Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

http://www.fakt.pl/zakupy/oplata-wizual ... 94156.html

Moim zdaniem jeden z bardzo bardzo niewielu dobrych pomysłów obecnego rządu. Uważam jednak, że ustawa powinna zakładać brak jakichkolwiek kanałów komercyjnych TVP, oraz nawiązując do tematy wątku uważam że podstawowym wymogiem powinno być ujednolicenie oferty internetowej, naziemnej, kablowej i satelitarnej pod względem technologicznym. W skrócie skoro wszyscy płaci abonament to wszystkie kanały TVP powinny być w identycznej jakości(nie chodzi o bitrate bo to niemożliwe ale o ilość kanałów HD i SD)zarówno w naziemnej TV jak w satelitarnej i kablowej. Co więcej obarczyć nadawców satelitarnych i kablowych koniecznością oferowania całej oferty TVP w najniższym pakiecie.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Ja dołączę do tego jeszcze to, że nowa Ustawa powinna regulować taką sprawę, że mianowicie: WSZYSTKIE kanały TVP powinny być udostępniane bezpłatnie poprzez Naziemną Telewizję Cyfrową... To jest skandal zarówno w przypadku abonamentu RTV, że wszystkie kanały TVP nie są dostępne bezpłatnie dla widza oraz będzie skandalem jeśli powszechna opłata audiowizualna która ma być wprowadzona na początku 2016 roku nie będzie zapewniała poprzez Ustawę tego, że WSZYSTKIE kanały TVP będą dostępne w NTC, a będzie pobierać na Media Publiczne(Media Narodowe) opłatę od każdego gospodarstwa domowego niezależnie czy posiada odbiornik i czy chce oglądać TVP.

Więc jak już ma być tak, że każdy płaci i będzie płacił na ta Media Publiczne - Media Narodowe(m.in.TVP) poprzez powszechną opłatę, to WSZYSTKIE kanały TVP muszą znaleźć się w NTC. Oprócz kanałów nie pod Naszą Telewizję(TVP Parlament - telewizja internetowa i TV Biełsat - telewizja dla Białorusi). Choć w sumie na nie też idzie abonament RTV, więc każdy obywatel powinien mieć zapewniony bezpłatny dostęp do TVP Parlament. Nie wiem jak jest z TV Biełsat dokładnie.

- TVP HD
- TVP Sport --- do Naziemnej Telewizji Cyfrowej
- TVP Seriale

Nie chodzi o ich ofertę i że są tam powtórki itd. Są kanałami Telewizji Polskiej więc powinny/muszą być dostępne dla każdego w NTC.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bmp »

Nie przyjmujesz jednej ważnej rzeczy do wiadomości:
Abonament RTV nie jest płacony tylko do TVP ale także do PR (i stacji regionalnych).
Poza tym to jest, uwaga - trudne słowo, DOFINANSOWANIE - a nie finansowanie.
Więc nie możesz sobie żądać 100% - bo za 100% nie zapłaciłeś.

ps. ja wiem że to już było i nie ten wątek. Ale albo ucinajmy, Adminie!, wszystko - albo dopuszczajmy odpowiedzi na fantazje ;]

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Ja już udowodniłem w innym wątku, cytując sprawdzianie finansowe ze strony TVP za 2014 najaktualniejsze w którym wymienione kanały między innymi: TVP HD, TVP Sport, TVP Seriale są ujęte jako kanały finansowane w 100% ze środków komercyjnych, nic z abonamentu.
Więc skoro już piszesz nie na temat, bo wątek jest nie o tym to przynajmniej pisz prawdę.
Jeśli zaś piszesz twierdząco o pewnych faktach to albo podaj źródło, albo zaznacz, że są to Twoje prywatne insynuacje.
Wracając do zagadnień technicznych to i tak wymienione przez Ciebie kanały nie zmieściły by się, bo TVP dostała tylko 3 dodatkowe miejsca a TVP HD jest tylko w HD, ma być też TVP Kultura w HD, TVP Sport jest w HD do tego TVP Seriale i być może TVP Dokument, to razem potrzeba 8 dodatkowych miejsc, nawet cały MUX-8 byłby za mały bo ma 7. Jeszcze wspomnę że była także gadka o TVP Info w HD.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: naziemna-ntrc »

