Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rotalplus » 21 lutego 2014, o 14:21

Jednym słowem - posiadacze pewnych odbiorników TV mają... pecha i pozostaje im satelita

UKE się znowu kompromituje, bo to ona zezwoliła na emisję większej ilości programów

pawelll
Posty: 728
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll » 21 lutego 2014, o 16:01

Koledzy zdecydujcie się. Jedni krytykują mnie za pisanie, że są problemy z odbiorem na MUX3 a drudzy za to, że piszę że jest OK :D

Powtórzę jeszcze raz, zaobserwowałem u mnie od 17.02 (czyli 2 dni po starcie "nowego") pogorszenie jakości sygnału na MUX3. Wcześniej mój tuner (Ariva210Combo) pokazywała (siła/jakość) 90/90 na wszystkich MUXach (na czeskim 85/80). Odbiór bez zakłóceń. Od wtorku na MUX3 mam 90/70-75 i zakłócenia w postaci zatrzymywania obrazu lub pikselizacji. Na pozostałych bez zmian. Sąsiad na nowej instalacji (prostej- antena-TV, moja jest bardziej skomplikowana) ma cały czas 100/100. Takie są fakty, mam na to dowody (choćby zdjęcia które publikowałem). O faktach trudno dyskutować. Można dyskutować o ich interpretacji. Moje wnioski są takie, że nowy sposób kodowania w jakiś sposób odbija się na odporności sygnału na zakłócenia albo na stopniu radzenia sobie przez tuner z korekcją błędów (to może nawet bardziej prawdopodobne).
Opinie "u mnie jest dobrze" w żaden sposób jej nie podważają, masz lepszą instalację, tuner lepiej koryguje błędy .... Ciesz się. Kuriozalnych tekstów o braku zależności między jakością sygnału z instalacji antenowej a jakością obrazu (poziomem zakłóceń) nie będę komentował.
Nie ma też co dalej ciągnąc dyskusji o odpowiedzialności za zjawisko drżenia obrazu. Po początkowej chwili na zastanowienie zarówno TVP jak i producenci zaczęli iść w zaparte wg. zasady "to nie ja to kolega". Niektóre wpisy nowych forumowiczów potwierdzają tą tezę. o ile początkowo byłem optymistą to najprawdopodobniej skończy się na tym, że posiadacze nieszczęsnych odbiorników zostaną na lodzie. Gdzie pójdą po dobrą jakość TV? Pytanie retoryczne...
Znamienne jest to, że póki co ani TVP ani producenci (Samsung, Sony,..) nie wydały żadnej oficjalnej informacji, nie pojawiła się nawet wzmianka w mediach (ze strony wymienionych)o tym, że jest problem. Klasyczna strategia na przeczekanie problemu.
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2014, o 16:21 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartt
Posty: 1397
Rejestracja: 19 maja 2011, o 21:53
Odbiornik: TV: Samsung LE40C550, PC: Hauppage HVR-1300
Instalacja antenowa: ATX91+APL109 - Baranówka, Tarnobrzeg, Św. Krzyż. Siatka - Leżajsk (378m n.p.m.)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt » 21 lutego 2014, o 16:06

Stefan_KR pisze:
Bartt pisze:Dowodzenie tego że winę ponosi producent sprzętu na podstawie tego że inne odbiorniki działają jest całkowicie błędne. Przykładowo wiele jest przypadków kiedy przy pewnym granicznym (zbyt małym) poziomie sygnału z anteny pewne odbiorniki jeszcze działają prawidłowo, a inne nie (pikseloza, stop klatki). Czy te odbiorniki są złe, czy sygnał antenowy jest zbyt kiepski :?:
Kompletna bzdura. Nie wiem ile jeszcze postów powinno się pojawić aby niektórzy zrozumieli w końcu, że problem "drżenia" obrazu nie ma nic wspólnego z odbiorem sygnału i jego siłą/jakością. Nie myl pikselozy, stopklatek powstających z zbyt niskiego poziomu sygnału odbieranego z problemem drżenia, o którym tu piszemy od iluś stron. Po prostu ręce opadają :( Za problem "drżenia" ewidentnie odpowiadają producenci sprzętu, którzy gdzieś coś delikatnie mówiąc olali przy projektowaniu sprzętu.
Kolego, czytaj ze zrozumieniem. Podałem to jako przykład na błąd metody porównawczej że jedne odbiorniki przy pewnych parametrach działają, a inne nie. Nie ma w mojej wypowiedzi związku drżenia i jakości sygnału antenowego.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR » 21 lutego 2014, o 16:18

