Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Anduraki »

Zawsze kompresja będzie bardziej skomplikowana niż dekompresja. Wyższy profil kompresji nie oznacza znacznie zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową potrzebną do dekompresji. Na pewno zapotrzebowanie będzie nieco większe ale nie przesadzajmy większość STB ma zapas mocy obliczeniowej w stosunku do ich nominalnej pracy.

@TLW/SZA na forum hdtv ludzie przy wyborze TV pytają się czy jest clouding, ghosting, efekt komety itp? Co to oznacza - a nic innego, że na jednym TV widać komety i ghosting, a na innym nie. Nie chcę cytować posta z innego forum, bo nie chcę reklamować "komercyjnego forum" z którym mi nie po drodze, ale wszystko jest do znalezienia.
Kiedyś pamiętam na jednym TV Sony Bravia zredukowałem efekt komety - wystarczyło wyłączyć jakieś tam polepszacze obrazu DNR bodajże.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

adac pisze:promocyjna emisja TvP-2 w mux 3 z bitratem 8,5 o jakości lepszej niż w kablu
Chyba miałeś na myśli jakość lepszą niż na satelicie (konkretnie na transponderze CP), bo w kablówkach pobierających sygnał kanałów TVP światłowodem średni (a nie chwilowy!) bitrate to 10 Mbit/s. ;)
adac pisze: Przypomnę kolejny raz propozycję: połączyć w jeden 2 kanały powtórkowe wygospodarując w ten sposób 2,2 Mb/s wolnego miejsca na poprawę jakości.
A ja przypomnę, że kanały TVP dystrybuowane są nie tylko w NTC, ale także za pośrednictwem sieci kablowych i platform sat. Połączenie jakichkolwiek kanałów nie wchodzi zatem w grę, bo oznaczałoby to wypadnięcie jakiegoś kanału z oferty operatora. To z kolei dawałoby furtkę abonentowi do rozwiązania umowy bez poniesienia kary finansowej. W umowach dystrybucyjnych z TVP na pewno znajdują się zapisy zabezpieczające kablówki i platformy przed takimi przypadkami, więc zrozumcie w końcu, że żadnych połączeń kanałów nie będzie! Raz, że liczy się kasa z reklam (im więcej kanałów, tym więcej kasy), a dwa że TVP nie zamierza łamać zapisów długoletnich umów podpisanych z operatorami i tym samym narażać się na wypłatę odszkodowań.
Ostatnio zmieniony 2 marca 2014, o 11:36 przez Martens, łącznie zmieniany 2 razy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@TLW/SZA- oglądałem ten mecz na który tak narzekasz. Co więcej oglądałem go też na CTSport bo niektórzy domownicy liczyli, że Czesi nadają inny mecz. I bynajmniej nie widziałem żadnej "powalającej różnicy". Ogólnie obraz był nie najlepszy ale praktycznie taki sam na wszystkich trzech kanałach. Prawdopodobnie sygnał źródłowy nie był najlepszy, ale żadnych komet nie widziałem.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: adac »

@ Martens: nic nie stoi na przeszkodzie żeby w kablu nadawali tak jak do tej pory, DVB-t nie musi być kopią kabla ( i vice versa ;) )

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

bmp cześć wszech wiedzący nie kupiłem dekodera bo tani tylko że jako tako uzbierałem na nie go ciekawe czy ciebie by było stać na ten twój wypasiony tv za rentę 610zł z tego połowa na leki idzie . moim zdaniem ma grać tak żeby dało się obejrzeć nie potrzeba mi żadnych wodotrysków typu HD żeby widzieć pryszcze aktorów. po con 8 kanałów jak nie ma co na nich oglądać wystarczyło by 1,2,regionalna, info, i historia no i ten dla dzieci i już wtedy i było by co oglądać i jakość była by . ps bmp koniec dyskusji bo uważasz się za kogoś lepszego

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

@adac: Przecież wiadomo, że nikt (a tym bardziej narzekająca na problemy finansowe TVP) nie będzie tworzyć nowych wersji kanałów specjalnie na potrzeby NTC.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: TLW/SZA »

pawelll pisze:@TLW/SZA- oglądałem ten mecz na który tak narzekasz. Co więcej oglądałem go też na CTSport bo niektórzy domownicy liczyli, że Czesi nadają inny mecz. I bynajmniej nie widziałem żadnej "powalającej różnicy". Ogólnie obraz był nie najlepszy ale praktycznie taki sam na wszystkich trzech kanałach. Prawdopodobnie sygnał źródłowy nie był najlepszy, ale żadnych komet nie widziałem.
No nie mów że różnicy nie było.
A na jakim to sprzęcie oglądałeś że tak zapytam :?:

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

Ariva 210 Combo+ Panasonic 42PV80 (plazma).
Oczywiście, że była różnica (w mojej opinii TVP SD<CTSport<TVP HD). Ale na pewno CTSport nie był lepszy. No i na pewno komet nie było.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kupon »

