Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
stanny

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: stanny »

A kto z Was o tym będzie pamiętał w przyszłorocznych wyborach ?
Ja będę.
vari
chciałbym Ci przypomnieć Vari ,że w tym roku i to już niebawem też są wybory...i to na tych na najniższym szczeblu czyli najbliżej obywatela!
ja już kiedyś nawoływałem do niepłacenia abonamentu czyli obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec tych,którzy nas mają TAM.
podpisuję się pod Twoim wołaniem o pokazanie im środkowego palca przy urnie wyborczej w każdych wyborach.
mnie ich w tv nie brakuje(i nie tęsknię za nimi) i jakakolwiek TV Parlament i temu podobne TV Seriale a nawet TVP Sport mi lotto....
zamiast kilkunastu gó.....ych kanałów chciałbym kilka ale stojących na poziomie średnio inteligentnego człowieka.
to co się teraz wyprawia to "gorzej niż zbrodnia - to błąd", że zacytuję klasyka.

danielmat

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: danielmat »

stanny pisze:...chciałbym Ci przypomnieć Vari ,że w tym roku i to już niebawem też są wybory...i to na tych na najniższym szczeblu czyli najbliżej obywatela!...
A co ma piernik do wiatraka czyli samorządy do kwestii wdrażania NTC?

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: mac_33 »

stanny pisze:
A kto z Was o tym będzie pamiętał w przyszłorocznych wyborach ?
Ja będę.
vari
chciałbym Ci przypomnieć Vari ,że w tym roku i to już niebawem też są wybory...i to na tych na najniższym szczeblu czyli najbliżej obywatela!
ja już kiedyś nawoływałem do niepłacenia abonamentu czyli obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec tych,którzy nas mają TAM.
podpisuję się pod Twoim wołaniem o pokazanie im środkowego palca przy urnie wyborczej w każdych wyborach.
mnie ich w tv nie brakuje(i nie tęsknię za nimi) i jakakolwiek TV Parlament i temu podobne TV Seriale a nawet TVP Sport mi lotto....
zamiast kilkunastu gó.....ych kanałów chciałbym kilka ale stojących na poziomie średnio inteligentnego człowieka.
to co się teraz wyprawia to "gorzej niż zbrodnia - to błąd", że zacytuję klasyka.
problem w tym ze w temacie dvbt nie ma lepszych i gorszych, niestety wszyscy sa "analfabetami" w tej materii bez wzgledu na poglady prawicowe, lewicowe czy jakie tam jeszcze, obsuwa nie jest roczna, dwuletnia tylko wieloletnia każde ugrup maczało w tym palce poprzez swoja biernosc chociażby, jeśli nie zagłosujesz wogóle to wybiora za Ciebie błedne koło

jedyny wymierny efekt to faktycznie bojkot abonamentu rtv.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: vigoo »

Na stronie Emitela pojawiła się TVP Polonia w składzie MUX3
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

Informacja pewna? Jeśli tak to mamy kolejna zapchajdziurę...

Do tego jeszcze TVP Seriale (Pancerni, Kloss, Zmiennicy, Alternatywy 4 i tak w kółko...) pojawi się jeszcze w tym roku i mamy MUX3 zapełniony...

"Jeszcze w tym roku ma ruszyć nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej w całości wypełniony serialami. Lada moment będzie gotowy kanał TVP Seriale - zapowiada w Gazecie Wyborczej Andrzej Kaźmierski, zastępca dyrektora ośrodka technologii oraz szef zespołu ds. cyfryzacji TVP."

szelest2
Posty: 29
Rejestracja: 5 marca 2010, o 08:57
Odbiornik: Samsung LE37B650/LE32C630
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / Raszyn

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: szelest2 »

Skoro nie będzie kanału HD to tak naprawdę powinno być 8 kanałów w MUX3

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: Gori »

TVP Polonia to dla tych co wrocili z wysp :lol:

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: Drekan »

vigoo pisze:Na stronie Emitela pojawiła się TVP Polonia w składzie MUX3
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

Informacja pewna? Jeśli tak to mamy kolejna zapchajdziurę...