Kolego, zanim coś napiszesz, zastanów się kilka rzazy czy napiszesz z sensem i w temacie. Skoro mowa jest o odpowiedzialności producentów za problem "drżenie" obrazu to nie wypisuj odniesień do siły/jakości obrazu bo to nie ten temat i nie bardzo wiadomo po co ten Twój post w ogóle się pojawił, chyba tylko po to aby zamącić. Nikt tu nie obciążał jeszcze producentów za pikslowanie obrazu z powodu zbyt niskiego poziomu z anteny.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja » 21 lutego 2014, o 16:22

quote="pawelll"]zdecydujcie się. Jedni krytykują mnie za pisanie, że są problemy z odbiorem na MUX3 a drudzy za to, że piszę że jest OK[/quote]
jak zwykle wykręcasz kota ogonem, żeby fajnie wyglądało.

konkretne fakty to:
nie wprowadzaj zamieszania kolejnym podsumowaniem :lol:
teraz piszesz
pawelll pisze:zakłócenia w postaci zatrzymywania obrazu lub pikselizacji
a przed tym w odniesieniu do rozmytego obrazu
pawelll pisze:@Maciejek, w dużej mierze zgadzam się z Tobą. Tyle, że może napiszę to inaczej: przy obecnym kodowaniu można uzyskać przyzwoity obraz. Ale może być potrzeba kolejnych poprawek instalacji antenowych.
Może już nie wyjaśniaj nikomu tylko sobie, że zatrzymania i pikselizacja nie jest tym co związane jest ze zmianami parametrów nadawania TVP.
Jak w tym zakresie masz problem to kręć anteną.
Rozmycie obrazu wynika z parametrów nadawania TVP i żadne zmiany anteną ci tego nie poprawią.
Drżenie obrazu wynika z nowych parametrów nadawania TVP ale objawia się tylko w starszych odbiornikach np. Samsung. I albo TVP może coś z tym zrobić albo posiadacze "drgających" odbiorników maja problem.

pawelll
Posty: 728
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll » 21 lutego 2014, o 16:25

@Stefan_KR, chyba tylko Ty zrozumiałeś w ten sposób wpis Bartt'a. Z treści wpisu jasno wynikało, że problemy z odbiorem (inne niż drżenie) podaje jako przykład błędnych (lub różnych) interpretacji faktów.

@lustracja, a gdzie w moich wpisach powiązuję kwestie sygnału z anteny (i ewentualnych zakłóceń) z rozmyciem obrazu? Wyraźnie pisałem, że to dwie różne rzeczy.

Mam wrażenie, że obu kolegom zacietrzewienie utrudnia czytanie ze zrozumieniem.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR » 21 lutego 2014, o 16:31

xjustinx2 pisze:Winę ponosi oczywiście producent sprzętu. Dowodem na to jest fakt, iż na większości urządzeń problemu nie ma.
Bartt pisze:Dowodzenie tego że winę ponosi producent sprzętu na podstawie tego że inne odbiorniki działają jest całkowicie błędne.
Chyba nie tylko ja. Odniesienie jest jasne co pokazują cytaty powyżej. Dla mnie wyraźne jest zaprzeczenie tezy jaką postawił @xjustinx2, a z którą nota bene się zgadzam co zresztą widać po moich wpisach. Jeśli u licha w 99,9% działa to jak inaczej rozumieć problem tego ułamka, którym nie działa?

pawelll
Posty: 728
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll » 21 lutego 2014, o 18:04

Bartt pisze:...za chwilę ktoś wprowadzi kolejne "optymalizacje" w efekcie których mogą znowu pojawić się problemy u kogoś innego...

...
Skoro (sądząc po odpowiedziach) UKE bagatelizuje problem, to może trzeba zwrócić się do KRRiT.
Polsat już zapowiedział prace nad zmieszczeniem w muxie o którym nie wolno mówić na tym forum 12 slotów. :)