Martens pisze:@adac: Przecież wiadomo, że nikt (a tym bardziej narzekająca na problemy finansowe TVP) nie będzie tworzyć nowych wersji kanałów specjalnie na potrzeby NTC.
Nie lubię fantazjować,ale zabawię się w kolegę który lubi ustalać własne kanały w muxie ;) .
Można by było zmienić decyzję rezerwacyjną i przenieść TVP Polonia (bo jej raczej już nie wywalą) na pierwszy mux i nadawać go po zakończeniu TVP ABC.Wtedy kwestią pozostaje tylko przełączenie go po 21-wszej.Ramówka TVP Polonia i tak jest powtarzana w nocy dla Ameryki. Oczywiście wersje kablowe i sat zostają po staremu.

Kiedyś coś takiego było w analogu ,że jeden transponder sat. dzieliły różne programy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pawelll »

@kupon. Pomysł dobry, pytanie jak przekonać do niego TVP. Żeby było łatwiej można zaproponować TVP, żeby po 21.00 Kultura na MUX3 ograniczała pasmo o 2 MB a przenosiła dobrą jakość w miejsce ABC?

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bmp »

edit/

@adac: co nie zmienia faktu, że procesory montowane 5 lat temu w dekoderach z łatwością sobie radzą z High@L4.1 a nawet z mocniejszymi (można to sprawdzić enkodując sobie materiał w przykładowym MeGUI w trybie H@L5.2 i z suwaczkiem na "Placebo"). Większość sprzętu gra bez problemu 1080i, 1080p z bitratem nawet 20mbps (więcej się nie dało zrobić).
A jak nie umiesz, to sobie zassaj z torrentów "scenowego LOTR" w full-hd i będziesz miał referencyjny materiał (bo jest co najmniej high@level 4.1 z CABAC REF:4 itd.)
;)

i zlitujcie sie oboje, włączajcie mózgi jak do mnie mówicie.

crgg
Posty: 39
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 07:58
Odbiornik: Opticum T50
Instalacja antenowa: kierunkowa 16/21-69 bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: crgg »

Obserwując jak działa TVP lub jakakolwiek inna telewizja, można wyciągnąć jeden wniosek. Tak długo jak nie powstanie osobny MUX dla kanałów HD, tak długo TVP będzie nadawać na MUX3 w konfiguracji jaką teraz mamy. Nic się już po 15.03. nie zmieni w zakresie MUX3. Będą dwa kanały HD w 1080i i 6 SD. Na transmisjach sportowych obraz na kanałach HD będzie rozmyty. Ścieżek audio TVP nie będzie wykorzystywać bardziej niż dotychczas. Skoro ustawa wskazała na tyle różnych standardów audio w NTC, to nadają równolegle de facto cały czas stereo/mono i tyle. O likwidacji teletekstu zadecyduje ekonomia. Jeśli okaże się, że coraz mniej ludzi z tego korzysta, to TVP po prostu ten serwis wyłączy. Nikt w TVP nie będzie teraz myślał o polepszaniu jakości obrazu, bo stracą szanse na kolejne miejsce w nowych MUXach. A tak mogą cały czas naciskać - chcecie dobry obraz HD to dajcie kolejne miejsce w nowych MUXach. Podobnie zresztą robią Polsat i TVN. Nie chcą dodawać nowych kanałów tylko chcą nadawać na nowym MUX w HD. Pewnie czeka nas to samo co w Wielkiej Brytanii - jak już będą główne kanały telewizyjne w naziemnej cyfrówce w "MUX HD", to pojawią się po prostu kanały +1 w wersji SD w ich miejsce. Nikt nie lubi konkurencji. I telewizje zrobią wszystko, żeby ten "tort" podzielić na jak najmniejszą ilość graczy.
Technicznie, nikt nie będzie w nic już inwestować, zmieniać, skoro cel został osiągnięty - większość publiczności ma dostęp do "akceptowalnej technicznie" oferty (w sumie) 9 kanałów TVP, a dział reklam może sprzedawać aż 2 kanały w rozdzielczości HD dla potencjalnych reklamodawców.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

[...] na miejscu TVP sprawdzał bym wszystkie możliwości by nie było kłopotów u widzów na telewizorach . nie skarżyłem się i nie płakałem na producenta i sprzedawcę bo nikt mnie nie oszukał a TVP zmienia reguły wczasie gry i to jest nie fair wobec widzów .
[...]


/usunięto fragmenty wypowiedzi nie dotyczące tematu wątku

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bmp »

[...]

Co do "TVP zmienia reguły" to się nie zgodzę. Standard H264/AVC jest znany od dawna, a przykładowy najprostszy nawet tekst "musi wspierać H264" nie oznacza że może wspierać troszke, nie do końca, przypadkowo albo błędnie. MUSI wspierać H264 od A do Z. A przynajmniej do "W" które przypada na czas napisania tego tekstu. A czas wydania decyzji jest znany. Dyskutowane było od hoho, zatwierdzone na 8 klamek w 2009 roku (o ile mnie pamięć nie myli). Potem szła ustawa, decyzje rezerwacyjne, konkursy etc. nie związane już technicznie z H264.