Do tego jeszcze TVP Seriale (Pancerni, Kloss, Zmiennicy, Alternatywy 4 i tak w kółko...) pojawi się jeszcze w tym roku i mamy MUX3 zapełniony...

"Jeszcze w tym roku ma ruszyć nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej w całości wypełniony serialami. Lada moment będzie gotowy kanał TVP Seriale - zapowiada w Gazecie Wyborczej Andrzej Kaźmierski, zastępca dyrektora ośrodka technologii oraz szef zespołu ds. cyfryzacji TVP."
Panie Jarosławie, JA tylko żartowałem z włączeniem TVP Polonia do 3 MUX REG. :twisted:

Ktoś się tu nie zna na żartach. :lol:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: Puma »

TVP Seriale wbrew Waszym kpiną będzie miał pewnie sporą oglądalność.
TVP Parlament musi powstać i być w NTC dlatego że transmisje Sejmu zostały usunięte z TVP.
TVP HD od dawna było wiadomo że nie będzie, jest to kanał który przynosi zyski TVP i tylko idiota nagle udostępni go za darmo.

Mam tylko nadzieje że TVP Polonia jest chwilowo w MUX 3.

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: kowal801 »

Tragedia,przecież to wszystko jest dostępne za free na satelicie,a dodanie TV Polonia do oferty DVB-T jest zagraniem poniżej pasa. :o W chwili obecnej sygnał MUX III jest tak silny na kanale 55 ,że nie widzę najmniejszego sensu dublowanie kanałów TVP1/2/Info z Muxa I.
Niestety ,ale to jest celowe zagranie TVP,po prostu chcą mieć najwięcej miejsca w DVB-T

stanley

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: stanley »

Puma pisze:TVP Seriale wbrew Waszym kpiną będzie miał pewnie sporą oglądalność.
TVP Parlament musi powstać i być w NTC dlatego że transmisje Sejmu zostały usunięte z TVP.
Nareszcie głos rozsądku.
Czy naprawdę nikt nie oglądał choćby "Oficerów", "Pitbulla"? A widzowie telenowel to też pełnoprawni obywatele, osoby z naszych rodzin (kilka milionów). Tak samo BBC nadaje "Coronation Street".
TVP Parlament (ale fakt - lepiej w sat niż w NTC)- bo Polska jest demokracją parlamentarną i wielu z nas sprawy kraju NAPRAWDĘ obchodzą.

_chris_

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: _chris_ »

kowal801 pisze:Niestety ,ale to jest celowe zagranie TVP,po prostu chcą mieć najwięcej miejsca w DVB-T
A co, to źle? Na HD trzeba dużo pasma, a jakoś nie słyszałem, żeby któryś z komercyjnych nawet się zająknął o HD w bliższej lub dalszej przyszłości...

varicap

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: varicap »

stanley pisze:
Puma pisze:TVP Seriale wbrew Waszym kpiną będzie miał pewnie sporą oglądalność.
TVP Parlament musi powstać i być w NTC dlatego że transmisje Sejmu zostały usunięte z TVP.
Nareszcie głos rozsądku.
Czy naprawdę nikt nie oglądał choćby "Oficerów", "Pitbulla"? A widzowie telenowel to też pełnoprawni obywatele, osoby z naszych rodzin (kilka milionów). Tak samo BBC nadaje "Coronation Street".
TVP Parlament (ale fakt - lepiej w sat niż w NTC)- bo Polska jest demokracją parlamentarną i wielu z nas sprawy kraju NAPRAWDĘ obchodzą.
Jeśli powstanie TVP Parlament to ja w swoim odbiorniku wyedytuję nazwę na TVP Cyrk.
Od czasu braku Leppera w Sejmie to TVP Parlament będzie nuuuudą.
vari


cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: cyber »

