył się u mnie Bit Error Rate. Zawsze miałem "0" a teraz skacze do 50 i więcej. Na pozostałych MUX'ach wynosi "0". Pisałem wcześniej o swoich problemach z przycinaniem dźwięku. Jaki może mieć związek zmiana kompresji po 14.02? Do feralnej soboty nie miałem problemów z dźwiękiem na DVB-T.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Jarosław Bałuka pisze:Pisał że twarze są rozmyte, są zniekształcenia kwadratowe. Dziś zagadkowy komunikat o kolejnym zepsutym tv. Lecz nadal nie wiadomo o co chodzi, co się niby zepsuło i czy ma coś wspólnego z zjawiskiem "drżenia" obrazu. Stąd konieczne jest doprecyzowanie.
Panie Jarosławie, nie pisałem o rozmytych twarzach i kwadratowych zniekształceniach. Nie napisałem o zepsutym telewizorze. Jeśli już to pisałem kiedyś o zmniejszeniu wyrazistości obrazu, zaznaczając że jest to poziom akceptowalny. Mam przytoczyć linki?

Teraz napisałem wyraźnie "co się zepsuło" - spadła jakość sygnału w MUX3 do poziomu zakłócającego obraz. Na pozostałych MUX poziom sygnału i jakość bez zmian.
W linku dodatkowy dowód- zdjęcie ekranu. Widać BER >14000. I zatrzymany obraz (tego akurat nie widać :) ).
https://www.dropbox.com/s/to6lbtxqri45v ... 182719.jpg TVP1HD
https://www.dropbox.com/s/xjqp2k0rpizts ... .52.03.jpg TVP Info

Panie Jarosławie, zjadliwość Pana komentarza jak sądzę nie na miejscu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To nie zjadliwość, złośliwość, zła wola /niepotrzebne skreślić/ tylko potrzeba doprecyzowania wszystkich zgłoszeń. Jak zwykle w takich sytuacjach pojawia się "szum informacyjny", który może utrudniać oszacowanie skali problemu i jego wykrycie przyczyny.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

TVP 2 HD -> Hokej dźwięk STEREO!!!!! Kiedy wreszcie TVP się nauczy pokazywać 5.1 wszędzie gdzie się da ostatnio leciało ogniem i mieczem też tylko w Stereo!!!! Technicy TVP ogarnijcie się!!!!

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Jarosław Bałuka »

@pawelll mój post odnosi się do poprzedniej wypowiedzi. Żeby nie było wątpliwości uzupełniłem go o cytat, choć z treści wypowiedzi to jasno wynika.

piotrek93 pisze:TVP 2 HD -> Hokej dźwięk STEREO!!!!! Kiedy wreszcie TVP się nauczy pokazywać 5.1 wszędzie gdzie się da ostatnio leciało ogniem i mieczem też tylko w Stereo!!!! Technicy TVP ogarnijcie się!!!!
A masz pewność że materiał źródłowy mają w 5.1? Bo może nie mają wyboru i idzie stereo...

DVBManiak

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVBManiak »

Na hokeju czy curlingu nie ma 5.1, ale np. podczas biegów i innych sportów rozgrywanych na otwartym terenie 5.1 jest - sprawdzałem. Tak więc proszę już nie zwalać od razu na TVP.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sampler »

pawelll pisze: Teraz napisałem wyraźnie "co się zepsuło" - spadła jakość sygnału w MUX3 do poziomu zakłócającego obraz. Na pozostałych MUX poziom sygnału i jakość bez zmian.
W linku dodatkowy dowód- zdjęcie ekranu. Widać BER >14000. I zatrzymany obraz (tego akurat nie widać :) ).
https://www.dropbox.com/s/to6lbtxqri45v ... 182719.jpg TVP1HD
https://www.dropbox.com/s/xjqp2k0rpizts ... .52.03.jpg TVP Info
A może to wina topo i problemów z SFN MUX-3 na 506 MHz z Czarnej Góry lub Żórawiny? Pytanie do techników czy zmiana parametrów nadawania na MUX-3 ma jakiś wpływ na relacje nadajników nadających na tym samym kanale w SFN?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

JaroslawMroczkowski pisze:To nie zjadliwość, złośliwość, zła wola /niepotrzebne skreślić/ tylko ...
Przepraszam, chyba za szybko zinterpretowałam uwagę jako kierowaną do mnie.
Co nie zmienia faktu, że nadal mam problem z odbiorem.