Co było od 2009 roku? Z wybranych - H264/AVC version:
Version 7: (April 6, 2007) Amendment containing the addition of High 4:4:4 Predictive and four Intra-only profiles (High 10 Intra, High 4:2:2 Intra, High 4:4:4 Intra, and CAVLC 4:4:4 Intra).
Version 8: (November 22, 2007) Major addition to H.264/AVC containing the amendment for Scalable Video Coding (SVC) containing Scalable Baseline, Scalable High, and Scalable High Intra profiles.
Version 12: (March 9, 2010) Amendment containing definition of a new MVC profile (the Stereo High profile) for two-view video coding with support of interlaced coding tools and specifying an additional SEI message (the frame packing arrangement SEI message).
Version 14: (June 29, 2011) Amendment specifying a new level (Level 5.2) supporting higher processing rates in terms of maximum macroblocks per second, and a new profile (the Progressive High profile) supporting only the frame coding tools of the previously specified High profile.

Czyli co? Czyli teoretycznie do High@Level5.1 (bo 5.2 jest od 2011) powinien dekoder obsługiwać. Wszystkie tryby, wszystkie kombinacje, wszystkie profile oprócz najnowszego 5.2 (a i tu możnaby się kłócić że Level jest ważny po ustawie i też powinien być obsługiwany) ;)

Reasumując: nieważne co robi Emitel i TVP - sprzęt powinien to umieć obsługiwać od 2009/2011 roku.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

[...] kupiłem to na co było mnie stać twoim zdaniem jak mnie nie stać na nowy telewizor to mam już nie oglądać tv? .Zrobiłem kilka testów i prze-konwertowałem do profilu o którym piszesz i mój urz0086 świetnie dawał sobie radę obraz był super tylko jak zmieniłem skan na tff i na bff występowały drgawki wniosek jest taki że to nie tylko wina dekodera ale też TVP. Czy przewidzisz swój stan zdrowia jaki będziesz miał za pół roku lub za dwa lata? na pewno nie. Gdyby nie te "badziewne" dekoderki to prawie połowa Polski by żadnego programu nie obejrzała. dobra przestawię sobie format z 4:3LB na Auto i będzie dobrze najwyżej będą postacie wydłużone ale bez drgań . być może dekoder dobrze odbiera tylko telewizor źle interpretuje? nie mam innego tv żeby sprawdzić po HDMI . już się nie kłóćmy o to kto ma rację bo prawda leży pośrodku

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Panowie, koniec "wycieczek" osobistych. To jest forum techniczne.
Temat wątku "Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne"

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

po przerobieniu na AVI najlepszy obraz miałem na urz0086 z takimi parametrami Wideo
ID : 0
Format : AVC
Format/Informacja : Advanced Video Codec
Profil formatu : High@L5.2
Ustawienia formatu, CABAC : Tak
Ustawienia formatu, poklatkowy : 2 klatki
ID kodeka : H264
Czas trwania : 1 min.
Przepływność bitów : 1.604 Kb/s
Szerokość : 1.920 pikseli
Wysokość : 1.080 pikseli
Proporcje obrazu : 16:9
Tryb wyświetlania klatek : Zmienny
Szybkość wyświetlania klatek : 25,000 kl/s
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bitów
Rodzaj skanu : MBAFF
bity/(piksele*ramki) : 0.031
Rozmiar strumienia : 20,6 MB (80%)
Biblioteka zapisująca : x264 core 142 r2389
Ustawienia kodowania : cabac=1 / ref=1 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x133 / me=hex / subme=5 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=0 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=0 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=0 / threads=3 / lookahead_threads=1 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=tff / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=0 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=0 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=crf / mbtree=1 / crf=28.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / vbv_maxrate=24000 / vbv_bufsize=24000 / crf_max=0.0 / nal_hrd=none / filler=0 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

OK, ale co to ma wspólnego z mux3.
O funkcjach i możliwościach STB rozmawiamy w innym dziale.

Awatar użytkownika
bm86
Posty: 61
Rejestracja: 12 sierpnia 2013, o 15:10
Odbiornik: Cabletech urz0086 twin. WIWA HD 85, tv LG 32LN570R
Instalacja antenowa: 20 letnie siatki na rurze przy murze 7-8m (wzmacz.) bez wzmacz.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bm86 »

chciałem koledze bmp pokazać że taki profil mój dekoder odbiera .

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Więc powtórzę, to wątek o mux-3.

Poza tym to, że STB odtworzył plik w danym formacie nie oznacza, że poprawnie odebrałby i zdekodował strumień z DVB-T.

Zablokowany