Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
lemiechk

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: lemiechk »

Miało być dobrze - wyszło jak zawsze.
TVP próbuje zrealizować dawno zgłaszany z różnych stron pomysł aby tak jak np. Niemcy nadawać dwie wersje programu regionalnego z obiektów stojących okrakiem nad dwoma województwami. Pomysł jak raz pasuje do MUX1, którego zasięgi odpowiadają analogowym i ma sens gdy każdy obiekt potraktuje się indywidualnie. Zastosowanie go do MUX3 w świetle deklaracji, że jego zasięgi zostały dopasowane do granic administracyjnych jest zbędne albo oznacza przyznanie, że to dopasowanie się nie udało. Natomiast aktualna realizacja jest kompletnym wypaczeniem pierwotnej idei, jeżeli wszystkie stacje na danej wyspie będą miały wspólną zawartość (a takie jest założenie). No bo czemu służy emisja programu łódzkiego w Łosicach? Chyba tylko denerwowaniu widzów?

FunToMa

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: FunToMa »

Proponuje poczytac interpelacje w sprawie dostepnosci kanalu TVP Sport http://www.gover.pl/k5/poslowie/szczego ... -tvp-sport . W 2007 roku TVP "gesto" tlumaczyla sie dlaczego ten kanal nie jest dostepny FTA. Ciekawy jest fragment:

"Zarząd spółki zapewnił, że kodując niektóre programy, TVP podejmuje starania na rzecz zapewnienia do nich szerokiego dostępu, zgodnie z wymogiem powszechności usługi rozpowszechniania programów. Działania te koncentrują się na trzech aspektach:

- docelowym włączeniu programów wyspecjalizowanych do oferty programowej w ramach cyfrowego multipleksu naziemnego, ..."

Od prawie roku TVP nadaje swoj MUX ma w nim 8 miejsc na kanaly. Gdzie te docelowe wlaczenie oferty programowej w mysl zasady "szerokiego dostępu, zgodnie z wymogiem powszechności usługi rozpowszechniania programów" ?

Minelo pare lat ludzie przywykli do przekretow TVP i jak widac na przykladzie wlaczania 2 wersji TVP Info w 3 MUX-ie moze byc juz tylko gorzej.

Moja propozycja do TVP: zostalo jeszcze 2 miejsca w waszym MUX-ie, zrobcie kanaly TVP1+1 i TVP2+1 wzorem TVN i macie caly MUX zapchany (obejrzec dwa razy po kolei ten sam odcinek "m jak milosc" - bezcenne :) Mozna wtedy spokojnie kombinowac jak zostac na stale w 1 MUX-ie :)
Ostatnio zmieniony 1 września 2011, o 09:28 przez FunToMa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: MJJ »

Gdyby to było rozwiązanie tymczasowe i zrobione z sensem (przykład TVP Info Łódź z Raszyna) to byłby nawet niezły pomysł.
Ale jak widać po postach przykłady bezsensownego nadawania drugiej wersji TVP Info (np. Info Łódź z Siedlec) nie są odosobnione. Poza tym obawiam się, że zdublowane kanały TVP Info zostaną już na stałe i doliczając miejsce w MUX1 TVP Info będzie zajmowało w sumie trzy miejsca.
Gdyby to było jeszcze tak jak kiedyś ok. 10 godzin programu regionalnego to można by to jakoś przeżyć i mówić o dwóch niezależnych kanałach.
Ale w sytuacji gdy pasmo wspólne zajmuje zdecydowaną większość czasu antenowego, a warte obejrzenia pasmo lokalne to ok. pół godziny na dobę to marnowanie dwóch (a później trzech) miejsc dla TVP Info uważam za nieporozumienie.

Nie zdziwię się, że za jakiś czas TVP będzie mówić, że nie ma miejsca na nowe kanały w MUX3 ani na porządnej jakości TVP1 HD.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: RAPIOTR »

W Poznaniu z RTCN Śrem nadawany jest dodatkowo TVP3 Info Szczecin. Pytanie po co? ;)
Wiem wiem wola nadawcy ,jednak dla kilkudziesięciu minut innej ramówki dublować cały program :?: .Według mnie to marnowanie pasma.
Całe te TVP info (bez względu na wersję to cienizna .Dla mnie atrakcyjniejszy byłby stały widok na Tatry z kamery umieszczonej na wieży Emitela na Gubałówce. Ale to tak na marginesie ;)

Pytanie:
Jaka wersja TVP info nadawana jest teraz dodatkowo z RTCN Kołowo ?
Ostatnio zmieniony 1 września 2011, o 14:59 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: axelmateuss »

http://satkurier.pl/news/68455/po-dwa-t ... rier.pl%29 - tutaj napisano dlaczego nadawana jest taka, a nie inna druga wersja Info.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: qwerty »

Tak, multipleksowanie dla każdego województwa. Amatorszczyzna. Już wiadomo dlaczego z Siedlce nadawany jest program z Łodzi (a trochę km jest). Jak dla mnie to amatorszczyzna.