ObywatelDVB-T pisze:Ja już udowodniłem w innym wątku, cytując sprawdzianie finansowe ze strony TVP za 2014 najaktualniejsze w którym wymienione kanały między innymi: TVP HD, TVP Sport, TVP Seriale są ujęte jako kanały finansowane w 100% ze środków komercyjnych, nic z abonamentu.
Właśnie. Między innymi. Skrzętnie pominąłeś kanał TVP Rozrywka, która też niby nie jest finansowana z abonamentu, a jakoś znalazła się w ofercie muxu trzeciego. :) Prawda jest taka i mówi o tym cały czas obowiązująca ustawa medialna, że kanały TVP dzieli się tylko na kanały nadające na podstawie ustawy (TVP1, TVP2, kanał regionalny, TVP Polonia) i nadające na podstawie koncesji (wszystkie pozostałe). Obowiązkowo w muxie trzecim muszą się znaleźć TVP1, TVP2 i kanał regionalny. Reszta to dobra wola publicznego nadawca, czyli nadawca należącego do Państwa, czyli do wszystkich Polaków, a wolą znacznej części Polaków, którzy interesują się tą kwestią, jest to, aby m.in. kanał TVP Sport znalazł się w ofercie NTC, w muxie trzecim czy ósmym.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Myślisz że nie wiem, że abonament RTV "idzie" na PR, PAP, TVP ? Ale m.in. idzie na TVP. Sprawozdanie TVP nie musi być prawdą. Myślę że Rząd regulując takie rzeczy Ustawą może takie rzeczy ustalić jako prawdziwe i oficjalne, a nie sprawozdanie TVP. Nie wiem, ale być może właśnie Rząd - Sejm musi przyjąć to sprawozdanie TVP. Jak to jest ?

Przy "wywaleniu" kanału TVP Polonia - kanału dla Polaków mieszkających poza Polską, zmieściłyby się wszystkie 3 kanały: TVP HD, TVP Sport, TVP Seriale w NTC.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

"Sprawozdanie TVP nie musi być prawdą" Co Ty piszesz to poważne oskarżenie na jakiej podstawie podważasz skądinąd ważny dokument, masz jakiś konkret czy to tylko Twoje prywatne odczucie.
Nie rozumiem Twojej logiki z jednej strony prosisz władze TVP o dodanie TVP Sport a jednocześnie oskarżasz ich o manipulacje pieniędzmi z abonamentu. Popieram Cię co do samej idei, bo też jestem za, ale cel nie zawsze uświęca środki.

@naziemna-ntrc
Pominąłem bo DVB-T(2) INQUIRING wymienił o TVP Sport, TVP Seriale i TVP HD i o nich jest dyskusja.
Nie polemizuje czy takie bądź inne kanały mogą się znaleźć w ofercie, bo mogą zależy to od decyzji TVP.
Protestuje tylko przeciw przekręcaniu faktów, bo te kanały nie są utrzymywane z abonamentu.
Ty także piszesz "niby nie jest finansowana z abonamentu" masz na to jakieś dowody to podaj link, bo ja nie rozumiem co oznacza w tym kontekście słowo niby.

I na tym kończę bo dyskusja nie jest w temacie wątku.
A administratora proszę o usunięcie wpisów nie związanych z tematem.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

""Sprawozdanie TVP nie musi być prawdą" Co Ty piszesz to poważne oskarżenie na jakiej podstawie podważasz skądinąd ważny dokument, masz jakiś konkret czy to tylko Twoje prywatne odczucie. "

Prywatne odczucie i jednocześnie pytam tam czy Sprawozdania TVP nie musi przyjmować Rząd tak jak jest ze Sprawozdaniem KRRiT ? Czy może to działa w ten sposób TVP - KRRiT - Rząd(Sejm) ?
----------------------------------
"Nie rozumiem Twojej logiki z jednej strony prosisz władze TVP o dodanie TVP Sport a jednocześnie oskarżasz ich o manipulacje pieniędzmi z abonamentu."

Nie oskarżam ich - TVP. Poddałem to pod wątpliwość na podstawie tego kto kontroluje te Sprawozdania... Jeżeli nikt to nie do końca muszą być prawdą... Taki był kontekst mojej wypowiedzi...
---------------------------------
"Nie rozumiem Twojej logiki z jednej strony prosisz władze TVP o dodanie TVP Sport."

Wręcz żądam. :)

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bmp »

DVB-T(2) INQUIRING pisze:Poddałem to pod wątpliwość na podstawie tego kto kontroluje te Sprawozdania... Jeżeli nikt to nie do końca muszą być prawdą...
TVP jest kontrolowana przez KRRiT, UKE i kilka innych instytucji - wynika to z charakteru i profilu ich działania - są to różne organizacje dbające o przejrzystość mediów, itd. I generalnie rzecz biorąc one nie mają zastrzeżeń co do prowadzonych działań TVP. Od czasu do czasu jest jakiś zgrzyt związany z tematem programu, czasem czy głośnością reklam - natomiast jakoś nikt oficjalnie (ważna uwaga: oprócz polityków) nie posądza TVP o niezgodne z oświadczeniem wykorzystanie środków z abonamentu.