No to się sprawa wyjaśniła ...pewnie do owych sześciu kanałów TVP dorzuci jeszcze TVP Seriale no i TVP Parlament w momencie ich powstania . To się wyrówna 8 komercyjnych kontra 8 publicznych ;) Przynajmniej do oficjalnego startu Mux1 -ale znając polskie realia to zagoszczą tam kanały typu Polonia1 ,Tele 5 itp.
Więc chcesz mieć Polaku TVP HD to zapłać najpierw abonament ,żeby TVP miała za co wyprodukować owy kontent na potrzeby TVP HD - a potem jeszcze zapłać operatorowi sat albo kablówce żeby cieszyć się tym kanałem na swoim TV.
Trzeba przyznać ,że od strony biznesowej to jest fenomen.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: Benedykt »

Tylko niestety TVP HD w kablu i u innych operatorów to nie to samo co z Astry w oryginale. Czasami mam wrażenie, że TVP produkuje fetysze do samouwielbienia (kodowanie na Astrze).

cyfrojtek

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: cyfrojtek »

Od prywatnych nadawców nie ma co oczekiwać bardziej ambitnych programów jak tylko przeznaczonych dla 12-latków ponieważ tu chodzi o zarabianie pieniędzy nie liczy się rzetelność czy prawda tylko dodatni bilans więc mamy prawo oczekiwać tego od publicznej telewizji ale jeśli politycy wzywają do niepłacenia abonamentu a potem TVP brakuje pieniędzy wchodzi komercja i co bardziej się opłaca zaczyna się upodabniać do tego co nam serwują prywatni nadawcy i to co bardziej kasowe wrzucają na satelite a resztki na DVB-T.

smiodus

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: smiodus »

Wg mnie brak TVP HD (o TVP Sport się nie wypowiadam) nie jest uzasadnione w żaden sposób biznesowo tylko politycznie. Wersja która jest powtarzana nawet na tym forum jest bardzo wygodna dla platform cyfrowych ale wg mnie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, ale do rzeczy.

W chwili obecnej POTENCJALNIE TVP HD jest dostępny w ramach platform cyfrowych i w niektórych kablówkach (wg mnie pomijalny procent ale jak ktoś sobie życzy może doliczyć), zrobiłem następujące zestawienie:

https://spreadsheets.google.com/ccc?key ... uMWc&hl=pl

1. Na pierwszej zakładce staram się przybliżyć poziom przychodu z rzeczonych licencji.
Założyłem, że operator odprowadza do TVP 2 zł od każdego abonenta mającego TVP HD, i jestem głęboko przekonany że wartość ta jeśli już to jest mniejsza 2 zł to raczej górna granica.
Założyłem również że w universum wszystkich abonentów platform użytkowników którzy mają dostęp do TVP HD jest 25% (może błędnie, ale coś musiałem założyć, jestem otwarty na konstruktywną krytykę - wtedy poprawię arkusz).
Patrząc na to w taki sposób przychody MIESIĘCZNE do TVP z tytułu licencji to dla 25% nieco poniżej 2,5 mln miesięcznie, dla 100% (gdyby wszyscy mieli dostęp do kanału) 9,7 mln zł. Przy maksymalnej potencjalnej widowni 4,8 mln widzów.

2. Na drugiej zakładce wprowadziłem na razie pierwszy etap DVB-T, POTENCJALNA widownia to 7,3 mln widzów w I etapie czyli już na początku potencjalną widownię mamy prawie 2 razy większą niż we wszystkich platformach wziętych razem do kupy.