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: andyw »

Witam ! Dołączam się do wszystkich krytycznych uwag dotyczących dołączenia do MUX3 drugiej wersji regionalnej TVP Info.
Ja odbieram MUX3 z nadajnika Siedlce/Łosice i dołączenie do niego TVP INFO Łódź to jakieś nieporozumienie, tutaj drugą wersją TVP Info byłoby dołączenie TVP Lublin, ponieważ cała pólnocna część województwa lubelskiego jest w zasięgu tego nadajnika, a dostęp do do TVP Lublin z nadajnika z Lublin/Rabbego jest niemożliwy ze względu na małą moc tego nadajnika.
Zrozumiałbym jeszcze gdyby do MUX3 z nadajnika w Łosicach dołączono by wersję TVP Info Białystok, ponieważ także część województwa podlaskiego jest w zasięgu tego nadajnika, ale TVP Łódź tojest zupełne nieporozumienie.
Osobiście nie mam żadnego uprzedzenia do miasta Łodzi, ale co mnie w Białej Podlaskiej obchodzi co dzieje się w tym mieście czy regionie. Ale także mieszkańcy województwa łódzkiego nic nie mają z takiego sygnału nadawanego z Łosic, ponieważ nie dotrze do nich sygnał z tego nadajnika.
Zwracam się więc z apelem do Pana Jarosława - zróbcie coś z tą chorą sytuacją, bo to co zostało zrobione jest naprawdę chore. Chyba że jest to pomysł na zapełnienie MUX3, jeśli tak to gratuluję pomysłu.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: MJJ »

andyw pisze:Zwracam się więc z apelem do Pana Jarosława - zróbcie coś z tą chorą sytuacją, bo to co zostało zrobione jest naprawdę chore. Chyba że jest to pomysł na zapełnienie MUX3, jeśli tak to gratuluję pomysłu.
Pozdrawiam.
Tylko, że to nie Emitel jest "winowajcą" tylko TVP.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

qwerty pisze:Tak, multipleksowanie dla każdego województwa. Amatorszczyzna. Już wiadomo dlaczego z Siedlce nadawany jest program z Łodzi (a trochę km jest). Jak dla mnie to amatorszczyzna.
Mógłbyś uzasadnić swoją wypowiedź oraz przedstawić 'nieamatorszczyźniany' sposób?

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: vigoo »

RAPIOTR pisze:Pytanie:
Jaka wersja TVP info nadawana jest teraz dodatkowo z RTCN Kołowo ?
TVP Info Gorzów Wielkopolski

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: qwerty »

Jarosław Bałuka pisze:Mógłbyś uzasadnić swoją wypowiedź oraz przedstawić 'nieamatorszczyźniany' sposób?
Jaki jest sens nadawania np. z Siedlce / Łosice kanału regionalnego z łodzi? Przecież w linii prostej to ok 200 km. Nadawajcie z Raszyna wersję dodatkowym TVP Info Łódź, ale z Siedlec powinna być TVP Info Lublin i/lub TVP Info Białystok (ten nadajnik emituje na 3 województwa, ale żaden nie jest woj. Łódzkie).
Wystarczy wejść tutaj: http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/Pl ... nikBIP.pdf (strona 7 i 8). Z ewidentnie z tego nadajnika powinny być nadawane 2 wersje regionalne. Na pewno z Krynic na mocach docelowych nie uda się dojść na południowo-wschodnią część województwa (okolica Siemiatycz). Wszyscy z tamtych terenów mają ustawione na Siedlce.
Analogicznie Z Cieszyńskiej powinien być 1 tvp info (warszawski ma chociaż 16:9).
Z Ostrołęki powinny być 2 wersje - Warszawski i Białystok.
Multipleks 3 powinien mieć pokrycie "regionalne", a nie takie jak komu wygodniej. Równie dobrze TVP mogłoby nadawać tvp info warszawa w całej Polsce, bo przecież tak jest najłatwiej.
Widać ewidentnie, że umieszczenie 2 tvp info jest tylko na pokaz w celu uzyskania miejsca w multipleksie 1 (4 z 8), a że nikomu to nie jest potrzebne to już zupełnie co innego...

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Drekan »

MJJ pisze:Tylko, że to nie Emitel jest "winowajcą" tylko TVP.
Panie Jarosławie czy to oznacza, że dwa warianty kanału TVP Info będą również nadawane w ramach 1 multipleksu? :?:

witeczeks

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: witeczeks »

Witam,

To, że z Raszyna jest nadawany kanał TVP3 Info Łódź - to rozumiem, ale dlaczego z Łodzi
jako drugi kanał jest nadawany TVP3 Info Warszawa - to nie mam zielonego pojęcia?
Zwłaszcza, że łódzki nadajnik promieniuje z mocą 400W, więc ledwo starcza na pokrycie samego miasta... a gdzie mu do zachodnich granic województwa mazowieckiego...