Masz rację do listy TVP-producenci-UKE trzeba dopisać KRRiTV.W kręgu tych 4 podmiotów problem będzie odbijany. Jedyna nadzieja w jakimś ambitnym dziennikarzu który nakręci o tym materiał (oczywiście w komercyjnych stacjach). Może wtedy coś się ruszy.Na KRRiTV specjalnie nie liczę. Jej przewodniczący ostatnio bardziej polowaniem na homofobów się zajmuje niż takimi pierdołami.
lustracja pisze:A tu.
pawelll pisze: @Maciejek, w dużej mierze zgadzam się z Tobą. Tyle, że może napiszę to inaczej: przy obecnym kodowaniu można uzyskać przyzwoity obraz. Ale może być potrzeba kolejnych poprawek instalacji antenowych.
No chyba że teraz wykręcisz, że "przyzwoity obraz" to obraz bez zatrzymań a nie wyraźny :lol:
Ten fragment odnosił się do całokształtu zagadnienia jakości obrazu (czyli wyrazistości i ewentualnych zaników). Z kontekstu tej i wcześniejszych wypowiedzi wynikało wyraźnie, że o instalacjach antenowych piszę w kontekście zakłóceń obrazu (zaników). Przecież ten problem u mnie zgłaszałem.
A gdybyś chciał mi jeszcze coś imputować- nie odnosiłem się tym wpisem do "drżenia" obrazu. To gdybyś chciał jeszcze to tam wyczytać.
Nie będę więcej odpowiadał na Twoje zaczepki.

eter
Posty: 651
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter » 21 lutego 2014, o 18:23

Jeju to jakaś niezdrowa obsesja do napychania tych muxów w nieskończoność jakimiś śmieciowymi kanałami. Co to, kto więcej nada ten lepszy? Jakiś wyścig.
Powiem tak. W końcu wygra ten, kto nada w najlepszej jakości a nie ten, kto nada najwięcej.
Dziwne to jakieś dążenie za wszelką cenę do upychania i upychania....w ogóle przestaje mieć to sens.
Pieniądz sie tylko liczy, czym więcej slotów tym większa kasa z reklam....proponuję MUXY 14 kanałowe SD pewnie się da przy magicznych koderach teraz a za pół roku to nawet 20 slotów pewnie będzie można...technika "ubijania" przecież się nie zatrzyma na tym etapie.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja » 21 lutego 2014, o 18:25

pawelll pisze: @Maciejek, w dużej mierze zgadzam się z Tobą. Tyle, że może napiszę to inaczej: przy obecnym kodowaniu można uzyskać przyzwoity obraz. Ale może być potrzeba kolejnych poprawek instalacji antenowych
to żadne zaczepki tylko mieszasz problemy i wkręcasz się a to nie ułatwia badania problemu.
pawelll pisze:o instalacjach antenowych piszę w kontekście zakłóceń obrazu (zaników). Przecież ten problem u mnie zgłaszałem.
no nie ;)
wyżej piszesz o Kodowaniu a kodowanie teraz nie objawia się zanikaniem czy pikselozą tylko rozmyciem obraz i ma się nijak do poprawek antenowych.
i co dziwne wiążesz nowe kodery z siłą i jakością sygnału co u ciebie objawia się problemem z obrazem.
Tutaj zgodzę się z adminem, że przyczyny zaniku i pikselozy należy szukać gdzie indziej niż w użyci nowych koderów.
pawelll pisze:Polsat już zapowiedział prace nad zmieszczeniem w muxie o którym nie wolno mówić na tym forum 12 slotów
a jakiś link na poparcie tego choć to nie ten wątek?
ciekawe czy to jeszcze DVB-T?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac » 21 lutego 2014, o 18:50

Przedstawię parę 'diagnoz' które znalazłem w ostatnich postach. Same cytaty bo nie chodzi mi o 'czepianie się' czy polemikę z autorami. Po prostu nie bardzo rozumiem o co chodziło, a może problem jest aż tak złożony:
Nadawane kanały mają obraz mniej ostry, jakby rozmyty - jest to celowy zabieg (..) opcja .. mająca poprawić subiektywne odczucia odbioru obrazów
- no nie wiem, ale rozmycia i drgawki to dla mnie opcja pogarszająca subiektywne odczucia w odbiorze, ale może dotychczas się myliłem. :shock:
Nieprawdą jest, jakoby ktokolwiek chciał wycofywać HD z MUX3 ..
No to pozazdrościć autorowi pewności. Jeżeli autor zna zamiary TVP z pewnego źródła to proszony jest o potwierdzenie, bo ja ich zamiarów nie znam.
Tego czy kanały w mux-3 są nadawane zgodnie z normą nie sprawdza się w odniesieniu do tego na ilu odbiornikach działają.
-to może ktoś w końcu wiarygodnie to sprawdzi, bo my jako widzowie nie mamy domowych laboratoriów pomiarowych DVB-T, tylko zwyczajne odbiorniki.
Emitel jako dystrybutor sygnału też mógłby się wypowiedzieć, ale konkretnie i technicznie, po wykonaniu pomiarów i ich zgodności z normą, np wymaganiami na odbiornik krajowy.