3. Teraz chciałbym przedstawić sprawę z innej perspektywy mianowicie pod kątem ostatniego TYGODNIOWEGO raportu Nielsena ( http://www.agbnielsen.pl/2010-10-03,1510.html ).
- pierwszy ważny wniosek TVP HD przy obecnym układzie "nie łapie" się na oglądalność powyżej 0,5% widowni (ostatnie jest BBC CBeebies z 0,48% w widowni) więc uważam że moje obliczenia z punktu 1. są znacznie zawyżone
- drugi ważny wniosek w TVP HD znajdują się programy (dwa pozycja 4 i 9) które łapią się do TOP10 oglądalności z widownią na poziomie 14,39% i 13% całkowitej widowni - więc w ramach programu znajduje się "kontent" chętnie oglądany przez widzów,
- trzeci ważny wniosek TVP HD po wprowadzeniu do DVB wg mnie mogłaby na starcie liczyć na ok. 3% oglądalności (na poziomie Pulsu), przychody z tytułu reklam tego typu stacji to (bez rabatów) około 14 mln TYGODNIOWO, zwykle w miesiącu są 4 tygodnie więc cennikowo to ok. 56 mln zł MIESIĘCZNIE - niech mi ktoś powie jak to się ma do opłat z licencji obliczonych w punkcie 1.

dane na podstawie raportów platform, GUS'u i agbnielsen

otwarcie czekam na dyskusję - rzeczową

pozdr
S

_chris_

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: _chris_ »

smiodus pisze:- pierwszy ważny wniosek TVP HD przy obecnym układzie "nie łapie" się na oglądalność powyżej 0,5% widowni (ostatnie jest BBC CBeebies z 0,48% w widowni) więc uważam że moje obliczenia z punktu 1. są znacznie zawyżone
w ogólności żaden z kanałów HD nie łapie się na jakąś znaczącą oglądalność, co wiązało się z polityką nadawców traktowania ich jako dodatki, ale w tej chwili się to zmienia, ponieważ HD są wprowadzane właściwie już do ofert podstawowych. Pozostaje problem telewizorów (full) HD w domach. To dalej jet zapewne promil, co przekłada się na oglądalność. Więc co innego potencjalna widownia, a co innego rzeczywista oglądalność. Myślę, że te 25% na początek jest OK.
- trzeci ważny wniosek TVP HD po wprowadzeniu do DVB wg mnie mogłaby na starcie liczyć na ok. 3% oglądalności (na poziomie Pulsu), przychody z tytułu reklam tego typu stacji to (bez rabatów) około 14 mln TYGODNIOWO...
tu bym był ostrożny. Tak by było, gdyby kanał ten zdobywał swoją widownie kosztem innych anten, niż dwa podstawowe kanały TVP. Bo jeśli, z uwagi na kontent, który jak sam napisałeś jest taki sam, będzie odbierać czas antenowy 1 i 2, to i wpływy z reklam z tamtych anten będą mniejsze. Przy czym ceny za minutę są całkiem rożne dla tych anten, więc mogłoby dojść do kanibalizacji, przynajmniej na początku. Oczywiście, dokładnie taki scenariusz jest uniwersalny - jednakże inaczej będzie się to rozkładać w środowiskach typu platformy czy TvK, gdzie jest po kilkadziesiąt kanałów, a co innego w DVB-T, gdzie jest realnie do wyboru po kilka, kilkanaście programów.

Ale sumując, mnie się podoba to co zrobiłeś. Może coś dorzucę z konkretów w poniedziałek.

smiodus

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: smiodus »