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

Jarosław Bałuka pisze:@pawelll mój post odnosi się do poprzedniej wypowiedzi. Żeby nie było wątpliwości uzupełniłem go o cytat, choć z treści wypowiedzi to jasno wynika.

piotrek93 pisze:TVP 2 HD -> Hokej dźwięk STEREO!!!!! Kiedy wreszcie TVP się nauczy pokazywać 5.1 wszędzie gdzie się da ostatnio leciało ogniem i mieczem też tylko w Stereo!!!! Technicy TVP ogarnijcie się!!!!
A masz pewność że materiał źródłowy mają w 5.1? Bo może nie mają wyboru i idzie stereo...
Panie Jarosławie mam pewności bo bodajże od 2010 wszystkie konkurencje są w 5.1
żródło http://broadcastengineering.com/product ... mpics-0212
a tutaj dowód że w sochi jest tak samo https://www.obs.tv/btp/2013_OBS_BTP_Workshop_Final.pdf
strona 16
A na dodatek tak ważny sport jak hokej na pewno był nadawany w 5.1. Chińczycy w 2008 nadawali w 5.1 nawet badminton :D.

Dzisiejszy mecz ligi mistrzów to kompletna porażka w realizacji scoreboard ligi mistrzów w SD!!! obraz ma niski bitrate. A dźwięk to katastrofa komentarz za głośny 5-7 decybeli.

raskol
Posty: 20
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 11:36

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: raskol »

Dzisiejsze obserwacje:
- byłem w sklepie z telewizorami RTV. Było podłączonych parę TV do naziemnej. Zauważyłem w końcu o co chodzi z tym drganiem. Aż mnie dziwi, że obsługa nie przestawiła kanału, bo to tylko pogorszy im sprzedaż telewizorów na P i na Sam.
- teraz liga mistrzów leci - 22 facetów biega po zielonym (nie po trawie) lecz po zielonym dywanie a raczej zielonej jednolitej kartce.
- zmiany zaszły na gorsze, szczegółowość spadła, ostrość też nie pisząc o wyrazistości.

myszoswinka

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: myszoswinka »

jakość meczu kiepska. tydzień temu była o niebo lepsza.

raskol
Posty: 20
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 11:36

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: raskol »

myszoswinka pisze:jakość meczu kiepska. tydzień temu była o niebo lepsza.
dobre porównanie, puchar Króla Hiszpanii a liga mistrzów to jak HD do VHS

eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Dzisiejszy program "Kaberety" na TVP2 HD. Obraz bez bardzo zauważalnych artefaktów, ale za to również wszystko zamglone i bez szczegółów. Twarze jak w teatrze lalek. Ten sam program na TVP2 mnóstwo artefaktów i w ogóle zupy, za to przy zbliżeniach twarze wyraźniejsze. No po prostu ręce opadają a właściwie to oczka się zamykają.
Spot fundacji z panią Ireną Santor na TVP2 HD to jakaś kpina. W ogóle nie można poznać kto tam stoi. Postacie stojące w ogóle nie mają twarzy tylko plamy. Wiem, że materiał jest w ogóle jakiejś bardzo miernej jakości, to powinni go w takiej formie wcale nie nadawać, bo to wstyd dla wszystkich zainteresowanych.
Niestety jakość programów HD jak pisał już przede mną kolega, jest po prostu celowo "rozmydlona", aby nie było widać za bardzo efektów kompresji. Dopiero na bardzo dobrym materiale, jak serial telewizyjny jest lepiej, ale również szczegółowość obrazu już nie jest taka jak była przed całą tą kompromitującą operacją.
Niestety co byśmy tutaj nie pisali jak jest i tak dalej to cała ta operacja jest po prostu wielką porażką.
Co z tego, że wprowadzali ją ludzie kompetentni technicznie jak widzimy wszyscy my zwykli laicy, co się nam obecnie serwuje. Mgłę na HD lub zupę SD oraz dla niektórych "wybrańców" efekty dodatkowe, taki bonus "podrygiwanki".

Przepraszam za bardzo subiektywne podejście, ale trudno tutaj o obiektywizm, jak się jest pozbywanym czegoś co się dało a teraz po prostu zabiera, czyli dobry odbiór.

raskol
Posty: 20
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 11:36

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: raskol »

właśnie wróciłem od sąsiada z meczu LM z Multimedii. O rany, ale żyleta, zapewne MM bierze sygnał z satelity. to co się dzieje na dvb-t to ja pier....

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus »

raskol pisze:Dzisiejsze obserwacje:
- byłem w sklepie z telewizorami RTV. Było podłączonych parę TV do naziemnej. Zauważyłem w końcu o co chodzi z tym drganiem. Aż mnie dziwi, że obsługa nie przestawiła kanału, bo to tylko pogorszy im sprzedaż telewizorów na P i na Sam.
- teraz liga mistrzów leci - 22 facetów biega po zielonym (nie po trawie) lecz po zielonym dywanie a raczej zielonej jednolitej kartce.
- zmiany zaszły na gorsze, szczegółowość spadła, ostrość też nie pisząc o wyrazistości.
Swoją opinią potwierdzasz, że problem dotyczy tez nowych telewizorów od tych producentów a nie tylko tych z 2009-2011

Zablokowany