pawelll
Posty: 728
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll » 21 lutego 2014, o 20:32

@lustracja, gdybyś uważnie czytał to co jest napisane we wpisie a nie to czego tam nie ma nie miałbyś problemu z interpretacją tego co piszę.
A tu masz ślad tematu muxa Polsatu:
http://satkurier.pl/news/96557/wiecej-k ... bilna.html
A teraz będą oświadczenia. Publikując ten link oświadczam jednocześnie, że:
- nie jestem za rozszerzeniem MUX3 do 12 slotów
- nie twierdzę, że 12 slotów w MUXie polepszy jakość obrazu (wyrazistość), zlikwiduje jego drżenie, ani nawet nie usunie zaników i klatkowania oraz podwyższonego BER.
- nie jestem za płatną NTC w zakresie MUX1-3
- nie chcę żeby MUX8 był płatny i 12 slotowy
- nie reklamuję TVMobilna

To tak na wszelki wypadek, gdybyś to wyczytał w moim wpisie. ;)

A wracając do tematu. Najbardziej w całej sytuacji z drżeniem dziwię się Samsungowi. Przecież rozejście się informacji o tym, że TV Samsunga źle odbierają NTC może dla nich oznaczać realne straty finansowe. To firma która ma ok. 40% rynku TV w Polsce (@lustracja, źródło za 2012: http://www.spidersweb.pl/2013/01/rewela ... -2012.html). Z całej czwórki wymienionych instytucji tylko Samsung może coś realnie stracić. Nabranie wody w usta a wręcz wysyłanie klientów na drzewo (jak piszą na forum satkuriera) to dziwna strategia.
Oświadczenie dla @lustracja: powyższy akapit nie oznacza, że zmieniłem zdanie co do odpowiedzialności za problem drżenia.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Stefan_KR » 21 lutego 2014, o 21:45

adac pisze:Przedstawię parę 'diagnoz' które znalazłem w ostatnich postach. Same cytaty bo nie chodzi mi o 'czepianie się' czy polemikę z autorami. Po prostu nie bardzo rozumiem o co chodziło, a może problem jest aż tak złożony:
Nadawane kanały mają obraz mniej ostry, jakby rozmyty - jest to celowy zabieg (..) opcja .. mająca poprawić subiektywne odczucia odbioru obrazów
- no nie wiem, ale rozmycia i drgawki to dla mnie opcja pogarszająca subiektywne odczucia w odbiorze, ale może dotychczas się myliłem. :shock:
Szkoda, że jedyny powód twojej obecności na forum to dogadywanki, niestety niczym merytorycznym do tej pory nie błysnąłeś. Szkoda również że nie wiesz ale piszesz - to jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu o awanturniczym podłożu twojej obecności na forum. Jeśli masz wątpliwości - zapytaj nie dogaduj, tak jest lepiej, przynajmniej czegoś się dowiesz.
adac pisze:
Nieprawdą jest, jakoby ktokolwiek chciał wycofywać HD z MUX3 ..
No to pozazdrościć autorowi pewności. Jeżeli autor zna zamiary TVP z pewnego źródła to proszony jest o potwierdzenie, bo ja ich zamiarów nie znam.
Autor zna i potwierdza. Możesz pozazdrościć. Natomiast jeśli nie potrafisz nic konkretnego od siebie w temacie dodać to przynajmniej nie komentuj.
pawelll pisze:Polsat już zapowiedział prace nad zmieszczeniem w muxie o którym nie wolno mówić na tym forum 12 slotów. :)
To prawda. Dla niebędących w temacie dodam, że na bazie koderów które obecnie stosuje TVP. Więcej, Cyfrowy Polsat te kodery ma już pracujące produkcyjnie, uruchomienie platformy miało miejsce kilka tygodni wcześniej niż w TVP.

eter
Posty: 651
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter » 21 lutego 2014, o 23:36

