Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec » 11 czerwca 2018, o 08:32

K63 pisze: Niektóre odbiorniki przy autoscanie za "właściwy" uważają ten sygnał, który napotkają jako pierwszy. Jeżeli napotkany później sygnał ma taką samą zawartość (mux), to pomimo lepszej jakości mogą go zignorować lub w wypadku mux-3 wyłuszczają sobie tylko ten kanał, którego jeszcze nie ma na liście (inny TVP3 Regionalny).
Tak, to też bardzo częsty przypadek.
Mam tutaj jeszcze jedną technikę jak sobie z tym poradzić, którą na podstawie własnych doświadczeń wypracowałem.
Nie koniecznie w niektórych odbiornikach trzeba resetować ustawienia. Wystarczy uruchomić ręcznie wyszukiwanie kanałów danego MUX'a na najmocniejszym nadajniku (czyli tym właściwym).
Powinien wówczas nadpisać częstotliwość tych kanałów, bez ruszania ich pozycji na poukładanej liście użytkownika.

W ostateczności można nic nie robić i podmiana częstotliwości powinna sama nastąpić, gdy na tym pierwszym zlokalizowanym nadajniku z "gorszym" jakościowo sygnałem, jakość spadnie na tyle że odbiornik zacznie przeszukiwać samodzielnie innej częstotliwości i przestawi się (nie ruszając kolejności) na tą najlepszą częstotliwość.
To też mam w praktyce zweryfikowane.
Doskonale radzą się z tym odbiorniki np. Sony.

Robert03
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60 (H)
ATV 19/21-69 (H)
Hirschmann FM30 (V)
Hirschmann FM50 (H)
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*

Post autor: Robert03 » 11 czerwca 2018, o 14:27

U mnie na telewizorach Samsung TVP Sport dodał się sam na pozycji 32 automatycznie bez ruszania Menu i bez zmiany listy kanałów. TVP Rozrywka została na liście tam gdzie była tylko przełaczając kanały przyciskiem P+ P- telewizor pomija tą pozycję przeskakując o jeden kanał dalej.
Natomiast telewizor Panasonic po włączeniu woła że znaleziono nowe kanały i chce przeskanować pasmo (na co mu nie pozwalam). Co ciekawe włączając na Panasonicu TVP Rozrywka widoczne jest aktualne EPG tylko zamiast obrazu i dźwięku wyświetla komunikat "brak wszelkich usług". Tak więc wniosek jest taki że EPG z TVP Rozrywki wciąż jest w MUX3 nadawane (???).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator

Post autor: JaroslawMroczkowski » 11 czerwca 2018, o 16:35

Nie, wniosek jest taki, że odbiornik zapamiętał dane EPG dla TVP Rozrywka. EPG jest nadawane na 7 dni, więc co dzień powinien pokazywać mniej, a po 7 dniach już nic.

Awatar użytkownika
qwerty
Odbiornik: Samsung LE32B530
Signal HD-507
NOT LV5T Deluxe
NOT LV5T Qube
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Post autor: qwerty » 11 czerwca 2018, o 18:41

Co to za [...] nadawanie "zaklęty dwór" (tvp historia) czy ród gąsieniców (TVP Kultura). TV panoramiczny wykrywa nadawanie 4:3 (np miodowe lata na tv6) i mam pasy po bokach. Na tvp historia ustawia 4:3 i jeszcze zwęża obraz (wtedy mam proporcję 1:1). Czy TVP nie potrafi nic dobrze nadawać?

Kamilx
Odbiornik: Opticum HD T80plus
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w polaryzacji poziomej z zasilaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Post autor: Kamilx » 8 września 2018, o 09:52

Jak dekoder powinien poprawnie wyświetlać kanały w rozdzielczości 704x576? Mój dekoder na telewizorze CRT rozciąga obraz w poziomie, aby uzyskać pełną rozdzielczość - 720x576.
Jak wiadomo telewizory CRT ucinają trochę boków obrazu i w efekcie podczas emisji tego samego programu na TVP1 HD i TVP Sport widać różnicę - np. podczas wczorajszego meczu - na TVP1 HD jest lekki odstęp licznika czasu od krawędzi ekranu, a w TVP Sport licznik czasu dotyka do krawędzi ekranu (ucinało literę "U" nad nim).

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 11 listopada 2019, o 10:01

Analiza jakości multipleksu trzeciego MUX-3 (październik 2019).
Źródło informacji: http://sat-charts.eu/artykul,5148,Anali ... -2019.html

Analiza jakości multipleksu trzeciego MUX-3 (listopad 2019).
Źródło informacji: http://sat-charts.eu/artykul,5149,Anali ... -2019.html
===========================================
Analiza jakości multipleksu ósmego MUX-8 (październik 2019).
Źródło informacji: http://sat-charts.eu/artykul,5150,Anali ... -2019.html

Analiza jakości multipleksu ósmego MUX-8 (listopad 2019).
Źródło informacji: http://sat-charts.eu/artykul,5151,Anali ... -2019.html

dvbtowiec
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Post autor: dvbtowiec » 11 listopada 2019, o 14:18

Z tych danych wynika że po zmianach, w MUX3 wszystkie kanały HD straciły znacznie na przepływności.
Natomiast w MUX8 nie wykorzystuje się pełnej przepływności na TVP Kultura, jak poprzednio dla TVP Sport.

Wszystko to potwierdza moje poprzednie obserwacje, ale nie zwracałem uwagi na jakość pozostałych kanałów HD na MUX3.

Jednym słowem kiepsko, zmiany przyczyniły się do znacznego pogorszenia jakości wszystkich kanałów na MUX3.
Jedyny problem jest taki że przepływność w MUX3 dla kanałów jest dynamicznie zmienna. Aby mieć pomiar rzetelny poszczególnych kanałów, trzeba by go robić powiedzmy przez tydzień non stop dla każdego kanału i wyciągać średnią.

------------------------------------
Zrobiłem wczoraj przy meczyku pomiary wszystkich kanałów TVP. Na TVP1 oraz TVP Sport była zatem taka sama transmisja. Poniżej wyniki jakie zaobserwowałem w Mb/s:
TVP1: 5,01 do 6,34
TVP SPORT: 4,40 DO 4,98
TVP2: 4,82
TVP INFO: 3,49
TVP 3: 2,77
TVP HISTORIA: 2,99

TVP KULTURA: 6,66
TVP ROZRYWKA: 4,98

TVP ABC: 3,40

Odpowiedz