Raport jaki TVP upublicznia jest tak skonstruowany że jest bardzo dokładnie opisane na jaki program na jakiej antenie jakie pieniądze zostały wydane. Wśród tych pozycji nie znajdzie się ani tańców na lodzie, ani drogich Lisów (notabene przychody z reklam przy programach Lisa przekraczają wielokrotnie to co on zarabia razem z ekipą), ani nic kontrowersyjnego. Czysta kultura, sztuka i sport do stacji publicznych.

Natomiast jeśli pytasz "czy ten program w ogóle leciał" - leciał. TVP posiada coś takiego jak EPG (generalnie są to pliki dla mediów i operatorów z rozpiską co kiedy było i będzie emitowane) - więc tutaj też nie ma żadnego mataczenia. Polecam najpierw dokładnie przejrzeć raport i posprawdzać - a później ewentualnie oskarżać. Nie odwrotnie.

A teraz może wróćmy do zagadnień technicznych - bo jak nie to nas Admin rozpracuje i przeprowadzi lustracje ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Słuszna uwaga, temat dyskusji trochę za bardzo odbiegł od "zagadnień technicznych".
Proponuję "samoregulację" dyskusji bo jakoś nie chce mi się przeprowadzać lustracji ;)

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Ja już kończę z tym tematem tu.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

Mamy nowy rok, a błędy w napisach DVB w MUX-3 jak były, tak nadal są. :(
Film "Żandarm z Saint-Tropez" - TVP 1 HD, 3.01.2016 r., godz. 10:15

Obrazek

Kod: Zaznacz cały

Starting at packet 00000000 PTS: 00:00:02.220 (07:49:08.034)
No cutting at the end needed
TS  WARNING: For PID 006A 00:10:28.970 TS packet 001DC3F4: Packet discontinuity  last=5 , current=7
PES ERROR  : For PID 006A 00:10:31.591 PES packet 0000007A is invalid (SizeMismatch), starting with TS packet 001DC15E Size: 5005 should be 5189
TS  WARNING: For PID 006A 00:37:59.664 TS packet 00708828: Packet discontinuity  last=11 , current=13
PES ERROR  : For PID 006A 00:38:01.841 PES packet 000001BB is invalid (SizeMismatch), starting with TS packet 00707F56 Size: 6375 should be 6559
TS  WARNING: For PID 006A 01:08:00.462 TS packet 00C23ECE: Packet discontinuity  last=15 , current=1
PES ERROR  : For PID 006A 01:08:03.191 PES packet 00000320 is invalid (SizeMismatch), starting with TS packet 00C23DF8 Size: 4991 should be 5175
TS  WARNING: For PID 006A 01:25:10.122 TS packet 00F122FB: Packet discontinuity  last=5 , current=7
PES ERROR  : For PID 006A 01:25:12.591 PES packet 000003EA is invalid (SizeMismatch), starting with TS packet 00F11F46 Size: 8899 should be 9083
TS  WARNING: For PID 006A 01:26:40.153 TS packet 00F564F2: Packet discontinuity  last=2 , current=4
PES ERROR  : For PID 006A 01:26:42.931 PES packet 000003FC is invalid (SizeMismatch), starting with TS packet 00F5644E Size: 4235 should be 4419
TS  WARNING: For PID 006A 01:27:00.921 TS packet 00F646FE: Packet discontinuity  last=4 , current=6
PES ERROR  : For PID 006A 01:27:03.621 PES packet 00000401 is invalid (SizeMismatch), starting with TS packet 00F6463A Size: 4999 should be 5183
Ending at packet 0110D9FF PTS: 01:35:54.220 (09:25:02.254)
Ciekawe czy technicy TVP przez przeszło pół roku (dla przypomnienia - problem pojawił się pod koniec czerwca 2015 r.) nie potrafią poprawnie skonfigurować multipleksera (albo chociaż powrócić do konfiguracji sprzed czerwca 2015 r., kiedy wszystko było OK), czy może TVP w czerwcu 2015 r. zastosowała jakąś kolejną (nieprzetestowaną) generację multiplekserów, które nie dają możliwości nadawania poprawnie napisów w MUX-ie?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Jednej rzeczy nie rozumiem, którą zaobserwowałem w sobotę po południu na TVP 3, leciał film nie pamiętam jaki.
W każdym razie na TVP 3 Łódź był 3 x 4 z pasami po bokach, w tym samym czasie na TVP 3 Katowice był rozciągnięty do 16 x 9, ale najbardziej mnie zdziwiło to, że w tym samym czasie ten film na TVP 3 Katowice tylko że z kablówki był 3 x 4 z pasami po bokach.
Ten sam kanał nie dosyć że różni się w wersjach naziemnych ośrodków regionalnych to jeszcze TVP 3 Katowice inaczej jest nadawany w naziemnej a inaczej w kablówce, kto w takim razie odpowiada za koordynację tych ustawień.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