TVP to nagina nie tylko normę, ale również "nagina" jakość.
Ta klatka z TVP2 HD bez powiększenia wygląda dobrze, ale już po jej powiększeniu do prawidłowej rozdzieczości 1:1 jest fatalnie i to na statycznym obrazie. Zobacz na jego sweter jakie są miejsca z zatartymi szczegółami. Po pierwsz jest to materiał, który wejściowy jest wysokiej jakości (taki był również kiedyś nadawany) - teraz nawet z tak świetnej jakości źródła jest tylko jak sam powiedziałeś zadawalający. Szkoda, bo wiemy, że poprzednio był wysokiej jakości, teraz już tylko zadawalający.
Niedługo będą nas raczyć tylko akceptowalnym i chyba ciągnie to wszystko technicznie ze strony nadawców w dół, kiedy odbiorniki ciągną do góry. To rozejście się tych możliwości czy też w przypadku nadawania raczej już świadomego przecież takiego wyboru, bo technika również z tej strony daje duże możliwości, jest co najmniej niezrozumiałe i jakby tu powiedzieć bezmyślne? Zwłaszcza w dobie Ultra HD i w ogóle otaczającego nas nawet w tabletach i smartfonach standardu HD. Telewizja naziemna na tym polu zamiast próbować doganiać te standarty to ja nie wiem w jakim kierunku idzie...

qwerciak
Posty: 54
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, o 09:09
Odbiornik: Samsung UE32D5500RWXXH
Not Only LV6TMPVR4
Maximum T-105 HD
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, PKiN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: qwerciak » 22 lutego 2014, o 06:12

xjustinx2 pisze:Ps. wg. mnie jakość TVP2 HD jest zadowalająca i lepsza od jakości TVP2 SD.
Nie no. Ten tekst mnie rozp..... A jaka ma być? Gorsza? Pensja w wysokości 1200 PLN też jest lepsza niż 1150, tylko że obie są po... byku. Wybrałeś statyczny obraz i się dziwisz, że jest dobrze. Obejrzyj sobie jakiś film przyrodniczy, gdzie sceny są bardziej dynamiczne. Od pierwszej fazy ruchu obraz staje się coraz gorszy, by w końcu osiągnąć dno. Wygląda jakby ktoś na nim rysował czarne, drobniutkie linie pionowe i poziome.
Popatrzcie też sobie na fragmenty obrazu w kolorze czerwonym. Już po korekcie wiosną 2013 było źle, ale dotyczyło to scen dynamicznych. Teraz jest fatalnie nawet w scenach statycznych.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 228
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel » 22 lutego 2014, o 06:58

Fajnie jak ktoś by nie wprowadzał zamieszania podejmując zagadnienia techniczne bez przygotowania, nie będę tu nawet wspominał o płaczkach i podsumowaniach co każdą stronę.
Wszystkim którzy mają problem ze skakaniem obrazu to na tę chwilę proponuję w końcu zajrzeć do menu telewizora i powyłączać wszelkie ulepszacze obrazu. Jeśli ktoś podaje, że w obrębie jednego modelu są dwa chipy a na jednym skacze a na drugim nie to chyba coś daje do myślenia? Chipy też mogą nie wyrabiać lub mieć akurat wolniejszą kość pamięci z jakiejść przyczyny i powodować problem. Procesor obrazu w TV może nie wyrabiać z wymagającymi właściwościami pliku h264 oraz obrazem do którego TV aplikuje automatycznie postprocessing (odszumianie, mpeg deblocking, itp) w połączeniu z usuwaniem przeplotu. Dodatkowo w tanich samsungach polecam pobawić się opcją lub wyłączyć Film Mode.
Cabac nie jest winny bo TV od zawsze tak nadawało (nikt normalny nie stosuje calv). Skakanie nie jest winą prostej zamiany półobrazów w przeplocie bo po zmianie z TFF na BFF jest gorzej, jednakże przy indeksowaniu nagrania które skacze nawet na kompie i rozdzieleniu pól wykrywam pewien wzór przy odtwarzaniu na kompie w którym prawie co drugi obraz się cofa. Miałem to zamieścić ale nie dokończyłem analizy materiału. Dodatkowo inne materiały zamieszczone na tym forum, na kompie działają a na specyficznych TV skaczą więc problem jest złożony i może zależć przynajmniej od dwóch ustawień kodera. Błędne usuwanie przeplotu może mieć wpływ na jakosć obrazu, brak ostrości lub inne błędy podawane na forum więc słaba jakość to nie musi być wina tylko kodera. Jest możliwe że błędnie TVP flaguje półobrazy w transmisji z przeplotem, albo telewizory nie obsługują jakiejś funkcji np 2:2 pulldown, lub to i to.
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2014, o 09:04 przez sirdaniel, łącznie zmieniany 1 raz.