_chris_ pisze:Pozostaje problem telewizorów (full) HD w domach. To dalej jet zapewne promil, co przekłada się na oglądalność.
nie do końca od 2007 roku sprzedaje się ponad milion telewizorów LCD w Polsce (2007, ok, 1 mln, 2008 1,5 mln, 2009 ok. 1,3 mln - źródło forsal.pl) mając na uwadze że 2010 już się kończy stawiam dolary przeciwko orzechom że w 2010 zostanie sprzedanych powyżej 1,5 mln co daje w sumie 5,3 mln sztuk. Idąc dalej na podstawie spisu ludności z 2002 (źródło GUS) w Polsce był 13,3 mln tzw. gospodarstw domowych. Można więc zaryzykować stwierdzenie że TV który jest co najmniej HD Ready jest w ok. 40% gospodarstw domowych. Problemem raczej jest to że duża część tych telewizorów nie jest MPEG4 Ready, ale to już inny problem.
_chris_ pisze: tu bym był ostrożny. Tak by było, gdyby kanał ten zdobywał swoją widownie kosztem innych anten, niż dwa podstawowe kanały TVP. Bo jeśli, z uwagi na kontent, który jak sam napisałeś jest taki sam, będzie odbierać czas antenowy 1 i 2, to i wpływy z reklam z tamtych anten będą mniejsze. Przy czym ceny za minutę są całkiem rożne dla tych anten, więc mogłoby dojść do kanibalizacji, przynajmniej na początku. Oczywiście, dokładnie taki scenariusz jest uniwersalny - jednakże inaczej będzie się to rozkładać w środowiskach typu platformy czy TvK, gdzie jest po kilkadziesiąt kanałów, a co innego w DVB-T, gdzie jest realnie do wyboru po kilka, kilkanaście programów.
i tak i nie, zwróć proszę uwagę że napisałem tylko o dwóch programach które się pokrywają, nie pokrywa się cała ramówka. Myślę że istotnym argumentem dla reklamodawców byłyby trzy aspekty - pierwszy - że docierają do zamożniejszej części społeczeństwa (w tej chwili ma już TV w standardzie HD, tak jak napisałem wyżej ok. 40% całości), drugi - materiał może być znacznie bogatszy audio wizualnie (HD + DolbyDigital nawet Plus), trzeci - sprzedaż wiązana, tzn. za reklamę w przerwie "Miłości nad rozlewiskiem" płaci 180%, i jednocześnie jest ona emitowana w TVP1 jak i TVP HD.

abstrahując od uwag chrisa nasunęły mi się jeszcze dwa przemyślenia:
- po co aktualna siła rządząca ma zadzierać z mediami skoro 21 listopada są wybory a w TVP się jeszcze nie rozgościli na dobre, wg mnie możliwy jest jeszcze scenariusz że wrzucą TVP HD np na święta - będzie po wyborach, no i jako prezent będzie odebrany bardzo pozytywnie, miejsce na MUX'ie leży i czeka
- TVP czeka na trzy rzeczy - co nadawcy wrzucą do MUX2? I taka będzie odpowiedź. Co wyniknie z zamieszania w MUX1? I jaka będzie rola TVP w nim. Jaka będzie "absorpcja społeczna" DVB-T, jak ludzie będą na to reagowali. Przecież nikt nie ma złudzeń, że przez DVB-T platformy mogą czekać chude czasy.

pozdr
S

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: jakie kanały w mux3

Post autor: Benedykt »

"Można więc zaryzykować stwierdzenie że TV który jest co najmniej HD Ready jest w ok. 40% gospodarstw domowych. Problemem raczej jest to że duża część tych telewizorów nie jest MPEG4 Ready, ale to już inny problem."
To założenie wydaje się być trochę optymistyczne. Z tego co obserwuję można założyć, że "penetracja" optymistycznie obejmuje ok. 25% gospodarstw z "płaskimi" odbiornikami (LCD, Plazma). Zdecydowana większość to odbiorniki HD Ready, czyli mające wejście HDMI ale w większości bez możliwości odbioru dvb-t. A już mające wbudowany tuner dvb-t mpeg4 (AVC H.264) - optymistycznie ok. 500/800 tyś. W mojej firmie na ok. 50 rodzin (a zarobki są przyzwoite - nowy tv za 1 pęsję) taki "sprzęt" ma siedmiu. Raczej obowiązuje zasada "jeszcze gra dobrze, to po co wymieniać". Większość nowych odbiorników kupowana była pod platformy sat i nikt nie myślał (mało kto brał pod uwagę) o dvb-t. Do dzis np. w Tesco stoją (już po małej cenie) LCD TV z HDMI i DVB-T tylko praktycznie nie ma informacji, że to DVB-T to tylko mpeg2.
PS.: Sporo sprzetu wyjechało z kraju.

Zablokowany