Pozdr.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

qwerty pisze: Jaki jest sens nadawania np. z Siedlce / Łosice kanału regionalnego z łodzi? Przecież w linii prostej to ok 200 km. Nadawajcie z Raszyna wersję dodatkowym TVP Info Łódź, ale z Siedlec powinna być TVP Info Lublin i/lub TVP Info Białystok (ten nadajnik emituje na 3 województwa, ale żaden nie jest woj. Łódzkie).
Wystarczy wejść tutaj: http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/Pl ... nikBIP.pdf (strona 7 i 8). Z ewidentnie z tego nadajnika powinny być nadawane 2 wersje regionalne. Na pewno z Krynic na mocach docelowych nie uda się dojść na południowo-wschodnią część województwa (okolica Siemiatycz). Wszyscy z tamtych terenów mają ustawione na Siedlce.
Analogicznie Z Cieszyńskiej powinien być 1 tvp info (warszawski ma chociaż 16:9).
Z Ostrołęki powinny być 2 wersje - Warszawski i Białystok.
Multipleks 3 powinien mieć pokrycie "regionalne", a nie takie jak komu wygodniej. Równie dobrze TVP mogłoby nadawać tvp info warszawa w całej Polsce, bo przecież tak jest najłatwiej.
Widać ewidentnie, że umieszczenie 2 tvp info jest tylko na pokaz w celu uzyskania miejsca w multipleksie 1 (4 z 8), a że nikomu to nie jest potrzebne to już zupełnie co innego...
Odniosłeś się do multipleksowania dla każdego województwa, a teraz piszesz o tym, który kanał TVP Info ma być w jakim miejscu. To jakby nie na temat. Albo zabierasz głos nie bardzo rozumiejąc o czym piszesz.

Poza tym ja nie widzę tu żadnego związku z MUX1, natomiast łatwo dostrzec chęć dotarcia z programem regionalnym do jak największej liczby odbiorców mimo ograniczeń jakie narzuca obecnie niewielki zasięg MUX3.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Drekan pisze:
MJJ pisze:Tylko, że to nie Emitel jest "winowajcą" tylko TVP.
Panie Jarosławie czy to oznacza, że dwa warianty kanału TVP Info będą również nadawane w ramach 1 multipleksu? :?:
Nic mi o tym nie wiadomo.

komi

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: komi »

A ja mam pytanie odnośnie EPG na kanałach TVP Info. Dlaczego podczas pasm lokalnych nie ma programu dla poszczególnych kanałów regionalnych, tylko jest 'OTV - PASMO LOKALNE'. Trochę to bez sensu...

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: blockbuster »

komi pisze:A ja mam pytanie odnośnie EPG na kanałach TVP Info. Dlaczego podczas pasm lokalnych nie ma programu dla poszczególnych kanałów regionalnych, tylko jest 'OTV - PASMO LOKALNE'. Trochę to bez sensu...
Bo EPG jest pewnie wspólne dla wszystkich kanałów Info.
W tym wątku można trochę dowiedzieć się za co w MUX3 odpowiada Emitel a za co TVP
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=1219

juter

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: juter »

blockbuster pisze:
komi pisze:A ja mam pytanie odnośnie EPG na kanałach TVP Info. Dlaczego podczas pasm lokalnych nie ma programu dla poszczególnych kanałów regionalnych, tylko jest 'OTV - PASMO LOKALNE'. Trochę to bez sensu...
Bo EPG jest pewnie wspólne dla wszystkich kanałów Info.
W tym wątku można trochę dowiedzieć się za co w MUX3 odpowiada Emitel a za co TVP
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=1219
Nie jest wspólne, bo TVP INFO Warszawa ma EPG dla programu lokalnego, (czasem uda mi się odebrać Rachocin)

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: MJJ »

juter pisze:Nie jest wspólne, bo TVP INFO Warszawa ma EPG dla programu lokalnego, (czasem uda mi się odebrać Rachocin)
Program EPG dla TVP Info Warszawa jest lepszy, bo każda pozycja programowa jest opisana oddzielnie.
Natomiast program na telegazecie jest lepszy na TVP Info Łódź, bo jest całodobowy, a na telegazecie TVP Info Warszawa jest ograniczony tylko do pozycji pasma lokalnego.

arik92

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: arik92 »

Pytanie do kogoś z Emitela. Przykładowo jeśli TVP chciałaby nadawać w takiej konfiguracji jaką podałem poniżej, to czy Emitel jest w stanie to wykonać?

Z RTCN Warszawa/Raszyn i RTCN Warszawa/PKiN:
Główny: TVP Info Warszawa
Dodatkowy: TVP Info Łódź

Z RTCN Płock/Rachocin:
Główny: TVP Info Warszawa
Dodatkowy: TVP Info Bydgoszcz

Z RTCN Siedlce/Łosice:
Główny: TVP Info Warszawa
Dodatkowy: TVP Info Lublin lub TVP Info Białystok

Zablokowany