MarioPL
Posty: 76
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Odbiornik: LE32C450
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: MarioPL » 22 lutego 2014, o 08:38

sirdaniel pisze:Fajnie jak ktoś by nie wprowadzał zamieszania podejmując zagadnienia techniczne bez przygotowania, nie będę tu nawet wspominał o płaczkach i podsumowaniach co każdą stronę...
To jakaś żart? Piszesz o "płaczkach i podsumowaniach co każdą stronę...", a sam w dalszej części postu wykazujesz się brakiem znajomości tematu, a wystarczyłoby przeczytać "każdą stronę"( czego ewidentnie nie robisz pisząc):
sirdaniel pisze:... skakaniem obrazu to na tę chwilę proponuję w końcu zajrzeć do menu telewizora i powyłączać wszelkie ulepszacze obrazu.... Dodatkowo w tanich samsungach polecam pobawić się opcją lub wyłączyć Film Mode....
W tej kwestii było już kilka postów i nie tędy droga.

Czy dla Ciebie
w tanich samsungach
to np. PS50C530?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 228
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel » 22 lutego 2014, o 11:27

W wątku wymiennie mowi się o złej jakości obrazu i skakaniu obrazu. Ja żadnego z tego nie neguję że ktoś to widzi, jak ładnie zauważyłeś pawelll, nie ma ogólnopolskiej histerii. Właśnie po to piszę w takim tonie a nie innym aby znaleźć przyczynę występowania zjawiska, samo narzekanie przyczyny nie znajdzie i nie pomoże. Co jeśli faktycznie coś z samsungiem nie halo?

Jeszcze jedna uwaga o skakaniu. Ja też to zauważyłem, jest to widoczne teraz na biegach bo jest dużo białego pola. Otóż na mojej instalacji obraz jako taki nie skacze, ale widać miganie na samej górnej i dolnej linii obrazu. To tak jak by linia na przemian stawała się raz czarna i raz z obrazem. Sam obraz nie skacze, jest stabilny bo starałem się wpatrzyć, ale może mam za mały odbiornik. Trudno mi wytłumaczyć to zjawisko ale być może TVP w kompresji/przetwarzaniu gubi gdzieś najwyższą i najniższą linię (może dwie/trzy) i stąd efekt migotania skrajnych linii. Jeśli jakieś jakieś układy w samsungu będą chciały to kompensować to faktycznie może się dziwnego coś dziać. Wszystkie błędy obrazu są zawsze widoczne bardziej na dużej przekątnej niż na małej. To jest prosta zasada, możesz dodać przekątną ekranu do swojego wyliczenia pawelll.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: lustracja » 22 lutego 2014, o 11:34

eter pisze:TVP to nagina nie tylko normę, ale również "nagina" jakość.
Ta klatka z TVP2 HD bez powiększenia wygląda dobrze, ale już po jej powiększeniu do prawidłowej rozdzieczości 1:1 jest fatalnie i to na statycznym obrazie. Zobacz na jego sweter jakie są miejsca z zatartymi szczegółami. Telewizja naziemna na tym polu zamiast próbować doganiać te standarty to ja nie wiem w jakim kierunku idzie...
To upychanie nie ma sensu. Można obecnie akceptować lub nie jakość HD ale jak wygląda SD w tym MUX. Ktoś kto ogląda SD gdy leci sport na HD to tego się nie daje oglądać.
jeśli rzeczywiście dotyczy to około 80 tys odbiorników to chyba większość podłączonych do kablówek bo nie wyobrażam sobie aby ktoś akceptował to drżenie.

Bartt
Posty: 1397
Rejestracja: 19 maja 2011, o 21:53
Odbiornik: TV: Samsung LE40C550, PC: Hauppage HVR-1300
Instalacja antenowa: ATX91+APL109 - Baranówka, Tarnobrzeg, Św. Krzyż. Siatka - Leżajsk (378m n.p.m.)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Bartt » 22 lutego 2014, o 17:27

@eter
Jest też drganie obrazów które są w ruchu, ale tak jak pisałem, nie da się tego w pełni nagrać.

@xjustinx2
Nie zgodzę się z tobą. Przecież problem występuje też na kanałach SD nadawanych jako Main@L3.0 wymagających znacznie niższej mocy obliczeniowej, i pisałem to już wiele razy, problem jest z rozpoznawaniem typu przeplotu przez odbiornik.

Odpowiedz