"...a od lutego 2016 każdy OTV zostanie wyposażony w najnowszej generacji cyfrowy system automatyzacji emisji programu." :
- http://centruminformacji.tvp.pl/2320757 ... s-u-siebie

Nie wiem czy to z tym związane, ale może już testują jeżeli ta automatyzacja na tym polega.

krakow
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 10:26
Odbiornik: media-tech MT4168
Instalacja antenowa: pokojowy dipol półfalowy otwarty
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica, Luboń Wielki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: krakow »

Kto ustala rozdzielczość z jaką nadaje TVP Polonia w mux3? Gotowiec strumień wchodzi do emitela i nie macie na to żadnego wpływu?
Znowu leci 704x576. W zeszłym tygodniu było jak należy 720x576.
EPG to też gotowiec niezależny od emitela? Potem często się okazuje, że zakończenie programu wg EPG następuje np 2x tej samej doby w odstępach 15 minutowych co jest kompletnym bublem.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: sirdaniel »

Witam, ostatnio ustawiałem antenę dvbt do telewizora 42". Akurat leciał serial Wspaniałe Stulecie na tvp1 HD. Po prostu oniemiałem. Siedząc z bliska powiedzmy 1,5 metra od TV nie widziałem żadnych śladów kompresji, obraz był czysty i wyraźny. Fakt serial ma statyczne sceny, ale twarze i włosy na których najbardziej jest zawsze widać kompresję były jak na żywo. Jeszcze przy okazji problemów z drżeniem obrazu mówiłem że reklamy również są świetnie przygotowywane. Nie chcę nikogo chwalić ale polecam technikom zobaczyć jak wygląda źródło/"matryca" skąd pochodzi materiał, więcej takich proszę. Bo jak patrzę na programy na żywo SD ze studia to porażka była na tym tv. I te kabarety SD też masakra jakościowa. W nast tyg nagram sobie kawałek serialu zobacze jak na lapie wygląda.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Martens »

krakow pisze:Kto ustala rozdzielczość z jaką nadaje TVP Polonia w mux3? Znowu leci 704x576. W zeszłym tygodniu było jak należy 720x576.
Rzeczywiście zmniejszono rozdzielczość TVP Polonii, ale także TVP Rozrywki. Obydwa te kanały nadawane są teraz w 704x576 zamiast 720x576.
TVP cały czas testuje i co jakiś czas zmienia ustawienia MUX-3. Rozumiem gdyby celem tego miały być jakieś korzystne zmiany, niestety póki co tylko psują coś, co działało dobrze i było skonfigurowane optymalnie. Napisy DVB popsute, zmniejszona rozdzielczość 2 kanałów, ciekawe co dalej?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

W TVP Polonia, jak i w TVP Info jest ścieżka napisów cyfrowych, która nigdy do tej pory nie była wykorzystywana. Nie rozumiem, po co dodawać do zawartości multipleksu, coś co nie jest wykorzystywane.

Ciekawe, czy kiedykolwiek polepszy się jakość TVP3. Obraz jest najgorszy ze wszystkich kanałów w MUX3. Tak jest po "cudownym" upchnięciu 8 kanałów w MUX3.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: bmp »

2016-01-28,18:16:20 UNKNOWN SERVICE FOR #2 (TVP_2_HD) - "209 | undef (6)| |9|Empty| 1| "
I jeszcze coś takiego jest. Nie wiem co to ;) hbbtv?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: belzebiusz »

Kamilx pisze:Ciekawe, czy kiedykolwiek polepszy się jakość TVP3. Obraz jest najgorszy ze wszystkich kanałów w MUX3. Tak jest po "cudownym" upchnięciu 8 kanałów w MUX3.
Stały bitrate wideo 2 Mb/s ze względu na rożna wersje regionalną podmienianą w danym regionie i taki mamy efekt. Niestety dynamicznego bitrate przy tym kanale nigdy nie uświadczymy.

Zablokowany